ایران غزل بی پایان، نمایشگاهی در ستایش طبیعت -۲

ایران غزل بی پایان، نمایشگاهی در ستایش طبیعت

در میان عکسهای ارایه شده در این نمایشگاه از کویر و جنگل گرفته تا دریا و کوهستان تصویر به چشم می خورد و جالب آنکه این فرم به نظر ناهمگون در جایی به نمایش درآمده اند که زمانی محل زندگی نیکول فریدنی عکاس فقید طبیعت ایران بود.

بی سبب نیست که بازدیدکنندگان پس از دیدن آثار به نمایش درآمده سری هم به کتاب های عکس نیکول فریدنی می زنند تا با تکنیک و نوع نگاه این استاد عکاسی طبیعت بیشتر آشنا شوند.

عکاسان حاضر در این نمایشگاه را افرادی تشکیل می دهند که از طریق سایت اشتراک عکس " فلیکر" دور هم جمع شده اند.

این نخستین نمایشگاه این گروه از عکاسان است که چند سالی است حضورشان در فضای مجازی و فلیکر به زعم خودشان تصویر مناسب تری از ایران به جهان ارایه می دهد. تصویری روزمره و زنده از زندگی و طبیعت ایران که کاملا با تصویرهای رسانه ای که این روزها از ایران به جهان مخابره می شود متفاوت است.

شکل مشارکت گونه سایت فلیکر باعث شده بسیاری از این جوانان با برگزاری تورهای مسافرتی عکاسی، شهرهای مختلف و نقاط گوناگون کشور را عکاسی کنند. بسیاری از آنها پیش از ورود به فلیکر هیچ گاه دوربین به دست نگرفته اند اما در میان آنها حالا می توان عکاسانی را یافت که از آموخته هایشان در این فضای مجازی کسب و کاری به هم زده اند.

برخی بر این باورند که فعالیت این گروه نسبتا بزرگ از عکاسان جوان که در سراسر ایران پراکنده اند باعث شده محتوای توریست پسند قابل توجهی به طور رایگان در اینترنت در اختیار کاربران اینترنت در سراسر جهان قرار گیرد. در بسیاری از سایت های جست و جوگر، علمی، خبری، جغرافیایی، توریستی و ... عکسهای عکاسان فلیکری ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. به گفته برگزار کنندگان این نمایشگاه آنان همچنین قصد داشته اند تا جامعه عکاسی ایران را که چندان با فضای اینترنت صمیمی نیست با آثار عکاسان فعال در این عرصه آشنا کند.

با این همه این گروه از عکاسان برای ارایه همین تصاویر روی اینترنت با مشکل روبه رو هستند چراکه دولت ایران دسترسی به سایت فلیکر را مسدود کرده است.

ادای دین به نیکول فریدنی و طبیعت ایران

گروه عکاسان ایرانی عنوان " ایران، غزل بی پایان" را برای نخستین نمایشگاه خود در نظر گرفته اند و تمامی هزینه های برپایی این نمایشگاه توسط شرکت کنندگان پرداخت شده است.

در میان عکسهای به نمایش درآمده در این نمایشگاه عکسی هم از نیکول فریدنی هست که از عکس قرارداده شده بر سر مزارش گرفته شده، گویی نیکول هم دارد به آثار نمایشگاه نگاه می کند.

خشایار الیاسی

محمد رزازان

گلسا حیدری

خدایار جیرودی

محمد محمدزاده

عباس رهبر

احمد کاوسیان

احمد خطیری

عالیه سادات

فاطمه اعرابی

علیرضا مهرتاش

علی شکری

احسان امینی

احسان خاکباز

فرهنگ حقیقت

علیرضا تیموری

mehrnoosh - ایران - اهواز
پرواز پرنده ها روی آبی آب واقعا رویایی بود.
چهار‌شنبه 29 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.