واکنش زودهنگام بوش به رد بسته پیشنهادی

واکنش زودهنگام بوش به رد بسته پیشنهادی

سخنان سخنگوی دولت ایران در رد هر بسته ای که شامل توقف غنی سازی اورانیوم شود، از جانب برخی به عنوان رد بسته پیشنهادی تلقی شد و واکنش رئیس جمهور آمریکا را هم برانگیخت
در حالی که ایران هنوز بسته پیشنهادی غرب را رسماً رد نکرده، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ایران با نپذیرفتن این بسته مردم خود را منزوی کرد و دنیا را در خطر قرار داد.

بسته پیشنهادی، مجموعه امتیازاتی است که پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد همراه با آلمان به ایران عرضه کرده اند تا در قبال دریافت آن، دست از غنی سازی اورانیوم بردارد.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همراه با نمایندگانی از وزارتخانه های امورخارجه دولتهای پیشنهاد دهنده (به استثنای آمریکا) به تهران سفر کرده است تا بسته پیشنهادی را به ایران عرضه کند.

در حالی که آقای سولانا هنوز در تهران به سر می برد، سخنگوی دولت ایران بر موضع قبلی جمهوری اسلامی پای فشرد، مبنی بر اینکه ایران هیچ معامله ای را که شامل توقف غنی سازی اورانیوم باشد نمی پذیرد.

با اینکه بسته پیشنهادی شامل غنی سازی اورانیوم می شود، غلامحسین الهام، وزیردادگستری ایران که به عنوان سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران سخن می گفت، بصراحت اعلام نکرد که ایران بسته پیشنهادی را رد می کند و گفت که این بسته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با این حال، سخنان او در رد هر بسته ای که شامل توقف غنی سازی اورانیوم شود، از جانب برخی به عنوان رد بسته پیشنهادی تلقی شد و واکنش رئیس جمهور آمریکا را هم برانگیخت.

جورج بوش که در حال دیدار از فرانسه است طی نشست خبری مشترکی با رئیس جمهور فرانسه گفت: "از اینکه رهبران ایران دست رد به این پیشنهاد سخاوتمندانه زدند احساس یأس می کنم، این برای مردم ایران به این معنی است که رهبرانش می خواهند آنها را بیش از پیش در جهان منزوی کنند، در حالی که ما می خواهیم مردم ایران شکوفا و بهره مند باشند".

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه نیز با جورج بوش همراهی کرد و گفت که مردم ایران شایستگی بیشتری از بن بستی دارند که برخی از رهبرانشان آنان را بسویش هدایت می کنند.

rusvadek - روسیه - روسیه
مردک گاوچران دیوانه
هیچ غلطی نمیتونید بکنید
یکشنبه 26 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
نمی دونم چرا اینا واسه مردم ایران این همه دلسوزن در حالی که بخاطر سیاست های دولتش این همه مردم رو در تنگنا قرار می دن!!!!!!!!
دایه مهربانتر از مادر
یکشنبه 26 خرداد 1387

n1002 - کانادا - تورنتو
به rusvadek - روسیه - روسیه
عزیزم اون نمیخواد کاری بکنه
همه کارها رو آخوندهای از خدا بی خبر دارن انجام میدن حالا بشین ببین ایران به کجا کشیده میشه و دودش فقط توی چشم مردم ایران میره و بس
یکشنبه 26 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.