توافق عراق با مبادله اطلاعات اسرای جنگ با ایران

توافق عراق با مبادله اطلاعات اسرای جنگ با ایران

جنگ ایران و عراق حدود یک میلیون کشته از دو طرف به جا گذاشت
عراق روز چهارشنبه توافقنامه ای را با کمیته بین المللی صلیب سرخ امضا کرد که هدف آن روشن کردن سرنوشت آن دسته از اسرای جنگ ایران و عراق است که مفقود بوده اند.

خوان پدرو شارر، رئیس هیات کمیته صلیب سرخ در امور عراق، گفت: "صدها خانواده عراقی و ایرانی با اضطراب منتظر شنیدن خبری از عزیزانشان بوده اند، این انتظار برای برخی تقریبا 30 ساله بوده است."

وی در بیانیه ای افزود: "برای این خانواده ها به نهایت مهم است که سوالاتشان یک بار برای همیشه پاسخی بیابد حتی اگر نتیجه این باشد که از مرگ عزیزان خود با خبر شوند، اما این نیز بهتر از این است تا ابد به خاطر بلاتکلیفی عذاب بکشند."

هر دو کشور می گویند که دیگر اسیر جنگی از طرف مقابل در اختیار ندارند.

به گزارش خبرگزاری رویتر حشام حسن یک سخنگوی صلیب سرخ در بغداد گفت نمی تواند تخمین بزند که چه تعداد اسیر جنگی سابق هنوز مفقود هستند. جنگ هشت ساله ایران و عراق حدود یک میلیون کشته با جا گذاشت.

وی گفت که کمیته بین المللی صلیب سرخ بازگشت تقریبا 97 هزار اسیر سابق ایرانی و عراقی را نظارت کرده است.

یک مقام ارشد در وزارت حقوق بشر عراق که نخواست از او نام برده شود به رویتر گفت که 2500 اسیر سابق جنگی عراقی هنوز مفقود هستند و به علاوه بیش از 53 هزار سرباز عراقی نیز مفقود جنگی به حساب می آیند.

در جریان سفر این هفته نوری مالکی نخست وزیر عراق به تهران دو کشور توافق کردند هزاران سربازی را که در حین جنگ ناپدید شدند جستجو کنند.

یکی از آخرین موارد عمده تبادل اسرا میان دو کشور در سال 2003 تنها چند روز پیش از حمله آمریکا به عراق انجام شد که طی آن ایران 880 عراقی را به کشورشان بازگرداند.

عراق، که گفته بود دیگر اسیری از ایران ندارد، 351 ایرانی را که گفت به خاطر جرایم عمومی بازداشت شده بود آزاد کرد.

59 زندانی دیگر عراقی که تهران گفت آخرین گروه از اسرایی است که در اختیار دارد در مه 2003 بازگردانده شدند.

حشام حسن گفت که توافقنامه امضا شده در روز چهارشنبه مشابه موافقتنامه ای است که صلیب سرخ در سال 2004 با ایران امضا کرد و هدف آن تنظیم فرمولی برای مبادله اطلاعات مربوط به مفقود شدگان است.

دولت عراق بر این اساس متعهد شده است که صلیب سرخ را منظما در جریان اطلاعات تازه مربوط به اسرای سابق ایرانی و همچنین جزئیات اسرای سابق عراقی که ممکن است بدون اطلاع صلیب سرخ از ایران بازگشته باشند قرار دهد.

R0CK - ایران - تبریز
ادرس بدن بفرستیم دم خونشون!!
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.