ترکیه با سه گل در ۱۵ دقیقه صعود کرد

ترکیه با سه گل در 15 دقیقه صعود کرد

نیهات کاپیتان ترکیه با زدن دو گل در دقایق پایانی راه صعود ترکه را هموار کرد
تاریخ: یکشنبه 15 ژوئن، 26 خرداد
زمان: ساعت 18:45 به وقت گرینویچ
(23:15 به وقت تهران)
مکان: سویس، شهر ژنو

ترکیه 3 - 2 جمهوری چک

ژنو شاهد برگزاری یکی از پرحادثه ترین مسابقات جام سیزدهم بود.

ترکیه که تا دقیقه 75 با نتیجه 2-0 از جمهوری چک عقب بود، در ظرف پانزده دقیقه سه گل به ثمر رساند تا راهی مرحله بعد مسابقات شود.

جمهوری چک در اکثر مواقع نیمه اول توپ را در اختیار داشت و در هفتمین تلاش خود برای فتح دروازه ترکیه به نتیجه رسید.

این تیم در دقیقه 34 با ارسال توپ از سمت راست دروازه ترکیه، یان کولر، بازیکن بلندقد خود را مقابل محوطه شش قدم و دروازه ترکیه صاحب توپ ساخت که او، یک سر و گردن بالاتر از مدافع ترکیه، با ضربه سر توپ را با وجود تلاش دروازه بان ترکیه درون دروازه این تیم قرار داد.

در این نیمه ترکیه با بکار گرفتن دو بازیکن در خط میانی، عملا میانه میدان را از دست داده بود و توان تهاجمی چندانی از خود نشان نداد.

ترکیه، که با پیروزی نزدیک مقابل سویس تنها دومین پیروزی خود را در نه مسابقه جام ملتها کسب کرد، نیمه دوم را زیر باران و در میان تشویق تماشاگران پر شمار ترکیه تهاجمی آغاز کرد.

ترکیه در 10 دقیقه اول این نیمه توپهای فراوانی را به منطقه جریمه جمهوری چک فرستاد اما فقدان یک تمام کننده این حملات را بی نتیجه ساخت و پیتر چک نیز سه بار دروازه جمهوری چک را از فروریختن حفظ کرد

اما 10 نفره شدن موقت ترکیه به دلیل مصدومیت امره گونگور روند بازی را تغییر داد.

در دقیقه 60 یان کولر به تنهایی به سمت دروازه ترکیه حمله کرد اما شوت او از کنار دروازه بیرون رفت.

اما ضربه اصلی در دقیقه 62 وارد شد که پلاشیل ارسال بلند لیبور سیونکو از سمت راست میدان را در سمت چپ منطقه شش قدم ترکیه با پا راهی دروازه کرد که بار دیگر تلاش دروازه بان ترکیه برای دفع توپ موثر نیفتاد و توپ وارد دروازه شد.

ترکیه تا اندازه ای تحت تاثیر گل دوم قرار گرفت که حدود 20 دقیقه به پایان بازی به نظر می رسید ترکیه شکست را پذیرفته است.

اما در دقیقه 75 ترکیه با حمله از سمت راست، استفاده از ناهماهنگی خط دفاعی جمهوری چک و ارسال توپ از میان محوطه جریمه جمهوری چک، آردا را در سمت چپ محوطه جریمه چک صاحب توپ کرد که او نیز توپ را با ضربه ای زمینی در دروازه چک جای داد.

ترکیه دوباره ارسالهای متعدد توپ از سمت راست دروازه چک را در دستور کار قرار داد که در دقیقه 87 پیتر چک، نتوانست ارسال توپ حمیت آلتینتاپ از سمت راست دروازه را کنترل کند که نیهات، کاپیتان ترکیه مقابل دروازه صاحب توپ شد و گل تساوی را به ثمر رساند.

با این حال ترکیه که می دانست این نتیجه به ضربات پنالتی منجر خواهد شد ضربه آخر را نیز وارد کرد.

در دقیقه 89 نیهات با فرار از تله آفساید مدافعان چک، از حاشیه محوطه جریمه چک توپ را از بالای دستان پیتر چک، به گوشه سمت راست دروازه فرستاد که توپ پس از برخورد با تیر افقی وارد دروازه شد.

سویس اعاده حیثیت کرد (سویس 2 - 0 پرتغال)

تاریخ: یکشنبه 15 ژوئن، 26 خرداد
زمان: ساعت 18:45 به وقت گرینویچ
(23:15 به وقت تهران)
مکان: سویس، شهر بازل

یاکین شب طلایی خود را در کنار میرا بازیکن پرتغال جشن گرفت

دو ضربه از هاکان یاکین باعث شد سویس جام ملتها را با یک موفقیت به پایان برساند.

سویس میزبان مشترک این مسابقات و اولین تیم ناکام از صعود، تنها برای حفظ آبرو مقابل پرتغال به میدان رفت، البته در شرایطی که کسب مکان اول این گروه توسط پرتغال باعث شده بود لوئیز فیلیپ اسکولاری، مربی پرتغال بازیکنان اصلی خود را به میدان نفرستند.

با این وجود در 50 دقیقه ابتدای بازی احتمال گل زنی پرتغال، تنها تیمی که در حداقل چهار دوره این تورنمنت شرکت کرده و در هر بار از مرحله گروهی مقدماتی نیز به مرحله بعد صعود نموده،
بیشتر بود.

حملات پرتغال توسط ریکاردو کارشما و نانی انجام می شد، اما مهمترین حمله پرتغال که توسط پپه صورت گرفت، با واکنش دروازه بان سویس به تیر دروازه برخورد کرد و از زمین خارج شد.

سویس که در تاریخ حضورش در جام ملتهای اروپا با هشت شکست و تساوی، طولانی ترین نوار مسابقات بدون برد در تاریخ این تورنمنت را به نام خود ثبت کرده، بالاخره در دقیقه 70 مسابقه وقتی هاکان یاکین توپ را از میان پاهای ریکاردو دروازه بان پرتغال درون دروازه ان تیم جای داد طلسم را شکست.

تیم سویس که با میانگین 25 سال و 44 روز جوانترین تیم حاضر در مسابقات بود، در دقیقه 83 مسابقه و پس از اعلام خطای پنالتی از سوی داور به سود این تیم، کار را تمام کرد.

یاکین که در مسابقه با ترکیه دو موقعیت بسیار مناسب را برای گل زنی از دست داده بود، با قرار دادن توپ در دروازه پرتغال، توانست باعث شادی تماشاچیان خودی شود.

به این ترتیب در پایان مسابقات گروه A، ترتیب تیمها در این گروه (پس از سه بازی) به ترتیب زیر تغییر کرد:

1. پرتغال، تفاضل گل 2+، 6 امتیاز
2. ترکیه، تفاضل گل 0، 6 امتیاز
3. سویس، تفاضل گل 0، 3 امتیاز
4. جمهوری چک، تفاضل گل 2-، 3 امتیاز

mah1 - ایران - تهران
عجب بازیی بود. عالی. اینکه جایه گلرشون یه نفر از خط حمله وایستاد خیلی باحال بید :)
دوشنبه 27 خرداد 1387

ostajloo - ایران - نهرخلج
عثمانی تا وین امد ونتوانست وین را با جنگ فتح کند. اما اینبار یاران فاتح ترم با فوتبال وین را فتح کردندو تاریخ نوشتند. سلام بر خاقان دائی و امپراطور فاتح ترم .
دوشنبه 27 خرداد 1387

garadagh - سویدن - مالمو
دمشون گرم .لیاقت دارن
دوشنبه 27 خرداد 1387

iroony - ایران - تهران
ostajloo - ایران - نهرخلج... فوتبال ترکیه خیلی پیشرفت کرده....وین رو فتح کردند؟؟؟پس الان در هر گروه دو تیم وین رو فتح کردند چقدر وین اشغالگر داره پس الان آقای استاجلو...راستی خاقان کی؟!؟!؟
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
یاشاسین ترکیه
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

garadagh - سویدن - مالمو
iroony - ایران - تهران
اصلا خودت فهمیدی چی گفتی.
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.