اسکن چشم زائران ایرانی در فرودگاه جده

اسکن چشم زائران ایرانی در فرودگاه جده

بسیاری از زائران ایرانی که طی هفته های اخیر از سفر نورانی به مکه مکرمه و مدینه منوره بازگشته اند نسبت به رفتار ماموران سعودی در فرودگاه جده با اتباع جمهوری اسلامی ایران گلایه دارند.

بر اساس گزارش خبرنگار «فردا»، زائرانی که اخیرا سعادت تشرف به سرزمین وحی و زیارت حرم مطهر نبوی (ص) را داشته اند، از تاخیر غیرطبیعی انجام امور مربوط به بررسی روادیدشان در فرودگاه جده توسط ماموران سعودی و نوع برخورد آن ها با اتباع کشورمان ناراضی هستند.

یکی از زائران ایرانی که طی هفته های اخیر برای این منظور به عربستان سعودی سفر کرده، در این خصوص به فردا گفت: با توجه به اینکه اغلب پروازهای زیارتی از ایران به عربستان از طریق فرودگاه جده صورت می گیرد، متاسفانه ماموران سعودی بدون توجه به ماهیت سفر زائران ایرانی به کشورشان و علاوه بر آن سن و سال آن ها، برخوردهایی ناشایست را با آنان انجام می دهند.

وی افزود: در جریان سفری که اخیرا به کشور عربستان داشتیم، پس از ورود به فرودگاه جده زائران دو کاروان ایرانی که به سبب تاخیر دوساعته هواپیمایی جمهوری اسلامی در آغاز سفرشان نیز با روندی فرسایشی مواجه شده بودند، بدون هیچ دلیل مشخصی برای زمانی در حدود بیش از 5 ساعت در یکی از سالن های جانبی فرودگاه جده که خالی از امکانات اولیه از قبیل آب آشامیدنی بود نگه داشته شدند.

بر اساس اطلاعات این زائر ایرانی در مدت چندین ساعته نگهداری زائران ایرانی در یکی از سالن های جانبی فرودگاه جده هیچ یک از ماموران سعودی حاضر به پاسخگویی درباره علت این مسئله نشده و تاخیر طولانی مدت در انجام امور مربوط به روادید اتباع ایرانی، وخامت حال چند تن از زائران مسن ایرانی را نیز در پی داشته است.

این زائر ایرانی همچنین گفت: به هر صورت بعد از گذشت بیش از 5 ساعت انتظار، ماموران سعودی، اعضای دو کاروان ایرانی را به گونه ای ناشایست در مقابل دو باجه مربوط به بررسی روادید به خط کرده و به بررسی مدارک شناسایی آن ها مشغول شدند.

به گفته این مسافر سرزمین وحی روند بررسی مدارک زائران کشورمان در این مرحله بیش از 2 ساعت به طول انجامیده و ماموران سعودی برخوردهایی ناشایست را با زائران ایرانی به خصوص بانوان جوان ایرانی داشته اند! نکته قابل توجه "انگشت نگاری کامل" از اکثر زائران ایرانی در این مرحله و انجام "عملیات اسکن چشم" از تک تک آن ها بوده که گفته می شود این تکنولوژی از سوی آمریکا، پس از عراق در اختیار عربستان سعودی نیز گذاشته شده است.

یکی از مسئولان این دو کاروان ایرانی در گفتگو با فردا با ابراز تاسف از رفتار ماموران سعودی با زائران ایرانی در فرودگاه جده، گفت: متاسفانه برخوردهایی که اخیرا با زائران ایرانی صورت می گیرد، در شان روابط دو کشور مسلمان نیست و البته تهران نیز بارها نسبت به عواقب چنین رفتاری با اتباع خویش از سوی ماموران سعودی به مقامات عربستان هشدار داده است.

پیش از این نیز برخی از مراجع عظام تقلید نسبت به احتمال تحریم سفر معنوی حج در صورت تداوم رفتارهای غیرعادی ماموران سعودی با زائران ایرانی و تشدید اقدامات ضدتشیع در آن کشور هشدار داده بودند.

البته برخی از تحلیلگران مسائل منطقه ای و جهان اسلام معتقدند که با سفر اخیر آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری به کشور عربستان نوع برخوردهای ماموران سعودی با اتباع ایرانی بهبود خواهد یافت اما بدون شک باید برنامه هایی برای دائمی سازی و قطعی کردن حفظ شان زائران ایرانی در کشور عربستان اندیشیده شود.

علیرضا اراک بزرگ - ایران - اراک
اقایان اصلا ناراحت نباشید من تا دیروز فکر میکردم دشمن عربم ولی حالا که فکر میکنم میبینم خودمم عربم زبان اسما فارسی ولی حداقل 50درصدش عربیست اسمم عربی است دولتمردانم از بیخ عربند دینم عربی است پیشوایانم عرب........پس خودمم عربم و یک عرب هیچ وقت از یک عرب دیگه ناراحت نمیشه
یکشنبه 19 خرداد 1387

omidezendegy - ایران - مشهد
هر رفتاری که با ما ایرانیها بشه...
اما باز هم خیلی از مردم میرن....
بت ها را باید شکست
یکشنبه 19 خرداد 1387

masoud-ab - ایران - ایران
چه به روزمون اومده که عرب سوسمار خور هم برامون کلاس میذاره کجایی شاهنشاه اریامهر که یادت به خیر
یکشنبه 19 خرداد 1387

mihanparast - ایران - اصفهان
یک مشت عرب سوسمارخور تروریست
خودفروخته‌های رذل پست
***پاینده باد ایرانی***
یکشنبه 19 خرداد 1387

shazdeh57 - المان - دوسلدورف
این دیگر زیارت نیست تبدیل شده به ضیافت شیطان.
مگه نمیگید خدا همه جا هست پس احتیاج نیست به عرعر بستان سفر کنید
هفت دور دور پدر مادرانتان و اگر مقدور نیست دور خانواده تان بگردید صوابش بیشتر است بخدا.
اگر عقده حاجی بودن نباشد نباید این همه خواری و ظلالت را تمحل کرد.
در غیر این صورت خلایق هر چه لایق .
یکشنبه 19 خرداد 1387

عقاب اسبیکو - ایران - خرم آباد
به نظر من ماموران حفاظت فروردگاه جده کشور عربستان سعودی کار درستی نمی کنند چون 1ـاز درآمدی که سالیانه 3میلیون زایر ایرانی همینجوری گله گله روانه بتخانه عربستان می شوند محروم خواهند شد 2-باعث می شود همین زایران ایرانی که عمری خون ملت ایران را در کاسه کردند چه از برادران بسیجی و خواهران بسیجی و همچنین بازاریانی که باگران فروشی و احتکار برگه برگه اسکناس روی هم چسباندند و کارمندانی که خون ارباب رجوع ایرانی را در پیاله کردند و نوشیدن آرامش خاطر ابدی کسب نکنند و روانه جهنم شوند3ـباعث عدم میثاق تروریست ها در یک مجمع جهانی مسلمانان برای ریختن خون و خون ریزی خواهند شد(که البته من با این بند موافقم ) 4ـباعث می شوند عربستانیهاپی که در کمین شکار زنان جوان و شیعه ی ایرانی برای به غنیمت بردند نشتنه اند کسب حال نکنند 5- باعث می شوند نوکری ایرانی بیگانه پرست در تاریخ به ثبت نرسد 6ـکسانیکه با 5 بند بالا موافق و مخالف هستند دست بالا کنند!!!!ای خدا من از حماقت این نوع بشر من کجا خوابم برد؟؟؟خانه اگر خانه خداست گرد سر من می چرخد!!!با اینکه در خانه یک حاجی دارم
یکشنبه 19 خرداد 1387

شیراز+دوحه+لندن - انگلستان - لندن
خیلی باحاله...جالب اینجاست که اونها هروقت میان ایران با چه احترامی میان تو....صف جدا....اصلا از توی صف میکشنشون بیرون.....
بخدا خدا هم راضی نمیشه ملتی که این همه راه رو میان واسه زیارت اینجوری اذیت شن.....
چی بگم که دلم پر از دست این اخوندا و عربها....
شاهنشاه کجایی؟؟بیا ببین کشورت رو به کجا رسوندن...
مرگ بر اخوند.....مرگ بر دیکتاتورهای مثلا جمهوری اسلامی ایران....
یکشنبه 19 خرداد 1387

bluestar - ایران - تهران
ز شیر شتر خوردن و سوسمار
عرب را به جایی رسانید کار
که تاج کیانی کند آرزو
تفو بر تو ای چرخ گردون تفو
یکشنبه 19 خرداد 1387

aashkan - ایران - تهران
به نظر من عربهای داخل فرودگاه باید یک کاری هم با حاجی ها و حاج خانمهای ایرانی بکنند که برای دفعه بعد هم مشتری بشند ! تازه حاجی خانمهای ایرانی شانس اینرا دارند که بچه متولد شده که در فرودگاه جده تخمش کاشته شده شناسنامه عربی بگیرد و به آن افتخار کند!!!!!!
دوشنبه 20 خرداد 1387

mihanparast - ایران - اصفهان
bluestar - ایران - تهران =با تو و شعر فردوسی بزرگ کاملآ موافقم.
بازم میگم:***پاینده باد ایرانی***
دوشنبه 20 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.