اعتراض ایران، هشدار برادعی در پی سخنان موفاز

اعتراض ایران، هشدار برادعی در پی سخنان موفاز

آقای خزائی گفت که عملکرد شورای امنیت اسرائیل را "برای استمرار و حتی تشدید رفتار و سیاست های غیرقانونی آن دلیرتر کرده است"
در پی تهدید علنی برای حمله به ایران از سوی یک وزیر کابینه اسرائیل، نماینده ایران خواستار محکومیت این سخنان از سوی سازمان ملل شده و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تلویحا اسرائیل را از حمله به تاسیسات اتمی ایران بر حذر داشته است.

شائول موفاز وزیر حمل و نقل اسرائیل روز جمعه با اشاره به شکست تلاش ها برای متوقف کرد برنامه اتمی ایران حمله اسرائیل به آن کشور را اجتناب ناپذیر دانسته بود.

محمد خزائی نماینده ایران در سازمان ملل در نامه ای که روز شنبه منتشر شد از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تهدید اسرائیل علیه کشورش را محکوم کند.

به گزراش رویتر آقای خزائی در نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نوشت: "چنین تهدید خطرناکی علیه یک کشور مستقل و یک عضو سازمان ملل از موارد آشکار نقض قوانین بین المللی است و با بنیادی ترین اصول منشور سازمان ملل تغایر دارد و بنابراین نیازمند واکنشی قاطعانه و روشن از طرف سازمان ملل به ویژه شورای امنیت است."

آقای خزائی گفت که عملکرد گذشته شورای امنیت که نشانه ناکامی علیه اسرائیل دانست "این کشور را برای استمرار و حتی تشدید رفتار و سیاست های غیرقانونی آن دلیرتر کرده است."

اسرائیل نیز همواره به حملات لفظی رهبران جمهوری اسلامی که مکررا از نابودی اسرائیل سخن می گویند اعتراض کرده است.

از سوی دیگر محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز شنبه هشدار داد که تهدید حمله به تاسیسات اتمی یک کشور به ظن اینکه ممکن است روزی در ساخت سلاح های اتمی به کار گرفته شود پیمان من اشاعه تسلیحات اتمی را تضعیف خواهد کرد.

وی بدون اشاره مستقیم به تهدید اسرائیل به مجله "دِر اشپیگل" گفت: "اقدام یکجانبه نظامی چارچوب معاهده بین المللی را تضعیف می کند. ما اکنون در یک نقطه عطف تاریخی قرار گرفته ایم."

دکتر البرادعی در این مصاحبه با اشاره به گزارش های اطلاعاتی و جاسوسی دایر بر اینکه ایران به طور مخفیانه در جستجوی راه های طراحی یک سلاح اتمی است گفت: "(میزان) تمایل ایرانی ها به همکاری، کسری هایی به وجود می آورد. ما برای پاسخ فشار می آوریم."

وی گفت که جمهوری اسلامی که خصومت عمیقی با اسرائیل دارد در حال "فرستادن این پیام به همه جهان است: ما می توانیم در آینده نسبتا نزدیک بمب (اتم) بسازیم."

اظهارات موفاز

شائول موفاز روز جمعه گفت: "اگر ایران برنامه اتمی خود را ادامه دهد - ما به آن حمله خواهیم کرد. تحریم ها موثر نیست. چاره ای به جز حمله به ایران برای متوقف کردن برنامه اتمی اش وجود ندارد."

 
 اگر ایران برنامه اتمی خود را ادامه دهد - ما به آن حمله خواهیم کرد. تحریم ها موثر نیست. چاره ای به جز حمله به ایران برای متوقف کردن برنامه اتمی اش وجود ندارد
 
شائول موفاز

وی همچنین گفت که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران "زودتر از اسرائیل حذف خواهد شد."

این اشاره ای به اظهارات آقای احمدی نژاد بود که بارها از "نابودی قریب الوقوع" اسرائیل از صحنه جهان سخن گفته است.

آقای احمدی نژاد پنج روز پیش در آستانه سفر به ایتالیا بار دیگر اسرائیل را "جرثومه فساد" خواند و گفت آرزوی آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر محو اسرائیل از صفحه روزگار بزودی محقق خواهد شد.

آقای موفاز که متولد ایران است در گفتگو با روزنامه یدیوت آهرنوت چاپ اسرائیل اظهار نظر می کرد.

این صریح ترین موضع گیری یک مقام ارشد دولت کنونی اسرائیل در زمینه حذف برنامه اتمی ایران با استفاده از زور توصیف می شود.

با این حال برخی ناظران همزمانی این موضعگیری را با تلاش آقای موفاز برای جانشینی اهود اولمرت به عنوان رهبر حزب کدیما بی ارتباط ندانسته اند.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون به ظن آنکه ایران می کوشد سلاح اتمی تولید کند سه قطعنامه تحریمی علیه این کشور صادر کرده است اما ایران تاکنون به درخواست آن برای توقف غنی سازی اورانیوم توجه نکرده و همچنان این بخش از برنامه اتمی اش را گسترش می دهد.

اسرائیل می گوید ایران تا پایان دهه جاری میلادی می تواند به سلاح اتمی دست پیدا کند.

ایران سوءظن ها و اتهامات علیه برنامه هسته ای خود را رد می کند و می گوید هدف آن صرفا مقاصد غیرنظامی از جمله تولید برق است.

استفاده اسرائیل از نیروی نظامی برای حذف برنامه اتمی یکی از دشمنانش بی سابقه نیست.

این کشور در سال 1981 طی حملاتی هوایی راکتور اتمی عراق را که در آن زمان هنوز تکمیل نشده بود نابود کرد.

sayna_a_2006 - ایران - سربندر (ونیز ایران )
متاسفانه سردمداران اسراییلی فقط به منافع خود می اندیشند وبرای مردم خود هیچ اهمیتی قایل نیستند. نه امریکا ونه اسراییل به هیچ وجه نمیتوانند برای یک کشور اسلامی همانند ایران که طعم 8 سال جنگ را با پوست واستخوان چشیده والان در زمینه دفاعی وهجومی ولجستیکی ابرقدرتی جهانی مبدل گردیده وضمنا نیروهای انسانی از جان گذشته ای همانند بسیجیان غیور وارتشیها وسپاهیان قدری داردو در نیروهای ارتش اسراییل و امریکا چنان نیروی عظیمی وجود ندارد . پس گرد وخاک نمودن سردمداران اسراییلی که نتوانستند از پس نیروی اماتوری همانندحزب الله لبنان برایند یک تراژدی وخیمه شب بازی بیش نیست.
یکشنبه 19 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
خوبه که همه جور مثال تو زبون خودمون هست!!میگن یه سوزن به خودت بزن و چوالدوز به دیگران.وقتیکه دکی میگه از روی نقشه محوتون میکنیم اونها میگن با ابزاریکه میخواید ما را بزنید ما هم اون ابزار از بین میبریم!!اگر اونها شروع کرده بودن که تا حالا نسل هرچی جهود را کنده بودید!!!بابا چه کار به این ملت دارین!! ولشون کنید.به گرفتاریهای ملت خودمون برسین.چرا نمیفهمید که وضع ملت چقدر خراب است.نیازی نیست کشوری به ایران حمله کنه خودتون بزرگترین دشمن ایران و ملت ایرانید.کار را بجایی رسوندید که ملت دارن از دست شما هر روز خودکشی میکنند و میلیونها ایرانی را از ایران فرار دادید یا کشتید.اموال کشور و ملت را بتاراج بردید!!!این سیاست احمقانه شماست و بجز کشتار و دزدی کار دیگری از دست شما بر نمیاد.دنیا نمیتونه ببینه که بیش از این جنایت کنید .یک مشت وحشی و مفتخور عقب افتاده که فقط کارشان جنایت و تجاوز و دزدی و دروغگویی و احمق هم میباشند و تازه میخوان به بمب اتم هم دسترسی پیدا کنند دست روی دست بگذارد!!!خوب مشخص است چه عاقبتی خواهیم داشت.بیچاره ملت تو این جریان از همه بیشتر آسیب میبیند.شما آشغالها که از الان خانواده هایتان را در امریکا و اروپابا میلیاردها دلار ثروت کشور جا بجا کردین و خودتون هم اون موقع از همه زوتر میرید پیش خانوادتون و ملت میمونه و اون همه خرابکاری و بدبختی.اما بدونید هر کجا برید حتی زیر زمین پیداتون میکنیم و نمیگذاریم آب خوش از گلوتون پایین بره!!!
یکشنبه 19 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
دوستانی که می گویند دولت اسرالیل یا امریگا به فکر مردم خود نیستند ایا از خود سوال کرده اید.که دولت ایران ایا به فکر مردمش هست یانه .اول خود را بنگر بعد از دیگر کشورها ایراد بگیریم.نابود باد جمهوری اسلامی ایران
یکشنبه 19 خرداد 1387

sajjad0001 - ایران - لاهیجان
parviz1 - انگلستان - کترینگ
تذکر: دکی هیچ وقت نگفت من اسراییل ذو نابود می کنم اگه مرجع سراغ داری معرفی کن
دوشنبه 20 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
sajjad0001-ایران-لاهیجان.عزیز من گفتم که دکی بارها گفته از رو نقشه محوتون میکنم و این موضوع تازگی نداره!!!!!بارها و بارها تکرار کرده و اسرائیل را تهدید کرده واقعا برام عجیبه که جنابعای نشنیدید.شاید هم به همین دلیل است سرکار از این حیوان خونخوار حمایت میکردی!!!این مسئله را تمام جهانیان میدانند من فکر میکنم مزاح میفرمائید!!!!!!حتما همینطور است.
دوشنبه 20 خرداد 1387

sajjad0001 - ایران - لاهیجان
parviz1 - انگلستان - کترینگ
دقیقاْ اشتباهت همینجاست دکی گفته اسراییل بزودی از روی نقشه جهان محو خواهد شد هیچوقت نگفته من اسراییل را محو می کنم امیدوارم متوجه تفاوت این دو جمله واظهارات موفاز از لحاظ دیپلماتیک بشید
سه‌شنبه 21 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.