المالکی: عراق پایگاه حمله به ایران نمی شود

المالکی: عراق پایگاه حمله به ایران نمی شود

نگرانی بغداد از حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه عراق، از موضوعات مهم دیدار رهبران دو کشور خواهد بود
نخست وزیر عراق به مقامات ایرانی گفته است که اجازه نخواهد داد از کشورش، به عنوان پایگاهی برای حمله آمریکا علیه ایران استفاده شود.

نوری المالکی این اطمینان خاطر را در دومین روز سفر خود به تهران، به رهبران ایران داده است.

آقای المالکی امروز یکشنبه در تهران با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران دیدار و گفتگو می کند.

ایران قویاً مخالف یک موافقتنامه پیشنهادی است که قرار است با امضای آن توسط بغداد و واشنگتن، ایالات متحده اجازه یابد پایگاه های دائم نظامی در داخل خاک عراق ایجاد کند.

این موافقتنامه همچنین به سربازان آمریکایی مستقر در عراق، مصئونیت قضایی خواهد داد.

جمهوری اسلامی می گوید این موافقتنامه، امنیت ایران را به خطر خواهد انداخت.

تهران نگران است که استقرار نیروهای آمریکایی در عراق به تهدیدی بلندمدت برای ایران تبدیل شود.

بازداشت ستیزه جوی 'حامی ایران'

درحالی که گفتگوهای امنیتی، از محورهای اصلی مذاکرات رهبران ایران و عراق اعلام شده، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق، از بازداشت یک ستیزه جوی حامی ایران خبر می دهند.

نیروهای آمریکایی می گویند این فرمانده برجسته شبه نظامیان و یک تن از همدستانش، در جریان یک یورش شبانه در بغداد پایتخت عراق بازداشت شده اند.

این منابع می گویند این مرد - که هویتش افشا نشده - دلال اسلحه مرتبط با ایران و متهم به سرکردگی یکی از چوخه های مرگ در بصره است.

نظامیان آمریکایی همچنین ادعا می کنند که فرد بازداشت شده، از افرادی است که آموزش شبه نظامیان شیعه عراق در ایران را سازماندهی می کنند.

ایران همواره ادعای حمایت از شبه نظامیان شیعه عراق را رد کرده است

ایالات متحده آمریکا، تاکنون بارها دولت ایران را به حمایت از شبه نظامیان شورشی در عراق و مسلح کردن آنها متهم می کند. این اتهام، همواره از سوی مقامات ایرانی رد شده است.

شبه نظامیان شیعه

مقامات در عراق پیشتر گفته اند که آقای المالکی در جریان دیدارش با رهبران ایران، موضوع حمایت تهران از شبه نظامیان شیعه را - که با دولت بغداد و حامیان آمریکایی اش می جنگند - مطرح خواهد کرد.

اما با وجود تنشهای زیادی که میان دو کشور ایران و عراق وجود دارد، هر دو کشور توسط دولتی شیعه مذهب اداره می شوند و انتظار می رود که در سفر آقای المالکی به تهران هم دو طرف نمایشی از یک دوستی عمیق ارائه دهند.

این دومین دیدار نخست وزیر عراق از ایران، در سال جاری است. آقای المالکی در هنگام ورود به تهران، مورد استقبال پرویز داوودی، معاون اول رئیس جمهور ایران قرار گرفت.

او از فرودگاه مهرآباد به کاخ سعدآباد رفت تا با رهبران ایران دیدار و گفتگو کند. نخست وزیر عراق در نخستین ساعات ورود خود به تهران، با منوچهر متکی وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

نوری المالکی در شرایطی به ایران سفر می کند که در آستانه سفر او برخی منابع از تسلیم شدن رهبران دو گروه شبه نظامی شیعه خبر داده اند که به اذعان بیانیه ای منتشر شده از سوی ارتش آمریکا، یکی از آنها "در قاچاق تسلیحات ایرانی به عراق" دست داشته است.

نام این دو نفر منتشر نشده است اما فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق آنها از آنها با عنوان اعضاء "گروه های ویژه" تحت حمایت ایران نام برده است.

اما از سوی دیگر یک روز قبل، جلال طالبانی رئیس جمهور عراق در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران تاکید کرد که ایران "همواره" نقشی سازنده و مثبت در امنیت عراق ایفاء کرده است.

ایران همیشه اتهام دست داشتن در تحولات داخلی عراق را رد کرده است.

omidezendegy - ایران - مشهد
ایران از اینکارا بلد نیس
یکشنبه 19 خرداد 1387

bluestar - ایران - تهران
اینها هم خوب رگ خواب مسوولان ما رو پیدا کردند. هر چند وقت یه بار میان ایران حمله آمریکا به ایران از خاک عراق رو به رخ می کشند پول تو جیبی چند میلیارد دلاری می گیرند و بر می گردند. یکی نیست بگه آخه همین حالا آمریکا هر جنایتی بخواد داره تو کشورتون انجام میده و شما هیچ گهی نمی تونید بخورید. چطور می خواید جلوی حمله آمریکا به ایران رو بگیرید؟
یکشنبه 19 خرداد 1387

shazdeh57 - المان - دوسلدورف
امریکا کاسه داغ تر از اش.
یکشنبه 19 خرداد 1387

حسن کچل - امریکا - نیویورک
نوری المالکی امریکا اورده با یک فوت میندازش کنار مگر جرات میکنه نه بگه
امریکا اشتباه انگلیس را نمیکنه که حالا توش مونده اخوندها را چه جوری بیرون کنه
یکشنبه 19 خرداد 1387

علیرضا اراک بزرگ - ایران - اراک
حرا...... از قیافه این مرتیکه تروریست (مقتدا صدر )میباره
دوشنبه 20 خرداد 1387

mihanparast - ایران - اصفهان
bluestar - ایران - تهران =باهات موافقم
دوشنبه 20 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
در رساله ملا مفتخورها آمده (ال مفتخورو فی شرکاو مفتخور شریک)قابل توجه بقیه ملاهای مفتخور.ایشان هم از همین حکم استفاده میکنند و برای چریدن تشریف آوردن تا اعلام همبستگی با مفتخوران کند و سهمیه مفتیه را دریافت نماید!!!!!!!
دوشنبه 20 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.