دشواری جدید برای گرفتن تابعیت آلمان

دشواری جدید برای گرفتن تابعیت آلمان

گرفتن تابعیت آلمان برای خارجیان باز هم دشوارتر شد.

"ولفگانگ شویبل"، وزیر کشور آلمان و عضو حزب دمکرات مسیحی امروز اعلام کرد که از ماه سپتامبر آینده خارجیانی که می خواهند به تابعیت آلمان درآیند، باید امتحان بدهند.

این امتحان که تست چهارجوابی است سوالاتی را شامل می شود که پاسخ به آنها برای خود آلمانی ها هم مشکل است.

سخنان وزیر کشور آلمان با عکس المعل شدید احزاب مختلف آلمان روبرو شده است.

این انتقادها از یک سو به تکروی وزیر کشور، که این موضوع را بدون طرح با نمایندگان احزاب دیگر مطرح کرده است، بر می گردد و از سوی دیگر به سوالات و نحوه برگزاری این آزمون.

طبق قانون تابعیت آلمان، خارجیانی که ۸ سال ساکن آلمان باشند، دارای درآمد کافی برای خود و خانواده شان باشند وسوء پیشینه نداشته باشند، می توانند به تابعیت آلمان درآیند. در قوانین مهاجرت جدید شرط دانستن زبان آلمانی هم به شرایط فوق افزوده شده بود.

انجام آزمون ذکر شده با اینکه موضوع چندان تازه ای نیست و از مدت ها قبل حزب دموکرات مسیحی آلمان خواهان انجام آن بوده، اما آشکار شدن نوع سوالات، بحث های جدیدی را امروز (11 ژوئن)، در آلمان برانگیخته است.

نمونه هایی از سوالات آزمون تابعیت
وقتی جوان 14 ساله ای علیه قوانین در آلمان مرتکب خطائی بشود چه مجازاتی در انتظار اوست ؟
در چه سالی آلمان تاسیس شد؟
استنباط شما از شوراهای شهری چیست؟
ویلی برانت با زانو زدن در سال 1970 در برابر اردوگاه نازی در ورشو چه چیزی را می خواست بیان کند؟
در 20 جولای 1944 در آلمان چه اتفاقی روی داد؟

سخنگوی حزب سوسیال دموکرات آلمان و متحد دموکرات مسیحی ها در دولت، ضمن انتقاد شدید از طرح ولفگانگ شویبل می گوید که در مورد سوالات حساس طرح شده در این تست باید ابتدا به طور جدی در هیئت دولت بحث و گفتگو شود.

حزب سبزهای آلمان به طور کلی در مورد نیاز به انجام این آزمون تردید نشان داده است.

حزب لیبرال آلمان در انتقاد آزمون تابعیت آلمان می گوید که هر کس قادر به حفظ کردن جواب این سئوالات باشد، می تواند این امتحان را بگذراند و این در رابطه با دیگرانی که قادر به این کار نیستند بی عدالتی است.

"آزمونی مشکل"

در مجموع ۳۱۰ سوال برای این آزمون در نظر گرفته شده است که متقاضیان می توانند ۳۳ سئوال را انتخاب کنند. مشکل اصلی نوع سوالات انتخاب شده است که گفته می شود بسیاری از آلمانی ها خود قادر به پاسخ دادن به آنها نیستند. این سوالات در زمینه های سیاسی، زندگی اجتماعی در آلمان و تاریخ آلمان طرح شده اند.

 خنده دار است هر روز سخت گیری بیشتری می کنند. تا به حال شرط دانستن زبان بود و داشتن کار. حالا باید تاریخ، جغرافی هم یاد بگیریم. همه اینها هزینه هم دارد. باید در کلاس هایی در این رابطه شرکت کرد و برای انجام این تست هم ۲۵ یورو پرداخت کرد. این علاو ه بر ۲۵۵ یورو است که می گیرند
 
پروانه، مهاجر ایرانی در آلمان

"سوفی زیمرمن" از مدرسینی است که قرار است خارجیان را درکلاس هایی برای گذراندن این تست آماده کند. او در این رابطه می گوید: "سوالات طرح شده آنقدر بی معنی و سخت هستند که بسیاری از آلمانی ها نمی توانند به آنها پاسخ دهند. بعضی از سوال ها به دانش حقوقی افراد بر می گردد و ضرورتی ندارد که افراد عادی از آن آگاه باشند. خود من برای یافتن پاسخ بعضی از سوالها باید به کتاب مراجعه کنم."

ایرانیان از جمله خارجیانی در آلمان هستند که برای گرفتن حق تابعیت علاقه نشان می دهند. بعد از اعلام خبر امروز با دو تن از آنها گفتگو کردیم.

" پروانه" ۱۲ سال است که در آلمان زندگی می کند تا کنون به دلیل شاغل نبودن نتوانسته تقاضای تابعیت آلمان را بدهد. او می گوید: "خنده دار است هر روز سخت گیری بیشتری می کنند. تا به حال شرط دانستن زبان بود و داشتن کار. حالا باید تاریخ، جغرافی هم یاد بگیریم. همه اینها هزینه هم دارد. باید در کلاس هایی در این رابطه شرکت کرد و برای انجام این تست هم ۲۵ یورو پرداخت کرد. این علاو ه بر ۲۵۵ یورو است که می گیرند."

مشکل دیگر به کسانی بر می گردد که در سنین بالا هستند و یا به دلایل دیگر یادگیری برایشان دشوار است .

"محسن حسینی " ۶۳ سال دارد. ۱۷ سال است که ساکن آلمان است. او تا به حال دوبار تقاضای تابعیت داده است و هر بار به دلیل ندانستن زبان ناموفق بوده: "من دلم می خواهد تابعیت آلمان را بگیرم تا بتوانم راحت به دیدن فرزندانم در آمریکا بروم. به علاوه مشکل اقامت من این است که نمی توانم بیشتر از ۶ ماه خارج از آلمان بمانم. من با این سنم که دیگر نمی توانم به زبان آلمانی تاریخ آلمان را یاد بگیرم."

سال گذشته ۱۲۶هزار نفر از خارجیان آلمان به تابعیت این کشور درآمدند. با توجه به انتقادات طرح شده، باید دید که وزیر کشور آلمان تا چه حد آماده است در این ارتباط از خود نرمش نشان دهد.

afsun2008 - رومانی - بخارست
/باسلام بازخوبه تستی هست اینجا شفاهی و قانون اساسی وتاریخ وجغرافی می پرسن
چهار‌شنبه 22 خرداد 1387

leilajoon - رومانی - بخارست
afsun2008 - رومانی - بخارست تو نمیدونی رومانی مهمترین کشور دنیاست دولت رومانی فکر میکنه این کشور در پیتشون با اون مردم وحشیش چه تحفه ای هست و حیفه کسی تابعیت رومانی رو بگیره
چهار‌شنبه 22 خرداد 1387

mahdi_60 - انگلستان - لندن
اره تو راست میکی رومانی خیلی کشور مهمی است با اون همه گدا و ف ا ح ش ه.
چهار‌شنبه 22 خرداد 1387

علیرضا اراک بزرگ - ایران - اراک
افغانستان هم از اینجا بهتر است الکی با هم دیگه جروبحث نکنید شما داخل ایران نیستید و نفستان از جای گرم بلند میشود آقای مهدی عزیز اگه مخالفی یه توک پا بلند شو بیا این ایران قدم رو تخم چشمام
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

Victory - المان - المان
در بعضی موارد به دولت المان حق میدهم. اکثر خارجیان مقیم المان حتی محاوره روزانه را هم بلد نیستند و نمیخواهند که یاد بگیرند. به نظر من هر کسی که در هر کشوری زندگی میکند باید یک حداقل اطلاعات عمومی
درباره محل اقامتش داشته باشد.
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

shekamo - نورو - اوسلو
عوضش ایران 1 عالمه تروریست را بدون ازمون قبول میکنه
1 مشت تروریست و ارازل اوباش را در بغل خود با اغوشی باز غذا و پرورش میده
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

parmida-otrish - اتریش - وین
در اتریش هم تقریبا قانونی مشابه قانون المان است . برای گرفتن تابعیت اتریش باید امتحان داد و زبان المانی را هم باید بتوانیم حرف بزنیم و بنویسیم و تازه حتما باید 6 سال از مدت اقامتمان بگذرد و 3 سال هم کار سفید کرده باشیم. بهرحال برای گرفتن تابعیت هر کشوری قوانینی وجود دارد.
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

leilajoon - رومانی - بخارست
mahdi_60 اختیار داری اینها خرابی زنها و دخترهاشون براشون افتخاره البته شوخی نمیکنم من از چند نفر اینجا شنیدم که به این موضوع افتخار میکنند که دختراشون تو دنیا معروفند خیلی از ایرانیها اینجا زن رومان دارن و افتخار هم میکننددر مورده گداها اون مال قدیم بود الان وضع مردم اینجا از خیلی کشورهای اروپایی بهتر شده و بخارست الان یکی از شهرهای گرون اروپاست که قیمتها اینجا سرسام اوره ولی مردم خیلی هم خرج میکنند
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

shima87 - فرانسه - پاریس
از یک طرف حق دارند این طوری میخوان از کشورشان محافظت کنند اگر تابعیت راحت بشه هر تروریست هر کسی پا میشه میره اون جا برای امنیت این کا ررا میکنند نه مثل ایران که فرش قرمز می اندازه برای قاتلین و تروریست های همسایه عربها خصوصا
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

afsun2008 - رومانی - بخارست
لیلاجون رومانی مردمان رومانی اصلان وحشی نیستن و خیلی هم خوب زندگی میکنند
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

leilajoon - رومانی - بخارست
afsun2008 به من نگو رومانا وحشی نیستند اینها موجودات بسیار بی فرهنگ وبی ادب و وحشی هستند
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

afsun2008 - رومانی - بخارست

leilajoon - رومانی - بخارست این رو نمی گی اینا انقلاب کردن چی شدن وماهم انقلاب کردیم چی شدیم
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

afsun2008 - رومانی - بخارست
leilajoon - رومانی - بخارست مردمان رومانی اصلان وحشی نیستن و خیلی هم خوب زندگی میکنند
یه مثل ی هست میگه از این دست بدی از اون دست می گیری
پنج‌شنبه 23 خرداد 1387

leilajoon - رومانی - بخارست
afsun2008 - رومانی - بخارست اینجا جای بحث بین من و تو درباره رومانی نیست اما اینهارو میگم و تمام من تو این سالهایی که اینجا زندگی کردم جز بی فرهنگی چیزی از اینها ندیدم به مردمی که بچه به پدر و مادر وپدر و مادر به بچه فحش خواهر و مادر میده غیر از بی فرهنگ چی میشه گفت دختراشون به خرابی تو دنیا معروفن و هرجای اروپا که دزدی و وحشیگری پیش بیاد پای رومانها توش هست اینکه به لطف اتحادیه اروپا وضع اقتصادی اینجا خوب شده دلیل بر با فرهنگی رومانها نیست اگه یه کم تو گوشه و کنار اروپا بگردی اونوقت میفهمی رومانها چی هستند مثل اینکه یادت رفت چی کار تو ایتالیا کردن که دولتش صداش در اومد اون هم ایتالیایی که پر از باندهای مافیایه ببین دیگه این رومانها چه وحوشی هستند که اونها رو به ستوه در اوردند من در طول این سالها تو اولین خارجی هستی که دیدم از رومانها خوشت میاد حتی اونهایی که زن رومان دارن هم دیدم که چقدر در مورد رومانها ناله دارن حتی من رومانهایی رو دیدم که خودشون هم قبول دارن که مردم بی فرهنگی هستند اگه خواستی میتونم بهت نشونشون بدم
جمعه 24 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.