به پیشنهاد رفسنجانی :گفتگو با امارات بر سر جزایر سه گانه

به پیشنهاد رفسنجانی :

گفتگو با امارات بر سر جزایر سه گانه

سفیر ایران در امارت متحده عربی در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط گفته است که ایران با گفتگو با امارات درباره جزایر سه گانه به دور از جنجال رسانه ها مخالفتی ندارد.

حمید رضا آصفی در پاسخ به این سوال الشرق الوسط که چرا ایران هر گونه مذاکره با امارات محده عربی را درباره مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک رد می نماید گفت: چه کسی گفته است ما مخالف گفتگو هستیم.

سفیر ایران البته از ورود به جزئیات چنین مذاکره ای پرهیز کرد ولی تاکید نمود چنین گفتگویی باید به دور از چشم دوربین ها و جنجال رسانه ای انجام پذیرد.

تاکنون مقامات ایرانی بندرت به گفتگو با امارت عربی متحده در این زمینه نظر مساعد نشان داده اند.

بطور کلی موضع رسمی جهوری اسلامی در قبال جزایر سه گانه این بوده است که این جزایر ایرانی بوده و قابل مذاکره نیستند.

برخی رسانه ها معتقدند اگر تحول خاصی در سطح همکاری ایران و عربستان روی نداده باشد، اظهارت آقای آصفی درباره گفتگو با امارات بیشتر یک ژست دیپلماتیک بوده و نبایستی جدی تلقی شود.

در اوایل دهه هفتاد میلادی طبق یک توافقنامه، جزایر تنب بزرگ، کوچک و ابوموسی پس از پایان حضور نظامی بریتانیا در مناطق حاشیه خلیج فارس به ایرن بازگردانده شد.

این توافق میان بریتانیا به نیابت از کشور تازه تاسیس امارت متحد عربی و محمدرضا شاه پهلوی در سال 1971 امضا شد.

امارات ادعا می کند قبل از اشغال مناطق مجاور خلیج فارس توسط استعمار بریتانیا، این سه جزیره عربی بوده و به این کشور تعلق داشته است.

همچنین دولت امارات استدلال کرده است در آن زمان این توافق به زور و با ارعاب به این کشور تحمیل شده و از لحاظ حقوق بین الملل معتبر نمی باشد.

در مقابل تهران می گوید که طرف ایران در این توافق بریتانیا بوده و از سوی دیگر پیش از تشکیل دول کوچک خلیج مانند امارات، دولت مستقلی در کرانه خلیج فارس غیر از ایران وجود نداشته است.

شما هم بگویید خلیج فارس

در همین گفتگو خبرنگار الشرق الاوسط از سفیر ایران پرسیده است که مردم خلیج می گویند شما با تکرار بیش از حد اسم خلیج فارس به اختلافات دامن می زنید. آیا به نظر شما اسم یک گذرگاه آبی ارزش این همه جدال را دارد.

آصفی در پاسخ گفته است از نظر تاریخی و اسناد معتبر، اسم خلیج فارس صحیح است و در ضمن اگر این نام گذاری چندان اهمیت ندارد پس چرا شما نیز آن را خلیج فارس نمی نامید.

نام خلیج عربی عمدتا به دنبال فراگیر شدن موج ناسیونالیسم عربی در زمان رهبری جمال عبدالناصر به میان آمد و هدف آن تحقیر رژیم پهلوی بود که با اسرائیل وآمریکا دو دشمن اصلی ناصریست ها روابط نزدیک و گسترده ای داشت.

از سوی دیگر، اکبر هاشمی رفسنجانی در گفتگویی با روزنامه الریاض چاپ عربستان سعودی گفته است که ایران آمادگی دارد تا با امارات متحده عربی بر سر جزایر سه گانه مذاکره نماید.

رفسنجانی تاکید کرد که وی و پادشاه عربستان بر سر چند مساله مهم مربوط به عراق، لبنان، فلسطین و اختلافات موجود در خلیج فارس به توافقاتی اولیه رسیده اند.

به نظر می رسد آقای رفسنجانی در زمینه چگونگی حل و فصل موضوع ادعای امارات درباره جزایر ایرانی با پادشاه عربستان توافقاتی حاصل کرده باشد، خصوصا آنکه آقای رفسنجانی تاکید کرده است که در این زمینه دیگر نیازی به میانجیگری سوریه نیست.

در گذشته، خصوصا در اوج بحران روابط میان ایران و کشورهای عرب خلیج فارس، سوریه نقش کلیدی در تخفیف بحران روابط دوجانبه ایفا کرده است.

به نظر می رسد بهبود روابط ایران و عربستان عملا نیاز به میانجیگری دمشق را از میان برده بویژه آنکه در شرایط فعلی روابط دمشق و ریاض در وضعیت بدی قرار دارد.

در سالهای جنگ ایران و عراق عربستان و سایر متحدین این کشور، ایران را به دلیل «اشغال» جزایر متعلق به امارات متحده عربی و خاک عراق همطراز اسرائیل عنوان کرده و آن را تجاوز به حقوق اعراب می خواندند.

پس از پایان جنگ ایران و عراق ریاض به مداخله خود در روابط ایران و امارت افزود و در اقدامی بی سابقه در عرف بین الملل فهد پادشاه پیشین این کشور در بیانیه ای خواستار خروج ایران از «جزایر اماراتی» شد.

همچنین عرستان سعی کرد تا این موضوع به سطح شورای همکاری خلیج انتقال داده شود.

لازم به ذکر است که ادعای امارات عربی بر سه جزیره ایرانی تنها اختلاف ارضی در منطقه محسوب نشده و به طور مثال عربستان با قطر، کویت و یمن بر سر حدود مرزی خود اختلافات جدی دارد.

تحلیلگران می گویند، ادعای امارات درباره جزایر سه گانه به یک اهرم فشار سیاسی در دست عربستان و ایالات متحده تبدیل شده و با توجه به شرایط منطقه از آن علیه جمهوری اسلامی بهره برداری می شود.

منبع : سایت مردمک

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
بابا بدین بره. حداقل ساکنان جزیره ها وضعشون خوب میشه!
شنبه 25 خرداد 1387

rezsor - ایران - تهران
سوغات رفسنجانی از عربستان جزایر پررررررررررررررررررررر
شنبه 25 خرداد 1387

Eteraaz - ایران - تهران
رفسنجانی آدم سیاستمداریه ، مطمئن باشین رو حساب حرف میزنه و میدونه چی میگه . امارات هیچوقت نباید یادش بره که زمانی جزو خاک ایران بوده . خلیج فارس تا ابد "فارس" خواهد ماند ...
شنبه 25 خرداد 1387

gharibeh-uk - انگلستان - منچستر
مردیکه غلط کرده که به توافق رسیده .مگر ارث باباشه.کم از ایران را فروخت حالا اومده سراغ جزایر ایرانی .کوسه که نباید خونشو بفروشه
شنبه 25 خرداد 1387

بچه مشد - ایران - مشهد
امارات عددی نیست
دیروز اسم خلیج مون رو عوض کردند.امروز جزیره هامونو میخوان .فردا...
شنبه 25 خرداد 1387

Ardalan_mar - هندوستان - بنگلور
چه توافقی ؟ چه کشکی ؟ چه دوغی ؟ سر چیزی که مال خودمونه توافقات کرده ؟ شایدم با یه چیزه دیگه طاق زده جزیره ها رو آخه نیست ارث باباشونه...
اگر قرارداد 1971 زورکی بوده پس ما چی بگیم که دوتاشو داریم ترکمانچای و گلستان... پس اون قسمتهایی که از ایران گرفتن چی ؟
حالا که ما ادعای پس گرفتن خاکمون رو از کناره دریای سیاه ( ترکیه ) تا شمال هند نمیکنیم اینها فکر کردن همینم که هست میتونن بگیرن گرچه با این نظام فعلی اشتباه هم نکردن و امکانش هست به مرادشون برسن...
از ماست که بر ماست - نمیگزاریم به هیچ قیمتی... اگر * اینها * خواستند ببخشند اول * اینها * را تنبیه میکنیم و بعد متجاوزین را که البته کار اول٬ متجاوزین رو هم سر جاشون میشونه و میفهمن چه خبره...
شنبه 25 خرداد 1387

kiyawashsasani - کانادا - تورنتو
هر کدوم از این دزدهای وطنفروش ژا برای مذاکره جلو بذارند بگور همه کسشون میخندن . اینها تو این سی ساله دگه چی از ایران مونده که نفروخته باشن . اینها رسالتشون فروش تکه تکه خاک ایرانه . منابع ملی و کارخانجات و جنگلها و دریای مازندرانو فروختن و چاژیدن و بردن مردم صداشون درنیومد . دخترها و ناموسمونو بردن فروختن بازهم کسی صداش درنیومد. عتیقه ها و آثار تمدن و فرهنگ مارو بردن و فروختن کسی صداش در نیومد حالا نوبت جزایر مونه ؟ اینها که اینقدر دست بفروششون خوبه یهو زن وبچه و خوارمادرشونو چوب حراج بزنن و گورشونو گم کنن برن ...دربونی خانهء عفافشونو ادامه بدن . آخه چقدر ما بیغیرت شدیم که هر آشغال کله ای چوب حراج بتمامیت ارضی مامیزنه ؟
اینها تا بحال کدوم مذاکره ای با کشوری انجام دادن که بنفع ملت و منافع ملی ماباشه ؟ بابا جلوشون وایسیم ...مرگ یکبار شیون هم یکبار ...مگه اوناپی که مملکتو دست ما دادن بخاطر هر وجبش خون ندادن ؟ نیروهای مسلح ما بیغیرتند . مردم....خودمون باید بادست خالی مملکتو از دست این مفسدین کثیف و نجس دزد اثبات شده نجات بدیم ....ترا بدین و آپین و مسب و ناموستون اوناپی که کاری ازشون برمیاد بیفتن جلو...راهکار جلومون بذارن و مام دنبالشون ...خواب بیغیرتی دیگه بسه ....بخودتون بیاین ....خصوصآ جوونها مردم چشم امیدشون به ماست .....ترو ناموستون نذارین خاکمونو بفروشن ....
یکشنبه 26 خرداد 1387

ocean bird - ایران - ایران
خب ظاهرا جدیدا سلام عربها هم بی تمنا نیست!!! حکمت احترام گذاشتن بیش از حد و عجیب به هاشمی رفسنجانی در جده را هم دانستیم!!! آره حتما باید مذاکراتتون در خفا باشه!!!!
یکشنبه 26 خرداد 1387

UDDG - انگلیس - ناتینگهام
آقا بحرین رو برگردونن به ایران این سه تا جزیره مال خودشون.
یکشنبه 26 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
خیلی تبریک می گم این همه خودمونو جر دادیم شد این
یکشنبه 26 خرداد 1387

شیراز+دوحه+لندن - انگلستان - لندن
اقا اگه واقعا این همه ادعاشون میشه اول بیان کشورهای خلیج رو همه پس بدن اگه چیزی موند واسشون اونوقت حرف زیادی بزنن.....
قطر و بحرین و اماراتی وجود نداشته داداشه من.......برین کاسه کوزتونو جمع کنین بابا.....هم اقای رفسنجانی غلط میکنه هم اقای اصفی....اینا ادمایی هستن که از خودشون پست تر خودشونن....کم تا حالا به غارت بردن؟؟اینم روش لابد....ولی کور خوندن......اینبار با ملت بیداری طرفند....خون ملت به جوش اومده....اینا منتظر 1 جرقه هستن.....لطف کنین کشورای خلیج همیشه فارس رو برگردونین اول بعد بحث میکنیم درباره 3جزایر...
یکشنبه 26 خرداد 1387

mehran-irani - ایران - ایران
ای بابا تا قبل از ساله1990 و قبل از فروپاشی شوروی 50٪ از دریای خزر مال ما بود و 50درصدش مال شوروی.ولی بعداز تجزیه 3تا کشور دیگه هم اضافه شدن. اما بجای اینکه 50٪سهمه شوروی تقسیم شه کل دریارو تقسیم کردن.وحالا ما فقط 17٪ سهم داریم.من مرده و شما زنده همین طور که از خزر گذشتن از اسم خلیج فارس و این سه تا جزیره هم میگذرن.
.
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.