بحث داغ حمله به ایران

بحث داغ حمله به ایران

بحث درباره اهداف هسته ای ایران و همچنین احتمال حمله به این کشور داغ شده است
جرمی بوئن، سردبیر بخش خاور میانه بی بی سی، نگاهی دارد به گمانه زنیهای رو به افزایش درباره احتمال حمله نظامی به ایران به دلیل برنامه هسته ای این کشور.

دسامبر گذشته آژانس های اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که "اطمینان زیادی" دارند که در اواخر سال 2003 ایران تلاش خود برای ساخت سلاحهای هسته ای را متوقف کرد. به نظر می رسد که با این کار بیشتر حرف و حدیث ها درباره تلاش آمریکا و اسرائیل برای از بین بردن تاسیسات هسته ای ایران متوقف شد. ایران تاکید داشت که تاسیسات اتمی اش برای اهداف صلح جویانه ساخته می شود.

بسیاری از افراد بانفوذ در خاور میانه، اروپا، و آمریکا، عقیده دارند که حمله به ایران می تواند عواقب فاجعه آمیزی مانند اشغال عراق در سال 2003 داشته باشد. این کار به علاوه ممکن است قیمت نفت را که در حال حاضر هم خیلی بالاست، به طرز وحشتناکی افزایش دهد.

اما صحبت ها در این مورد، دوباره شروع شده است. مذاکره با ایران و تحریم های اقتصادی، دولت ایران را از غنی سازی اورانیوم بازنداشته است؛ فعالیتی که منتقدان ایران می گویند به منظور ساخت بمب اتمی انجام می شود.

سناتور باراک اوباما، پس از اعلام این که از حمایت کافی هیات های انتخاباتی حزب دموکرات برخوردار است، در یکی ازاولین اقدامات خود در جلسه "ایپک"، قدرتمندترین لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا، گفت که هر آن چه در قدرت دارد، برای بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی انجام خواهد داد.

او عبارت " هر آنچه(در قدرت دارد)" را چندین بار تکرار کرد. حتی می شد گفت که او سعی دارد این تصور را که با ایران رفتار ملایمی خواهد داشت، از بین ببرد.

پایان دوره

گزارش سازمان اطلاعاتی ملی آمریکا که در دسامبر سال 2007 میلادی منتشر شد، از آن چه تیترها نشان می دادند، نکات بیشتری داشت. در این گزارش تنها "تا حدی اطمینان" وجود داشت که ایران برنامه ساخت تسلیحات هسته ای خود را تا تابستان سال 2007 از سر نگرفته باشد.

در این گزارش همچنین آمده: "ما نمی دانیم که آیا ایران در حال حاضر قصد ساخت تسلیحات اتمی را دارد یا نه." اسرائیل یکی از کشورهایی بود که هیچ گاه نپذیرفت ایران ساخت این سلاحها را متوقف کرده باشد.

اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، این روزها در واشنگتن بوده. روز پیش از سخنرانی آقای اوباما در ایپک، آقای اولمرت یکی از آن لحن های تند خود را درباره ایران در سخنرانی برای همان مخاطبان به کار برد.

آقای اولمرت گفت: "جامعه بین المللی موظف و مسئول است که با روش های موثر، به ایران بفهماند که عواقب دنبال کردن برنامه ساخت سلاحهای اتمی اش، مخرب خواهد بود."

گمان می رود که جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، و اهود اولمرت، تصمیم داشته باشند پیش از رو به رو شدن با نسیان سیاسی خود، آنچه را که خطری حی و حاضر می دانند، از میان بردارند.

دوره آقای بوش در کاخ سفید در حالی به سر می رسد که او هنوز با فاجعه عراق رو به روست، و آقای اولمرت نیز مسئله اش بدنامی ناشی از اتهام فساد مالی است.

"رویارویی خطرناک"

یوشکا فیشر، وزیر امور خارجه پیشین آلمان، یکی از افرادی است که صحبت درباره حمله، او را نگران کرده است. آلمان به همراه پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفتگو با ایران درباره برنامه های هسته ای اش را آغاز کرده است.

او چند روز پیش در روزنامه هاآرتص نوشت که به نظر می رسد آقایان اولمرت و بوش تصمیم دارند بیشتر از طریق "اقدام نظامی" به برنامه هسته ای ایران خاتمه دهند تا "اقدامات دیپلماتیک".

آقای فیشر نگران این است که خاور میانه درحال حرکت به سوی رویارویی بزرگی در سال 2008 باشد.

او همچنین نوشته: "ایران باید بداند که بدون راه حل دیپلماتیک در ماههای آینده، احتمال زیادی وجود دارد که یک رویارویی نظامی خطرناک اتفاق بیفتد. الان زمانی حیاتی برای آغاز مذاکرات جدی است."

سناریو

یکی از سناریوهایی که مورد بحث تحلیلگران اسرائیلی است، این است که ممکن است پس از انتخابات ماه نوامبرآمریکا، و پیش از سوگند یاد کردن رئیس جمهور جدید در ماه ژانویه، حمله ای از سوی اسرائیل یا آمریکا با رضایت تلویحی رئیس جمهور جدید، صورت گیرد.

اگر رقیب جمهوریخواه سناتور اوباما، یعنی جان مک کین، رئیس جمهور آینده باشد، این کار آسانتر خواهد بود.

سناتور مک کین پیشتر گفته بود که بدتر از حمله به ایران، اجازه دادن به این کشور برای داشتن تسلیحات اتمی است.

برخی تحلیلگران طرفدار اسرائیل می گویند که پاسخ ایران به حمله احتمالی ، آن قدر ها که بسیاری پیش بینی می کنند، شدید نخواهد بود.

چند روز پیش (آیت الله) علی خامنه ای رهبر ایران تکرار کرد که ایران به دنبال تسلیحات اتمی نیست، اما به تولید انرژی اتمی برای زندگی روزمره ادامه خواهد داد.

آنهایی که تصمیم خود را درباره ایران گرفته اند، احتمال بیشتری دارد که به حرفهای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران گوش دهند که از بین رفتن اسرائیل را پیش بینی کرده بود.

هیچ یک از این حرفها به معنای این نیست که حمله به ایران در راه است. اما این مسئله مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته و مسئله مهم همین است.

iraj43 - ایران -
هرچه سریعتر بهتر -هرچه بهتر زیباتر
جمعه 17 خرداد 1387

bhatami - انگلیس - لیدز
این چه حرفی که می زنین
من که حاضر نیستم ازادی رو با کشته شدن ادمای بی گناه بدست بیارم
تصور جنگ در ایران منو دیوونه می کنه مادر خواهر برادرام همه اونجان
جمعه 17 خرداد 1387

khodadadeh - ایران - تهران
اینها هیچ غلطی نمی توانند بکنند
فارغ از اینکه ایین حکومت خوب است یا نه؟
من می گویم ما ایرانی هستیم و از کشورمان دفاع می کنیم و هرگز حاضر نیستیم از ترس مرگ مثل بسیاری وطن فروش دیگر به غرب فرار کنیم
جمعه 17 خرداد 1387

titish_az_ona - ایران - گنبد کاووس
بیاین.بخدا من از خدامه.اینها که ذره ذره خونمونو توی شیشه کردن اقلا شما بیاین منهم بکشین این آشغالها رو هم بکشین راحت بشیم.
جمعه 17 خرداد 1387

n1002 - کانادا - تورنتو
امیدوارم هیچ وقت این اتفاق نیوفته چون به هرحال جنگ جنگه و میدونم هیچوقت هم اتفاق نمی افته
میگی چرا؟.........فقط یه دلیلشو بهت میگم:
چون امریکا با وجود ایران داره نون میخوره هیچوقت نون خودشو آجر نمیکنه
این دفه میگی چطور......پس گوش کن:
ایران در حال حاضر مثلا(البته فقط مثلا) منطقه رو ناامن کرده و خیلی خطرناک پس کشورهای حوزه خلیج فارس باید چکار کنن.......هها اینجاست که امریکا باهاشون قراردادهای میلیاردی میبانده که از خاکشون در مقابل ایران مثلا خطرناک محافظت کنه.
حالا فهمیدی چرا میگم امریکا داره از ایران نون میخوره
تازه این یه موردش بود
جوانان بیدار باشید اینا همش سیاست
جمعه 17 خرداد 1387

morteza1342 - ایران - تهران
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
جمعه 17 خرداد 1387

علیرضا اراک بزرگ - ایران - اراک
آقای مرتضی خان تو که این حرف را میزنی تو رو شرفت قسم اگر حمله کرد سوراخ موش را 1000تومن نخر و برو خط مقدم تا به فیض عظمی ناپل شوی
شنبه 18 خرداد 1387

kpars - ایران - تهران
تا زمانیکه مردان و شیر زنان ایرانی هستندهمون سرنوشتی که سر اون نوکر دیوانه اشون صدام اومد سر رییسهاشون هم میاد.
شنبه 18 خرداد 1387

dandy - امارات - امارات
bhatami - انگلیس - لیدز موافقم....انشالله که جنگ نمیشه...خدا از خانوادهامون حفاظت بکنه
شنبه 18 خرداد 1387

shazdeh57 - المان - دوسلدورف
بازم جرجی کم اورد.
سیاست ایران امریکا را چوب دو سر گ...و...هی کرده. حمله کنند بازنده اند حمله نکنند هم بازنده هستند .همین روزها جرجی و المرت سکته میزنند.با با الکی شاخ وشونه نکشید که ایران از تهدید نمیترسه.
خدا را چه دیدی .عدو شود سبب خیر اگر خداخواهد.
شنبه 18 خرداد 1387

mona33 - ایران - تهران
اسرائیل خودش کلی تسلیحات هسته ای داره وتا حالا هم به بازرسان سازمان ملل اجازه بازدید نداده .امریکا هم که همه می دونن اولین بمب هسته ای رو روی سر مردم ژاپن انداخت حالا این دروغگو ها که خودشون از همه خطرناک ترن مردم رو از ایران می ترسونن.این حرفها همش به خاطراینه که نفت مارو هم مثل نفت عراق مفت بالا بکشن.ولی هیچ غلطی نمتونن بکنن .
شنبه 18 خرداد 1387

3drace - مالزی - کوالالامپور
khodadadeh - ایران - تهران
گربهه دستش به گوشت نمیرسه میگه پیف پیف بو میده
شنبه 18 خرداد 1387

bagdagulan - ایران - تبریز
غلط میکنن حمله کنن.خودشون میگن نمی دانیم ایران میخواد بمب بسازه یا نه.اونوقت این همه تبلیغات می کنن. اگه خر بشن و حمله کنن مادرشونو به عزا مینشونیم.به حول و قوت اللهی
شنبه 18 خرداد 1387

فاتح - ایران - تهران
آمریکا و اسراییل سالهاست که این تهدیدها را تکرار می کنند فکر کنم دیگه حمله به ایران از تیکه کلامهای آنها شده است . مگه آمریکاییها زده به سرشون که به ایران حمله کنند در حالیکه سود حمله نکردنشون خیلی بیشتره !
شنبه 18 خرداد 1387

rusvadek - روسیه - روسیه
یادتون باشه اگه جنگی هم در کار باشه دیگه هیشکی مثل اوایل انقلاب نمیره جنگ حتی همین بسیجیهای بی ترمز
اونا هم دیگه به جای پوتین کفش ورنی و به جای شلوار جنگی دارن جین میپوشن دارن میبینن چه تفاوتهایی تو جامعه است و دولتی ها چه جوری دارن بخور بخور میکنن
در ثانی با این وضع سیاست داخلی حتی اگه یه دشمن خارجی هم حمله بکنه اول فکر میکنم یه جنگ خونین داخلی راه میاندازن و همه مخالفین خودشونو قتل عام میکنن (یه خلخالی جدید پیدا کردن سخت نیست )
اونوقت کی باید بره جنگ من و امثال من و شما چرا به خاطر حفظ ناموسمون و خونمون کاری هم به سیاست ندارم و اولین قربانی هم من و شماییم
ارزوی جنگ نکنید ازادی به هر قیمتی رو ما نمیخواییم حتی اگه ذره ذره اب بشیم
یه نمونه ازادی امریکا همین ازدواج گروهیشونه
شما این ازادی رو ارزو میکنید فکر نمیکنم هیچ مسلمونی این ازادی رو بپذیره
برای بدست اوردن ازادی باید کارهای دیگه کرد مثل رای ندادن و..............
شنبه 18 خرداد 1387

king_irooni - ایران - سربندر
بارها گفتم و باز هم می گم تا زمانی که حزب ا... لبنان بیخ گوش اسراییله - بحث حمله به ایران فقط جهت جلب توجه مطرح میشه در واقع خطر حمله نظامی به ایران زمانی جدی خواهد بود که در ابتدا یک عملیات نظامی گسترده علیه حزب ا... لبنان انجام بشه... این حکومت بیهوده ثروت ملت ایران رو خرج حزب ا... نمیکنه.
شنبه 18 خرداد 1387

mamalporru - ایران - شیراز
آقای دکتر احمدی نژاد نماینده جمهوری اسلامی مدتهاست با سخنان تحریک آمیز قصد بر پا کردن یک جنگ را دارد . او به منظور بقای جمهوری اسلامی که اکنون کاملا به بن بست رسیده دست به هرج ومرج در منطقه زده و با به چالش کشیدن خاور میانه و حربه اقتصاد نفت و تاثیر آن بر بازار جهانی صرفآ ماندگاری خود را دنبال میکند از ایرانیان عزیز و کشورهای منطقه خواهش میکنم دوباره فریب نیرنگ آخوند ها را نخورید و عاقلانه ترین گزینه را انخاب نماید و نگذارید که این روباهان به اهداف پلیدشان برسند.
شنبه 18 خرداد 1387

omidezendegy - ایران - مشهد
وقتی احمدی نژاد می یاد میگه اسلام تمام دنیا را فتح خواهد کرد مدیریت خواهد کرد
وقتی احمدی نزاد میگه اسراییل محو خواهد شد وقتی میگه آمریکا با سیسصد میلیون جمعیت فلان فلان شده است و میشود........... مگه تمام ۶/۶۵ میلیارد آدم همشون مسلمانند؟ حتی مسلمانان هم با این افکار مخالفند.. چه جنگ بشه و چه نشه فقط این نسلها هستند که میسوزند و باز هم میسوزند
شنبه 18 خرداد 1387

omidezendegy - ایران - مشهد
وقتی احمدی نژاد می یاد میگه اسلام تمام دنیا را فتح خواهد کرد مدیریت خواهد کرد
وقتی احمدی نزاد میگه اسراییل محو خواهد شد وقتی میگه آمریکا با سیسصد میلیون جمعیت فلان فلان شده است و میشود........... مگه تمام ۶/۶۵ میلیارد آدم همشون مسلمانند؟ حتی مسلمانان هم با این افکار مخالفند.. چه جنگ بشه و چه نشه فقط این نسلها هستند که میسوزند و باز هم میسوزند فقط بخاطر احمدی نژاد که در عرصه بین الملل حرفهای گردنکشی میکند،،طرفداران میگویند جسارت مخالفان میگویند بر پدر این جسارت احمق،،،،، هیچ ایرانی مخالف درستی و پاکی این ملت نیست (مرگ بر دیکتاتور) زنده باد اکبر گنجی ها، زنده باد آیت الله منتظری
شنبه 18 خرداد 1387

mahyarta - ایران - تهران
هیچ قلطی نمی تونه بکنه و ما هم نه از مرگ می ترسیم و نه از آمریکا.مرگ بر آیت الآمریکا ها که کشورمونو نابود کردن.
شنبه 18 خرداد 1387

sasan24 - ایران - بوشهر
غلط می کنند
شنبه 18 خرداد 1387

micka001 - ایران - تهران
زودتر ما منتظریم ما که نشد بیام حداقل امریکاتشریف بیاره - هر چی ملا و دستمال کش و بازاری بیسواد ه از صدقه سر جمهوری منحوس بجای رسیدن به اتیش میکشیم متنفرم از همشون
شنبه 18 خرداد 1387

ali_abdol2003 - ایران - شیراز
مرگ بر بد خواهان سرزمینمان ایران !!!
شنبه 18 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
ملا ی چیز مغز و دکی احمق بخدا خمینی هم اشتباه کرد که گفت جنگ نعمت است!!!آخه کجای جنگ نعمت بود!!!اینهمه کشتار کافی نبود!!این همه خرابکاری کافی نیست!!!چرا نمیفهمید و بجای اینکه بروید کشور را بسازید و بفکر ملت و قشر جوان باشید همش چسبیدید به بمب اتم و کشتار دست جمعی!!!! تا ایران را کاملا ویران نکنید و میلیونها نفر بیگناه دیگر را نکشید دست بردار نیسید؟
شنبه 18 خرداد 1387

iran_s - هلند - دلفت
مرگ یک بار شیون یک بار....30 ساله عربها اشغال کردند دیدیم چی شد حالا صحبت شرف ناموس به وسط میاد. کجا بود تاحا لا غیرت....به امید ازادی ایران سرافراز
شنبه 18 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
rusvadek - روسیه - روسی
دوست عزیز اینا هنوز نوک ریششون دار شست پاشونو لمس می کن شلوار جین کجا بود جونم؟
شنبه 18 خرداد 1387

brad pitt - ایران - کرج
به نظر من این آخوندا دارن راه هیتلر و میرن و باید قبل از اینکه امنیت جهانی و به خطر بندازن از بین برن.
شنبه 18 خرداد 1387

babamiya - ایران - تهران
امریکا با توجه به قیمت بالای نفت و همچنین بالا رفتن دوباره قیمت در صورت حمله به ایران هرگز به ایران حمله نخواهد کرد.
شنبه 18 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
امید وارم جنگ هر جه زودتر شروع شود . و چنان این اخوندها و هوادانشان را در زمین پهن گنند که اسلام بطور گل از تاریخ ایران حذف شود.
یکشنبه 19 خرداد 1387

mihanparast - ایران - اصفهان
iran zamen - نروژ - روگنان =..... شو وطن‌فروش
دوشنبه 20 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
mihanparast - ایران - اصفهان.تو و امثال تو وطن فروش هستند.که خود را به اخوند و عرب فروخته اید.بعد ....شودش برای امثال تو واخوندها زیاد گران در می اید.شما ها همانا اشرف افعان و خرافات صفویه را احتیاج دارید که هر روز اسب سفید امام زمان را ببرید تا شاید در کاخ صفویه در اصفهان ظهور کند.خرافات تا چه اندازه.
دوشنبه 20 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.