هشدار جدید محققان درباره خطرات تغییر آب و هوا

هشدار جدید محققان درباره خطرات تغییر آب و هوا

محققان در گزارش جدید خود به ویژه بر پاکسازی هوا از گازهای کربن دار و انبار کردن آنها تاکید داشته اند
یک گروه بین المللی از دانشمندان می گوید خطر تاثیرات نامطلوب تغییر آب و هوا بر منابع غذایی و آب جهان تا حدی است که باید هر چه سریعتر فن آوری جدیدی برای کاهش دی اکسید کربن هوا ساخته و به کار گرفته شود.

محققان در گزارش جدید خود به ویژه بر پاکسازی هوا از گازهای کربن دار و انبار کردن آنها تاکید داشته اند.

آنها می گویند از آنجایی که تا چند دهه آتی سوخت های فسیلی همچنان مهم ترین منبع انرژی جهان خواهد بود و سوزاندن این نوع سوخت ها بزرگترین منشاء تولید گازهای کربن دار است، به کاری گیری فن آوری جدید برای پاکسازی هوا حیاتی است.

این گزارش محصول مشترک آکادمی های علوم کشورهای عضو گروه هشت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، کانادا، آلمان، ژاپن، ایتالیا)، و همچنین برزیل، چین، هند، مکزیک و آفریقای جنوبی بوده است.

دانشمندان سیزده آکادمی در سراسر جهان می گویند که روش هایی که در حال حاضر برای تخسیر گازهای کربن دار تولید شده در اثر سوزاندن ذغال سنگ به کار گرفته می شود، به قدر کافی کارآمد نیست.

آنها می گویند که یکی از گام های اساسی در کاهش گازهای کربن دار هوا، ساخت تاسیساتی است که در آن از فن آوری های تسخیر و انبار گازهای کربن دار (سی سی اس، CCS)، استفاده می شود.

در روش سی سی اس، گازهای کربن داری که از ذغال سنگ زدوده شده اند در چاه های نفت بلا استفاده دفن می شود.

آنها از سران گروه هشت خواسته اند تا در جریان نشست آتی خود در ماه آینده در ژاپن، قاطعانه متعهد شوند که میزان تولید گازهای کربن دار خود را تا سال 2050 به نصف کاهش دهند.

چند روز پیش وزیران محیط زیست جهان در ژاپن نشستی برگزار و ابراز امیدورای کردند که تا سال 2010 در سراسر جهان بیست تاسیسات بزرگ پاکسازی سوخت های فسیلی از گازهای کربن دار و انبار آن راه اندازی شده باشد.

اما منتقدان می گویند که روش سی سی اس به خاطر هزینه بالای آن و همچنین ترس از خطر نشت دوباره آن به اتمسفر کره زمین مورد استقبال گسترده نبوده است.

n1002 - کانادا - تورنتو
متاسفانه اگر انسانها به جای اینکه بخاطر کسب قدرت توی سر کله هم بزنند یکم به این فکر میکردن که ما تعدادی موجود هستیم که توی کره زمین که فقط توی کهکشان راه شیری یه اندازه یه سر سوزن هم نیست به جز این زمین هم فعلان جایی رو نداریم
شاید اون موقع به خاطر کارایی که میکنن ترس اونارو فرا میگرفت...
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

mahkame - اتریش - وین
بابا اخر زمان هستش
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.