ایران ایر برای خصوصی سازی آماده می شود

ایران ایر برای خصوصی سازی آماده می شود

وزیر راه ایران گفته که تا پایان سال مذاکرات برای ساخت هواپیمای توپولوف در این کشور به مرحله امضای قرارداد خواهد رسید
وزیر راه و ترابری ایران اعلام کرده که واگذاری سهام شرکت هواپیمایی دولتی ایران،" ایران ایر"، در بورس، به تصویب دولت رسیده است. محمد رحمتی گفته که این شرکت یک سال فرصت دارد خود را برای ورود به بورس یا مزایده آماده کند.

واگذاری سهام ایران ایر در بورس در راستای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی یعنی واگذاری فعالیتهای دولتی به بخش خصوصی است.

آقای رحمتی همچنین گفته که با واگذاری این شرکت به بخش غیر دولتی، عملا تمام شرکت های هواپیمایی خصوصی می شوند.

سعید حسامی، مدیر عامل شرکت ایران ایر در بهمن ماه سال گذشته این شرکت را زیان ده اعلام کرد و گفت که این شرکت 20 میلیارد تومان ضرر داده است. شرکت های زیان ده نمی توانند وارد بورس شوند. اما درماههای گذشته، وزیر راه ایران دوباره این شرکت را سودده اعلام کرد.

مدیر عامل هما پایین بودن درآمد و عمر بالای ناوگان را از عوامل زیان ده بودن این شرکت اعلام کرده و گفته بود که با ساختار سنتی فعلی، این شرکت قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.

با این حال برخی کارشناسان هنوز عقیده دارند که امکان سودده بودن اینران ایر در صورت واگذاری به بخش خصوصی پایین است و واگذاری آن کار مشکلی خواهد بود.

همایون ضرغانی، سردبیر نشریه حمل و نقل می گوید که شرایط تحریم یکی از عواملی است که باعث زیان دهی این شرکت می شود.

او می گوید: "درشرایط تحریم، شرکت ایران ایر مجبور می شود که قطعات یدکی اش را از بازار سیاه و به قیمت نامتعارف تهیه کند و این کار برای شرکت های خصوصی سخت خواهد بود، مگر این که دولت سوبسیدهایی را برای بخش خصوصی در نظر بگیرد."

وزیر راه و ترابری ایران نکته مهم و کلیدی در واگذاری این شرکت را وجود مشتری برای خرید سهام آن دانسته است.

به گفته آقای ضرغانی وقتی شرکت های بزرگی مانند ایران ایر وارد بورس می شوند، شرکت های شبه دولتی خریدار آنها می شوند، نه بخش خصوصی. او پیش پیش بینی می کند که مشتریان احتمالی ایران ایر سازمان هایی مثل تامین اجتماعی یا صندوق های بازنشستگی باشند که در حال حاضر به گفته او در بورس فعالیت خوبی دارند.

برخی کارشناسان نیز عقیده دارند که در صورت سودده بودن شرکت ایران ایر، این احتمال وجود دارد که شرکت های خارجی نیز حاضر به خرید ایران ایر باشند که البته با وجود تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران به خاطر فعالیت های هسته ای اش، این مسئله جای بحث دارد.

برنامه خرید و ساخت هواپیما

وزیر راه در ادامه صحبت های خود همچنین اعلام کرد که شرکت های هواپیمایی ایران برای خرید 25 فروند توپولوف، ایرباس، و بوئینگ مشغول مذاکره هستند. او همچنین در مورد هواپیماهای توپولوف اجاره ای نیز گفت " شرکت های هواپیمایی اقدام به خرید و تملک این قبیل هواپیما ها کرده اند تا از این پس به شکل ملکی از آنها استفاده شود و اختلالی در جابجایی مسافر ایجاد نشود."

ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران به علت تحریم طولانی آمریکا به شدت فرسوده است و ایران برای جبران این مساله به خرید یا اجاره هواپیماهای ساخت روسیه روی آورده اما به عقیده برخی کارشناسان، این هواپیماها، کارنامه ایمنی خوبی ندارند.

آقای رحمتی اضافه کرد که موافقت اصولی و کلی برای تولید هواپیماهای توپولوف در ایران اخذ شده و مذاکره با روسها روی جزئیات، مشخصات فنی هواپیما، نحوه تحویل و نگهداری این صد فروند هواپیما، ونیز انتقال تکنولوژی و بومی سازی آن در جریان است. او گفته که تا پایان سال این مذاکرات به مرحله امضای قرارداد خواهد رسید.

حدود ده روز پیش وزیر راه و ترابری ایران از مذاکره با یک شرکت روسی برای ساخت هواپیمای توپولوف در کشورش خبر داده بود.

کارخانجات هواپیماسازی توپولوف از موسسات قدیمی ساخت هواپیما در روسیه است که در سال 1922 توسط آندری توپولوف، طراح و مهندس هواپیما، پایه گذاری شد.

این شرکت در دوره اتحاد شوروی و پس از آن در زمینه طراحی و ساخت انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی فعالیت داشته است.

mehrnoosh - ایران - اهواز
انا لله وانا الیه راجعون. از آنجایی که ممکن است پرواز من به تهران منجر به پرواز ابدی گردد در کمال صحت عقل (اگه داشت سوار هواپیما نمیشد)وسلامت جسمانی(ممکن است دراین پرواز از دست بدهد)کلیه ی اموال منقول وغیر منقول خودرا.................(نمونه وصیتنامه یکی از شهدای ایران ایر )
دوشنبه 20 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
این ملاها همه چیز را تبدیل به پول کردن!!!منقول و غیر منقول.یکی هم نیست بهشون بگه مرتیکه مگر ایران ارث پدر ج..ش شماست که همه چیزش را دارین میفروشین!!!هر چی کارخونه بود فروخته شد!!!از شرکتها که دیگه نگو.حالا هم هواپیمایی ملی ایران.که چه زحمتی براش زمان شاه کشیدن و ملتی که با الاغ مسافرت میرفتن را صاحب یکی از بهترین ایرلاین های جهان کرد در صورتیکه همین ملاها حتی زمان شاه با الاغ اینور و اونور میرفتن .چون کار نمیکردن خوب پول برای حرف مفت و چرند هم ملت پول نمیدادن برای همین اوضاع مالی ملا جماعت خوب نبود و یک حقوق بخور نمیر بهشون حوزه میداد که از سرشون هم زیاد بود.اما حالا دارن انتقام میگیرن و ملت را بیچاره میکنند .بعد از این ملت باید مثل قدیم با اسب و الاغ و شتر برن مسافرت!!ملا بیشعور احمق خوب کار نمیکردی پول هم نداشتی به ملت چه ارتباطی داره که داری هستی و نیستی کشور را از بین میبری!!!ملت دارن دو شیفت و یا سه شیفت کار میکنند با شما مفتخوران فرق میکنند!!!هنوزم کار نمیکنی و اموال کشور را داری میفروشی میخوری!!!مفتخوری تا کی؟بیشعوری تا کی؟وطن فروشی تا کی؟جنایت تا کی؟بیناموسی تا کی؟بی فرهنگی تا کی؟ ای تو اون روحتون ر...که کشور را از بین بردید.ای خاک بر سرتان تن پروران احمق.
دوشنبه 20 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.