انتقال دارایی ایران از اروپا به آسیا

انتقال دارایی ایران از اروپا به آسیا

اچ اس بی سی دیگر نقشی در مناسبات مالی ایران ندارد
معاون اقتصادی وزارت امورخارجه ایران تأیید کرد که دولت جمهوری اسلامی بخش عمده داراییهایش را از بانکهای اروپایی به بانکهای آسیایی منتقل کرده است.

پیشتر خبرگزاریهای خارجی گزارش داده بودند که به دنبال افزایش فشار اقتصادی دولتهای غربی بر ایران و احتمال مسدود شدن داراییهای دولت ایران در غرب، رئیس جمهور ایران دستور خارج ساختن داراییهای دولتی از بانکهای اروپایی را صادر کرده است.

شبکه خبری موسوم به جوانان ایران اسلامی (برنا) گفتگویی با محسن طلائی، معاون اقتصادی وزارت امورخارجه ایران منتشر کرده که وی در آن گفته است بخشی از داراییهای ارزی ایران در بانکهای اروپایی به دارایی واقعی مانند طلا و سهام تبدیل شده و بخش دیگری از آن به بانکهای آسیایی منتقل شده است.

آقای طلائی در عین حال تصریح کرده که دولت ایران حسابهایش را در بانکهای اروپایی نبسته بلکه حداقل نقدینگی مورد نیاز را در این حسابها نگه داشته تا این حسابها بسته نشوند و در صورتی نیز که دولتهای اروپایی حکم به مسدود کردن این داراییها بدهند، ضرری متوجه ایران نشود.

به گفته وی، برخی از حسابهای دولت ایران در بانکهای خارجی که پیشتر مسدود شده بود، اکنون باز و رفع توقیف شده است.

معاون اقتصادی وزیر امورخارجه ایران گفته که تا سه سال پیش شصت درصد مبادلات بانکی دولت ایران از طریق بانک بریتانیایی اچ اس بی سی (HSBC) انجام می شده اما به دلیل تحریمهایی که شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ایران اعمال کرده، دولت ایران دیگر با این بانک کار نمی کند و اچ اس بی سی دیگر نقشی در مناسبات مالی ایران ندارد.

اچ اس بی سی بزرگترین بانک جهان به شمار می رود اما معاون اقتصادی وزیر امورخارجه ایران به شبکه برنا گفته که در شرایط فعلی برای دولت ایران، ارتباط با بانک صادرات بحرین به دلیل برخورداری از سیستم باز بسیار با اهمیت تر از برقراری ارتباط با بانک اچ اس بی سی است.

آقای طلائی همچنین گفته که دولت ایران با بانکهای کوچکی که در گذشته با آنها ارتباط نداشته، ارتباط برقرار کرده و همکاری خود را با آنها افزایش داده است.

این مقام ایرانی تأکید کرده که هییچیک از اقداماتی که برای فشار بر سیستم بانکی ایران از جانب غرب انجام شده به ضرر ایران تمام نشده، چرا که ایران با اعمال هر فشاری، راهکار جدیدی اتخاذ می کند و با وجود افزایش فشار به شبکه بانکی، رقم صادرات و واردات ایران از مرز ۶۵ میلیارد دلار گذشته است.

محسن طلائی ادامه داده که از اواسط سال گذشته تاکنون صادرات نفت خام ایران به ژاپن که به میزان ۶۵۰ تا هفتصد هزار بشکه است فقط با ین انجام می شود و دولت ایران هم اکنون دوازده میلیارد دلار از مازاد ذخیره ارزی خود را در ژاپن نگهداری می کند.

rusvadek - روسیه - روسیه
مثل ...دروغ میگن پدر .......
دوشنبه 20 خرداد 1387

ocean bird - ایران - ایران
کور خوندید. اگه قرار باشه پول هاتون رو بلوکه کنند هر کشوری که بگذارید این کار انجام میشه. بهترین جایی که پولها از بلوکه شدن در امان خواهد بود، ایران است. مالهایی که از حلقوم مردم ایران کشیدید و دزدید و بردید را برگردانید تا خیالتان راحت باشه. پولها را دادید به عربها براتون نگهدارند؟؟!!!! عربها از همه خاین ترند. اونها حتی به خودشون هم خیانت می کنند.
شما که آخوند های فرزانه ای هستید باید تا کنون فهمیده باشید که حکومتی که از طرف مردمش حمایت نشه و در اون کشور جایگاهی مردمی نداشته باشه، هیچ کجای دنیا نیز جایی نخواهد داشت و مردم هیچ کشور دیگری در موقع فروریختنش برای حفظ آن حکومت تلاش نمی کنند.
میتونید پول ها را برای روز مبادا بگذارید در بانکهای لبنان ، تا به این حرف برسید . زمان سقوط شما، لبنان و کلا عربها پول ها رو میخورند، یه آبم روش و شما رو هم با تیپایی رد میکنند. بدبخت های بی اصل و نسب، گدا زادهایی که خاطره قرنها گدایی شما را وادار به چنین دزدی های کلان می کند. باد آورده را باد خواهد برد.
سه‌شنبه 21 خرداد 1387

systemmrd - ایران - تهران
عجب نظرات تندی. یه کم آرومتر.
جمعه 24 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.