فرصتی دیگر به دو جوان محکوم به اعدام

فرصتی دیگر به دو جوان محکوم به اعدام

اجرای حکم اعدام دو جوان ایرانی که به جرم ارتکاب به قتل در سن کمتر از هیجده سالگی به مرگ محکوم شده بودند، بار دیگر به تعویق افتاد.

قرار بود بامداد فردا (22 خرداد) بهنود شجاعی و دو هفته بعد (پنجم تیر) محمد فدائی در زندان اوین تهران به چوبه دار سپرده شوند اما رئیس قوه قضائیه ایران به هر دو محکوم، یک ماه دیگر فرصت داده است تا با جلب رضایت خانواده های مقتولان، از مرگ نجات یابند.

همزمان با اعلام خبر اعطای فرصت یکماهه به این دو محکوم به اعدام، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از ایران خواست تا اعدام این دو و همچنین دو محکوم دیگر به نامهای سعید جزی و بهنام زارع را که آنها نیز به جرم ارتکاب قتل در سن کمتر از هیجده سال به مرگ محکوم شده اند، متوقف کند.

لوئیز آربور، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به ایران یادآور شد که به عنوان امضاکننده کنوانسیون بین المللی حقوق کودک، دادگاههای این کشور برای افرادی که در سن کمتر از هیجده سال مرتکب جرم شده اند مجازات مرگ یا حبس ابد در نظر بگیرد.

پیشتر اتحادیه اروپا و تشکلهای بین المللی مدافع حقوق بشر نیز چنین خواستی از ایران مطرح کرده بودند.

شماری از فعالان حقوق بشر می گویند در حال حاضر 107 نفر که در سنین کمتر از هیجده سال مرتکب قتل شده اند در زندانهای ایران در انتظار اعدامند‎.‎

سازمان دیده بان حقوق بشر که در آمریکا استقرار دارد این آمار را هفتاد نفر ذکر کرده است.

حکم اعدام برای افرادی که در سنین کمتر از هیجده سال مرتکب قتل شده اند در حالی صادر می شود که از چهار سال پیش رئیس قوه قضائیه ایران، با صدور بخشنامه ای از قضات خواسته است از صدور چنین احکامی خودداری کنند.

قوه قضائیه ایران همچنین در لایحه قانون مجازات اسلامی که برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده، در نظر گرفته که حکم اعدام برای افرادی که پیش از هیجده سالگی مرتکب جرم شده باشند صادر نشود.

در حال حاضر، دادن مهلت برای جلب رضایت خانواده مقتول از جمله تمهیداتی است که قوه قضائیه ایران برای رهاندن این دسته از محکومان از مجازات اعدام به کار می بندد.

در مورد بهنود شجاعی که اعدام او یک ماه دیگر عقب انداخته شده، حکم مجازات مرگ در نهم تیر (سی ام ژوئن) سال گذشته به تأیید دیوان عالی رسیده و قطعی شده بود اما اجرای مجازات تا سحرگاه چهارشنبه هفتم مه (هیجدهم اردیبهشت) به تأخیر افتاد که در آن تاریخ نیز، رئیس قوه قضائیه، یک روز پیش از اجرای حکم به او یک ماه دیگر فرصت داد تا باز هم برای جلب رضایت خانواده مقتول تلاش کند.

چهار روز پس از پایان مهلت قرار بود این حکم اجرا شود اما امروز هنگامی که وکیل او، محمد مصطفائی برای پیگیری پرونده به به دفتر رئیس قوه قضائیه مراجعه می کند، اطلاع می یابد که باز هم یک ماه دیگر به بهنود شجاعی و همچنین موکل دیگر او، محمد فدائی فرصت داده شده است.

اما در مورد سعید جزی که قرار است پنجم تیر حکم اعدامش اجرا شود هنوز خبر تازه ای مخابره نشده است.

بهنام زارع نیز که کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان توقف حکم اعدامش شده در انتظار اعدام به سر می برد اما تاریخ اعدام او و همچنین تصمیم تازه ای در مورد حکم اعدام وی گزارش نشده است.

این چهار جوان همگی طی نزاع خیابانی مرتکب قتل شده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.