چه غذاهایی حافظه را تقویت می کنند؟

چه غذاهایی حافظه را تقویت می کنند؟

تغذیه مناسب نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی و همچنین بهبود حافظه دارد. بسیاری از ما خصوصا دانش آموزان و دانشجویان و همه افرادی که به نحوی با امر یادگیری در گیرند، همیشه این سوال را در ذهن دارند و کنجکاوند که بدانند چه چیزی باید بخورند تا حافظه شان تقویت شود. این مقاله در سه قسمت ارائه می شود و سعی می کند تا تحقیقاتی را که در این زمینه انجام شده است به زبانی ساده برای شما توضیح دهد.

قسمت اول: چهار پایه حافظه

۱) ویتامین B12: این ویتامین برای نگه داری سلول های عصبی ضروری است. رفتار و حافظه افراد با ویتامین B12 بهبود می یابد. در موارد کمبود این ویتامین سطح ادراک، آگاهی و حافظه هم کم می شود.

۲) اسید فولیک: تحقیقات ثابت کرده است که در صورت کاهش اسید فولیک، مشکلاتی مانند کاهش سطح یادگیری و ادراک، اشکال در یادآوری اطلاعات و اشکال در تمرکز حواس به وجود می آید.

۳) ویتامین E: این ویتامین بافت مغز را از آسیب حفظ می کند. همچنین روند پیشرفت بیماری آلزایمر را در افراد مستعد کم می کند. اثر آنتی اکسیدانی این ویتامین، تشکیل پلاک های آمیلوئیدی را که سبب التهاب انتهاهای اعصاب می شود، متوقف می کند.

۴) کولین: این ماده به طور طبیعی در غذاهای چرب وجود دارد و حافظه را تقویت می کند. کولین به طور مستقیم روی پیام های عصبی موثر است و قدرت ساخت و آزادسازی “استیل کولین” را افزایش می دهد. استیل کولین یک ناقل عصبی است که در کنترل عضلات و قدرت حافظه نقش دارد. تحقیقات نشان داده است که اگر در دوران بارداری به رژیم غذایی مادر کولین اضافه شود، قدرت حافظه جنین در حال رشد را در آینده افزایش می دهد.

ashkankhan - ایران - تهران
حالا اینایی که گفتین تو چه غذاهایی هست؟
دوشنبه 27 خرداد 1387

mah1 - ایران - تهران
این که شد چه ویتامینهایی.
دوشنبه 27 خرداد 1387

markez - لبنان - بیروت
خب حالا اینا رو فهمیدیم خیال کردى ما دکتریم خب تو کدوم غداها بیشتره؟؟؟؟؟
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.