راهنمای تیم‌های شرکت کننده در یورو ۲۰۰۸

راهنمای تیم‌های شرکت کننده در یورو 2008

گروه A

 راهنمای تیم ترکیه در یورو 2008

گروه A

با پرتغال - 7 ژوئن 18:45
با سویس - 11 ژوئن 18:45
با جمهوری چک - 15 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند: چهار بازی اول خود را در گروهش برد. ولی از آنجایی که در شش بازی بعدی تنها یک برد داشت، با خطر حذف شدن روبرو شد. اما نهایتا با پیروزی بر نروژ و سپس بوسنی و هرزگوین در دو بازی آخر، به مرحله نهایی صعود کرد.

مربی: فاتح تریم. مدافع سابق ترکیه با 51 بازی ملی، برای دومین دوره در سال 2005 مربی تیم شد. او در از سال 1993 تا 1996 نیز مربی تیم ملی بود و با تیم ترکیه در بازهای 1996 انگلستان حضور یافت. "امپراتور" برای رهبری قاطعانه و آگاهی تاکتیکی اش معروف است.

کاپیتان: امره. زمانی که هاکان شوکور، بازیکن افسانه ای ترکیه ناباورانه از تیم کنار گذاشته شد، این بازیکن با استعداد باشگاه نیوکاسل وظیفه کاپیتانی را بر عهده گرفت.

حمید التین تاپ

بهترین نمایش: : برای اولین بار در سال 1996 به جام ملت ها راه یافت اما در هر سه بازی شکست خورد. در بازیهای 2000 با دو گل شگفت انگیز هاکان شوکور در آخرین بازی گروهش در مقابل بلژیک به مرحله یک چهارم نهایی رسید، اما 2 بر 0 به پرتغال باخت.

بازیکن افسانه ای: چه کسی غیر از شوکور؟ در هر سه بازی ترکیه در 1996 شرکت کرد و در سال 2000 به بلژیک 2 گل زد.

ستاره: حمید التین تاپ. بعد از 4 سال حضور موفق در شالکه، این بازیکن 25 ساله خط میانی، در سال 2007 به بایرن مونیخ پیوست و در اولین فصل حضورش خوش درخشید. اما شکستگی استخوان کف پایش در ماه مارس باعث شد مدتی از حضور در تیم باز بماند.

نقطه قوت: همیشه می گویند که ترکیه با روحیه باشگاهی بازی می کند. بازیکنان همدیگر را خوب می شناسند و بسیاری از آنها تجربه بازی در بعضی از بزرگترین لیگ های اروپایی را دارند.

نقطه ضعف: هنوز معلوم نیست دروازه بازبان کیست. روستو رجبر، وولکان دمیرل و تولگا زنگین هر سه برای پوشیدن پیراهن شماره یک در رقابتند. البته احتمالا والکان موفق می شود. سرعت پائین بازی شان ممکن است برایشان دردسرساز شود.

رده بندی جهانی: بیست و پنجم

نظر ما: به سختی صعود کردند و احتمالا آتشی در جام اروپای 2008 به پا نخواهند کرد. به رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی راضی اند ولی به نظر نمی رسد به آن دست یابند.


راهنمای تیم جمهوری چک در یورو 2008

گروه A

با سوئیس - 7 ژوئن 16:00
با پرتغال - 11 ژوئن 16:00
با ترکیه - 15 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند: با آنکه در گروهی بودند که حریف قدری مانند آلمان داشتند، اما توانستند با کسب 29 امتیاز به عنوان تیم اول گروه صعود کنند. در مرحله انتخابی موفق شدند المان را با سه گل در زمین خودش شکست دهند.

پاول ندود در سال 1996 همراه تیم چک در فینال مسابقات بازی کرد

مربی: کارل بروکنر. مربی 68 ساله ای که از سال 2001 هدایت تیم ملی جمهوری چک را بر عهده دارد. او اعلام کرده که پس از بایان بازیها از شغلش کناره گیری خواهد کرد. بسیاری فوتبال تهاجمی و جذاب چک را مدیون او می دانند.

کاپیتان: هنوز مشخص نیست چه کسی قرار است جایگزین توماس روسیسکی شود که به علت مصدومیت به بازیها نمی رسد. این بازیکن باشگاه آرسنال در دو سال گذشته بازوبند کاپیتانی را در اختیار داشت. برای هواداران چک، غیبت او در تیم به خوبی محسوس است.

بهترین نمایش: در قالب تیم چکسلواکی یک بار در سال 1976 با شکست دادن آلمان غربی قهرمان شد. این فینال 1996 در انگلستان تکرار شد. این بار دو آلمان یکی شده بودند و جمهوری چک مستقل از اسلواکی به میدان آمد. آلمان ها توانستند با گل طلایی الیور بیرهوف، پس از بیست سال انتقام بگیرند.

بازیکن افسانه ای: پاول ندود. پس از خداحافظی با تیم ملی، بار دیگر برای یورو 2008 از او دعوت شد که دوباره پیراهن تیم ملی را بپوشد. اما نپذیرفت. جمهوری چک به لطف حضور این بازیکن یوونتوس، فینالیست جام 1996 شد و عنوان بهترین تیم بازیها را بدست آورد و در سال 2004 به جمع چهار تیم اول راه پیدا کرد.

از پیتر چک به عنوان بهترین دروازه بان جهان نام می برند

ستاره: پیتر چک. از او به عنوان بهترین دروازه بان جهان نام می برند. شاید گلهای کمی که در باشگاه چلسی خورده این ادعا را تائید کند. اعتماد به نفس و واکنشها سریع او در دروازه به مدافعان آرامش می دهد. شایعه است که قرار است، آث میلان او را به مبلغ 30 میلیون پوند بخرد.

نقطه قوت: در تمام زمین بازیکنان خوبی دارد. پیتر چک در دروازه، دیوید روزنال در دفاع، مارک یانکولفسکی و یاروسلاو پلاسیل در خط میانی و یان کولر و میلان باروش در خط حمله.

نقطه ضعف: از دست دادن روسیسکی بزرگترین نگرانی آنهاست و اینکه باروش با روزهای اوج خود قاصله دارد، زمانی که توانست 4 سال پیش با زدن پنج گل، آقای گل بازیهای یورو 2004 شود.

رده بندی جهانی: ششم

نظر ما: شاید بر روی کاغذ مشکل زیادی برای صعود از گروهشان نداشته باشند. همه چیز بستگی به بازی افتتاحیه دارد که باید در مقابل سوئیس، یکی از دو میزبان بازی کنند. بازی آنها حد وسط ندارد یا عالی هستند یا بد.


راهنمای تیم پرتغال در یورو 2008

گروه A

با ترکیه - 7 ژوئن 18:45
با جمهوری چک - 11 ژوئن 16:00
با سویس 15 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند:با آنکه در گروهش فقط یک بار باخت، اما صعودش تا آخرین بازی مشخص نبود. در بازی آخر در خانه با فنلاند مساوی کرد. یک تساوی خانه ارمنستان هم حاکی از آن بود، این مشکلات زیادی دارد.

مربی: لوئیز فلیپه اسکولاری. مربی موفق برزیلی که چهار پیش پرتغال را به فینال جام ملتهای اروپا و دو سال پیش به نیمه نهایی جام جهانی رساند. پس از این بازیها از تیم ملی پرتغال خواهد رفت. تیمهای انگلیسی چندین بار خواهان استخدام او بوده اند، اما هر بار رد کرده است.

کاپیتان: به نظر می رسد کریستیانو رونالدو باشد. اسکولاری قصد دارد بازوبند کاپیتانی را به کسی بدهد که بازی فوق العاده اش بتواند دیگران را هم به حرکت اندازد. اسکولاری امیدوار است که چنین مسئولیتی کارآیی او تحت تاثیر قرار ندهد.

بهترین نمایش: در سال 2004 که میزبانی بازیها را بر عهده داشتند، توانستند به فینال راه یافتند. اما در آن بازی که در لیسبون برگزار شد، ناباورانه مغلوب یونان شدند. پیش از آن هم دو بار دیگر به نیمه نهایی رسیده بودند که هر دوبار از فرانسه شکست خوردند.

بازیکن افسانه ای: لوئیز فیگو. سرآمد تیم پرتغال در دوران طلایی اش. در سه دوره حضور داشته که در سالهای 2000 و 2004 پرتغال به عنوان بهترین تیم بازیها برگزیده شد. در فینال 2004 کاپیتان تیم بود.

ستاره: هیچ کس بجز کریستیانو رونالدو. شاید در حال حاضر بهترین بازیکن جهان باشد. در فصل پیش با منچستر یونایتد قهرمان لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا شد و بهترین گلزن اروپا شد.

نقطه قوت: اسکولاری استاد تورنمنتهای فوتبال است. او می داند چگونه فشار را از بازیکنانش دور کند. پرتغال با بازیکنانی چون کاروالیو، رونالدو، نانی، کوراسما و سیمائو کابوسی برای حریفانش خواهد بود.

نقطه ضعف: اسکولاری هنوز مطمئن نیست مهاجمان که خواهند بود. نداشتن دکو به علت مصدومیت مکشل دیگر پرتغال است و اینکه آیا آنها واقعا باور دارند که می توانند به نخستین جام بین المللی شان دست پیدا کنند.

رده بندی جهانی: نهم

نظر ما: اگر رونالدو حسابی قبراق باشد، خود به تنهایی می تواند جام را ببرد. بازیکنان خوبی در کنار او هستند که می توانند پرتغال را به فینال برسانند. آنها یکی از چهار تیم اول و فینالیست احتمالی خواهند بود. البته اگر خود را باور داشته باشند.


راهنمای تیم سویس در یورو 2008

گروه A

با جمهوری چک - 7 ژوئن 16:00
با ترکیه - 11 ژوئن 18:45
با پرتغال - 15 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند: مثل اتریش به لطف میزبانی بازیها از حضور در مرحله مقدماتی معاف شد.

مربی: یاکوب "کوبی" کان. بعد از مربیگری تیم زیر 21 ساله سوئیس در سال 2001، تیم بزرگسالان را در مسابقات جام ملت های اروپای 2004 و جام جهانی 2006 هدایت کرد. کان بعد از بازیها بازنشسته خواهد شد، ولی می گوید پیش از آن می خواهد جام اروپا را در خاک خود ببرد.

کاپیتان: آلکساندر فرای. مهاجم بروسیا دورتموند، زمانی که در فصل 2005-2004 در رن بازی می کرد، بهترین گلزن لیگ فرانسه شد. اما در طی دو سالی که در آلمان بوده مصدوم بوده است. با 33 گلی که برای سوئیس به ثمر رسانده، در رده سوم فهرست بهترین گلزنان تاریخ فوتبال این کشور جای دارد.

الکساندر فرای

بهترین نمایش : چندان زیاد نبوده است. بعد از 9 بار بالاخره در سال 1996 به بازیها راه یافت و با انگلستان که میزبان بود 1 بر 1 مساوی کرد. اما به هلند و اسکاتلند باخت. تنها بار دیگری که به بازیها راه یافت 4 سال پیش بود که با سه بازی موفق به کسب یک امتیاز شد. هنوز هیچ مسابقه ای را در تاریخ جام ملتهای اروپا نبرده است.

بازیکن افسانه ای: شاید افسانه کلمه ای اغراق آمیز باشد، ولی یوهان وونلانتن چهار سال پیش وقتی هجده ساله بود و در مقابل انگلستان بازی کرد، جایگاه دوم فهرست جوانترین بازیکنان تاریخ مسابقات را بدست آورد. در بازی بعدی به فرانسه گل زد و رکورد وین رونی را به عنوان جوانترین گلزن در مرحله نهایی شکست.

ستاره: فرای تنها بازیکن برجسته تیم است و کان امیدوار است که مصدومیت فرای بهبود یابد. او آرزو دارد مقام بهترین گلزن تاریخ فوتبال سوئیس را امسال در وطنش بدست آورد.

نقطه قوت: به عنوان میزبان مسابقات کل کشور حامی اوست اما این به نوبه خود فشار را روی تیمی شکننده بیشتر می کند. آنها بیش از هر زمانی به فرای و مدافع موثرشان، پاتریک مولر احتیاج دارند.

نقطه ضعف: از کجا شروع کنیم؟ سوئیسی ها که دفاعی بازی می کنند، همیشه کم گل می زنند. حتی اگر فرای کاملا آماده باشد و با حضور ارن دردیوک 19 ساله به نظر نمی رسد که تغییری رخ دهد. حضور مولر مصدوم که فصل گذشته اصلا بازی نکرد و فیلیپ سندروس، بازیکن آرسنال که با روزهای اوج فاصله دارد، دردی از آنها دوا نمی کند.

رده بندی جهانی: چهل و هشتم

نظر ما: شانس زیادی برای ورود به مرحله یک چهارم نهایی ندارند. سوئیسی ها ماههای سختی را پشت سر گذاشته اند و پرتغال و جمهوری چک رقبای بسیار سرسختی برای این میزبان محسوب می شوند.


گروه B

راهنمای تیم آلمان در یورو 2008

گروه B

با لهستان - 8 ژوئن 18:45
با کرواسی - 12 ژوئن 16:00
با اتریش - 16 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند: با نتیجه پرگل 0-13 سن ماریو را در هم کوبید و رکورد بیشترین گل زده در یک بازی را شکست. با آنکه در خانه سه بر صفر مغلوب جمهوری چک شد، اما نخستین تیمی بود که صعودش به مرحله نهایی مشخص شد.

مربی: یوآکیم لوو. تیم متحول شده توسط یورگن کلینزمن را همانطور نگهداشته است. به عنوان دستیار مورد اعتماد کلینزمن همان روش را ادامه می دهد. از زمان تحویل گرفتن تیم موفقیتش مدام بود است از جمله صعود راحت آلمان.

کاپیتان: میشائیل بالاک. امسال فصل بهتری را نسبت به پارسال در چلسی گذارند. هنوز تکیه گاه تِم المان است. رهبری عالی در زمین و الگویی برای جوانترها.

میروسلاو کلوزه

بهترین نمایش: همین کافی است که پرافتخارترین تیم تاریخ جام ملتهای اروپا بوده است. 10 دوره متوالی در جام حضور داشته، سه بار در سال 1972، 1980 و 1996 قهرمان شده است و بیشترین گل زده را دارد.

بازیکن افسانه ای: یورگن کلینزمن. با آنکه گرد مولر چهار گل در دوبازی در سال 1972 به ثمر رساند. اما کلینزمن سه بار در جام حضور داشته، پنج گل زده و دوبار در فینال و یک بار نیمه نهایی بازی کرده است.

ستاره: میروسلاو کلوزه. شاید بهترین بازیکن آلمان نباشد. اما 39 گل زده در 74 بازی ملی و داشتن عنوان گلزن برتر جام جهانی 2006 مرد مسابقات بزرگ است. این مهاجم 30 ساله فصل پیش با بایرن مونیخ قهرمان بوندس لیگا شد.

نقطه قوت: کلینزمن با تهاجمی کردن تیم در روش بازی سنتی آلمان انقلاب کرد. لوو راه او را ادامه می دهد. گلهای بیشتری می زنند و فوتبال جذابتری بازی می کنند. ضمن اینکه خط دفاعی شان را نیز مستحکم تر کرده اند.

نقطه ضعف: آن زهر سابق را در بردن بازیها ندارند. بالاک کمی عقبتر بازی می کند و کلوزه یار ثابتی در خط حمله ندارد.

رده بندی جهانی: پنجم

نظر ما: بازی در کشورهای همسایه و فرهنگ و زبان مشترک، امتیازی شبه میزبانی به آنها می دهد. هنوز از تجربه شان در جام جهانی قبلی سرخوشند. شاید بهترین تیم بازیها نباشند اما قطعا یکی از خطرناکترین ها هستند. مثل همیشه شانس بالای برای قهرمانی دارند.


راهنمای تیم اتریش در یورو 2008

گروه B

با کرواسی – 8 ژوئن 16:00
با لهستان - 12 ژوئن 18:45
با آلمان - 16 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند: اتریش با آنکه چند بار حضور در جام جهانی را تجربه کرده، اما برای اولین بار است که در مرحله بازیهای جام ملتهای اروپا حضور دارد. به دلیل میزبانی بازیها اتریش نیازی نداشت در مسابقات انتخابی شرکت کند.

مربی: یوزف هیکر برگر. 39 بازی ملی دارد و در سال 1978 همراه تیم ملی اتریش در جام جهانی آرژانتین به میدان رفت. در سال 1988 به مربگیری تیم ملی منصوب شد و توانست اتریش را به جام جهانی 1990 ایتالیا ببرد.

آندریاس ایوانشیتس، کاپیتان تیم اتریش

اما پس از اینکه اتریش در سال 1992 در رقابتهای انتخابی جام ملتهای اروپا از تیم ضعیف جزایر فارو باخت، برکنار شد. چندی در خاورمیانه مربی گری کرد سپس به اتریش آمد و به عنوان مربی تیم باشگاهی راپید وین مشغول شد. او بار دیگر در سال 2006 مربی تیم ملی شد.

کاپیتان: آندریاس ایوانشیتس. بازیکن 24 ساله المپیاکوس یونان که در اتریش به "بکهام اتریش" معروف است، هافبکی چپ پاست که بار اصلی خط میانه بر دوش اوست.

بهترین نمایش در بازیها: اتریشی های هیچگاه نتوانستند در 12 دوره قبلی حضور یابند. آخرین موفقیت آنها در رقابتهای جهانی، راهیابی به جام جهانی 1998 فرانسه بود.

بازیکن افسانه ای:‌ عنوانی که بستگی به بازیهای امسال دارد.

ستاره تیم: امانوئل پوگاتز، مدافع 25 ساله تیم میدلزبورو که در سال 2006 به دلیل انتقاد از هیکر برگر و ایوانشیتس، از تیم کنار گذاشته شد اما دوباره از او دعوت به بازی شد. بدون او اتریش مشکلات بسیاری خواهد داشت.

نقطه قوت: دفاع. اتریش با در اختیار داشتن پوگاتز، مارتین اشرانتزل، بازیکن اسپارتاک مسکو و سباستین پرودل 20 ساله که قرار است در وردربرمن بازی کند همچنین با حضور الکس مانینگر، دروازه بان سابق آرسنال درون دروازه اش، امید دارد که کمترین گل را دریافت کند.

نقطه ضعف: خط حمله. هر چه در خط دفاع قدرت دارد در خط حمله ضعیف است. مشکل اصلی تیم گلزنی است. شاید بتواند با نگاه داشتن دروازه بازی های حساسش را به تساوی بکشاند.

رده بندی جهانی: صد و یکم

نظر ما: به عنوان یکی از دو میزبان، نسبت سوئیس شانس بیشتری برای بالا آمدن از گروهش دارد. با آنکه در گروه چندان مشکلی قرار ندارد اما باید معجزه شود تا بتواند آلمان یا کرواسی را شکست دهد.


راهنمای تیم کرواسی در یورو 2008

گروه B

با اتریش - 8 ژوئن 16:00
با آلمان - 12 ژوئن16:00
با لهستان - 16 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند: با شکست انگلستان در هر دو بازی رفت و برگشت که منجر به حذف انگلستان از بازیها شد و پیروزی در 9 مسابقه از 12 بازی و با اختلاف پنج امتیاز نسبت تیم دوم گروه (روسیه) با اقتدار به مرحله نهایی راه یافت.

اسلاون بیلیچ

مربی: اسلاون بیلیچ، بازیکن سابق وستهام و و اورتون، مهارتهای دیگری هم دارد: وکیل است، به پنج زبان صحبت می کند و در یک گروه هوی متال گیتار می نوازد. پس از دو سال موفق که مربی تیم زیر 21 سال کرواسی بود، در ژوئیه 2006 سرمربی تیم بزرگسالان شد که از آن زمان نتایج خوبی بدست آورده است.

کاپیتان: نیکو کوواچ. هافبک دفاعی 36 ساله تیم. خوب توپ پخش می کند و چهار نفر خط دفاعی را نیز خوب پوشش می دهد. پس از پانزده سال حضور در باشگاه های آلمان به تیم ردبول اتریش پیوست، پس چندان با محل برگزاری بازیها غریبه نیست.

بهترین نمایش در بازیها: پس از استقلال از یوگسلاوی اولین بار در سال 1996 به بازیها راه یافت. آغازی توفانی داشت، ترکیه و دانمارک را شکست داد و به یک چهارم نهایی راه یافت. در این مرحله مغلوب آلمان، قهرمان آن دوره شد.

بازیکن افسانه ای: بدون شک کسی جز داوور شوکر نیست. با آنکه او فقط 3 گل در جام 1996 زد، اما گل او به پیتر اشمایکل در بازی با دانمارک، مدافع عنوان قهرمانی در آن دوره، بیاد ماندنی است. این بازیها آغازی بود برای موفقِتهای بعدی. یعنی زدن 6 گل و بدست آوردن کفش طلایی در جام جهانی 1998.

داوور شوکر گلزن برتر جام جهانی 1998 شد

ستاره: لوکا مدریچ. بازیکن فوق العاده ای که پس از اینکه چندین باشگاه بدنبال استخدام او بودند، با رقمی حدود 16 میلیون پوند به تاتنهام رفت. در کنار نیکو کواچ، کرواسی خط حمله ای زهردار خواهد داشت.

نقطه قوت: همکاری تیمی. کشور جدید و مستقل کرواسی فقط هفده سال دارد و هنوز پوشیدن لباس تیم ملی برای تک تک بازیکنان اهمیت فراوانی دارد. کرواسی در هر پستی بازیکنی خوب دارد و اصلا نباد آنها را دست کم گرفت.

نقطه ضعف: بزرگترین نگرانی کرواسی نداشتن ادواردو، مهاجم برجسته آرسنال بدلیل آسیب دیدگی است. بازیکنی که جای خالی اش در تیم آرسنال به شدت حس می شد و شاید برای کرواسی نیز همینطور باشد.

رده بندی جهانی: سیزدهم

نظر ما: اسب سیاه خطرناکی که برای هر تیمی مشکل ساز خواهد بود. بیلیچ از تله هایی که بر سر راه بهترین تیمهای اروپا می گذارد، لذت خواهد برد. احتمالا در میان چهار تیم اول خواهند بود.


راهنمای تیم لهستان در یورو 2008

گروه B

با آلمان - 8 ژوئن 18:45
با اتریش - 12 ژوئن 18:45
با کرواسی - 16 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند : در گروه سختی که با پرتغال، صربستان، بلژیک و فنلاند همگروه بود، بالاتر از پرتغال به عنوان تیم اول صعود کرد. پس از یک شکست و یک تساوی در دو بازی نخست، در شش بازی پیاپی پیروز از میدان بیرون آمد.

مربی: لئو بینهاکر. مربی کهنه کاری که بیش از 35 سال است در این حرفه کار می کند. این مربی هلندی خود گفته است که بزرگترین موفقیت حرفه ای اش رساندن تیم ملی لهستان برای اولین بار به جام ملتهای اروپا بوده است. او پیشتر تیم ملی ترینیداد و توباگو را در سال 2006 برای نخستین بار به جام جهانی برد.

کاپیتان: مرسیج زروافسکی. بازیکن سابق سلتیک مرد مورد اعتماد بینهاکر برای بستن بازوبند کاپیتانی است. او در خط میانی پشت ابی اسمولارک بازی می کند.

ابی اسمولارک

بهترین نمایش: حضور در مرحله نهایی بزرگترین دستاورد این تیم است. این نخستین دوره حضور آنها در جام ملتهای اروپاست.

بازیکن افسانه ای: عنوانی که هنوز نمی توان به هیچ بازیکن لهستانی داد. همه چیز بستگی به این جام دارد.

ستاره: احتمالا ابی اسمولارک. بازیکن 27 ساله ای که در مرحله انتخابی 9 گل زد و به یک ستاره تبدیل شد. پدرش نیز عضو تیم ملی لهستان بود و با این تیم در دو جام جهانی 1982 و 1986 به میدان رفت.

نقطه قوت: آرتور بروتس، دروازه بان تیم سلتیک. با توجه به بازیهای نه چندان چشمگیر لهستان در جام جهانی گذشته، انتظار زیادی از آنها نمی رود. اما بینهاکر معمولا مرد تغییر است و بازیکنانش نیز می توانند خود را با شیوه او وفق دهند.

نقطه ضعف: نداشتن یک قدرت واقعی. با توجه به بازنشستگی بازیکنانی چون میروسلاو ژیمکوویاک و رادوسلاو سوبلفسکی چندان خلاق نخواهند بود.

رده بندی جهانی: بیست و هفتم

نظر ما: با آنکه با تیمهایی چون آلمان و کرواسی همگروه هستند، اما هنوز می توانند امیدوار باشند. هر چند همینقدر که برای نخستین بار در مرحله نهایی حضور دارند برایشان خوشحال کننده است.


گروه C

راهنمای تیم رومانی در یورو 2008

گروه C

با فرانسه - 9 ژوئن 16:00
با ایتالیا - 13 ژوئن 16:00
با هلند - 17 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافت: با آنکه آغاز خوبی نداشتند، اما بقدری خوب خودشان را جمع و جور کردند که دو بازی مانده به پایان رقابتها، صعودشان قطعی شده بود. به عنوان تیم اول گروه و بالاتر از هلند به جام 2008 راه یافتند.: با آنکه آغاز خوبی نداشتند، اما بقدری خوب خودشان را جمع و جور کردند که دو بازی مانده به پایان رقابتها، صعودشان قطعی شده بود. به عنوان تیم اول گروه و بالاتر از هلند به جام 2008 راه یافتند.

مربی: ویکتور پیتورتسا. مهاجم سابق استوا بخارست که در سال 1986 قهرمان جام باشگاه های اروپا شد. دومین باری است که به عنوان مربی، رومانی به را به جام ملتهای اروپا هدایت می کند. در سال 2000 پس از اینکه توانست رومانی را به مرحله نهایی ببرد، پیش از شروع بازیها از کارش برکنار شد.

کاپیتان: کریستن چیوو. بازیکنی که پنج سال گذشته را در سری آ ایتالیا بازی کرده است. ابتدا با آس رم و اکنون با اینتر میلان. از او به عنوان یکی از بهترین مدافعان جهان نام می برنند. در هر دو پست دفاع وسط و دفاع چپ بازی می کند. برای رومانی در خط میانی هم بازی کرده است. ضربه های ایستگاهی اش شهرت دارد.

بهترین نمایش: در سالهای 1984 ،1996 و 2000 در بازیها حضور داشتند. در سال در جمع هشت تیم برتر حضور داشتند.

بازیکن افسانه ای: بدون شک، گئورگ هاجی. با آنکه فاصله اولین حضور رومانی در بازیها و سومین آن 16 سال است، اما در هر سه دوره بازی کرده است. 15 سال کاپیتان رومانی بود شوت با پای چپ و مهارت جادویی اش استثنایی بود. در آخرین بازی بین المللی اش در سال 2000 مقابل ایتالیا از بازی اخراج شد.

ستاره: آدرین موتو. بازیکن سابق چلسی که در سال 2004 به علت مصرف کوکائین از تیم اخراج شد. پس از مدتی به یوونتوس رفت و اکنون در فیورنتینا مشغول بازی است.

نقاط قوت: همکاری موتو و چیپرین مارسیا، بازیکن 22 ساله اشتوتگارت در مرحله انتخابی 11 گل برای رومانی به ارمغان داشت. در دفاع نیز رومانی چیو و کوزمین کونترا را دارد که هر دو در بازیهای سال 2000 هم بازی کرده بودند.

نقطه ضعف: پیتورتسا در مرحله انتخابی تیمش را از میان 39 بازیکن انتخاب می کرد. تیم هنوز شکل نهایی اش را پیدا نکرده است. او دوست دارد از از بازیکنان مختلف و جوانتر بیشتر استفاده کند. حضور در "گروه مرگ" خود نیز یک ضعف است. مشکلی که بدست کسی حل نمی شود.

رده بندی جهانی: دوازدهم

نظر ما: تنها امیدشان به بالا آمدن از گروهشان این است که ایتالیا و فرانسه بد بازی کنند. آنها باید آرزو کنند که معجزه ای که دوره پیش برای یونان رخ داد، برای آنها نیز تکرار شود.


راهنمای تیم هلند در یورو 2008

گروه C

با ایتالیا - 9 ژوئن 18:45
با فرانسه - 13 ژوئن 18:45
با رومانی: 17 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافتند: با سه امتیاز اختلاف نسبت به رومانی، تیم اول گروه G به عنوان تیم دوم صعود کرد. در دو بازی با رقیب اصلی اش، رومانی یک بار باخت و بار دیگر مساوی کرد.

مربی: مارکو فان باستن. یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال هلند. او که گفته بود هیچگاه مربیگری نخواهد کرد، در سال 2004 نامش به عنوان مربی هلند اعلام شد. توانست هلند را به جام جهانی ببرد و در میان شانزده تیم برتر جای گیرد. قرار است پس از پایان بازیهای مربی آژاکس شود.

کاپیتان: ادوین فان درسار. دروازه بان 38 ساله منچستر یونایتد که هنوز بهترین دروازه بان هلند است. این چهارمین باری است که او در جام ملتهای اروپا شرکت می کند و پس از این بازیهای از تیم ملی خداحافظی خواهد کرد.

مارکو فان باستن امیدوار است بتواند بار دیگر جام را و این بار به عنوان مربی هلند بالای سر ببرد

بهترین نمایش: قهرمانی در سال 1988 که نخستین پیروزی شان در یک تورنمنت بین المللی بود. هیچ تیمی نتوانست مقابل بازی توفانی هلند با بازیکنانی چون فان باستن، فرانک ریکارد، رود گولیت و رونالد کومان تاب بیاورد. آلمان غربی را در نیمه نهایی و شوروی را در فینال شکست دادند.

بازیکن افسانه ای: مارکو فان باستن. بازیکنی که در مقابل انگلستان سه گل زد. گل پیروزی بر آلمان را به ثمر رساند و در بازی فینال در مقابل شوروی یکی از بهترین گلهای تاریخ بازیها را به ثمر رساند و با پنج گل آقای گل مسابقات شد.

ستاره: رود فان نیستلروی. این مهاجم خطرناک رئال مادرید پس از اینکه به علت اختلاف با فان باستن از تیم گذاشته شد، تصمیم گرفت دیگر در تیم ملی بازی نکند. اما پس از چندی نظرش تغییر کرد و به عنوان نفر اول خط حمله هلند، امیدوار است چند گل دیگر به 4 گلی که در سال 2004 زده، اضافه کند..

نقطه قوت: فان باستن شیوه کم خطری را برای بازی تیمش انتخاب کرده است. او بر روی دفاع قوی هلند که در 12 بازی مرحله انتخابی فقط پنج گل دریافت کرد، حساب می کند. بجز فان نیستلروی، مهاجمان خوب دیگری نیز در اختیار دارد.

نقطه ضعف: شاید تمرکز بر دفاع از عطش گلزنی شان کاسته باشد. در 12 بازی مرحله مقدماتی فقط 15 گل زدند. در مسابقاتی که می توانستند پرگل پیروز شوند با کمترین گل زده برنده می شدند؛ از جمله پیروزی خانگی یک بر صفر در مقابل لوکزامبوزگ.

رده بندی جهانی: دهم

نظر ما: در گروه مرگ هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. اما باید خیلی خوش باشد تا از این گروه صعود کند. اگر فان باستن تیم را از لاک دفاعی بیرون آورد شاید بتواند بار دیگر افتخارآفرینی سال 1988 را تکرار کند.


راهنمای تیم ایتالیا در یورو 2008

گروه C

با هلند- 9 ژوئن 18:45
با رومانی - 13 ژوئن 16:00
با فرانسه - 17 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافت: بالاتر از فرانسه از گروه A صعود کرد. ولی راه پر و پیچ خمی را پشت سر گذاشت. با لیتوانی در خانه مساوی کرد و به فرانسه باخت. اما برگ برنده اش، پیروزی بر اسکاتلند در هر دو بازی بود.

مربی: روبرتو دونادونی. با 63 بازی ملی، پس از قهرمانی ایتالیا در جام جهانی در خیلی غیر منتظره در سن 42 سالگی جایگزین مارچلو لیپی شد. پنج سال سابقه مربیگری داشت و با آنکه شروع سختی داشت ولی کمی بعد توانتست نتیجه خوبی بگیرد.

کاپیتان: جانلوئیجی بوفون. دروازه بان پرسابقه یوونتوس، احتمالا جایگزین فابیو کاناوارو می شود که پیش از شروع بازیها مصدوم شد.

بهترین نمایش: در سال 1968 که میزبان بازیها بود، توانست جام را در خانه نگه دارد. فقط یک بار دیگر توانست به فینال بازیها راه یابد آن هم در سال 2000 که مقابل فرانسه قرار گرفت و با تک گل دیوید تره زگه امیدهایش به باد رفت.

درخشش آندره پیرلو در جام جهانی آلمان در خط میانی ایتالیا که موجب شد سه بار بهترین بازیکن میدان شناخته شود

بازیکن افسانه ای: واقعا کسی نیست که بتوان از او به عنوان مرد افسانه ای ایتالیا نام برد. عملکرد این تیم در جام ملتهای اروپا آنقدر چشمگیر نبوده که کسی در آن نقش داشته باشد. ولی شاید بتوان از لوئیجی ریوا نام برد که با 35 کل زده بهترین گلزن تاریخ فوتبال این کشور است. او در فینال 1968 حضور داشت.

ستاره بازیها: در تیم یکدست ایتالیا انتخاب یک بازیکن به عنوان ستاره تیم کار آسانی نیست. اما درخشش آندره پیرلو در جام جهانی آلمان در خط میانی ایتالیا که موجب شد سه بار بهترین بازیکن میدان شناخته شود، کماکان - چه در تیم باشگاهی اش میلان و چه در تیم ملی- ادامه داشته است.

نقطه قوت: ایتالیایی ها می دانند که چگونه باید در یک تورنمنت پیروز شد. مجموعه ای از بهترین بازیکنان دنیا را در اختیار دارند کسانی چون جانلوئیجی بوفون، جنارو گاتوسو، پیرلو و لوکا تونی.

نقطه ضعف: بار سنگینی بر روی شانه های دونادونی کم تجربه است . بازیکنان تیم هنوز به سیستم 3-3-4 او عادت نکرده اند. پیش از او همه مربیان ایتالیایی سیستم 2-4-4 را ترجیح می دادند. اگر آنتونیو دی ناتاله مصدوم باشد و یا آماده نباشد، پیدا کردن جایگزینی برای او در کنار تونی در خط حمله مشکل خواهد بود.

رده بندی جهانی: سوم

نظر ما: قهرمان جهان هنوز سرمست از پیروزی دو سال پیش است. باید مراقب باشند شاید برخلاف جام جهانی فرصت جبران برای شروع کند و نه چندان قدرتمندشان داشته باشند. در گروه مرگ همه چیز بستگی به آغازی انفجاری و حضوری پر قدرت دارد.


راهنمای تیم فرانسه در یورو 2008

گروه C

با رومانی 9 ژوئن 16:00
با هلند- 13 ژوئن 1845
با ایتالیا - 17 ژوئن 18:45

زمان بازیها به وقت گرینویچ است

چگونه به بازیها راه یافت: خیلی راحت صعود نکرد. با اختلاف 2 امتیاز نسبت به تیم سوم، اسکاتلند پس از ایتالیا دوم شد. هر دو بازی رفت و برگشت را به اسکاتلند باخت.

آیا ویرا و آنری می توانند بار دیگر به جام دست یابند؟

مربی: ریمون دومنک. انتخابی که در سال 2004 بسیاری را شگفت زده کرد. از او به دلیل اینکه فقط از بازیکنان مطرح و نامی استفاده می کند و به جوانترها میدان نمی دهد، بشدت انتقاد می شد. اما او توانست فرانسه را به فینال جام جهانی 2006 ببرد. موفقیتی که امیدوار است باز هم تکرار شود.

کاپیتان: پاتریک ویرا. بازیکن سابق آرسنال و فعلی اینتر میلان که بیش از 100 بازی ملی دارد. حضور او به عنوان هافبک دفاعی تیم آنهم در جلوی مدافعانی چون کلود ماکه‌له‌له قدرت دفاعی فرانسه را دو چندان می کند.

بهترین نمایش: دو بار قهرمان بازیها شد. در سال 1984 که میزبان بازیها بود، با دو گل میشل پلاتینی به اسپانیا در فینال، قهرمان شد و در بازیهای 2000 هلند، گل طلایی دیوید ترزه‌زگه در مقابل ایتالیا آنها را به جام رساند.

بازیکن افسانه ای: میشل پلاتینی. بدون شک این عنوان به او تعلق می گیرد. کسی که با زدن 9 گل در یک دوره بهترین گلزن تاریخ جام ملتهای اروپاست. او که در مقام مربی تیم ملی فرانسه موفق نبود، اکنون رئیس فدراسیون فوتبال اروپاست.

شاید ریبری بتواند جای خالی زین الدین زیدان را در خط میانی پر کند

ستاره: فرانک ریبری. شاید نام بازیکنان دیگری را هم بتوان در این قسمت آورد. اما این بازیکن 25 ساله بایرن مونیخ شاید بتواند جای خالی زین الدین زیدان را در خط میانی پر کند. استارتهای انفجاری، پاسهای دقیق و کمک به خط دفاعی از ویژگیهای ریبری است.

نقاط قوت: خط حمله دلهره آور. مجموعه ای از بهترین مهاجمان اروپا در یک تیم، لرزه بر پیکر دفاع هر تیمی به خصوص تیمهای کم تجربه تر می اندازد. تیری آنری، کریم بنزما، نیکلا انلکا و حاتم بن عرفه، مهاجمانی هستند که حضور هر کدامشان به تنهایی برای یک تیم موهبت است.

نقطه ضعف: دومنک در چیدن بازیکنان و شکل دهی به تیم ضعف دارد. فرانسه با آنکه در جام جهانی 2006 نایب قهرمان شد، اما در چند بازی نخستش هنوز شکل اصلی خود را پیدا نکرده بود. هم گروهی با تیمهایی چون ایتالیا و هلند دشواری کار را دو چندان می کند. سرعت کم در خط دفاعی نسبتا مسن تیم، می تواند راه را برای مهاجمان تشنه حریفان هموارتر می کند.

رده بندی جهانی: هفتم

نظر ما: با در اختیار داشتن مجموعه ای بهترین بازیکنان اروپا و اینکه اگر دومنک درست عمل کند، حتی شکست دادن آنها در "گروه مرگ" هم کار دشواری خواهد بود. اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد، می تواند قهرمان شود.leilajoon - رومانی - بخارست
کی فکرشو میکرد بازی گروه مرگ اینقدر جالب بشه ایتالیا 3 تا از هلند بخوره و فرانسه با رومانی مساوی کنه در ضمن تو مطلب بالا اسم مربی و کاپیتان رومانی رو اشتباه نوشتید اسم درسته مربی رو الان دقیقش یادم نیست ولی کاپیتان اسمش کیوو است نه چیوو
سه‌شنبه 21 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
با وجود تمامی ضعف های ترکیه در مقابل دیگر تیم های مطرح اروپا امید وارم دلاوران ترکیه بازی خوبی رو به نمایش بگذارند.
سه‌شنبه 21 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.