گزارشی از نه روز تحصن و اعتراض در دانشگاه تربیت معلم

گزارشی از نه روز تحصن و اعتراض در دانشگاه تربیت معلم

تحصن و اعتراضات دانشجویان دانشگاه تربیت معلم تهران از پنج شنبه گذشته و به دلیل کیفیت نامناسب غذا، مشکلات آموزشی و صنفی و فشارهای وارده از طرف حراست دانشگاه، آغاز شد ولی به دلیل بی توجهی مسئولین دانشجویان از روز شنبه در پردیس کرج متحصن شدند و امروز (شنبه) نهمین روزی است که این دانشجویان در تحصن به سر می برند و تا کنون بیش از ۴۰ تن از آنها به بهداری مراجعه کرده اند.

در طول این مدت مسئولین دانشگاه نیز با استفاده از تعطیلات فشار را بر دانشجویان بیشتر کرده و با اقداماتی نظیر ایجاد اختلال در سیستم های موبایل و اینترنت دانشگاه، قطع آب آشامیدنی، تماس با خانواده های دانشجویان و تهدید آنان، صدور حکم کمیته انظباطی برای ۸ دانشجو سعی داشتند تحصن دانشجویان هر چه سریعتر پایان یابد.

همچنین فرماندار کرج نیز یکبار کوشید با مذاکره با دانشجویان این تحصن پایان یابد که دانشجویان دانشجویان با “هو” کردن و اعتراض به فرماندار، خواستار خروج وی از دانشگاه شده و اعلام داشتند اعتراضات دانشجویان ارتباطی با فرمانداری نداشته و دانشجویان فقط بامسئولین دانشگاه مذاکره می کنند. همچنین رئیس دانشگاه با حضور در جمع دانشجویان بسیجی قصد ایجاد تفرقه در بین دانشجویان را داشت که این اقدام وی با شکست مواجه شد. از سوی دیگرمسئولین دانشگاه با همکاری خبرگزاری وابسته ایسنا در حال دروغ پراکنی برعلیه دانشجویان هستند. صبح امروز شورای مرکزی اتحادیه انجمنهای اسلامی سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) با صدور اطلاعیه ای ضمن اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با فعالین دانشجویی و بی توجهی به مطالبات صنفی در دانشگاههای مختلف حمایت خود از دانشجویان دانشگاه تربیت معلم را اعلام داشت. (اطلاعیه تحکیم وحدت را در ادامه خبر بخوانید.) پیش از این نیز انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و دانشجویان دانشگاه سهند تبریز با صدور اطلاعیه هایی حمایت خود را از دانشجویان دانشگاه تربیت معلم اعلام کردند.

همچنین روز گذشته دانشجویان تربیت معلم تمامی غذاهای خود را جمع آوری کرده و توسط دانشجویان به روستاهای اطراف فرستادند. شب گذشته نیز در حالیکه قرار بود مطابق جمعه شب ها، شام سلف سرویس دانشجویان دانشگاه تربیت معلم ماکارونی باشد، مسئولین دانشگاه با تغییر شام به جوجه کباب سعی کردند دانشجویان را به پایان تحصن تشویق کنند ولی دانشجویان شام شب گذشته را نیز جمع آوری کرده تا بین مردم فقیر در خیابانهای اطراف پخش کنند.

اطلاعیه روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت در خصوص اعتراضات اخیر دانشجویان در دانشگاه تربیت معلم

در حالی که دولتمردان نهم تمام تلاش خود را برای سرکوب صدای منتقدان در دانشگاهها به کار بسته اند و آمار تعلیق از تحصیل، ستاره دار شدن دانشجویان منتقد، تعطیلی تشکلهای مستقل و افزایش محدودیتهای فرهنگی هر روز فزونی می یابد ازسوی دیگر دانشگاههای کشور از کمبود امکانات رفاهی به دلیل کسری بودجه بالا در حالی رنج می برند که قیمت نفت به بیش از ۱۳۰ دلار رسیده است و دراین میان سهم دانشگاه از این درآمد هنگفت تنها تورم است و رئیس دولت از دانشگاهها می خواهد خود برای درآمدزایی و تامین بودجه فکری کنند!!

در این میان هنگامی که دانشجویان به محرومیت از تحصیل و محدودیتهای فرهنگی و کمبود امکانات رفاهی اعتراض می نمایند پاسخ مسئولین تلاش بیشتر برای ساکت کردن صدای آنهاست و اتفاقات اخیر در دانشگاه تربیت معلم خود گواه دیگری بر این مدعی است.

۹ روز از تحصن و اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه تربیت معلم می گذرد و پاسخ به مطالبات مشخص صنفی آنان اعم از بهبود امکانات رفاهی، رفع محدودیتهای فرهنگی و تغییربرخی مدیران بی تدبیر تنها افزایش تهدیدات و کارشکنیهای بیشتر مسئولین وحتی صدور احکام کمیته انظباطی در ایام تعطیلات و قطع آب آشامیدنی است که نشان از منطق مدیران این دانشگاه در برخورد با خواسته های دانشجویی دارد وخود بر به حق بودن تحصن و اعتصاب غذای این دانشجویان صحه می گذارد.

دانشجویان دانشگاه تربیت معلم در حالی به تحصن و اعتصاب غذا پرداختند و حال تعداد زیادی از آنها وخیم گزارش می شود که قریب به ۳ ماه پیش طوماری هزار و پانصد امضایی به وزارت علوم ارسال داشتند و خواستار حل مشکلاتشان شدند که درخواست آنها با برخورد نامناسب مسئولین وزارت علوم پاسخ داده شد. از سوی دیگر مسئولین این دانشگاه کلیه تشکلهای منتقد را تعلیق یا منحل نموده اند و عملا راهی به غیر از تحصن و اعتصاب غذا برای بیان خواسته های این دانشجویان باقی نمانده است و در این میان مسئولین به جای آنکه به خواسته های این دانشجویان توجه نمایند آب را بر آنان قطع می نمایند و برای ۸ تن از دانشجویان متحصن در ایام تعطیل و بدون تشکیل جلسه قانونی حکم تعلیق از تحصیل صادر می نماید و به تهدید دانشجویان و خانوادهایشان می پردازند و در نهایت به دروغ پراکنی برعلیه دانشجویان پرداخته ودر گفتگو با خبرگزاری تحت امر وزارت علوم (ایسنا) خواسته های دانشجویان را غیر قابل برآورده شدن می خوانند و منکر اعتصاب غذای دانشجویان می شوند و در نهایت نیز آن خبرگزاری وابسته مدعی می شود که دانشجویان مانع ورود مسئولین برای گفتگو می شوند!! و این اخبار کذب در حالی منتشر می شود که تا کنون چند تن از مسولین با حضور در جمع دانشجویان و تهدید و تطمیع قصد پایان دادن به تجمع را داشته اند و این مسئولین و نیروهای امنیتی هستند که مانع ورود و خروج آزادانه دانشجویان به دانشگاه می باشند و تا کنون بیش از ۴۰ تن ازدانشجویان به بهداری مراجعه نموده اند و از جمع بیش از هزار نفره متحصنین بیش از ۱۲۰ دانشجو در اعتصاب غذا هستند.

در پایان دفتر تحکیم وحدت ضمن محکوم کردن اقدامات شنیع مسئولین دانشگاه تربیت معلم حمایت خود از خواسته های به حق دانشجویان دانشگاه تربیت معلم مبنی بربهبود وضعیت رفاهی، حذف محدودیتهای فرهنگی و برکناری برخی مسئولان آن دانشگاه را اعلام می نماید و به مسئولین توصیه می نماید تا دیر نشده است در جهت برآورده کردن خواسته های دانشجویان اقدام نمایند.

 

hasti40 - ایران - تهران
درود بر شما دانشجویان اگه بتونید به همین صورت ادامه بدید می تونید پایه های این حکومت رو بلرزونید اگه مردم هم بتونند به شما ملحق بشند خیلی خوبه .
یکشنبه 19 خرداد 1387

ممقلی - ایران - شیراز
انشاء اله که آغاز حرکتی برای بدست آوردن آزادی از دست رفته باشد
یکشنبه 19 خرداد 1387

babaktoronto - کانادا - تورنتو
دوستان :
ایا صدای در هم شکستن استبداد مذهبی را میشنوید؟ صبح ظفر نزدیک است. این و عده پروردگار است. ننگ و نفرین بر دیکتاتور مذهبی.
یکشنبه 19 خرداد 1387

8036 - ایران - اصفهان
با سلام : ( sajjad0001 - ایران - لاهیجان ) و (Aytak - ایران - تبریز ) شما وطن فروشهای خاءن . ننگ بر شما ( مرگ بر جمهوری اسلامی )
یکشنبه 19 خرداد 1387

ali_abdol2003 - ایران - واشنگتن
درود بر دانشجویان آزادی خواه و طرفدار حقوق خود.
یکشنبه 19 خرداد 1387

ezatdf - ایران - تهران
یادم میآد وقتی دو روز تعطیلی پشت سرهم بود تو خوابگاهها دیگه کسی رو نمی تونستی پیدا کنی ولی در این پنج روز تعطیلی اینا معلومه که خیلی مصمم هستند ولی امیدوارم پشت هم رو خالی نکنند چون در این صورت خیلی ها این وسط نابود می شوند مجازاتهایی مثل تعلیق و محرومیت از تحصیل و محرومیت از ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس که برای دانشجویان دانشگاه های دیگر اتفاق افتاده حداقل مجازاتیه که نیروهای امنیتی برای اعمال فشار به این دانشجویان درنظر می گیرد که تنها با اتحاد خنثی می شود.
یکشنبه 19 خرداد 1387

peymanekhasi.blogfa.com - ایران - کرمانشاه
به مولا .شیرهای بیشهء ایران که می گن .همینان .
یکشنبه 19 خرداد 1387

tarrega - ایران - ساری
تو مملکت ما هیچی جای خودش نیست . هیچی .
درحالی که مردم به یه حالت بی تفاوتی نسبت به کارهای وحشیانه و ابلهانه ی دولت رسیدن و هیچ حرکتی انجام نمیدن دانشجویان هر روز دست به اعتصاب میزنند . جایی که مرکز علم و دانشه و جدای از همه ی این بحث ها . خواسته های دانشجویان هر چیزی که باشه سریع سیاسی معرفی میشه ومبارزه علیه امنیت ملی محسوب میشه و برخوردهایی به دور از انسانیت با هاشون انجام میشه . من متاسفانه جایی درس می خونم که دانشجویان اون مثل مردم دیگه ی ایران رگ و غیرت مبارزه ندارن . در مقابل هر چیزی جز سکوت کاری انجام نمیدن . دیگه هم تصمیم به ادامه تحصیل ندارم . تو مملکتی که اسبم صد دینار . خرم صد دینار برای کشیدن گلیمت از آب باید عین یه اسب نجیب سرتو بندازی پایین و کار کنی . بدون سوال .

این دوستان هم فکر می کنن دارن به جایی میرسن و البته خوب اهدافشون برای خودشون مهمه . نمیدونن به یه دسته افکار منجمد و پوسیده طرفن . فکر می کنن مبارزه یعنی اعتصاب . یعنی تظاهرات . اینم یه نوعشه البته اما نه با مردمی که افکارشون فقط تو شکم و یه وجب پایین ترش خلاصه میشه . اول باید افکار رو اصلاح کرد . بعد این کارا تا لااقل یکی باشه که به معنای این کارها فکر بکنه .
تا اینطور مسئولین نالایق جمهوری ننگین این دین خونخوار دست به این کارای وحشیانه نزنن .
حالا ببینید چه اتفاقی خواهد اوفتاد .
نتایج این تحصن رو مشاهده خواهید کرد . مثل 18 تیر 78 فقط به یه خاطره تبدیل میشه . این دانشجویان قربانیانی بیش نخواهند بود . و کسایی که میخوان راحت از این حرکات استفاده صنفی و شخصی خواهند کرد .

بهر حال منم مثل همه از این حرکت حمایت خواهم کرد . هرچند میدونم نتیجش چیه . اما باز همه حمایت می کنم . امیدوارم این دوستان ما اونطور که انتظار دارن و هدفشونه به خواسته هاشون برسن و بازیچه ی دست یه مشت سیاستمدار نادان نشن . فعلا تنها قشر آگاه جامعه این قشره . بقیه سرشونو فرو کردن تو برف . امیدوارم نتیجه ی این حرکت حادثه ی دلخراشی مثل 18 تیر نباشه .

دوستان برا همه تون آرزوی موفقیت می کنم .
امیدوارم این حرکات شما تحریکی باشه برای روحیه ی خفته ی مبارزه در ایران و ایرانی .
زنده باد دانشجو . زنده باد هر فرد با خرد و مبارز
یکشنبه 19 خرداد 1387

rezashah - استرالیا - ملبورن
اگه همه ملت مثل این افراد بودن مابهترین شرایط داشتیم مهم اتحاد است نه اینکه به دین هم گیر بدیم. جمعیت صد هزاری استادیوم برای نابود کردن رژیم اخوندی کافی است
یکشنبه 19 خرداد 1387

sp1 - ایران - تهران
امیدوارم این ذهن بیدار که نصیب این دانشجویان شده است نصیب همه ی ملت ایران شود.
یکشنبه 19 خرداد 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
اونا به حمایت مردمی نیاز دارن خفت و حقارت تا کی ؟
یکشنبه 19 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
8036-ایران-اصفهان.درود بر شما.ننگ بر هر چه مزدور وطن فروش بی هویت.و مرگ بر نظام دیکتاتوری جمهوری اسهالی.درود بر همه آزادیخواهان ایرانی سراسر جهان.با هم متحد شویم تا ریشه ظلم را بسوزانیم.از هر طریقی که میتوانیم.زنده باد ایران آزاد.
یکشنبه 19 خرداد 1387

shima87 - فرانسه - پاریس
ملت ایران تا کی باید مرگ باد وزنده باد بگه واقعا خیلی تاسف اوره بازم یک عده باید تو دست این خون اشام ها کشته بشند از روزی که اومدن همه اش مرگ نفرت بدبختی تنها راه ازادی ایران بر کناری ملا و مذهب از چار دیواری سیاست است و همین
سه‌شنبه 21 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.