الکل خطر ابتلا به آرتروز را کاهش می دهد

الکل خطر ابتلا به آرتروز را کاهش می دهد

آتروز رماتیسمی می تواند به ناتوانی شدید فرد منجر شود
مطالعه ای تازه در سوئد حاکی از آن است که نوشیدن الکل می تواند خطر ابتلا به آرتروز رماتیسمی را تا 50 درصد کاهش دهد.

نتایج ارزیابی 2750 نفر در دو مطالعه جداگانه توسط موسسه کارولینسکا در نشریه "فصلنامه بیماری های رماتیسمی" منتشر شده است.

محققان دریافتند که این خطر برای کسانی که هفته ای معادل پنج لیوان (گلاس) شراب نوشیده بودند در مقایسه با کسانی که کمترین الکل را مصرف کرده بودند، 50 درصد کمتر بود.

با این حال متخصصین آرتروز اخطار می دهند که نوشیدن الکل زیاد خطر طیفی از مشکلات جسمی را افزایش می دهد.

آرتروز رماتیسمی - که ناشی از نقصی در سیستم دفاعی بدن است - باعث شکنندگی، سفتی و تورم در مفاصل می شود. در بریتانیا 400 هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند.

این دو مطالعه جداگانه عوامل خطرزای محیطی و ژنتیکی را برای این بیماری ارزیابی کرد.

از شرکت کنندگان در مورد عادات زندگی، از جمله میزان مصرف الکل و سیگار، سوال شد و عوامل خطرزای ژنتیکی آنها نیز با آزمایش خون بررسی شد.

پررنگ کردن اثر سیگار

دکتر هنریک کالبرگ از محققین این مطالعه تاکید کرد که مهمترین یافته این مطالعه این است که کشیدن سیگار یک عامل خطرزای خیلی چشمگیر در ابتلا به آرتروز رماتیسمی است. این موید یافته های قبلی است.

با این حال وی افزود: "به علاوه، مهم است بدانیم که مصرف معتدل الکل زیانبار نیست و در برخی شرایط ممکن است در زمینه خطر شروع آرتروز رماتیسمی در آینده مفید باشد".

از قبل معلوم بوده است که ارتباطی میان مصرف معتدل الکل و کاهش خطر فرآیندهای تورمی (inflammatory) مانند بیماری های قلب و عروق وجود دارد. با این حال علت این ارتباط معلوم نیست.

پروفسور رابرت موتس از "کمپین تحقیقات آرتروز" گفت امکان دارد که نوشیدن الکل تاثیر محافظتی برابر آرتروز رماتیسمی داشته باشد.

اما وی افزود: "شکی نیست که نوشیدن الکل زیاد از بسیاری جهات برای سلامت خیلی بد است و این خطرات شدیدا بر هرگونه فایده بالقوه در زمینه کاهش خطر آرتروز رماتیسمی که این مطالعه به آن اشاره می کند و قطعی هم نیست، می چربد."

"به علاوه باید به یاد داشته باشیم که نوشیدن الکل زیاد می تواند به خصوص برای بیمارانی که برخی داروهای ضدرماتیسمی - که می تواند به کبد صدمه بزند - مصرف می کنند خطرناک باشد."

ممقلی - ایران - شیراز
پس بزنیم به سلامتی
شنبه 18 خرداد 1387

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
به سلامتی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شنبه 18 خرداد 1387

city center - امریکا - کالیفرنیا
فکر کنم دین اسلام تنها دینی باشه که خوردن مشروب در اون حرام هست.
این دین اسلام عجب دینی هست که 1400 سال پیش این مطلب رو فهمیده.
یکشنبه 19 خرداد 1387

pouriya - ایران - رودسر
روماتیسم تنها بیمارئ نیست که الکل بر رویش نتیجه مثبت دارد. به هر روی به امید سرنگونی هر چه زودتر حکومت عدل ......و به سلامتی همه ایرانیان خردمند.
یکشنبه 19 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.