آقا تهرانی: صحبت از هاله نور در شرایط خاص خودش بوده است

آقا تهرانی: صحبت از هاله نور در شرایط خاص خودش بوده است

مرتضی آقاتهرانی ، وجود صندلی خالی برای امام زمان (عج) در هیأت دولت را تکذیب کرد و گفت: صندلی خالی در هیات دولت وجود ندارد. من هر هفته به جلسه هیات دولت می روم. صندلی خالی، صندلی من را می گویند وگرنه دروغ است که در هیات دولت یک صندلی خالی ویژه امام عصر(عج) است. برخی می خواهند از دولت انتقاد کنند، صحیح اما نباید انتقاد به تخریب برسد.

استاد اخلاق هیأت دولت و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای احمدی نژاد ، اعتقاد جدی به امام عصر(عج) دارند. نمی دانم اطلاع دارید یا نه، مسلمان واقعی یعنی اینکه همیشه باور داشته باشد که امام زمان(عج) او را در زندگی اش زیر نظر دارد. از احمدی نژاد می خواهید این اصل را فراموش کند؟

وی همچنین بدون تکذیب فیلم دیدار آیت الله جوادی آملی و احمدی نژاد که در آن صحبت هایی درباره هاله در سازمان ملل مطرح شده است ، گفت: این صحبت ها در شرایط خاص خودش بوده است. مثال می زنم. ممکن است یک نفر از جلوی در خانه من رد شود و آن لحظه من در حال فریاد زدن باشم، آیا می تواند برود بگوید فلانی سر خانواده اش همیشه فریاد می زند. یا اینکه پیش یکی از آیات بروم و بگویم که خوابی بد دیدم، برایم استخاره کنید. آیا اخلاقی است که بروید بگویید فلانی همیشه استخاره می گیرد؟

وی که با روزنامه اعتماد (منتقد دولت) گفت و گو می کرد ، به سوالاتی در باره ادبیات احمدی نژاد در به کار گیری هاله نور و مدیریت امام زمان (عج) و ... نیز پاسخ داد که در در زیر می آید:

- جناب آقای آقاتهرانی، شما به عنوان استاد اخلاق هیات دولت، شاید بیشتر از سایر نزدیکان احمدی نژاد با روحیات مذهبی وی آشنا باشید و بهتر بتوانید ماجرای «هاله نور» را برای ما شرح بدهید.

اول بهتر است به این سوال پاسخ بدهیم که «هاله نور» چه زمانی مطرح شد، چه کسانی فیلم آن را پخش کردند و با چه نیتی؟

- اینکه مشخص است. یک سایت منتسب به اصولگرایان؛ دیدار آیت الله جوادی آملی با شخص رئیس جمهور. غیر از این است؟

نه. منظورم این است که آیا توجه کردیم اصل ماجرا در چه شرایطی مطرح شد. باید منصف باشید و ببینید آقای احمدی نژاد این موضوع را کجا گفتند و به چه کسانی؟ اصل ماجرا به چه صورت بوده است؟ بدون پاسخ به این سوال ها و تنها پرداختن به بخشی از موضوع از لحاظ اخلاقی، سیاسی و رسانه یی صحیح نیست.

- اما یک فیلم موجود است. اظهارنظری شد که هر چند سخنگوی دولت تکذیب کرد ولی دوباره مطرح شد.

این نگاه بی انصافی است. حالا در دیداری که رئیس جمهور با آیت الله جوادی آملی داشتند که محرمانه و کاملاً شخصی هم بوده صحبت هایی صورت گرفته است. شما اول بگویید آیا قبول دارید بین رئیس جمهور و علمای قم ارتباطی هست یا نه؟ رئیس جمهور در بسیاری از موارد با آیات عظام مشورت می کنند.

- اما اصل سخنان ایشان که معتقد به وجود «هاله نور» هستند، دوباره در وبلاگ ایشان تایید شده است.

این صحبت ها در شرایط خاص خودش بوده است. مثال می زنم. ممکن است یک نفر از جلوی در خانه من رد شود و آن لحظه من در حال فریاد زدن باشم، آیا می تواند برود بگوید فلانی سر خانواده اش همیشه فریاد می زند. یا اینکه پیش یکی از آیات بروم و بگویم که خوابی بد دیدم، برایم استخاره کنید. آیا اخلاقی است که بروید بگویید فلانی همیشه استخاره می گیرد؟

- شما تنها با این مساله مخالفید که چرا این فیلم علنی شده؛ اما آن طرف ماجرا سوال این است که به هر حال این اتفاق افتاده است.

پس چرا در سال آخر دولت دوباره این ادبیات خاص مرسوم می شود؟

شما چه دشمن احمدی نژاد باشید و چه دوستش نباید به این موضوع بپردازید. صحبت های ایشان در وبلاگ شان هم یک موضوع کلی بود و اشاره یی به فیلم مذکور نداشت.

- «هاله نور»، «مدیریت امام زمان(عج)»، «دولت امام زمان(عج)» و امثال آن ادبیات مرسوم رئیس جمهور است. شما که استاد اخلاق هستید و یک روحانی آیا این ادبیات را می پذیرید؟

در مورد این بحث های اخیر، باز هم اصرار دارم که همه می خواهند نگاهی سیاسی به صحبت های احمدی نژاد داشته باشند. جناح راست و چپ هم ندارد. به هر حال آیا شما قبول دارید که کشور، کشور امام زمان(عج) هست یا نه؟

- موضوع اعتقادات مذهبی نیست، سوال این است که چرا آقای احمدی نژاد در مقابل مشکلات ناشی از سیاست های دولت، همه اتفاقات را به امام زمان(عج) ربط می دهد تا پاسخگوی افکار عمومی نباشد؟

چرا تصور می کنید گفتن اینکه دست امام زمان(عج) در همه امور کشور در جریان است، فرافکنی یا بازی دادن افکار عمومی است؟

- وقتی به دو شهر مذهبی مشهد و قم می روند و برخلاف انتظارشان، با شعارهای مردم در باب گرانی و تورم روبه رو می شوند چرا به جای پاسخ دادن به این مطالبه ملت، تنها اکتفا به این صحبت می کنند که دولت نهم تحت حمایت «آقا» است؟

ایشان اعتقاد جدی به امام عصر(عج) دارند. نمی دانم اطلاع دارید یا نه، مسلمان واقعی یعنی اینکه همیشه باور داشته باشد که امام زمان(عج) او را در زندگی اش زیر نظر دارد. از احمدی نژاد می خواهید این اصل را فراموش کند؟

- احمدی نژاد می گوید ندیدن هاله نور عجیب است. شما که استاد مذهبی دولت هستید بفرمایید، ندیدن هاله های نور اطراف دولت یا رئیس جمهور عجیب است یا اینکه پس از سه سال شعارهای عدالت محورانه دولت نهم تحقق نیافته و مردم زیر فشار تورم هستند؟

شما فقط بخشی از صحبت های ایشان را نگاه می کنید. چرا وقتی احمدی نژاد به مفاسد اقتصادی حمله می کند، این را مطرح نمی کنید؟ ایشان یک ساعت از سخنرانی شان مربوط به حضرت امام زمان(عج) بود، آن هم از بعد و مبنای اعتقادات استراتژیک دولت نهم. احمدی نژاد ادعا نمی کند که با امام زمان(عج) ارتباط دارد. او ادعایی برای ارتباط با عالم غیب ندارد. بروید صحبت هایش را یک دور بخوانید. می گوید بروید طرف آقا درست می شود.
 
-یعنی آقای آقاتهرانی هم معتقد است که اگر ما به طرف امام زمان(عج) برویم گرانی حل می شود؟ گرانی به خاطر سیاست های اشتباه دولت نهم است یا فرضاً دوری مردم از امام زمان(عج)؟


بیایید مرور کنیم. ایشان در کجا این صحبت ها را مطرح کردند؟ یک بار قم رفتند و یک بار هم در جمع طلبه های مشهد. طلبه های مشهد با چنین ادبیاتی آشنا هستند. احمدی نژاد این حرف ها را در جمع مردم عادی که نزد بلکه در جمع طلابی این مبحث را مطرح کرد که از لحاظ اعتقادی به این باور رئیس جمهور نزدیک هستند. آیا طلبه ها به این صحبت ها اعتراض کردند؟ پس به صحبت های مذهبی ایشان نباید خرده گرفت. ایشان حق دارند اعتقادات مذهبی شان را هم مطرح کنند.

-آقای احمدی نژاد در جایی از مطلب وبلاگش به صندلی خالی برای امام زمان اشاره می کند. همانند تکرار ماجرای هاله نور اما رد یا تکذیب نمی کند. این را هم اعتقاد مذهبی تلقی کنیم؟

(خنده) نیست. صندلی خالی در هیات دولت وجود ندارد. من هر هفته به جلسه هیات دولت می روم. صندلی خالی، صندلی من را می گویند. وگرنه دروغ است که در هیات دولت یک صندلی خالی ویژه امام عصر است. برخی می خواهند از دولت انتقاد کنند، صحیح اما نباید انتقاد به تخریب برسد.

-آیا فکر نمی کنید اصرار زیاد بر تکیه بر مسائل ماورایی باعث صدمه دیدن اعتقادات مردم شود؟ نگرانی که حتی اصولگرایانی مانند افروغ و آیات عظام قم نسبت به آن هشدار دادند.

تا حالا از بسیاری از موضوعات مذهبی غفلت داشتیم. بگذارید یک بار هم از این حلقه گمشده یاد کنیم. به هر حال خوب است که به مردم این موضوع را یادآوری کنیم که شاید امام عصر(عج) همیشه بالای سر ملت ایران بوده و ایشان ناظر بر اعمال ما هستند.

- معتقدید مردم از این بعد دور شدند و احمدی نژاد رسالت احیای این رابطه را هم برعهده دارد؟

بگذارید مردم خودشان تصمیم بگیرند، چه منتقد چه حامی دولت. رفتار برخی ها حکایت چوب لای چرخ دولت گذاشتن است. من تصور نمی کنم بین مردم کسی پیدا شود که از نقل این اظهارات رئیس جمهور ناراحت باشد. مردم خودشان پیغام رئیس جمهور را از صحبت هایشان دریافت می کنند و نیازی به تعبیر و تفسیر نیست.

ensan - ایران - تهران
امام زمان امام عاقلان است نه فریبکاران.او زمانی قدم به چشم دوستدارانش میگذارد که مردمان خسته و اشفته از جهل و بی خردی باشند و گرنه او مسئول ارزانی و گرانی نیست.انسان در پرتو عقل و اندیشه به تمام مشکلات فائق خواهد شد که این همان خواسته امامان و پیامبران و اندیشمندان ملل است.شما را به خدا اگر میشناسیدش دست از سر امام زمان بردارید که او از شما برائت جسته و هرگز در جامعه ای که جهل و جاهلان در ان حکم میرانند نخواهد امد.او زمانی خواهد امد که مردمان بیش از هر زمان دیگر نیازمند بهره بردن از عقل باشند نه خرافه پرستانی که او را گاهی میان چاه میپندارند و گاهی بیابانگرد و هیچ شناختی از انسان کامل ندارند.او به معنای واقع انسان کامل است که هرگز عقل را تابع هوا و هوس نمیکند و از همه نعمات الهی بهره کافی بر اساس فرامین انسانی میبرد.به خاطر خدا دست از او بردارید و بیش از این ازارش ندهید و جهل و نادانی خود را به او منتسب نکنید.
جمعه 31 خرداد 1387

hamed2008 - ایران - قم
احمدی نژاد خود امام زمان هست.
جمعه 31 خرداد 1387

mah1 - ایران - تهران
خودمونیم مغلطه به این غلیظی نوبره! راست میگه موضوع خصوصی بوده. این معاون دانشجویی تو شیراز هم همینو میگه کاراش خصوصی بوده دیگه! پس منم به همه این بیشرفها خصوصی میگم ننگ بر شما که اسلام این معجزه عزیز پیامبر رو با مزخرفاتتون بی ابرو کردین. روزی برسه جوکه تاریخ بشین.
جمعه 31 خرداد 1387

salem - هند - پونا
به این جمله دقت کنید فرق امام زمان با خدا چیست؟ {مسلمان واقعی یعنی اینکه همیشه باور داشته باشد که امام زمان(عج) او را در زندگی اش زیر نظر دارد.} ایا امام زمان با توصیف فوق در صفت { حاضر و ناظر بودن} با خدا شریک نیست؟ ایا این شرک محض نیست؟
جمعه 31 خرداد 1387

rmeshksar - کانادا - تورنتو
خیلی ممکلت باحال شده. یکی میرینه یکی میاد برای این که کثافتها رو پاک کنه یک ترکمون دیگه میزنه و همین شده که کشور الان تا عمق 2 متری توی گه فرو رفته !!!!!
شنبه 1 تیر 1387

persia_64 - ایران - طهران
بدعت گذاری در دین و شرک ورزیدن به خدا از نظر اسلام همینه دیگه / باور ندارین کلمه امام زمان را از سوالات حذف کنید و به همین مجتهد ها و فقیه ها رجوع کنید اگر این رفتار و افکار را شرک نخواندند
شنبه 1 تیر 1387

hamid9961 - خلیج فارس - پرسپولیس
خدا رو شکر میکنم که احمدی نژاد رییس جمهوره و خدا رو شکر میکنم که یه خری مثل این آقا(آغا) تهرانی رییس جمهور نیست
اشتباه کردم . خدا رو برای اینکه احمدی نژاد رییس جمهوره شکر نمیکنم

امام زمان اگه هستی شر این محمود دیوونه رو از سر مردم ایران کم بفرما - آمین
شنبه 1 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.