سرکوب مقاومت روستاییان آذربایجان

سرکوب مقاومت روستاییان آذربایجان

سپاه پاسداران مقاومت اهالی چهار روستای کناره رود ارس در برابر مصادره زمین‌های خود توسط این نهاد را با حمله مسلحانه پاسخ داد. سپاه در حالی به اراضی مرغوب این منطقه به وسعت ۲۰۰ هکتار چشم دوخته که دیوان عالی کشور رای به حقانیت روستاییان در مالکیت زمین‌ها داده است.

مقاومت کشاورزان منطقه در روز ۱۳ خرداد نخستین مورد نبود. سه سال قبل هم ایستادگی روستاییان با درگیری خونین روبرو شده بود. حمله اخیر سپاه یک کشته و تعدادی زخمی در میان کشاورزان و اهالی برجای گذاشته است.

تیمور مغانلو از اهالی روستای قره‌داغلو که خواهرزاده‌اش، نورالدین درگاهی در حمله اخیر به قتل رسیده، در گفتگو با دویچه وله از جزییات بیشتر این ماجرا می‌گوید.

در خبرها هست که روز ۱۳ خرداد، مقاومت کشاورزان دشت مغان با سرکوب مسلحانه‌ی سپاه مواجه شده. به نظر می‌‌‌‌‌‌رسد که این ماجرا ابتدا به ساکن نبوده و پیش زمینه‌ای داشته باشد. شما  اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

تیمور مغانلو: چندین سال است. حدود شاید ده سال باشد که درگیری بین سپاه پاسداران و اهالی روستاهای بیوک خانلو، قره‌داغلو، خلیل‌کندی، ایاز‌کندی و سلمان‌کندی، در غرب پارس‌آباد در حاشیه‌ی رود ارس ادامه دارد. سپاه الان یک ارگان نظامی نیست، بلکه ارگان سیاسی‌­ اقتصادی نیز هست. مثلا شما در نظر بگیرید در مناطق نفت‌خیز جنوب برنده‌ی مناقصه‌هایی مثل خط لوله‌ی ایران­ پاکستان­ هندوستان می‌شود. در آذربایجان هم سپاه الان به مناطق حاصلخیز کشاورزی روی آورده ‌است. سپاه سعی می‌کند این زمین‌ها را غصب کند و خودش بکارد. اهالی از خودشان مقاومت نشان می‌دهند. مثلا حدود سه سال پیش نیز  بین اهالی روستای بیوک خانلو و پاسداران درگیری بوده که در جریان آن یک نفر کشته شد. ده روز پیش نیز (روز ۱۳ خرداد) سپاه پاسداران چادری نصب می‌کند، پرچم جمهوری اسلامی را هم می‌زند و شروع می‌کند به کشت زمین‌های اهالی. اهالی روستاها، از زن و بچه، پیر و جوان، می‌آیند مقاومت می‌کنند که زمین مال آنهاست. واقعا هم همینطور است و خود قوه قضاییه نامه‌ای داده و گفته که زمین مال کشاورزان است ولی سپاه گوش شنوا ندارد. در پی مقاومتی که روستایی‌ها از خودشان نشان داده‌اند، تیراندازی با هدف کشت و کشتار شروع می‌شود...

یعنی می‌فرمایید تیراندازی هوایی نبوده که مردم فرار کنند بروند...

تیراندازی هدف‌گیری شده بوده و اصلا هوایی  نبوده. در تیراندازی یکنفر کشته می‌شود. اسمش هست نورالدین درگاهی پسر حاج حمزه درگاهی. یکنفر شدیدا زخمی می‌شود که الان به تبریز برده شده و احتمال مرگش خیلی زیاد است. اسم او بابک مرادی است که ساکن پارس‌آباد مغان است. عده زیادی تیرخورده ‌یا مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. تعداد زنها هم در میان مضروبان زیاد است. نکته دیگر بایکوت خبری این اتفاق توسط سپاه است. سپاه بعد از تیراندازی و کشتن نورالدین، همه جا را می‌گردد و هر وسیله‌ای را که می‌شده با آن عکس یا فیلم گرفت یا مدرکی را ضبط کرد، جمع می‌کند و می‌برد. بعد روستاها را کنترل می‌کنند و راه ورود و خروجی را می‌بندند. تعدادی از این زخمی‌ها را هم برده‌اند بیمارستان. آنهایی که به بیمارستان می‌روند تا کشته و زخمی‌هاشان را تحویل بگیرند، به بدترین وجهی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند. نمونه‌اش پدر مقتول نورالدین درگاهی، حاج حمزه درگاهی را در بیمارستان پارس‌آباد مغان به بدترین وجهی کتک می‌زنند و زخمی‌می‌کنند. همینطور مادرش را.  زخمی‌ها را برای اینکه خبرشان اینجا و آنجا نپیچد، بعد یکی دو روز آزاد می‌کنند. پزشک می‌آید در خانه‌‌ که مسئله را ساده‌ کنند. آنهایی که تیر خورده‌اند و به طور عمیق زخمی شده‌اند، اینها را می‌برند تبریز و هیچکدام از فامیل‌ها و خانواده اینها خبری ازشان ندارند که دیگر چه به سرشان آمده است.

شما از تلاش سپاه برای بایکوت خبری این موضوع صحبت کردید، اما عجیب است که می‌گویید ده سال است این اختلاف و مقاومت روستاییان ادامه دارد و هرگز در این زمینه خبری درج نشده است.

توجه کنید جایی که این اتفاق‌ها می‌افتد، روستاهای کوچک‌ هستند. دولت خودش نمی‌گذارد این خبرها درج بشود. در ضمن در این دهات کوچک، روشنفکر و کامپیوتر و امکانات ارتباطی خیلی خیلی کم است یا اصلا نیست. در ایران هرچه اتفاقات از مرکز و شهرهای بزرگ دورتر باشد، احتمال انتشار‌شان هم خیلی خیلی کم است.

حالا سپاه در این زمین‌ها مشغول کاشت چیست که اینهمه برایش مهم است؟

در این زمین‌ها بطور سنتی همیشه کشت گندم شده اما الان مدتی است که کشت برنج متداول شده است. ده سالی هست که کشت برنج در منطقه‌ی مرزی مغان، ساحل رود ارس، یک کشت عمومی برای کشاورزها شده. سپاه این زمین‌ها را می‌کارد و بعد خودش هم درو می‌کند. تا آنجایی که من شنیدم، یک سال هم اصلا خودش کاشته و برداشت کرده است.

صرفه‌ی اقتصادی این کار برای سپاه در چیست که این تنش‌ها و درگیری‌ها را هم به دنبال داشته؟

من این را نمی‌دانم، ولی این زمین‌ها، مناطقی حاصل‌خیزند. برای خود من هم جای سوال است که مثلا زمین‌های کشاورزی را اینها چه می‌کنند. خب حتما از نظر اقتصادی بهره‌ای دارد دیگر!

این سوال هم مطرح است که مقاومت صورت گرفته ارتباطی با مسائل ملی و جدایی طلبی یا اختلاف فارس و آذری دارد؟

این سوال برای من هم جالب است. مسئله‌ی ملی معمولا در شهرهای بزرگ تبریز و اردبیل مطرح می‌شود تا چهار روستای کوچک. این یک اتهام است. شاید کشاورزانی که مقاومت کرده‌اند اصلا از این مسایل خبر هم نداشته باشند. این مسایل در این جاهای کوچک طرح نمی‌شود. در مورد دسته‌بندی فارس و آذری هم اصلا از کجا معلوم که ماموران سپاه پاسداران خودشان فارس هستند؟ نه این حادثه اصلا به مسائل قومی ربطی ندارد.

الان روحیه‌ی مردم چگونه است؟ حالا که زد و خورد شده و اینها را ترسانده‌ و زخمی ‌کرده‌اند و یکنفر را هم کشته‌اند، مردم می‌خواهند پس بکشند یا بازهم دنبال موضوع را بگیرند؟

من در تماس‌های تلفنی که داشتم متوجه شدم که خیلی راحت نمی‌توانند صحبت کنند. مردم طوری تهدید شده‌اند که وحشت کرده‌اند و نمی‌توانند در تلفن حرف بزنند. تنها می‌توانم بگویم که الان سعی می‌شود به روستاییان بگویند که مقام رهبری نماینده فرستاده یا از قوه قضاییه نماینده خواهد آمد تا مسئله ابعاد جدی‌تری پیدا نکند.

حتا مثلا در تبریز هم در نشریات محلی این مسایل عنوان نشده است؟

من خبر ندارم ولی فکر می‌کنم با این بایکوت خبری و این که نشریات مستقل نیستند، احتمال انتشار موضوع در نشریات محلی هم خیلی بعید باشد.

ده سال است این قضیه اتفاق افتاده و اینقدر کم آدم‌ها راجع به آن می‌دانند، باید چه کار کرد؟

این اصلا مشکل ایران است، مشکل مطبوعات است که ما مطبوعات مستقل و آزاد نداریم. ده سال است که اینها را فقط بین تهران و تبریز و شهرهای بزرگ و ادارات، در رفت‌وآمدند تا مسئله را حل کنند.

یک بخش موضوع به خبر بازمی‌گردد. چرا اینها ده سال است به تنهایی دفاع از حقوق خود را پیش می‌برند؟

این بازهم مشکل جامعه‌ی ایران است که هیچ تشکل و ارگانی نیست. این فقط مشکل روستاییان نیست، مشکل تشکل و سازمان را ما در کل جامعه‌ی ایران داریم.

آیا همه کشاورزان با اتفاقی که افتاده خواستار ادامه مقاومت هستند یا در میان‌شان کسانی هم هستند که می‌گویند بس است و کوتاه بیاییم؟

ممکن است چنین فکری هم باشد که مثلا نتوانند ادامه بدهند یا بخاطر ترس و واهمه‌ای که دارند اصلا مسئله را نخواهند پیگیری بکنند. این طبیعی‌ست، چنین چیزی هست. ولی در مجموع اکثریت روستایی‌ها و دهقان‌ها می‌خواهند زمین‌شان را داشته باشند و از دست ندهند.

Eteraaz - ایران - تهران
خوب اون زمینها مگه سند مالکیت نداره ؟ اگه داره که کسی نمتونه غیر قانونی تصرفش کنه و اگه نداره مطمئنا دولت اونو تصرف میکنه و به هیچکس اجازه نمیده ازش استفاده کنه . یعنی سپاه به روی چند تا آدم غیر نظامی که میخواستن چند تا زمین رو تصرف کنن اسلحه کشیده ؟ باورش برام سخته . خوب بود از طرف سپاه هم یکی در این زمینه توضیحی میداد .
جمعه 24 خرداد 1387

mahyarta - ایران - تهران
آخه اصلاً تو ایران اختلاف قومی نیست!بعدشم مگه این همه دانشجو رو بخاطر مسایل قومی گرفتن کشتن؟؟اگر بین مردم ما اختلاف بود که همون چند صد سال پیش کشور تیکه تیکه می شد,پش مشکل از یه چیزه دیگس.کاش می دونستم دنیا از ما چه طلبی داره.
جمعه 24 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
لعنت بر دیکتاتورهای زور گویی که ملت را میکشند.به مردم روستا چکار دارید!!!
جمعه 24 خرداد 1387

erfan-iran - ایران - ایران
این سوال هم مطرح است که مقاومت صورت گرفته ارتباطی با مسائل ملی و جدایی طلبی یا اختلاف فارس و آذری دارد؟!!!!!!!!!
دوستان دقت کنید که خبرنگار بی شرف رادیو دوئچوله چگونه به موضع فارس و وآذری اشاره میکند ... انگار هر اتفاقی که در این کشور روی بدهد یک مسئله قومی است .. البته حق دارد ! چون از اربابش حقوق میگرید و هدفشان دامن زدن به این مسائل است و الا چرا باید در بین مصاحبه این سخنان را پیش بکشد ..( آنهم در شرایطی که خود طرف به چنین موضوعی اشاره نمیکند ! یعنی اصلا چنین چیزی وجود نداشته اما خبرنگار وابسته و نان به نرخ روز خور رادیو میخواهد هر طور شده این موضوع را یک مسئله قومی جلوه دهد ) خدا همه شما را لعنت کند ! .. یاشاسین ایران ....
جمعه 24 خرداد 1387

barbud_daneshmand - بلژیک - گنت
Eteraaz - ایران - تهران
جناب شما واقعا نمیفهمی یا خودتو به نفهمی زدی؟؟؟؟!!!!مگر اخبار پارک ملت رو پخش کردند؟؟؟؟؟؟؟؟
جمعه 24 خرداد 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
Eteraaz - ایران - تهران
برای امثال تو جیره خوار ملا بدیهی است که باورش سخت باشه چرا که مزدوری رژیم پرده ی استتاریست بر وجدان شرف و میهن دوستی...
و از مسئولین این سایت سپاسگزارم از نهایت قلبم چرا که تنها سایتی هست که بی چشم داشت سیاسی نظر مخالفین را حتی اگر در تضاد با دیدگاه اکثریت نا اگاه و افسون شده ی این دین خونریز باشد منعکس می کند .درود بر شما.
جمعه 24 خرداد 1387

kouroshk - مالزی - اسکودای
اقای Eteraaz (- ایران - تهران) عزیز شرکت طریق القدس وابسته به سپاه پاسداران زمینهای سند دار مادر بنده رو با حکم زمین های موات غصب کرد شما کجای کار هستید؟وقایعی در جمهوری اسلامی روی میده که تصورش واقعا سخت هست
افسوس همه سلسله داران بغنودند
آن یکه سواران همه از پا بنشستند
ای قافله سالار کجائی که ببینی
دزدان همگی همره این قافله هستند
دردا در گنجینه بماران بگشودند
اندوه که بر دوست ره خانه ببستند
جمعه 24 خرداد 1387

H.M.N - ایران - تهران
چرا این مصاحبه لینک یا منبعی معرفی نکرده؟
جمعه 24 خرداد 1387

عقاب _اسبیکو - ایران - خرم آباد
barbud_daneshmand - بلژیک - گنت
kouroshk - مالزی - اسکودای
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو

دوستان عزیز خودتون خسته نکنید بابا این Eteraaz - ایران - تهران بچه است
عقلش نمی رسه چی تایپ می کنه در هر موضوعی یک چیزی تایپ می کنه /ضمنن در مورد راه پیماپی پارک ملت مشهد آن را تاپپد کرده بود /مسپولیتی هم در مورد گفته ها و نوشته های خودش هم نداره و به کسی جواب پس نمی ده !!!!
جمعه 24 خرداد 1387

mihanparast - ایران - اصفهان
آه!!!اصفهان
شنبه 25 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
erfan-iran - ایران - ایران
موافقم
شنبه 25 خرداد 1387

ostajloo - ایران - نهرخلج
از اواخر اریبهشت نیروهای ارتش و سپاه در اذربایجان مستقر شده اند. چون در سالگرد راهبیمائی به مناسبت توهین روزنامه ایران به تورکهاقرار بوداعتراضاتی و راهبیمائیهائی در اذربایجان انجام بگیرد. تاکنون چندین نفر در اذربایجان نیز کشته و بیش از صدنفر نیز دستگیرشده . مطبوعات ایران طبق معمول اخباز اذربایجان را سانسور میکنند و رادیوهای فارسی زبان نیز توسط افراد ضد مسائل اذربایجان اداره میشون معمولا اخبار اذربایجان بسیار دیرتر مخابره میکنند و یا بعداز شکایات اذربایجانیان به مسئولین رادیو مخابره میکنند.
اپوزسیو ن سنتی ایران نیز در رابط با مسائل اذربایجان با جمهوری اسلامی همراه ا ست و گاها نیز سرکوب جمهوری اسلامی را کافی نمیدانند.
شنبه 25 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
ostajloo - ایران - نهرخلج
ببینم الان اپوزیسیونتون رفته تو دهاتا قایم شده؟
یکشنبه 26 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
مساله ترک فارس در ایران از قدیم بوده و این حاصل تفکرات فاشیستی و یکجانبه بعضی از هموطنان فارسی زبان هستش که هیچ ملاحظه ای در نگارش تاریخ و بیان نمی کنندو در کل این وظیفه نسل امروز یعنی ما هستش که بیاییم بر خلاف گذشتگان لا اقل در ایران خودمون با هم باشیم ولی افسوس که ناسیونالیست های افراطی مانع بزرگی بر سر راه ما هستند چه ترک چه فارس من با هر دوشون افتادم جماعت پانفارس ناسیونالیست و پانتورک اصولا انسان هایی بی منطق و بی سواد و ... هستند
راستی این رادیو متعلق به کجاست؟؟
یکشنبه 26 خرداد 1387

tabriz - ایران - کوی دانشگاه تهران
اینها از کارههای کوچک سپاه پاسداران جمهوری ا سلامی است.
یکشنبه 26 خرداد 1387

ostajloo - ایران - نهرخلج
kotlet - ایران - تهران// اپوزیسیونتون ما حرکت بکندزمین خواهد لرزید. شجاعت ستارو تورکتازی و... را مگر کسی هست که نشنیده باشد؟
یکشنبه 26 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
Aytak - ایران - تبریز
تو با این پاکزاد رابطه داری حالا من نمی دونم چه جوری
دوست عزیز اصولا ترک برای شرق ایران و کلا هیچ ربطی به فلات ایران نداره پس اگر در تاریخ اسمی از ترک برده نمی شه دلیلش اینه که اون موقع تو ایران نبودن که بخواهد ازشون اسمی برده شه و این دلیل نمی شه که اقایون پان ترکیست برای جبران این بیان دست ببرن تو تاریخ(که از زرتشت تا محمد رو ترک کنن) پس لطفا تحریف تاریخ که کار همیشگیتون رو ننداز به گردن بقیه . در ضمن خودتم خوب می دونی تاریخ ایرانو اکثرشو ایرانیا ننوشتن که بخوان دست ببرن توش.
دوما دشمنی ترک و فارس به شکل امروزیش از زمان پان ترکیست معروفی به نام روشنی بیگ به وجود میاد و به زمان باستان هیچ ربطی نداره سوما در ترکیه تا همین چند سال پیش واژه ترک یک توهین خیلی شدید حساب می شده و قبل از اینکه عقاید پان ترکیستی شکل بگیره حتی به مردم اذربایجان ایران نیز اینا عجم می گفتن اما بعد از اینکه در ترکیه کشف می کنن که ترکن می گن اینا هم ترک بودن
سوما فکر کنم باید به جای عقاید پان فارسیستی بنویسی عقاید پان ایرانیستی چون خیلی از این کسایی که بهشون می گید پان فارس اذربایجانی بودن و ربطی به فارسها نداشتن.
چهارما اگه بری دنبال زر زرای این روشنی می بینی که این پان ترکیسم بوده که ناسیونالیسم ایرانی رو به وجود اورده و ربطی به فارسها نداره
حتما دنبال چرت و پرت های روشنی بیگ بگرد(برای هفتاد هشتاد سال پیش)
اون موقع همه چیز برات روشن می شه

دوشنبه 27 خرداد 1387

عبدالعلی خان - هند - آگرا
آفرین به سپاه پاسداران که روی تیمور و چنگیز و هلاکو خان و هیتلر و نرون و کالیگولا و آتیلا و دیگر خونخواران تاریخ را سفید کرده اند و نشان داده اند که وحشیگری و جنایت تا بی نهایت هم می تواند برود. آن بیچاره ها که اسم بردم در مقابل این سپاه خونخوار و خونریز مثل دختربچه های بی آزار هستند در مقابل چنگیزخان مغول!!! و همینطور گاو در مقابل رهبرهاشون مثل انیشتن هست در مقابل بزغاله!!!
مرگ بر سپاه پاسداران این پدیده ی شوم انقلاب آمریکایی-اسلامی.
دوشنبه 27 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
kotlet - ایران - تهران
واقعا چرت و پرت می گی باور کن خودت هم نمی دونی چی می گی
سه‌شنبه 28 خرداد 1387

iroony - ایران - تهران
Aytak - ایران - تبریز ...باهات موافقم که هر نژاد پرستی غیر قابل تحمله پان ترک یا فارسش فرق نداره.....تو همین تهران سپاه تا دلت بخواهد زمین مصادره کرده...تو اراک سپاه باغهای مردم را مفت خرید و چند برابر فروخت...اما امثال آقای استاجلو که نژاد پرست هستند این ظلمها را حتما حق مردم غیر ترک میدانند....راستی جناب استاجلو رادیو فارس زبان؟؟ببینم این رادیو های فارس زبان از حق مردم فارس دفاع کردند تا الان؟؟؟..
چهار‌شنبه 29 خرداد 1387

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.