خداحافظی ایرانیها با ماکارونی

خداحافظی ایرانیها با ماکارونی

بر پایه گزارش رسمی بانک مرکزی، با شروع سال جاری خورشیدی، متوسط قیمت خوراکیها و آشامیدنیها در مقایسه با فروردین سال خورشیدی پیشین بیش از ۲۸ درصد گران شد
رئیس جمهور ایران در حالی در نشست سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) برای بررسی مسئله بحران افزایش قیمت و کمبود موادغذائی شرکت کرده که مردم این کشور از سه ماه پیش با بحران جهش بهای انواع خوراکیها روبرو بوده اند.

هم اکنون کمبود گندم و آرد فراتر از گرانی نان در ایران سبب شده تا صنایع غذائی وابسته از جمله نشاسته سازی، ماکارونی سازی، تولید بیسکویت و ژله بناچار افزایش قیمتهای بیست تا سی درصدی را به مردم تحمیل کنند.

اولین شواهد در خصوص آغاز رشد دامنه دار قیمت موادغذائی از اسفند ماه گذشته و با صعود بهای میوه در ایران به وجود آمد.

روند افزایش قیمت برخی میوه ها، مرکبات و صیفی جات که از روزهای پایانی سال گذشته خورشیدی شروع شده بود در سال ۱۳۸۷ خورشیدی همچنان ادامه یافت، به طوری که قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی که تا پیش از پایان سال حداکثر هزار و دویست تومان بود در فروردین گذشته با ثبت رکوردهای تازه به بیش از دو هزار و پانصد تومان افزایش یافت.

افزایش قیمت گوجه فرنگی در حالی رخ داد که مسئولان دولتی از افزایش تولید این محصول و نبود نگرانی از تأمین نیاز بازار به این کالا خبر داده بودند.

گرانی موادغذائی بسرعت تبدیل به مسئله ای شد که دولت با اتکا به واردات سعی کرد بر آن فائق آید. سیاستی که بعد ها این بهانه را برای دولت به وجود آورد که بخشی از تورم ناشی از سیاست های انبساطی مالی و پولی خود را به گردن واردات گران از بازار جهانی ملتهب غذا بیندازد.

بدین ترتیب بر پایه گزارش رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی با شروع سال جاری خورشیدی، متوسط قیمت خوراکیها و آشامیدنیها در مقایسه با فروردین سال خورشیدی پیشین بیش از ۲۸ درصد گران شد.

در این میان، گوجه فرنگی رکورد افزایش قیمت ۱۲۲ درصدی را ثبت کرد؛ لیموترش، هندوانه و گوشت مرغ نیز به ترتیب رشد قیمت ۸۳، ۴۵ و شانزده درصدی تجربه کردند.

روند افزایش قیمت مواد خوراکی به اولین ماه سال جاری خورشیدی ختم نشد، چنانکه بانک مرکزی ایران در گزارش هفتگی منتهی به ۲۷ اردیبهشت گذشته خود از افزایش نود و نیم درصدی قیمت برنج داخلی درجه یک و نود و یک و نیم درصدی برنج وارداتی غیرتایلندی نسبت به هفته مشابه ماه قبل از آن خبر داد.

 
 قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی که تا پیش از پایان سال حداکثر هزار و دویست تومان بود در فروردین گذشته با ثبت رکوردهای تازه به بیش از دو هزار و پانصد تومان افزایش یافت
 

بانک مرکزی قیمت هر کیلو برنج داخلی درجه یک در هفته مورد اشاره را چهار هزار تومان عنوان کرد که نسبت به هفته قبل از آن بیست و هفت و یک دهم درصد رشد نشان می ‌داد.

همزمان با بروز شوک قیمتی در بازار برنج ایران، کمبود و گرانی گندم و به تبع آن، آرد رخ نمود، به گونه ای که با کاهش توزیع آرد یارانه ای به قیمت هر کیلوگرم ۷۵ ریال میان نانواییها، واحدهای پخت نان برای گریز از تعطیلی موقت به استفاده از آرد با قیمت هر کیلوگرم 45 تومان روی آوردند.

بر همین اساس بهای هر قطعه نان به طور غیررسمی پنجاه تا صد درصد رشد کرد، افزایشی که حسب ادعای اتحادیه نانوایان تهران، کفاف پوشش افزایش هزینه تأمین آرد مورد نیاز مردم را نمی کند.

دولت برای کنترل بحران به وجود آمده، همزمان با اتخاذ تدابیری تعزیراتی، توزیع گندم و آرد میان صنایع غذائی را از اواخر فروردین محدود کرد.

بدین ترتیب قیمت هر کیلوگرم آرد در بازار آزاد به فاصله سه هفته تا ۴۶۰ تومان رشد کرد، این قیمت نسبت به بهای سهمیه های دولتی بیش از صد درصد رشد نشان می داد، بر همین اساس صنایع تولید بیسکویت، ماکارونی، ژله، نشاسته سازیها و همانند آنها به دلیل تهیه آرد و گندم مورد نیاز از بازار سیاه ناگزیر اقدام به افزایش بیست تا سی درصدی محصولات خود کردند، اقدامی که تنها باعث کاهش زیان این واحدهای تولیدی شده است و فعالان این صنایع پیش بینی می کنند، طی ماههای آتی رشد قیمتها باز هم تکرار شود.

این در شرایطی بود که جمهوری اسلامی از سه سال پیش مدعی خودکفایی در تولید گندم است ولی گفته می شود به دلیل بروز خشکسالی گسترده در سال زراعی جاری، تولید گندم ایران تا حد محسوسی کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر، کارشناسان تغذیه با توجه به رشد قیمت همزمان میوه، سبزیجات، گندم و برنج در ایران، نسبت به تغییر منفی الگوی غذایی خانوارهای ایرانی هشدار دادند.

به باور آنها زمانی که حتی اقلامی همانند ماکارونی نتواند در سبد غذائی اقشار کم درآمد ایرانی قرار گیرد، مصرف نشاسته های گیاهی همچون سیب زمینی و چربیهای ارزان قیمت برای حصول سیری زودرس، رشد خواهد کرد.

در همین حال، کارشناسان اقتصاد کشاورزی پیش بینی می کنند که بزودی دامنه افزایش قیمتها به دلیل رشد تقاضا، بازار محصولاتی همچون سیب زمینی را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

گذشته از این، شروع سال زراعی کم آب در ایران نگرانیها را نسبت به کاهش تولید تمامی محصولات کشاورزی افزایش داده است، اتفاقی که به گفته برخی کارشناسان کشاورزی از پاییز گذشته قابل پیش بینی بوده ولی دولت تنها به امید اتکا به واردات با دلارهای نفتی از اتخاذ تدابیر لازم خودداری کرده است، وارداتی که با وجود بالا بودن بهای جهانی نفت و درآمد ارزی فزاینده برای دولت محمود احمدی نژاد، یک سال پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بدل به نگرانی نسبت به رشد بیشتر نرخ تورم در جامعه ای شده که در شرایط فعلی با صعود بیست درصدی این نرخ با افزایش نارضائی عمومی مواجه شده است.

Tina jOon - آلمان - ماینز
هردم ازاین باغ بری می رسد
جمعه 17 خرداد 1387

dor az vatan - انگلیس - لیدز
مردم با ازادی و خیلی چیزها خداحافظی کردن این که دیگه هیچه.این دولت که سه برابر کار کرده فردا میگه با اب و نون هم خداحافظی کنند.تازه میتونیم بریم سر کوچه ریئس جمهور ماکارونی بخریم
جمعه 17 خرداد 1387

torol - ایران - ارومیه
بابا اینها که چیزی نیست .ایرانیها تمدن 7000 ساله وکوروش دارن با اونها سیر میشن.
جمعه 17 خرداد 1387

loveyouvirus - بلژیک - لیر
ایرانیها با خودشون هم خداحافظی کردن
جمعه 17 خرداد 1387

fdsa60 - ایران - تهران
خواهش میکنم قیمت ماکارونی را بگویید که از 350 تومان به 800 تومان رسیده بعد این احمدی نژاد بی حیا میگه دولت ما را امام زمان اداره میکنه.
جمعه 17 خرداد 1387

louisette - فرانسه - مارسی
لیاقت ما همین است. حالا کو.بدترش هم خواهد آمد بر سرمان . ما ملتی بدون مناعت طبع وحرمت شدیم نوش جانمان باشد.
جمعه 17 خرداد 1387

bluestar - ایران - تهران
تورو خدا دور ماکارونی رو قلم بگیرید. من بدون ماکارونی میمیرم
جمعه 17 خرداد 1387

titish_az_ona - ایران - گنبد کاووس
ای خدا ما رو بدبخت کردی تو احمدی نژاددددددددد.اونوقت برو بگو اسراییلو نابود میکنم.اسراییل بایدم بنرسه.دولتی که به مردم خودش رحم نمی کنه به اسراییل ..............
جمعه 17 خرداد 1387

n1002 - کانادا - تورنتو
قبلا هم گفتم دولت داره با مردم ایران کل میندازه
از این ور دولت هی گرون میکنه از اون طرف مردم هی پول میدن
ولی از حق نگذریم مردم ایران خیلی مردم نجیبی هستن با وجود این همه مشکل لام تا کام هیچی نمیگن که مبادا به رخ سران مملکت فشار بیاد
ایرانی ....... بابا تو دیگه کی هستی !!!!!!!!!!
جمعه 17 خرداد 1387

leilajoon - رومانی - بخارست
حالا موقع انتخابات که شد شناسنامه هاتونو بگیرین دستتون بدو بدو هم برید که عقب نمونید هر بلایی سر ما ایرانیها بیاد حقمونه
شنبه 18 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
torol - ایران - ارومیه
والا ترکا می گن تمدن 7200 ساله دارن (200 سال از ما بیشتر تازه زرتشت رو هم ترکش کردن)
شنبه 18 خرداد 1387

mehraeen - ایران - تهران
torol - ایران - ارومیه
باستان شناسان جدیدا کشف کرده اند تمدن ترکها به 7 میلیون سال پیش میرسد . دلیل قاطع باستان شناسان اینستکه در آن زمان فسیل هیچ انسانی را کشف نکرده اند !!!
یکشنبه 19 خرداد 1387

xpersia.com - ایران - ایرانی
خلایق هر چه لایق
یکشنبه 19 خرداد 1387

ocean bird - ایران - ایران
کی میشه این خبر رو پخش کنید: ایرانی ها با آخوندهای کثافت خداحافظی میکنند!!!!
هرچند که میدونم انگلیسیها ارادت خاصی به آخوندا دارند!!!
یکشنبه 19 خرداد 1387

modares - ایران - شیراز
torol - ایران - ارومیه یه سربه روانپزشک بزن راستی راستی مشکل داری.
یکشنبه 19 خرداد 1387

torol - ایران - ارومیه
.kotlet - ایران - تهران
mehraeen - ایران - تهران
modares - ایران - شیراز شماها هیچی از تمدن ملت ترک نمی دونید به همین خاطر عادت به یاوه گویی دارید بزرگترین شجاع ترین ...ملت رو ما داریم فقط پیشرفت کشورترکیه واذربایجان رو با ایران مقایسه کن اونوقت میفهمی چی میگم البته با وجدان درست مقایسه کن.
یکشنبه 19 خرداد 1387

kotlet - ایران - تهران
torol - ایران - ارومیه
دارم پیشرفت و شکافی که در علم و دانش و تمدن دادین رو می بینم.
مخصوصا پیشرفت کشور جعلی ای که تو اران ایجاد شده رو.
ملت شجاعتون هم یه بار به قول خودتون گهرمانلرانه با ارمنستان جنگید . واسه هفت پشتش کافی.

دوشنبه 20 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.