مالکی در دیدار با احمدی نژاد به ایران اطمینان داد

مالکی در دیدار با احمدی نژاد به ایران اطمینان داد

نگرانی بغداد از حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه عراق، از موضوعات مهم دیدار رهبران دو کشور خواهد بود
نوری المالکی، نخست وزیر عراق در سفر به تهران تلاش دارد به مقامات ایرانی اطمینان دهد که توافقنامه امنیتی مورد بحث میان آمریکا و عراق به ضرر ایران نخواهد بود.

آقای مالکی که عصر شنبه وارد تهران شده است روز یکشنبه در دیدار با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران گفت یک عراق باثبات، امنیت کل منطقه را بیشتر خواهد کرد.

آقای مالکی گفت ایران در هیچ قرارداد امنیتی که عراق منعقد کند، قربانی نخواهد شد. او همچنین گفت اجازه نخواهد داد از کشورش به عنوان پایگاهی برای حمله آمریا علیه ایران استفاده شود.

دولت و رسانه های ایران اخیرا از پیمان امنیتی که قرار است بین آمریکا و عراق امضا شود، انتقاد کرده اند. انتقاداتی که بعضا با اعتراض مقامات عراقی از جمله سفیر عراق در تهران روبرو شده است.

طبق توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق پیشنهادی که هنوز به تصویب نرسیده، این حق به آمریکا داده می شود که پایگاه های نظامی دائمی در عراق ایجاد کند.

این موافقتنامه همچنین به سربازان آمریکایی مستقر در عراق، مصئونیت قضایی خواهد داد.

 طبق توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق پیشنهادی که هنوز به تصویب نرسیده، این حق به آمریکا داده می شود که پایگاه های نظامی دائمی در عراق ایجاد کند.
 

تهران نگران است که استقرار نیروهای آمریکایی در عراق به تهدیدی بلندمدت برای ایران تبدیل شود.

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق هشدار داده است که بدون چنین توافقنامه ای خلا امنیتی جدی ای در عراق به وجود خواهد آمد.

یکی از سخنگویان سفارت آمریکا در بغداد نیز گفته است هرگز از نیروهای آمریکایی مستقر در عراق برای حمله به هیچ یک از همسایه های این کشور استفاده نخواهد شد.

آقای احمدی نژاد در این دیدار همچنین به آقای مالکی گفت که در دیدار چند روز پیش خود با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس فائو در رم از او خواسته است که عراق را از شمول مجازات بند 7 منشور ملل متحد و تحریم های بین المللی خارج کند، "زیرا دیگر صدامی وجود ندارد".

آقای مالکی نیز گفت قرار گرفتن تحت این تحریم ها که در دوره صدام به عراق تحمیل شده، رهبران کنونی این کشور را "نگران و خسته" کرده است.

آقای مالکی پیش از دیدار با آقای احمدی نژاد با محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، منوچهر متکی، وزیر خارجه، و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ایران دیدار کرد.

او قرار است در روز دوشنبه با آیت الله علی خامنه ای، رهبر، و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز دیدار کند.

این دومین دیدار آقای مالکی از تهران در سال جاری است.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
شانس آوردیم دکی کفشش را در نیاورد و پابرهنه رو فرش راه نرفت.بخدا این احمقها تو ادارت میز بدون پایه دارن و چهار زانو پشت میز میشینن و پا برهنه تو اداره راه میرن و دم دفترشون یک عالم کفش ریخته رو هم.خلاصه اوضاعی است من باورم نمیشد و برام تعریف میکردن و من میخندیدم و فکر میکردم جوک میگن تا اینکه چند وقت پیش یک عکس که تو همین سایت بود و ملایی پشت میز بدون پایه چهار زانو بدون کفش تو دفترش نشسته بود و مشغول دزدی و پدرسوخته بازی بود دیدم و باور کردم!!!
یکشنبه 19 خرداد 1387

علیرضا اراک بزرگ - ایران - اراک
آقای پرویز واقعا از شما متشکرم که با نظرات زیبای خود و همیشه اولین نفر سوژه خنده ما به این موجود عجیب الخلقه را فراهم میکنی دمت گرم
دوشنبه 20 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
علیرضا اراک برپزرگ-ایران-اراک.سلام عزیز.متشکر از لطف جنابعالی.خدا شاهد است واقعیت دارد من خودم تو این سایت عکس ملایی ا دیدم که پشت میزی بدون پایه و چهار زانو نشسته بود.یکی از همین دزدای شهرستانی بود با 60 متر پارچه رو سرش!!!! اگر بهش بگی این همه پارچه را چرا رو سرت گذاشتی هیچ چوابی نداره و فقط میگه لباس پیامبر بوده!!!! احمق حتی نمیدونه اون همه پارچه را برای چه منظوری عربها اون موقع رو سرشون میزاشتن.بازم ممنوناز محبت شما.
دوشنبه 20 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
خود عراق داره زیر پای امریگا قدم رو می رود.عرق بفکر خودش باشد.
دوشنبه 20 خرداد 1387

pesare_iruni - ایران - تبریز
این کجاش خبر ورزشی بود؟؟؟
دوشنبه 20 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.