حزب الله ناو هواپیمابر ایران در لبنان

حزب الله ناو هواپیمابر ایران در لبنان

طرفداران حزب الله می گویند با توجه به حمایت آمریکا از اسرائیل، نقش ایران در حزب الله پذیرفتنی است
مذاکرات غیر مستقیم اسرائیل و سوریه درباره بازگرداندن احتمالی بلندیهای جولان، برای جنبش حزب الله لبنان پیامدهای مهمی دارد.

رسیدن به یک قرارداد صلح با اسرائیل ممکن است باعث وخامت رابطه سوریه با حزب الله شود اما در عین حال باعث کنار رفتن سوریه به عنوان پل ارتباطی این گروه با حامی دیگرش، یعنی ایران می شود.

در مقر حزب الله در جنوب بیروت، "عالم شوراب"، صاحب یک فروشگاه تلفن همراه، از وابستگی حزب الله به ایران خشنود است.

در این محل دهها ساختمان و پل که درجنگ با اسرائیل در تابستان سال2006 میلادی ویران شده بودند، به سرعت در حال بازسازی است و بیشتر هزینه های آن از طریق ایران تامین می شود. آقای شوراب می گوید: "از نظر من این مثبتی است. آمریکا از اسرائیل حمایت می کند، بنا بر این اشکالی ندارد که حزب الله هم مورد حمایت ایران باشد."

این حمایت قابل توجه است. پل سالم که در یکی از مراکز مطالعات و مشاوره بیروت کار می کند، می گوید: "حزب الله تماما توسط ایران تاسیس، تعلیم، مسلح، و حمایت مالی شده است."

او همچنین می گوید که حزب الله حدود 50 هزار حقوق بگیر و یک "ارتش بزرگ مدرن" دارد که بیشتر هزینه های آن را تهران تامین می کند.

صاحبنظران چه می گویند

نوار الساحلی، یکی از چهارده عضو پارلمان لبنان که از حزب الله هستند، معتقد است که اگر پل ارتباطی با ایران ، یعنی سوریه، با قرارداد صلح بین اسرائیل و سوریه قطع شود، حزب الله دچار مشکل خواهد شد. او می گوید: " کار سخت خواهد شد، اما (ارتباط)غیر ممکن نخواهد بود.

" از آقای ساحلی (که یک وکیل بیروتی تحصیل کرده در فرانسه است)، پرسیدم که آیا حزب الله با گفته های رئیس جمهوری ایران درباره محو اسرائیل موافق است؟ پاسخش منفی بود، او گفت: "اسرائیل یک واقعیت است. و ما داریم با در نظر گرفتن این حقیقت عمل می کنیم. مرز ما مرز لبنان است."

او به من گفت که حزب الله در صدد تصرف خاک اسرائیل نیست، بلکه فقط می خواهد اسرای لبنانی و خاکی را که می گوید هنوز در اشغال اسرائیل است، آزاد کند. می پرسم که آیا حزب الله اجازه می دهد ایران از این جنبش برای استراتژی گسترده تری علیه اسرائیل استفاده کند؟ نوار الساحلی می گوید: "به شما اطمینان می دهم که پاسخ مطلقا منفی است."

پل سالم هم تایید می کند که حزب الله به عنوان مانعی دربرابر اسرائیل و آمریکا عمل می کند، نه تهدیدی برای موجودیت اسرائیل. او می گوید، برای ایران نیز (حزب الله) مانند ناو هواپیمابر عمل می کند. آمریکا ناوهای هواپیمابرش را در خلیج فارس، کنار ایران نگه می دارد؛ ایران هم ناوهای هواپیمابرش را در مقر حزب الله در لبنان- که می تواند به فاصله کمی از زمان اعلام نیاز، ویرانی قابل توجهی را در اسرائیل به بار بیاورد.

اسامه صفا، مسئول مرکز سیاستگذاری لبنان که یک مرکز مطالعاتی است، می گوید که ایران سعی دارد جایگاه قوی تری در لبنان برای خود ایجاد کند. او می گوید: " نفوذ ایران زیاد است. در سال 2005 که سوریه مجبور شد از لبنان خارج شود، خلایی در لبنان ایجاد شد که ایران آن را پر کرد. انگیزه ایران برای نفوذ بیشتر در لبنان، دست یافتن به نفوذ بیشتر بدون دخالت سوریه است."

او همچنین می گوید: "شاید این امر نوعی آمادگی در قبال یک قرارداد نهایی صلح میان سوریه و اسرائیل باشد."

خارج از حزب الله

بیرون از مرکز حزب الله در بیروت، با افرادی برخورد کردم که از افزایش قدرت حزب الله بیزار بودند. جهاد حکیم، صاحب یک کافه، هنوز از حمله ماه گذشته حزب الله به غرب بیروت عصبانی است. او می گوید: "این کار تجاوز بود. این افراد همه دستوراتشان را از ایران و سوریه می گیرند. ایران می خواهد که اینجا برای خودش ارتش درست کند."

اما تاکتیک های حزب الله عمل کرده اند. با موافقتنامه دوحه که میانجی آن کشوهای عضو اتحادیه عرب بودند، حزب الله و متحدانش در کابینه، قدرت تازه ای برای تاثیر گذاری روی تصمیمات دولت پیدا کرده اند.

در سراسر شهر بیروت پوسترهایی نصب شده که روی آنها نوشته: بیروت به زندگی باز گشته.

dovomin.bande.khoda - ایران - تهران
تا کور شود هر آن که نتواند دید.
جمعه 17 خرداد 1387

Afshin London - انگلستان - لندن
حزب الله ویروسى خطرناکتر و کثیفتر از ایدز است
جمعه 17 خرداد 1387

حسن کچل - امریکا - نیویورک
القاعده هم در افغانستان ارتش درست کرده بود ولی امریکا 3سوت ویرانش کرد
این حزب الله ناو هواپیمابر ایران در لبنان را هم با یک فوت خاکسترش میکنه
جمعه 17 خرداد 1387

sabrina - ایران - امل
تف بر حزب اله تروریست.مرگ بر اخوند...اک تو سر احمقی نژاد.درود بر ازادی
جمعه 17 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
این فقط یک قلم 50000نفر مفتخور!!!!! آخه بما چه ؟این همه دانشجو و جوان در ایران دارن از بدبختی مینالند!!تورم مردم را به خودکشی رسانده!! بیکاری جوانان و نداشتن آینده!! هزینه خوراک و پوشاک با تورم روزانه!! مشکلات مسکن حتی برای اجاره کردن !!اعتیاد جوانان مخصوصادر دانشگاه ها!!تجاوز به نوامیس ملت!!دختران فراری!! هزینه های بسیار برای سفر های مسخره و بی نتیجه دکی!!و هزارن هزار مشکلاتیکه این رژیم مفسد برای ملت بوجود آورده!! همه و همه را با میلیارها دلار پول نفت که غیب شده و در حقیقت برای یک مشت مفتخور عرب تازی خرج میکنند و دریغ از یک دلار که برای ملت خرج کنند!! مزدوران رژیم هم خوشحال از اینکه تکه نانی مثل سگ ملاها جلوشان پرت میکنند و هر چه ملاها و امثال احمقی نژاد ور بزنند بععع بععع میگویند!!حتی یک لحظه فکر نمیکنند چه بلایی این ملاهای وطن فروش بیسواد احمق دارن سر ملت ایران میاورند!!مزدور احمق برای یک لحظه هم که شده کمی فکر کن اگر کسی ماشین و یا هر چیزی که متعلق به تو است را از شما بگیرد و به کسی دیگر بدهد و چنانچه اعتراضی به متجاوز بکنی یک مشت وحشی با چماق تو سرت بزنند و گاها هم میکشند که مطلع هستید آیا متجاوز را حمایت میکردید!!بابا جان این اموال ملت است !!مال ملت ایران و ایرانی!!نه عرب مفتخور احمق.چرا نمیفهمید!!به چه زبانی باید شما را بیدار کرد.بحث دین و اسلام نیست.کسیکه با دین خدا مشکلی ندارد!!مشکل این ملاهای احمق بیشعورند و دزدانیکه 30 سال است کشور را دارن میدوشند و به عربها و بیگانگان میدهند و فرزندان ایران را میکشند!!!چه بلایی سر ملت آمده!!!آیا واقعا یک تکه نان ارزش دارد که هموطن من و تر را نابود کنند!!آیا ارزش این را دارد که ایران ما را از بین ببرند!!بابا ایران ما فرهنگ ما دین ما ملت ما را مورد حمله قرار دادند!! این ملاهای عرب و چیز مغز جنایتکار با 30 سال کارنامه ننگین و سیاه نشان دادن که چهکاره هستند و چه اهدافی داشتند!! بابا بیدار شوید و اجازه ندهید عزیزان من>>>
جمعه 17 خرداد 1387

houfi - بلژیک - بروکسل
احسنت به حزب الله حداقل وفادارتر از یک عده وطن فروش ایرانی است حزب الله برای ایران می جنگد و خار چشم امریکا هست اما عده ای از ایرانیان منتظرند امریکا امده و ایران را نجات دهد این گروه ظاهرا عراق را نمی بینند .
جمعه 17 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
گور بابای حزب الله و طرفدارانش.
جمعه 17 خرداد 1387

sepid.irooni - انگلستان - لندن
واقعا چرا به ایران گیر دادین بعضی ها چه قدر احمق هستن البته این شامل بعضی از کسانی که کامنت دادنم میشه!!ابه نظر من هم باید امریکا از حمایت اسرائیل سر بکشه هم ایران ولی اگه امریکا و دیگر کشورها که حمایت از اسراییل میکنن و حق اعتراض به ایران ندارن ایران که بچه نیست هی بهش زور بگین ولی اگه هیچ کدامشان هم دست بر ندارن وضع بد تر و بد تر میشه!!
جمعه 17 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
parviz1-انگلستان-کترینگ
عزیز جان اجازه بدید یک مطلبی رو بگم شاید قدری از عصبانیت بعضیا بی مورد نسبت به عربها یا تازیان کم بشه.
1-اولا اینقدر اعراب رو احمق و بی شعور و از این قبیل نخونید چون ملتی که موسیقی داره و نغمات موسیقائیش امروز طرفداران بسیاری رو بیدا کرده و شناخته شده نمیشه گفت وحشی وغیره.
2-مشکل ما اعراب ننه مرده بی نوا نیستند مشکل ما دو گروهند اول اجداد بی لیاقتمون که با انهمه قدرت مغلوب یک عده عرب با برهنه شدند و دوم زمامداران فعلی که دایه مهربانتر از مادرند برای اعراب.
3-امروز در جهان متمدن صحبت از عرب و عجم وسیاه و سفید وزرد وبنفش نیست بلکه صحبت از تشکیل دهکده جهانی با هر مذهب و فقط تحت نظارت و لوای قوانین مدنیست بنا براین همه مردم دنیا در برابر قوانین اجتماعی یکسان خواهند بود بدون ارجهیت دین و مذهبشان.
4-واقعا امروز کشورهای عربی به سرعت رشد کردند و یکی دو زبان خارجی رو عالی و مسلط صحبت میکنند.بنابر این دانش و علم هیچگاه مخصوص گروه خاصی نبوده ونیست و همگان حق رشد و تعالی در سیر اندیشه انسانی رو دارند.
5-ما در ایران مشکلمون حتی با اخوند نیست مشکل ما تفکریست که حتی بسیاری از اخوندها هم در صدد مبارزه با انند چون بیش از همه این گروهند که از ان لطمه میخورند.این تفکر همان اندیشه جمود و ایستاست که اجازه پویا بودن رو از ایشان گرفته اما به تدریج داره از بین میره چون نسل بعدی که فرزندان ما هستند باورشان بر اساس عقل محوری خواهد بود و این شانس ماست که در این دوره حرص و جوش قرار گرفتیم.
ضمنا مبارزه و شعار دادن از قلب اروبا و اب و هوای همیشه مرطوب لندن هم عالمی داره ها!!!!!موفق و شاد باشی
جمعه 17 خرداد 1387

acid_pro - اتریش - وین
houfi - بلژیک - بروکسل
برات متاسفم که اینقدر عقلت نمیرسه که نمی فهمی وفادار بودن حزب الله به خاطر اینه که ج.ا تمام سرمایه های مملکت رو مجانی بهشون میده.یک روز کمک اینها به حزب الله قطع بشه میبینیم کی وفاداره.تف هم روش نمیندازه دیگه.ننگ بر هر چی وطن فروش امثال شما هست.
جمعه 17 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
من موافق و مخالف نظام نیستم چون هر حکومتی حسن و بدی داره نمی شه همه چیز رو نادیده گرفت
ولی به نظر من درسته که قسمتی از پول های نفت من و تو به جیب اونا می ره ولی در عوض لبنان یه پایگاه نظامی واسه ایران محسوب می شه مثل پایگاه های آمریکا در عراق و افغانستان و یا کشور های عربی
ایران به واسطه وجود حزب الله که جوانان شجاع بی باک و جسوری داره خیالش از بابت اسرائیل راحته و به قول دوستمون خار چشم سلطنت طلب های افراطی و آمریکا و اسرائیل و اعراب وهابی هستش
حزب الله نکات مثبت زیادی برای جلوگیری از جنگ علیه ایران داره ولی نمی دونم دوستان چرا با چشمانی بسته نظر می دن
جمعه 17 خرداد 1387

ali-vienna - اتریش - وین
یک بار گفتم، باز هم میگم:
کسانی که از حزب الله دفاع میکنند مانند این است که زنشان با یک نفر دیگه همخوابی داشته باشه، پول به دست آمده از کار شما را هم به آقا بده، بعد که شما این آقا را دیدید بهش بگید دست شما درد نکنه!
حالا طرفداری کنید "بنده خدا" ها!!!
شنبه 18 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
ensan - ایران - تهران
موافقم جالب و به جا و منطقی بود
شنبه 18 خرداد 1387

علیرضا اراک بزرگ - ایران - اراک
دومین بنده شیطان تو رو بجان اربابات انقدر سنگ تروریستها را به سینه نزن تو که انقدر از اینا خوشت میاد چرا تو سایت یالثارات الحسین نیستی اونجا اه اخبار حزب الله آن لاینه
شنبه 18 خرداد 1387

babaktoronto - کانادا - تورنتو
ای تک از تبریز - خوبی اخوی؟ اولش میگی که موافق یا مخالف نظام نیستی بعد شروع به فحاشی به مخالفای نظام محبوب اخوندیت میکنی؟ فکر کردی مردم بوقن و نمیفهمن که شما از عوامل رژیمی و با این فیلمهاتون قصد و غرض خاصی دارید؟ نه باباجون دوره سیاه بازی گذشت این فیلمارو 29 ساله که دارید بازی میکنید برید طرحی نو دراندازید. تو اگه پول خودتو میخواهی به لبنان بدی بده اما از کیسه خلیفه نبخش که مردم ایران با اعراب هیچ نسبتی ندارند که پولشونو خرج این عربا بکنن.
این اسراییل هم اگر قرار باشه برای ما دشمن باشه که نیست بلکه برای اربابای تو دشمنه خود ما جوونای ایرانی بلدیم از سرزمین ابا و اجدادیمون دفاع کنیم نیازی به عرب نداریم که این کارو بکنه. تو اگه غیرت داشتی دفاع از کشور اجدادیتو به اعراب حواله نمیکردی. عرب کیلویی چنده که که بخواهد از سرزمین مادری ما دفاع کنه؟ برو کم کاسه لیسی اخوندو بکن و از زور بازوی خودت نون بخور تا مجبور نشی با این چرندیاتت ناموس و وطن و همیت ایرانیتو به مشتی پول که اخوند بهت میده عوض کنی و عرب مارمولک خور و بی فرهنگ و ناجی ایران و ایرانی قلمداد کنی. اف بر تو و دیدگاهت.
شنبه 18 خرداد 1387

soshians - ایران - تهران
Aytak جان .عزیزم ! این کلک ها دیگه کهنه شده. قبل از جنابعالی ویرای عزیز که مدتیست پیداش نیست و iranppp هم خودشونو بی طرف (در رابطه با نظام) معرفی کردن در حالی که از تمامی کارهای رژیم دفاع می کنید و طرفدار دو آتیشه نظام هستید. چرا می ترسی جانم بگو که عاشق نظامی هیچ ایرادی هم نمی تونن بهت بگیرن.خب بالاخره همه درک می کنن که دلیلش چیه!
خیلی جالبه که همه شما طرفداران نظام حرفتون همینه که حزب الله یه پایگاه برای ماست و تقویت اون مانع از حمله به ایران می شه!!!ببینم قبل اینکه احمدی بیاد کی امریکا یا اسراییل مارو تهدید به حمله کرده بودن؟ما با اسراییل چه مشکلی داشتیم؟کیه که از صبح تا شب مرگ بر اینو مرگ بر اون می فرسته؟این همه سال که شما مرگ بر اسراییل گفتین یه دفعه شنیدی که اونا در تلافی مرگ بر ایران بگن؟اخر هم که دکیو اوردین که اینقدر انگولکشون کردو حرف مزخرف زد که حالا که اونا در دفاع از حملات لفظی دکیتون تهدید به حمله کردن/ بشینین بگین ما حزب اللهو برای جلوگیری از حمله اسراییل تقویت می کنیم.شما خیلی وقته به حزب الله پول می دین .مال این یکی دو سال نیست ولی الان یکی دو ساله که به خاطر مزخرفات دکی تهدید به حمله شدیم.سعی نکن این دو تارو به هم ربطش بدی.چرا دروغ می گین آخه؟
در ضمن دوستان با چشم بسته نظر نمیدن. شما همه رو با گوش دراز تصور می کنین.
شنبه 18 خرداد 1387

esfahan_20 - ایران - اصفهان
خفه وطن فروش کثیف.حیف خاک ایران که انگلهای مثل تو (dovomin.bande.khoda - ایران - تهران )روش زندگی مکنند..
شنبه 18 خرداد 1387

markez - لبنان - بیروت
من فقط میکم که ایران و حزب الله هیج غلطى نمیتوانند یکنند. خاک بر سرا ثروت ایران رو براى ابادانیی شهرهاى عربهاى وحشى دارند مصرف میکنند .من وقتى میرم ایران هم همیشه گداها پاچه ادمو پاره میکنند از بس میکشند. بیش به سوى بدبختى جنک و قحطی.
من طرف حرفام فقط عربهاى مسلمون بود برای اینکه بقیه مثل بجه ادم زندگی میکنند و توى این کارا دخالت نمیکنند. فقط کافییه مسلمونا اینقده عقده بازى در نیارند دنیا بهشت میشه.
شنبه 18 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
aytak-ایران-تهران.صمدآقا یک کاسه ماست خورده بود و لیلا ازش میپرسه که ماستها را خوردی؟تمام صورتش هم ماست مالیده بود!!میگه من اصلا ماست دوست دارم!!!!حلا کار شما هم همینطور است.دستتان با جنایت و همه جور کثافتکری آلوده است و اینجور مواقع میگید ما با آنها نیستیم!!!بازم خدا پدر اون نوع مزدوریو بیامرزه که از اول میگه من با ملاها هستم و جنایت هم که میکنه پای کارش وامیسته!!! عزیز جان با وجدان خودتون چطور کنار میاید!!بهر حال آدم دروغ بخودش نمیتونه بگه!!!امید وارم کسانیکه تا کنون با خیانتهای دولت و جنایات و دزدیهای ملاها موافق بودند و برایشان مهم نبود که چه بلایی سر ملت و کشور میاورند هر چه زوتر تا دیر نشده بیدار شوند و به حق و ملت بپیوندند.موفق باشید.
شنبه 18 خرداد 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
iran zamen - نروژ - روگنان
گور بابای حزب الله و طرفدارانش.
و مرگ بر حامیان ملا و حزب الله که دمل چرکی تاریخ بشرند
شنبه 18 خرداد 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
houfi - بلژیک - بروکسل

تا خل و چل ها و کثافتهایی چون تو هست چرا ملا سواری نگیرد....امت خنگ عقب افتاده و جنایتکار اسلامی
شنبه 18 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
ARTEMIS-SW - سوئد -مالمو ....ali-vienna - اتریش - وین
.خیلی نوگرم.
یکشنبه 19 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.