بوش: درخواست ایران برای تولید انرژی اتمی موجه است

بوش: درخواست ایران برای تولید انرژی اتمی موجه است

جورج بوش در روز دوم سفر خود به بریتانیا با گوردون براون دیدار کرد
گوردون براون و جورج بوش در اشاره به ارائه بسته مشوق های تازه به ایران به تهران هشدار داده اند "پیشنهاد شراکت" با آنها را بپذیرد یا با تحریم ها و انزوای بیشتر بین المللی روبرو شود.

همزمان جورج بوش بر حق ایران برای تولید انرژی صلح آمیز اتمی تاکید ورزیده است.

آقای براون، نخست وزیر بریتانیا، گفت او خواهان ادامه گفتگو با تهران است، اما اگر ایران قطعنامه های سازمان ملل را نادیده بگیرد در آن صورت تحریم ها تشدید خواهد شد.

وی گفت که اتحادیه اروپا دارایی های بانک ملی ایران در خارج را مسدود و تحریم هایی تازه در زمینه نفت و گاز بر آن کشور اعمال خواهد کرد.

اتحادیه اروپا هنوز رسما تحریم های تازه را اعلام نکرده است اما کریستینا گالاش، سخنگوی خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که این هفته موفق به جلب حمایت ایران از یک بسته تازه مشوق ها نشد گفت که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ آماده برداشتن گام های رسمی هستند.

وی گفت: "روشن است که آنها آماده هستند جلوتر بروند. ما قطعا تصمیمی رسمی اتخاذ خواهیم کرد."

اما وی در مورد زمان تصمیم نهایی برای تشدید تحریم ها علیه ایران اظهار نظر نکرد.

'درخواست موجه ایران'

رهبران بریتانیا و آمریکا پس از گفتگوهای خود در لندن در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ می دادند.

این بخشی از سفر اروپائی رئیس جمهور آمریکا بود؛ با این حال وی گزارش هایی که می گوید این آخرین سفر او به این قاره پیش از ترک کاخ سفید خواهد بود را به عنوان "گمانه زنی" رد کرد.

آقای بوش در این کنفرانس خبری گفت که درخواست ایران برای داشتن یک برنامه تولید انرژی هسته ای موجه است.

حق ایران
 مایلم یک نکته در مورد درخواست ایران برای نیروی اتمی غیرنظامی بگویم - این یک درخواست موجه است
 
جورج بوش

وی گفت: "مایلم یک نکته در مورد درخواست ایران برای نیروی اتمی غیرنظامی بگویم - این یک درخواست موجه است."

در واقع یکی از عناصر عمده بسته مشوق هایی که روز شنبه تسلیم ایران شد کمک به برنامه توسعه انرژی صلح آمیز اتمی این کشور است.

رئیس جمهور آمریکا در گذشته نیز در مواردی بر مشروعیت حق ایران بر داشتن فناوری تولید انرژی صلح آمیز اتمی تاکید کرده است.

اما مقام های جمهوری اسلامی می گویند که آمریکا می داند این کشور به دنبال سلاح اتمی نیست و تنها قصد جلوگیری از پیشرفت ایران را دارد.

آقای بوش در کنفرانس دوشنبه در پیامی به تهران تکرار کرد: "مسلم است که صد در صد حق آن (تولید انرژی اتمی) را دارید اما در زمینه غنی سازی اورانیوم شما اعتماد آن دسته از ما را که با دقت فعالیت ایران را زیر نظر داشته اند به دست نیاورده اید."

تحریم بانک ملی

آقای براون گفت که بریتانیا اروپا را ترغیب خواهد کرد "تحریم های بیشتری" بر ایران اعمال کند و افزود که اروپا برای انسداد دارایی های خارجی بانک ملی گام بر خواهد داشت.

بانک ملی ایران یکی از بزرگ ترین بانک های ایران است که توسط آمریکا متهم شده که خدمات لازم را برای برنامه های هسته ای و تسلیحاتی ایران فراهم می آورد.

گوردون براون گفت علاوه بر این، دولت بریتانیا تحریم های جدیدی را علیه صنعت نفت و گاز ایران به اجرا در می آورد.

'گزینه های ایران'
 ما هر کاری را که لازم باشد انجام می دهیم تا ایران آگاهانه تصمیم بگیرد: یا نقش خود به عنوان یک عضو مورد احترام جامعه بین المللی را ایفاء کند، یا با انزوای بیشتر روبرو شود
 
گوردون براون

آقای براون گفت چنانچه ایران به نادیده گرفتن قطعنامه های سازمان ملل متحد و پیشنهاداتی که در ارتباط با برنامه هسته ای اش شده ادامه دهد، چاره ای جز تشدید تحریم ها باقی نمی ماند.

گوردون براون گفت: "ما هر کاری را که لازم باشد انجام می دهیم تا ایران آگاهانه تصمیم بگیرد: یا نقش خود به عنوان یک عضو مورد احترام جامعه بین المللی را ایفاء کند، یا با انزوای بیشتر روبرو شود."

جورج بوش نیز گفت جهان آزاد وظیفه دارد با همکاری، مانع دستیابی ایران به سلاح های هسته ای شود.

او گفت: "اکنون زمان همکاری است تا کار انجام شود. با این حال هنوز تمام گزینه ها مدنظر قرار دارند."

اظهارات نخست وزیر بریتانیا در شرایطی اعلام شد که خبرگزاری فرانسه از ابراز امیدواری سخنگوی وزارت خارجه آلمان درباره "مطالعه دقیق" و "پاسخ مثبت" ایران به مجموعه پیشنهادات جدید گروه 5+1 خبر داده بود.

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران دو روز پس از دریافت پیشنهادات غرب دربرابر متوقف سازی غنی سازی اورانیوم از سوی ایران، اعلام کرده است که ایران "در زمان مناسب" درباره مسائل مربوطه پیشنهاد های جدید غرب اظهارنظر خواهد کرد

n1002 - کانادا - تورنتو
حرف حق جواب نداره..........
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

ali akbar yeganeh parast - ایران - بوشهر
باسلام اولامگر امریکا مدعی العموم جهان است که هر چه اوگفت باید دنیا قبول کند دوما چرا امریکا نسبت به اسراییل که ام پی تی را قبول ندارد حساسیت به خرج نمی دهد وسازمان امنیت نیز در این مورد اقدامی نمی کند سوما کدام کشور از بمب اتم استفاده کرده ؟ ایران یا امریکا چگونه است کسی که خود از این صلاح استفاده کرده مدعی است که دیگران نباید انرژی هسته ای داشته باشد هر چند صلح امیز باشد واقعا برای اروپا با ان سوابق تاریخی متاسفم که بازیچه دست امریکا شده است
چهار‌شنبه 29 خرداد 1387

clevermajid - ایران - مشهد
یک کلوم ختم کلوم...
ایران باید و باید و باید بمب اتمی داشته باشه وگرنه تو این دنیای واویلا قورتش می دن.
چهار‌شنبه 29 خرداد 1387

shazdeh57 - المان - دوسلدورف
این اولش است بعدش میگن موشک نساز تانک نساز و....
فردا هم یک کشوری مثل عراق به ما حمله میکنه...
چهار‌شنبه 29 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.