مغز همجنس گراها متفاوت است

مغز همجنس گراها متفاوت است

تحقیق جدید می گوید که تمایل جنسی انسان در رحم تعیین می شود
بنا به تحقیقی جدید در سوئد مغز مردان همجنس گرا با مغز زنان دگر جنس گرا مشابه است و مغز زنان همجنس گرا با مغز مردان دگر جنس گرا مشابهت دارد.

برخی دانشمندان بر این باورند که تحقیق جدید این نظریه را تقویت می کند که تمایل جنسی انسان در دوره رحمی تعیین می شود.

محققان سوئدی پس از اسکن مغز نود دواطلب گفته اند که دو نیم کره مغز مردان همجنس گرا و زنانی که به جنس مخالف تمایل جنسی دارند، متقارن است و تقریبا در هر دو گروه یک اندازه است.

اما از سوی دیگر، مردانی که به جنس مخالف تمایل جنسی دارند نیم کره راست مغزشان به طور قابل توجهی از نیم کره چپ بزرگتر است که بنا به تحقیق در سوئد مغز زنان همجنس گرا نیز به همین شکل است.

محققان همچنین کشف کرده اند که بخشی از مغز انسان که مرکز عاطفی او محسوب می شود، میان زنان دگر جنس گرا و مردان همجنس گرا مشابه است.

اما این تحقیق نمی تواند تائید کند که اندازه مغز با تمایلات جنسی ما ارتباط مستقیم دارد یا در واقع نتیجه این ارتباط است.

محققان همچنین می گویند که نمی توانند، تعیین کنند که تفاوتی که در ساختار مغز به وجود می آید به خاطر تاثیر هورمون های مترشح شده در رحم، مانند تستوسترون، بر مغز است.

دانشمندان درصددند تحقیقی دیگر را بر روی مغز نوزادان انجام دهند تا ببینند می توانند بر اساس تفاوت در ساختار مغز آنها، تمایلات جنسی آتی شان را حدس بزنند.

تحقیق جدید در مجله علمی "آکادمی ملی علوم" آمریکا (Proceexdings of the National Academy of Sciences)، منتشر شده است.

بحثی ادامه دار

دانشمندان مدت هاست که متوجه شده اند که قدرت ادراک همجنس گراها - چه مرد و چه زن - متفاوت است که نشان می دهد در ساختار مغز آنها تفاوت هایی وجود دارد.

اما این اولین بار است که محققان از اسکن مغز استفاده کرده اند تا منبع این تفاوت ها را کشف کنند.

محققان موسسه کارولینسکای سوئد دو نیم کره مغز نود مرد و زن بالغ سالم همجنس گرا و دگر جنس گرا را با استفاده از اسکن اندازه گیری کرده اند.

نتیجه این اسکن ها نشان داد که اندازه دو نیمه کره مغز زنان همجنس گرا و مردان دگر جنس گرا به شکل ویژه ای فاقد تقارن بود در حالیکه اندازه دو نیم کره مغز در زنان دگر جنس گرا و مردان همجنس گرا تفاوتی نداشته است.

به کلامی دیگر، مغز مردان همجنس گرا، دست کم به لحاظ ساختاری، بیشتر شبیه زنان دگر جنس گراست و زنان دگر جنس گرا بیشتر شبیه مردان همجنس گرا.

آزمایشی دیگر نشان داد که در یک بخش ویژه از مغز، "آمیگدالا"، تفاوت های دیگری نیز میان همجنس گراها و دگر جنس گراها وجود دارد.

در آمیگدالای نیم کره راست مغز مردان دگر جنس گرا و زنان همجنس گرا، ارتباطات عصبی بیشتری نسبت به نیم کره چپ وجود دارد.

معکوس این وضعیت، در مغز مردان همجنس گرا و زنان دگر جنس گرا دیده می شود.

گروه تحقیقی موسسه کارولینسک می گویند که این تفاوت ها فقط در اثر "یادگیری" نبوده است و مکانیزمی دیگر، پیش یا پس از تولد، باعث آن می شود.

"بجنگ، فرار کن یا دوست شو و جفت گیری کن"

دکتر قاضی رحمان، استاد بیولوژی ادراک در دانشگاه کوئین مری انگلستان، می گوید که به باور او تفاوت در ساختار مغز گروه های مختلف در روزهای رشد و نمو جنین ایجاد می شود.

او گفت: "تا جایی که من می دانم بحثی در این باره نیست که اگر همجنس گرا هستید در واقع همجنس گرا به دنیا آمده اید."

دکتر رحمان می افزاید آمیگدالا مهم است چون واکنش بقیه مغز به محرک های عاطفی را "تعیین و هدایت" می کند. واکنش به محرک های عاطفی انسان سه حالت جنگیدن، گریختن و یا تمایل به رفاقت و شانس جفت گیری است.

این استاد دانشگاه کوئین مری لندن می گوید: "به کلامی دیگر، شبکه مغز که تمایلات جنسی را تعیین می کند میان مردان همجنس گرا و زنان دگر جنس گرا و میان زنان همجنس گرا و مردان دگر جنس گرا مشابه است."

او در ادامه گفت: "وقتی به مشابهت تمایل جنسی مردان همجنس گرا و زنان دگر جنس گرا (مرد) و یا به تمایل جنسی زنان همجنس گرا و مردان دگر جنس گرا (زن) نگاه می کنیم این گفته منطقی به نظر می رسد."

مبین.رشت - ایران - رشت
بسیار مطلب جالبی بود.من به این دانشمندان خسته نباشید عرض میکنم و از تلاششان در جهت شناخت احوال انسانها وکمک به بهبود وضعیتشان کمال تشکر را دارم.از روانشناسان و پزشکان ایرانی نیز میخواهم تا تلنگری به خویش زده و پیرامون همجنسگرایان ایرانی تحقیق و مطالعه نموده و خود را در جهت حمایت از حقوق همجنسگرایان ایرانی آماده نمایند.
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.