پیشگیری از بوی بدن

پیشگیری از بوی بدن

آیا تا کنون کار سنگین انجام داده اید که بعد از چند دقیقه متوجه رایحه ای ناخوشایند از ناحیه بدن خود شوید.

جک یکی از این افراد است که چنین تجربه ناخوشایندی داشته است . او بعد از انجام ورزش ژیمناستیک به دوستان خود پیوست . در این بین دوستان وی متوجه بوی بدن او شدند. او به شدت از این موضوع خجالت کشید و سریعا به سمت کمد لباس خود رفت تا از دادورانت (deodorant) پیدا کند و مانع متساعد شدن بوی ناخوشایند بدن خود شود اما متاسفانه پیدانکرد.
سریعا از دوستان خود جدا شد و به خانه رفت . او اولین کاری که انجام داد قراردادن د او دورانت در کیف ورزشی اش بود.
آیا بوی بدن نورمال است؟
مسلما جک اولین وآخرین نوجوانی نبود که متوجه بوی ناخوشایند بدن خود شد. برام هیدروسیز(bromhidrosis) یا بوی بدن اصولا در زمان بلوغ اتفاق می افتد. زیرا هورمون هایی به نام  آندروژن در بدن افزایش می یابد. این هورمون ها تا زمان بلوغ غیر فعال هستند و به همین دلیل است که عرق بدن در زمان کودکی مشکل ساز نیست. عرق بدن به تنهایی بدون بو است اما باکتری ها از این فضا به عنوان محیط کشت استفاده نموده و سریعا شروع به تکثیر می کنند . بنابر این آنچه شما استشمام می کنید نتیجه تکثیر باکتری روی سطح بدن است  و چقدر آزاردهنده و ناخوشایند.؟! زمانیکه شما کاری انجام می دهید یا در گرما و آفتاب حرکت می کنید بدن شما عرق می کند . تعریق فرآیندی برای تنظیم دمای بدن است. اما زمانیکه این عرق محیطی برای کشت باکتری شود ایجاد بوی بد و ناخوشایند می کند.
چرا اندامهای پایینی و پاها بو می گیرد؟ اصولا تنها زیر کتف ها محل ایجاد بوی ناخوشایند نیست بلکه هر نقطه ا زبدن که فضایی مرطوب ، تاریک و مناسب برای رشد باکتری باشد نیز ایجاد بوی ناخوشایند می کند مثل کشاله ران، ناحیه مقعد و پاها. بنابر این بهتر است بدن خود را با کیسه حمام و صابون مرتب شست و شو دهید . به خصوص مناطقی از بدن که مستعد تعریق است. این امر مانع از تولید بوی ناخوشایند از ناحیه بدن می شود . به خاطر داشته باشید پای بدبو باعث ایجاد کفش بد بو می شود . بنابر این علاوه بر شست و شوی پا از مواد ضد عفونی کننده و ضد بو در کفش خود استفاده کنید.
اما راه مبارزه با بوی بدن: اگر می خواهید از بوی بدن در آسایش باشید نکات زیر را رعایت کنید:
1- بعد از شست و شو ی بدن با صابون و خشک کردن کامل بدن بلافاصله از مام ضد عرق(antiperspirant) برای زیر کتف خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که د او دورانت ها مانع تعریق نمی شود، بلکه مانع متساعد شدن بوی بدن می شود . در حالیکه ضد تعریق ها (antiperspirant) مواد شیمیایی هستند که تعریق را کاهش میدهند. ضد تعریق ها در اکثر موارد حاوی داودورانت نیز هستند که بوی بدن را دفع می کند .
2- زیر کتف خود را خشک نگه دارید زیرا باکتری ها در محیط های خشک به سختی تکثیر می کنند.
3- از محلول پراکسید هیدروژن و آب برای مبارزه با بوی بدن استفاده کنید. جهت ساختن محلول یک قاشق چای خوری از پراکسید (3%)  را با یک  فنجان آب ترکیب کنید. سپس این محلول را در نقاط مستعد تعریق استفاده کنید. این محلول باکتری های مولد بو را از بین می برد .
4- اگر عامل اصلی تعریق شما کارکردن است ، بهتر است  لباس های کار خود را مرتب شستشو دهید  زیرا لباس های آغشته به عرق نیز می تواند محلی برای رشد باکتری باشد .
5- رژیم غذایی خود را عوض کنید. بعضی از غذاهای چرب ، روغن ها و یا بعضی از غذاهای با چاشنی قوی مثل سیر ، زردچوبه و یا پیاز می تواند ا زمنافذ پوست تراوش کرده و ایجاد بوی بدن کند. (بهتر است برای تغییر رژیم غذایی موثر با پزشک تغذیه مشورت کنید)
6- اگر به طور کلی زیاد عرق می کنید با پزشک خود در میان گزارید. روش های درمانی زیادی برای مبارزه با این مسئله وجود دارد. همچنین مشکلات پزشکی خاصی می تواند منجر به تعریق زیاد شود که پزشک شما می تواند ضمن تشخیص علت، درمان موثری نیز تجویز کند.
7- مرتب موهای زاید زیر کتف را ازاصلاح کنید تا از تجمع باکتری و در نتیجه تولید بوی ناخوشایند جلوگیری کنید.
در بعضی از جوامع داشتن بوی بدن امری طبیعی و قبول شده است . اما در بسیاری از جوامع امروزی این امر ناپسند و نا خوشایند است و باعث ناراحتی و اجتناب اطرافیان می شود .  در حقیقت بسیاری از مذاهبت راهنمایی های جدی در مورد حفظ پاکیزگی و رعایت بهداشت دارند. بهترین روش برای مبارزه با بوی بدن پیشگیری از وقوع است و برای بسیاری از نوجوانان داشتن بهداشت صحیح یعنی شست وشو ی مرتب بدن و استفاده از مواد ضد تعریق کفایت می کند.

shekamo - نورو - اوسلو
پیف
در سفر اخرم در ایران تو خیابون ها که بودم همه بو گند میدادن حالم بهم خورد
شنبه 18 خرداد 1387

cool - ایزان - همدان
مطلب خوبه مخصوصا برای مردمی که دارن عادت می کنن به همه چیز بپردازن بجز خودشون و از دنیای پر سرعت این روزها فقط دویدنش رو یاد گرفتن ولی خودشون رو معلوم نیست کجا جا گذاشتن ....
شنبه 18 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.