بخشش دو متهم به قتل در جلسه محاکمه

بخشش دو متهم به قتل در جلسه محاکمه

 دو متهم به قتل که در جنایت های جداگانه یی دست داشتند دیروز در دادگاه کیفری استان تهران تحت محاکمه قرار گرفتند. یکی از این دو با رضایت اولیای دم همسرش از مرگ نجات یافت و دیگری که پدر و برادر خود را کشته بود با اعلام گذشت مادرش در حالی به قصاص محکوم شد که با جلب رضایت برادر و خواهرانش می تواند به زندگی بازگردد.

به گزارش خبرنگار ما، در اولین جلسه محاکمه که در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد، ابتدا صفر خاکی نماینده دادستان به توضیح کیفرخواست پرداخت و گفت؛ اردیبهشت سال 85 به ماموران کلانتری 140 باغ فیض خبر دادند مردی به نام بابا مختار در خانه اش به قتل رسیده و پسر وی به نام اکبر نیز به شدت زخمی شده است. زمانی که ماموران به محل رسیدند و تحقیقات خود را آغاز کردند، متوجه شدند دقایقی پس از اینکه اکبر به بیمارستان انتقال یافته جان باخته است، با توجه به اینکه دو قتل اتفاق افتاده بود، بازپرس تحقیقات وسیعی را آغاز کرد و مشخص شد یکی از پسران بابامختار به نام امیرمنصور، زمان قتل در خانه حضور داشته است.

وی ادامه داد؛ پلیس برای تحقیقات بیشتر امیرمنصور را بازداشت کرد و سرانجام وی به قتل پدر و برادرش اعتراف و حتی صحنه قتل را نیز بازسازی کرد.

با توجه به مدارک موجود در پرونده و تقاضای اولیای دم درخواست صدور حکم قانونی را دارم.

در ادامه جلسه دادگاه یکی از فرزندان بابامختار به وکالت از سایر خواهران و برادرانش در جایگاه قرار گرفت و تقاضای صدور حکم قصاص را کرد. در ادامه همسر بابامختار در جایگاه حاضر شد و گفت؛ برای امیرمنصور تقاضای قصاص دارم چرا که او پسرم اکبر و شوهرم بابامختار را به قتل رسانده است.

در ادامه قاضی عزیزمحمدی، امیرمنصور را به جایگاه دعوت کرد و از او خواست در برابر اتهام قتل پدر و برادرش از خود دفاع کند، وی گفت؛ هر دو اتهام را قبول دارم. من با خانواده ام اختلاف داشتم، روز حادثه پدر و برادرم با من بحث کردند. خیلی عصبی شده بودم و رفتارم دست خودم نبود. به آشپزخانه رفتم و چکش را برداشتم. اول پدرم و بعد برادرم را زدم.

وی افزود؛ از کرده خودم به شدت پشیمان هستم. من به خاطر اینکه پدرم زندگی ام را خراب کرده بود از دستش ناراحت بودم و حالا تقاضای بخشش دارم.

در حالی که امیرمنصور به دست و پای مادرش افتاده و تقاضای بخشش می کرد سرانجام مادر وی گفت؛ از قصاص گذشت می کنم، من دو بار داغدار شدم و حالا نمی خواهم یک بار دیگر با اعدام امیرمنصور داغدار شوم.

مادر متهم در جلسه دادگاه اعلام گذشت کرد و پس از پایان جلسه هیات قضات امیرمنصور را به جرم قتل برادرش به لحاظ جنبه عمومی جرم به 10 سال حبس و 10 سال تبعید و به جرم قتل پدرش با توجه به اینکه خواهر و برادرانش رضایت ندادند به قصاص محکوم کرد.

در دومین جلسه محاکمه که در شعبه 74 دادگاه کیفری برگزار شد، مردی که به خاطر دعوا به خاطر همستر همسرش را به قتل رسانده بود با رضایت والدین همسرش و دو فرزند خود از قصاص رهایی یافت.

علی متهم این پرونده در جلسه محاکمه اش که سال گذشته برگزار شد، گفت؛ از زندگی با همسرم فریبا خسته شده بودم. ما 24 سال در تنش با هم زندگی کرده بودیم. روز حادثه من برای پایان دادن به زندگی ام مقدار زیادی قرص دیازپام خورده بودم و روی زمین دراز کشیدم تا بمیرم، یکدفعه همستر پسرم آمد و به کف پایم برخورد کرد، من به شدت عصبانی شدم و به همسرم گفتم این حیوان را از من دور کند.

متهم ادامه داد؛ فریبا به حرفم اهمیتی نداد و باز هم بین ما درگیری به وجود آمد. من هم کشی که گوشه اتاق افتاده بود برداشتم دور گردنش پیچیدم و او را خفه کردم. بعد جسد را پشت ماشین گذاشتم تا از خانه دور کنم اما از آنجایی که مقدار زیادی دارو خورده بودم حالم بد شد و ماشین به داخل جوی آب افتاد.

هر چند فرزندان علی از پدرشان همان ابتدا اعلام گذشت کرده بودند، اما پدر و مادر فریبا بر قصاص اصرار داشتند تا اینکه سرانجام با تلاش دایره صلح و سازش دادسرای امور جنایی علی موفق شد رضایت خانواده همسرش را جلب کند و از مرگ نجات یابد.

علی روزگذشته در شعبه 74 دادگاه کیفری یک بار دیگر پای میز محاکمه رفت. وی گفت؛ من اتهامم را قبول دارم اما فشار اقتصادی و لجاجت های همسرم مرا به اینجا کشاند و تقاضا دارم در جنبه عمومی جرم قضات به من تخفیف دهند. هیات قضات پس از پایان محاکمه، علی را به حبس محکوم کردند.

FarTaj - کانادا - مونترال
من یک سوال دارم..
اینها که بخشیده می شوند آیا آزاد و وارد جامعه می شوند یا حبس ابد یا چندین سال زندان ؟
اگه کسی می دونه لطفا جواب بده
دوشنبه 27 خرداد 1387

mehrnoosh - ایران - اهواز
عجبا!!!!!!!!!!!وا اسفا!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

mahmood20052005 - ایران - یزد
چون دیگه شاکی خصوصی نداره از جنبه عمومی مجازات میشه.چون به هر حال جرم انجام داده...مجازاتش هم چند سال زندان هست
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

پری دریائی - ایران - تهران
FarTaj - کانادا - مونترال عزیز اینها بعد از بخشش توسط اولیای دم بین 7 تا 10 سال و در مواقعی دیگر حتی سه سال زندانی می کشن و با افتخار وارد جامعه میشن . بعضیهاشون پس از آزادی نه تنها متنبه نمی شن بلکه با گستاخی تمام اقدام به قتلهای دیگری هم می کنن. مخصوصا کسانی که دختر و یا خواهر و یا زنشون رو به بهانه فساد اخلاقی در نهایت سبوعیت و بی شرم ی تمام به طرز فجیعی می کشن مورد عفو قضات بی وجدان هم قرار می یگرن و بعد از 3 یا 4 سال وارد اجتماع می شن تازه گردنشونو بالاتر هم می گیرن که ما غیرت داشتیم و فلان و بهمان
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
دوست عزیز کانادا مونترال فکر میکنم بعد از بخشش از سوی خانواده ها نوبت به مدعی العموم میرسه که به علت وقوع جنایت بایستی حکم قانون را در باره شخص مجرم اجرا کنه (حبس از 10 سال تا ابدا)کسی رو بدون مجازات آزاد نمی کنند چون به هر حال جرمی صورت گرفته .
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

FarTaj - کانادا - مونترال
پری دریائی - ایران - تهران
zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
عزیزان مرسی از جوابهای شما.
من همیشه برام سوال بود که اینها بعد از بخشش چکار میکنند و چه حکمی براشون بریده میشه که با توضیحات شما فهمیدم که تقریبا حکم مثل خارج از ایران هست. (البته بجز قسمت اعدام )

سه‌شنبه 28 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.