علل تمایل به سزارین مشخص می شود

علل تمایل به سزارین مشخص می شود

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت از آغاز بررسی کشوری سلامت مادران برای نخستن بار در کشور خبر داد و گفت: به دنبال این طرح علاوه برارتقای سطح استانداردها و تلاش جهت جلوگیری از بروز مرگ و میرهای مشابه در رابطه با زایمان مادران،علل تمایل به سزارین نیز در کشور مشخص می شود.

دکتر نسرین چنگیزی در گفت وگو با  ایسنا ، افزود: این طرح از مرداد ماه سال گذشته آغاز شده و تا پایان سال جاری مطالعات میدانی آن نیز به اتمام می رسد.

وی گفت: تا حد امکان مطالعات میدانی که قرار است در بیمارستانهای کشور انجام شود، درشرایطی خواهد بود که نمایانگر وضعیت کل کشور باشد.


 نتایج بررسی کشوری سلامت مادران تا پایان 87 مشخص می شود


 در سال 88 نظام مراقبتی مرگ و میر مادران به نظام مراقبت سلامت مادران تبدیل می شود

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت با اعلام اینکه نتایج این طرح تا پایان سال 88 مشخص خواهد شد، خاطرنشان کرد: بر این اساس نظام مراقبتی مرگ و میر مادران که در حال حاضر در کشور در حال اجرا است تا پایان سال 2009 به نظام مراقبت سلامت مادران ارتقا خواهد یافت.

وی، شاخص های مدنظر در این بررسی کشوری را شامل میزان سزارین در سال جاری، میزان مداخلات زایمان طبیعی، عوارض بعد از زایمان طبیعی و سزارین در 48 ساعت اولیه پس از ختم بارداری و اقدامات انجام گرفته برای برطرف کردن این عوارض برشمرد و تاکید کرد: به طور قطع با مشخص شدن این شاخص ها استانداردسازی خدمات به مادران نیز امکان پذیرتر می شود.

چنگیزی همچنین با تاکید براین که از نظر علمی، بی خطر بودن زایمان طبیعی به ویژه در مقایسه با سزارین به اثبات رسیده است، درعین حال اظهار کرد: البته روند فعلی نشان می دهد که روشهای زایمان طبیعی در ایران درست نیست، چرا که میزان مداخلات در این نوع زایمان زیاد و در نتیجه بروز عوارض بیشتر از استانداردهای مورد نظر است.


 مرگ و میر ناشی از زایمان سزارین اورژانس ده برابر زایمان طبیعی است

وی همچنین با بیان این که عوارض ناشی از زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین بسیار کمتراست، یادآور شد: مرگ و میر مادران در سزارین اورژانس ده برابر زایمان طبیعی است.

رییس اداره سلامت مادران در پایان اعلام کرد: مطالعات و بحث های لازم برای کاهش سزارین در حال انجام است و در 10 دانشگاه علوم پزشکی با بالاترین میزان سزارین نیزهماهنگی های لازم در جهت این کاهش در حال انجام است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.