خداوند به دختران ما مهر نمی زند

خداوند به دختران ما مهر نمی زند

شعبه یکم دادگاه شهرستان لیل (شهری در شمال فرانسه) به ابطال عقد ازدواج آقای (X) و خانم (Y) ـ هر دو مسلمان ـ رأی داد. دلیل: عدم بکارت عروس!

داماد ـ یک مهندس 32ساله ـ و عروس ـ دانشجوی 23ساله ـ شبانگاه هشتم ژوئیه 2006 پس از برگذاری جشن عروسی به حجلۀ زفاف رفتند. طبق سنت جاری در بین مسلمانان، و برخی کاتولیک‌های سنت‌گرا، پدر و مادر داماد خواب را بر چشمان خود حرام کرده بودند تا فرزندشان با دستمال خون‌آلود از حجله بیرون آید و فتح قلعۀ بیضا را بشارت دهد.

انتظاری بی‌حاصل. داماد با قیافۀ درهم از اتاق خارج شد و گفت «دختره باکره نیست»!

روز بعد، دادخواستی به‌وسیله یک وکیل از سوی مهندس (X) تسلیم دادگاه شد که تقاضا می‌کرد به‌دلیل عدم انطباق شروط اساسی با تعهدات ضمن عقد، ازدواج باطل اعلام شود.
دادگاه، به‌ ریاست یک خانم فرانسوی، پرونده را مورد رسیدگی قرار داد. درخواست ابطال ازدواج بر اساس ماده 180 قانون مدنی صورت گرفته بود و حکایت از آن داشت که زوجه، به‌هنگام عقد خود را باکره معرفی کرده و حال آن که باکره نبوده و در حجلۀ زفاف اعتراف کرده که قبلا با مردی رابطه داشته است.

از آنجا که زوج و زوجه، هر دو خواستار ابطال ازدواج بودند و ادامۀ زندگی زناشویی را با چنین پیش‌درآمدی سعادت‌آمیز نمی‌دانستند، دادگاه در سی و یکم اکتبر 2007 رأی به بطلان عقدنامه و جدایی زوجین داد.

تا اینجا، همه چیز در سکوت و سکون می‌گذشت. اما ناگهان قضیه به مطبوعات درز کرد و جنجال برانگیخت. جنجال را اظهار نظر خانم رشیدا داتی وزیر دادگستری فرانسه دامن زد.او گفت قاضی بر اساس مقررات قانون رأی داده و کار خلافی مرتکب نشده است.

از آنجا که در دموکراسی‌ها، احزاب و مطبوعات مانند شکارچیان در کمین نشسته‌اند و دنبال خبر داغ می‌گردند تا آن را به جدال سیاسی تبدیل کنند و وسیلۀ جنگ و دعوا قرار دهند، فریاد خشم احزاب و مطبوعات اپوزیسیون به آسمان برخاست که ای فغان، لائیسیته از بین رفت. حیثیت زن پایمال شد. برگشتیم به قرون وسطی. این دادگاه جمهوری لائیک فرانسه است یا محکمۀ انکیزیسیون؟!


"رشیدا داتی" وزیر دادگستری فرانسه

اصل و نسب خانم وزیر، که الجزایری تبار و مسلمان‌زاده است، بر قال و قیل معترضان افزود. او را به جانبداری از سنت‌های قومی و مذهبی متهم کردند.البته، کسانی از میان سیاستمداران و حقوقدانان به حمایت از رشیدا داتی برخاسته‌اند و نظر او را تأیید می‌کنند. آنها می‌گویند قضیه دو جنبه دارد. از جنبۀ خصوصی و خانوادگی، زن و مرد تشخیص داده‌اند که نمی‌توانند با هم زندگی کنند و چون درخواست طلاق تابع تشریفات طولانی است، راه آسانتر و کوتاهتر را برگزیده‌اند. (این راضی و آن راضی ـ گور پدر قاضی!) و اما از جنبۀ قضائی، ازدواج هم مثل یک معاملۀ دوجانبه است.

طرفین معامله باید صادقانه وارد گفت و گو شوند و اگر دروغ گفتند یا عیب مال را پنهان داشتند، این عمل تقلب و تزویر محسوب می‌شود و عقد ازدواج ـ که همانا یک قرارداد است ـ مُهر ابطال می‌خورد.اما کو گوش شنوا؟

خانم سگولن رویال کاندیدای ناکام در انتخابات ریاست جمهوری که هم‌اکنون درگیر رقابت با مسیو دُلانوئه شهردار پاریس بر سر رهبری حزب سوسیالیست و کاندیداتوری برای انتخابات آینده است، حکم صادره از دادگاه «لیل» را به‌عنوان قدمی به قهقرا و مغایر حیثیت و حقوق زن، محکوم می‌کند و حتی خانم «فاضله عمارا» وزیر مشاور در امور مربوط به سیاست شهری، آن را یک «فتوا» در ابطال اصل تساوی حقوق مرد و زن به‌شمار می‌آورد.

از طرفی، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه هم که هنوز تنش از تیرهای ملامت در ماجرای جدا شدن از «سسیلیا» و پیوستن به «کارلا» زخمدار است، ناگزیر پایش به معرکه کشیده شد و از وزیر دادگستری خواست دربارۀ حکم دادگاه «لیل» تحقیق بیشتری بکند.

و بالاخره فشارها کارساز شد. هفتۀ گذشته «رشیدا داتی» سه قاضی را مأمور بازنگری در جزئیات پرونده و نقض حکم از سوی دادگاه تجدید نظر کرد.

و حالا حکایتی از ولایت خودمان:

قزوینی دختر خود را به شوهر داد. بامدادان شوهر به نزد وی آمد که فرزندت دختر نبود.
گفت پس می‌خواستی پسر باشد؟ گفت می‌خواهم بگویم که بیگانه با وی آمیخته است. گفت پس می‌خواستی من با وی آمیخته باشم؟ حوصلۀ شوهر تنگ شد. گفت مقصودم این است که «مُهر خدایی» نداشت. قزوینی گفت خدا به قبیلۀ ما اطمینان دارد و به دختران ما مُهر نمی‌زند!

منبع : خواندنی ها صدای ایران دموکراتیک

shad - فرانسه - نیس
از مدیران سایت خواهش میکنم در انتخاب متن دقت بیشتری بکنند / تهیه کننده متن با جک گویی به هموطنان قزوینی و خانمها توهین کرده/ به علاوه
مشخص است که در اروپا زندگی نکرده و مسیحیان را نمی شناسد.در قرون وسطی تنها مسیحیانی که تحت سلطه اعراب و مسلمانان بودند به باکره بودن اهمیت میدادند نه همه مسیحیان و نه مثل مسلمانها !! شاید هنوز گرایشهایی به این مساله وجود داشته باشد انهم در جنوب اسپانیا و ایتالیا که در اشغال اعراب مسلمان بود اما برای انها مثل مسلمانان بکارت دغدغه محسوب نمیشود و پاتولوژیک نیست!!!!! این یک سنت متحجرانه و خلاف ازادیهای فردی زنان است و چون از اسلام و فرهنگ عرب و اسلامی ناشی میشود در قوانین لائیک فرانسه راه پیدا نخواهد کرد . بر خلاف بیهوده گویی های تهیه کننده متن تازه عروس مسلمان دروغ نگفته بود/ لزومی ندیده بود که از زندگی زنانه شخصی خودش و گذشته اش صحبتی بکند.
سنت های عصر حجری اسلام و اعراب همه جا مورد تنفر واقع شده. همه به ماهیت اسلام پی برده اند!!!
اگر خانمی خودش خواست با کره بماند و با مرد باکره ازدواج کند به خودش ارتباط دارد و شخصیست. در غیر این صورت هیج مردی در اروپا در موقعیتی نیست که خانمی را بخاطر با کره نبودن بازخواست کند. باید مردان مسلمان احترام گذاشتن به ازادیهای فردی بانوان را بیاموزند.درود بر مدافعان بانوان ستم کشیده در تمام دنیا و ایران.
قابل توجه تهیه کننده متن که عنوان دموکراتیک را انتخاب کرده ولی از اصول ان چیزی نیاموخته!!! اول بیاموز که جک گفتن علیه هموطنان قزوینی و ترک نشان از بی فرهنگی و بی منطقی ست. ادمی که استدلال بلد است به جک گویی روی نمی اورد. دموکراسی رااز خودتان شروع کنید تا با این جکها مایه شرمساری ایرانیان نشوید!!!
جمعه 31 خرداد 1387

mah1 - ایران - تهران
شاد جان اینقدر بی ذوق نباش اگه دقت کنی طنز بود . نویسنده کارش خیلی درسته. فقط من حق رو به دختر میدم مگه داماد باکره گیش مشخصه؟! اینها مزخرفاته دختر یا پسر فرقی ندارن.
جمعه 31 خرداد 1387

Katayoon - المان - المان
shad - فرانسه - نیس شما هم از ازادیهای و دمکراسی بی بندو باری و هم اغوشی با هر که دلم خواست رو یاد گرفتید.
جمعه 31 خرداد 1387

bgh - ایران - تهران
shad - فرانسه - نیس
دوست محترم شما که جوک گفتن در مورد فرقه های مختلف را کار اشتباهی میدانید که صد البته هم درست می اندیشید ایا بهتر نیست که انقدر درک بالایی داشته باشید که به عقیده دیگران هم احترام بگذارید .مسئله بکارت در میان مسلمانان واغلب فرهنگ ها موضوع حائز اهمیتی است و شما از آن به عنوان یک عقیده متحجرانه یاد کردین .ایا این از اصول دمکراتیک بودن است که شما درمتن خود از ان یاد کردین .در قسمتی هم در دفاع از خانم مود بحث گفته اید که . بر خلاف بیهوده گویی های تهیه کننده متن تازه عروس مسلمان دروغ نگفته بود/ لزومی ندیده بود که از زندگی زنانه شخصی خودش و گذشته اش صحبتی بکند.
ایا به نظر شما نگفتن موضوعی که با توجه به اینکه خود این خانم هم در اصل مسلمان بوده ومیدانسته که این موضوع برای همسر اینده اش مهم است نوعی دروغ محسوب نمیشود و زیر پا گذاشتن حق مشروع دانستن همسر اینده اش نیست . لطفا در دفاع از دموکراسی خود اصول اولیه ان را نادیده نگیریم . با تشکر ازهمگی دوستان .
جمعه 31 خرداد 1387

shima87 - فرانسه - پاریس
اولین بار بود یک مطلب خیلی باحال و این طنز زیبا را دیدم مرسی خیلی باحال بود
جمعه 31 خرداد 1387

Shayaan - المان - المان
mah1 - ایران - تهران
برا دختر باکره بودن مهمتره .واسه همینه که خدا دخترا رو پلمب شده افریده
جمعه 31 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
Katayoon - المان - المان
شما هم یاد گرفتید باکره نبودن زنان را با بی بند و باری یکی کنید!!!
دمو کراسی یعنی اینکه دوشیزه کتایون می خواهد باکره باشد اما خانم Y نمی خواهد باکره به خانه همسر برود!!! و این مساله شخصیست به دیگر خانمها یا اقایان ربطی ندارد!!!
جمعه 31 خرداد 1387

markez - لبنان - بیروت
تهیه کننده دستت درد نکنه به مزخرفات گوش نده. اینجا همه ازادند که حرفاشونو بزنند حالا بهتر هم که در قالب طنز باشه. شاد جان اگه قزوینى هستى ناراحت نشو مهم فکرى بود که بیان شد .
جمعه 31 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
bgh - ایران - تهران
بکارت در میان کدام فرهنگها؟؟!!! نام ببرید! تا جایی که می دانم قزوینی ها و ترک ها فرقه نیستند!!
اصول دموکراسی فقط برای منافع مردها ابداع نشده!!! اگر منظورتان دموکراسی اسلامیست که دیگر بحثی باقی نمی ماند!!!
جمعه 31 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
markez - لبنان - بیروت
Shayaan - المان - المان
و مغز اکبند ادمهای بی جنبه هم پلمب شده!!! ناراحت نشید مهم فکرى بود که بیان شد!!!!
جمعه 31 خرداد 1387

sheitoonak - ایران - تهران
اصل موضوع رو ول کردین چسبیدین به قزوینی؟؟؟؟
اگه یه کم فکر کنین می فهمین که احتمال 99٪ منظوره نویسنده قزوینی شاعر هم دوره با ایرج میرزا بوده!!!!!!
جمعه 31 خرداد 1387

bgh - ایران - تهران
shad - فرانسه - نیس
دوست خوب منظور من از دموکراسی معنی واقعی ان است که در میان همه ملل تعریف شده و در ان برای همه حق مساوی قائل شده است . اگر دموکراسی قابل تفکیک به انواع مختلف از جمله دموکراسی اسلامی و یا موکراسی مسیحی و .... است من در ان مورد مطالعه ندارم و تسلیم هستم . برای مثال در مورد این مطلب همانطور که خانم مورد بحث حق این را داشته که تصمیم بگیرد قبل از ازدواج با کس دیگری هم رابطه داشته باشد به همان اندازه هم اقای مورد بحث هم حق داشته که این موضوع را بداند و با علم به ان در مورد ازدواج تصمیم بگیرد و بلعکس . به نظر من حق تصمیم گیری از اصول اولیه دموکراسی است
جمعه 31 خرداد 1387

shad - فرانسه - نیس
bgh - ایران - تهران
اینکه فرمودید اقای مورد بحث هم حق داشته که این موضوع را بداند و با علم به ان در مورد ازدواج تصمیم بگیرد و بلعکس مربوط به بحث اخلاق هست. بحث حقوق و وضع قوانین از اخلاق جداست. هر چیزی که قانونیست الزاما نمی تواند اخلاقی هم باشد. حقوقدانان فرانسوی بر این عقیده اند که زندگی شخصی و سکسوالیته زن ربطی به حقوق و قوه قضاییه ندارد. رشیدا داتی بسیار بی تجربه است و نتوانست پاسخ متقاعد کننده و محکمی به نمایندگان مجلس در این خصوص بدهد. مرد می توانست تقاضای طلاق در دادگاه خانواده بکند نه لغو ازدواج!!! ایرانیان عزیز چون از قانونگذاری و حقوق در اروپا مطلع نیستند با ید با هوشیاری مقاله ها را بخوانند و شیفته متنهایی که رفرنس معتبر ندارند نشوند. اصول دموکراسی را نباید با معیارهای اخلاقی قرون وسطی سنجید.
شنبه 1 تیر 1387

ashkankhan - ایران - تهران
دختره دروغ گفته... به نظر من مشکل همیجا بوده که خودشم طلاق می خواسته
شنبه 1 تیر 1387

lion - ایران - تبریز
تنها چیزی که در ماجرای فوق مورد نکوهش هست عدم صداقت دختر در اریه حقیقت بوده ، باید قبل از زفاف حقیقت رو می گفت تا مرد با علم به اون شرایط تصمیم میگرفت....
دوشنبه 3 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.