ربوده شدن شانزده مامور ایرانی در مرز پاکستان

ربوده شدن شانزده مامور ایرانی در مرز پاکستان

بنابه گزارش ها افراد مسلح ناشناس پنجشنبه شب با حمله به یک پاسگاه انتظامی در بخش سراوان در استان سیستان و بلوچستان در نزدیکی مرز پاکستان، 16 مامور انتظامی ایران را گروگان گرفته اند.

دولت ایران که تصور می کند افراد مسلح گروگان ها را به پاکستان برده باشند از دولت این کشور کمک خواسته است.

یک منبع دولتی پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت که دولت این کشور روز جمعه جستجو برای یافتن این افراد را آغاز کرده است.

خبرگزاری فارس که خبر گروگانگیری را به نقل از یک منبع آگاه دولتی منتشر کرد از گروگانگیرها به عنوان "اشرار مسلح" نام برد اما افزود که "گروه تروریستی" عبدالمالک ریگی مظنون اصلی در حادثه است.

گروه جندالله به سرپرستی عبدالمالک ریگی که در مناطق بلوچ نشین جنوب شرق ایران و اطراف آن فعالیت می کند تاکنون مسئولیت چندین مورد آدم ربایی و حمله مسلحانه به نیروهای نظامی و انتظامی و مقامات محلی ایرانی را به عهده گرفته است.

مقام پاکستانی به خبرگزاری فرانسه گفت در پی درخواست ایران "ما نیروهای امنیت مرزی را آگاه کرده ایم و از آنها خواسته ایم به جستجو در مناطق مظنون در کنار مرز ایران بپردازند."

ماه اوت گذشته نیروهای پاکستانی 21 مقام بندری ایران که توسط پیکارجویان در جنوب شرقی این کشور ربوده شده بودند را آزاد کردند. ایران گروه جندالله را در آن حادثه مسئول دانست.

وزارت کشور ایران دو هفته پیش اعلام کرد که برادر عبدالمالک ریگی و پنج نفر دیگر از اعضای گروه جندالله در پاکستان دستگیر شده اند و به زودی تحویل ایران خواهند شد.

برادر عبدالمالک ریگی مسئول حادثه تاسوکی در سال 2006 شناخته می شود که طی آن دست کم 21 نفر، از جمله مسئولان حراست فرمانداری و امور آب زاهدان و یکی از روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان جان باختند.

گروه جندالله هدف خود را احقاق حقوق قومی و مذهبی اقلیت بلوچ در ایران اعلام کرده که عموماً سنی مذهب هستند.

اما مقامات ایرانی این گروه را تروریستی و مورد حمایت آمریکا می دانند. خشونت های این گروه باعث قتل غیرنظامیان نیز شده است.

مرز ایران و پاکستان از گذرگاههای عمده قاچاق موادمخدر است و مناطق جنوب شرقی ایران جولانگاه گروههای بین المللی قاچاق موادمخدر به شمار می رود که در ساختار قبایلی منطقه درهم تنیده اند.

Eteraaz - ایران - تهران
نمیدونم صحنه های فجیع سر بریدن چند تا آدم غیر نظامی توسط گروه ریگی رو دیدید یا نه . اینها شبها کمین میزنن و جلوی ماشینها رو میگیرن و هر کسی که شیعه باشه رو میکشن و اصلا براشون فرقی نداره که طرف کی باشه ، حتی بچه هم باشه میکشنش . به دروغ هم همه جا میگن که ما مقامات محلی ایران رو میکشیم . این گروه متاسفانه از طرف آمریکائیها حمایت میشه و عبدالمالک ریگی چند وقت پیش هم با رادیو آمریکا مصاحبه کرده بود و خود رادیو آمریکا تشویقش میکرد . میگن خود ریگی فلج هست و فقط گروهش رو رهبری میکنه . به امید نابودی این گروه تروریستی و آدمکش .
شنبه 25 خرداد 1387

بچه مشد - ایران - مشهد
خوبه باز دفعه اول نیست!!!!!!!!!!!!!
شنبه 25 خرداد 1387

erfan-iran - ایران - ایران
با سلام به همه دوستان ..
من در تحلیل این خبر توجه شما را به چند نکته جلب میکنم :
1- این خبر نشانگر عدم مدیریت مناسب نیروهای امنیتی و ناتوانایی آنها در تامین امنیت است ( به قولی و هر چند تلخ باید گفت : اینها امنیت خودشان را نمی توانند تامین کنند چه برسد به مردم منطقه )
2- ربوده شدن نیروها ی پلیس ( آنهم نزدیک به 16 نفر !!! ) نشان دهنده پائین بودن روحیه پرسنل و نبود انگیزه در میان این افراد است و الا مشخص نیست این چگونه پاسگاه بی درو پیکری بوده است که تمامی کارکنان آن به اسارت اشرار در می آیند و توانایی پاسخگویی به حمله آنها را ندارند !
3- این حادثه نشان دهنده عدم پوشش مناسب و پشتیبانی تیم های عملیاتی (امنیتی و یا نظامی ) است .. و نمود عدم استفاده از تجهیزات پیشرفته در کشور است.
5 - نشان دهنده وضعیت بد پاسگاههای پلیس ( از نظر ساختمان و شرایط تامین امنیتی ) است . بدین منظور می بایست تمایم پاسگاههای پلیس به گونه ایی ساخته شوند که نفوذ به آنها دشوار بوده و یادستکم امکان رویارویی نظامی سنگین را داشته باشند ... از سویی باید در ساخت پاسگاهها امکان حمایت و پشتیبانی نیروها در نظر گرفته شود .
6 - نشان دهنده این است که کشور پاکستان به محلی برای تجمع و سازماندهی دشمنان کشورمان تبدیل شده .. این شرایط می تواند به عمد ( توسط نیروهای سلفی وابسته به اطلاعات آن کشور ) زمینه سازی شود تا در چانه زنی های سیاسی از کشورمان باج بگیرند.
7 - وضعیت سیاسی کشور موجب کاهش انگیزه نیروهای امنتیتی و پلیس کشور شده است .. بدیهی است وقتی سران دولت تمامی وقتشان را به دزدی و یا مچ گیری می پردازند ... و از سویی رئیس جمهور با سخنان پوچ و بی محتوا شرایط داخلی و خارجی را متشنج میکند پیامد چنین اوضاعی به نیروهای پائین دست سرایت کرده و زمینه ساز چنین شرایطی میشود !
8- با توجه به شرایط منطقه به شخصه و به عنوان یک شهروند ایرانی ( هر چند صدایم به جایی نمیرسد ) هشدار میدهم که این شرایط به نفع منافع ملی کشورمان نیست و طبیعی است دولت جمهوری اسلامی با توجه به فشارهای داخلی و خارجی به سادگی به منافع ملی کشورمان خیانت خواهد کرد ( مانند اعلام آمادگی برای مذاکره با امارات که توسط رفسنجانی عنوان شد ) باید با احساس مسئولیت جمهوری اسلامی را به گفتگو و تعامل با دنیا فرا بخوانیم و از سویی در برابر انتخاب شدن دوباره احمقی نزاد مقاومت کنیم .. والا این جنگ سرد و دراز مدت بین ایران و آمریکا در نهایت به زیان ایران خواهد بود ...
شنبه 25 خرداد 1387

amkh - ایران - یزد
آقا منظورتون از آوردن کلمه برادر قبل از نام ریگی چیست؟ فکر کنم شما هم از این آدمکش سگ صفت دارید حمایت می کنید
یکشنبه 26 خرداد 1387

salem - هند - پونا
amkh - ایران - یزد
خیلی پرتی بابا !! یعنی داداش عبدالمالک نه خودش . افتاد؟
یکشنبه 26 خرداد 1387

salem - هند - پونا
به این ارقام توجه کنید گروه ریگی مدعی است که اینهارو از پسگاه به غنیمت گرفته . نمیدونم این مامورا با این همه امکانات چه غلطی میکردن؟
{در این عملیات غنائم بسیار زیادی از جمله 40 عدد کلاشینکوف با مهمات همراه ،5 عدد موشک انداز آر پی جی شماره7 و 9 با دوربین مادون قرمز و دوربین روز و 50 گلوله آرپی جی ، 5 عدد قناصه (گرادانوف) دوربین دار ، یک عدد خمپاره انداز 120 میلی متری همراه با دوریبن و زاویه نظامی با 30 عدد خمپاره ،4 عدد گرینوف تیربار(بلبل) با مهمات همراه ، 200 عدد نارنجک دستی ، 100 عدد ماسک محافظ ، 4 عدد کلت کمری ، یک عدد بی سیم مادر با 20 بی سیم دستی ، 20 عدد دوربین شکاری ، 15 عدد دوربین مادون قرمز ، یک عدد نارنجک انداز (هاگایس)تیرباری با جعبه مهماتش ، یک عدد دوربین حرارتی تابش با دید 12 کیلومتر با امکانات مادون قرمز ، 100 عدد مین ضد نفر(که در راه عبوری مردم مظلوم کاشته می شدند و تاکنون بیش از 3000 تلفات در بلوچستان داشته است) ، 3 تخته مواد منفجره ، 30 عدد مین ضد ماشین یک دستگاه خودروی نیسان با مقدار زیاد مهمات دیگر بدست مبارزین افتاد.}


در این عملیات مبارزین به صدها پرونده و مدارک اطلاعاتی و نظامی در مورد سیاستهای سرکوبگرانه رژیم دست یافتند که همه این مدارک به زودی در اختیار سازمانهای بین المللی گذاشته خواهد شد.

یعنی حتی نتونستن یک نفر از اونهارو بکشند؟ اینها هستن سربازان گمنام امام زمان؟! خدا نکنه یه کشور باما درگیر بشه و الا با این سربازا فاتحه مون خوندست.
یکشنبه 26 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
erfan-iran - ایران - ایران
موافقم مثل همیشه
یکشنبه 26 خرداد 1387

rzvn - ایران - تهران
این گروه جندالله یکی از شرور ترین گروهک هایی هست که بوجود آمده و عبدالمالک ریگی توی تمام صحبت هاش به این نکته اشاره می کنه که با کشتن افراد شیعه قلب رسول الله از ما راضی می شه و تمام کسانی که عضو این گروه بشوند بهشت بر آنها واجب می شه و البته که با توجه به سطح پایین فرهنگ و سواد در منطقه و همچنین تبلیغات وسیع وهابیون و حمایت مالی آمریکا از گروهک قدرت آنها مرتبآ در حال افزایش هست و بعید نیست با بی کفایتی مسپولان به زودی استان سیستان و بلوچستان را از ایران جدا کنند که یکی از نشانه های این حرکت هم که خلع سلاح کردن پادگان های مرزی و نا امن کردن شدید منطقه هست.
یکشنبه 26 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
salem - هند - پونا

شما چون سنی مذهبید از روی تعصب از دشمنان و شروران که قاتلین سربازان و ماموران وظیفه این مملکت و مردم هستند حمایت می کنید و همیشه هم دم از اسلام می زنسن آره بیا ما رو بکش که قلب رسول االه شاد می شه و بهشت برات واجب می شه !!!
متاسفم برات
یکشنبه 26 خرداد 1387

salem - هند - پونا
Aytak - ایران - تبریز
با سلام مجدد . اری دوست من سنی هستم و به موضوع افتخار میکنم . اما این رو هم بدون که کشتن مردم بیگناه حالا پیرو هر مسلکی که باشند در دین و مذهب من حرام است. من خودم بستگان زیادی دارم که پیرو مذهب شیعه هستند اما این دلیل نمیشود که من کمر به قتل انها ببندم من تنها کاری که بکنم این است که با شیعه ای که به مقدسات من توهین کند قطع ارتباط میکنم چون وی ویرا انسانی پست میدانم که ارزش دوستی ندارد و این خوش خبریو هم به شما بدم که اکثر تحصیل کرده گان شیعه انسان های پاکی هستند که بجای لعنت کردن حضرت عمر و دیگر صحابه سعی میکنن خودشون رو اصلاح کنن.
پیروز و کامروا باشید.
دوشنبه 27 خرداد 1387

salem - هند - پونا
Aytak - ایران - تبریز
سلام دوست من. وقتی کامنت تورو خوندم خیلی تعجب کردم که من کجاش از گروه ریگی حمایت کردم اما چیزی مشاهده نکردم میشه شما لطف کنین و بنده رو ملطفت نمایید.
من فقط اماری به نقل از اعلامیه گروه ریگی نقل کردم و هنوز هم میگم اگه حتی نصف اون امار درست باشه سربازان مذکور یا کم کاری کرده اند یا همدست گروه ریگی هستند و الا کسی که وارد نیروی انتظامی میشود باید برای جان دادن اماده باشد تسلیم شدن برای سرباز میهن صد بار بالاتر از مرگه اگه از این گفته من استدلال شما همان است که بالا فرمودین من متاسفم
عزت زیاد
دوشنبه 27 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.