نخست وزیر عراق وارد تهران شد

نخست وزیر عراق وارد تهران شد

نوری المالکی
نوری المالکی برای دومین بار در سال جاری به ایران سفر می کند
نوری المالکی نخست وزیر عراق برای دومین بار در سال جاری جهت گفتگو با رهبران ارشد ایران، وارد تهران شد و در فرودگاه مورد استقبال پرویز داوودی، معاون اول رئیس جمهور ایران قرار گرفت.

تعدادی از وزیران کابینه ایران و سفرای بعضی از کشورهای عربی نیز در مراسم استقبال از آقای مالکی در فرودگاه حضور داشتند.

قرار است محور اصلی گفتگوهای آقای مالکی، ادعاها درباره همکاری ایران با شبه نظامیان شیعه عراقی باشد.

برخی منابع دولتی در بغداد می گویند آقای مالکی در این سفر شواهدی درباره ادعاهای همکاری ایران با این شبه نظامیان ارائه خواهد کرد.

تلوزیون عراقی الشرقیه اعلام کرده است که آقای المالکی در دیدار با آیت الله خامنه ای رهبر ایران، برای اولین بار "درباره نهادهای ایرانی حامی گروه های عراقی" صحبت خواهد کرد.

از جمله این گروه های شیعه، سپاه مهدی تحت رهبری مقتدا صدر است که در ماه های اخیر با نیروهای عراقی و آمریکایی درگیر شده است.

نوری المالکی در شرایطی به ایران سفر می کند که در آستانه سفر او برخی منابع از تسلیم شدن رهبران دو گروه شبه نظامی شیعه خبر داده اند که به اذعان بیانیه ای منتشر شده از سوی ارتش آمریکا، یکی از آنها "در قاچاق تسلیحات ایرانی به عراق" دست داشته است.

نام این دو نفر منتشر نشده است اما فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق آنها از آنها با عنوان اعضاء "گروه های ویژه" تحت حمایت ایران نام برده است.

اما از سوی دیگر یک روز قبل، جلال طالبانی رئیس جمهور عراق در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران تاکید کرد که ایران "همواره" نقشی سازنده و مثبت در امنیت عراق ایفاء کرده است.

ایران همیشه اتهام دست داشتن در تحولات داخلی عراق را رد کرده است.

نزدیکی آمریکا و عراق، باعث خشم ایران

رهبران دو کشور همچنین درباره مذاکرات واشنگتن و بغداد درباره رابطه استراتژیک بلند مدت دو کشور، که ایران با وجود آن مخالف است، بحث خواهند کرد.

روز جمعه آیت الله احمد جنتی، خطیب نماز جمعه تهران با انتقاد از موافقتنامه امنیتی آمریکا و عراق، از آیت الله سیستانی، مرجع عمده شیعیان عراق ، بخاطر آنکه " گفتند تا من زنده هستم نمی‌گذارم این موافقتنامه عملی شود"، تشکر کرد.

آقای جنتی با بیان تلویحی این موضوع که امضاء موافقتنامه امنیتی باعث بی اعتبار و "آمریکایی" شدن حکومت عراق خواهد شد، گفت: "حکومت مردمی عراق نباید از آمریکایی ها بترسد."

این در حالی است که تنها در روز سه شنبه هفته گذشته، محمد مجید الشیخ سفیر عرااق در تهران در کنفرانسی خبری رسانه های ایران را به خاطر "ارائه تصویری نادرست" از گفتگوهای عراق با آمریکا مورد انتقاد قرار داد و آنها را متهم به دروغگویی کرد.

اظهارات او واکنش به برخی مقام های جمهوری اسلامی بود که سیاستمداران امضاء کننده این معاهده را "خائن" خوانده بودند.

خبر تفاهم آمریکا و عراق برای آغاز گفتگو جهت رسیدن به یک پیمان بلندمدت از جمله در زمینه وضعیت نیروهای خارجی، در ماه نوامبر اعلام شد و مذاکرات آن هم اکنون در جریان است.

8036 - ایران - اصفهان
با سلام : کیسه ی آقایان باز هم خالی شد ( جمهوری اسلامی ) مثل همیشه بفرما اینهم جند میلیارد دلار آقای مالکی
شنبه 18 خرداد 1387

bluestar - ایران - تهران
همین چند روز پیش بود که جلال طالبانی تو مصاحبه با صدا و سیما از کمک یک میلیارد دلاری ایران تشکر کرد. واقعا شرم آوره حالا معلوم شد پول سوبسید بنزین که احمقی نژاد قول داد بیاره سر سفره ها میره سر سفره خونواده های بیچاره عراقی. حقشون هم هست . آخه اونا که کشورشون نفت خیز نیست. تازه نفت ایران هم که ملی نیست مال پدر پدر سوخته آخوندهاست.
شنبه 18 خرداد 1387

shazdeh57 - المان - دوسلدورف
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
چراغ حرام را سپردن به حرام .... زاده ها گناهی نا بخشودنی.
ادم باید با ابلیس هم پیاله باشد.
شنبه 18 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
این عرب هم فهمید باید مثل آدم لباس بپوشه و کت و شلوار با کراوات!! این احمقها هنوز نفهمین!!!تازه یک دستمال هم از نوع ابریشمی دور گردنشون برای خشک کردن ...عربها دور گردن ... ببخشید رهبر و دکی و وزرا و مجلس و سپاه و مزدوران بنشانه دستمال بددست عربها بر داشتن!!!!خوب لابد این دیدار برای اینه که زحمت ملاها و دکی کمتر بشه و دلارهاییکه باید بدن برای دستمال بدستی از برادران عرب تو زحمت نیفتن و نقدی با هواپیما خودشون ببرن!!آخه نفت بشکه 130 دلار که نباید از گلوی ملت ایران پایین بره تا عرب هست بر ایرانی جماعت حرام است.همین برادرانیکه جوانهای ملت ما را میلیون میلیون کشتن و حالا باید برای تشکر از این همه جنایت ازشان تشکر کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 19 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.