چاقی شکم خطرناک تر است

چاقی شکم خطرناک تر است

گویا گرفتاری آدم‌های چاق، یکی و دو تا نیست؛ هم ورزش برایشان سخت‌تر است، هم اشتهایشان بیشتر است و هم باید نگران باشند که مبادا به عوارض اضافه‌وزن مبتلا شده اند و همین نگرانی هم، باعث پرخوری بیشترشان می ‌شود.

به تازگی خبری در محافل علمی منتشر شده که نشان می ‌دهد این چرخه معیوب چاقی، واقعاً جدی‌تر از این هاست؛ چرا که تازه‌ترین مطالعات نشان می ‌دهد بافت چربی، به‌ خصوص در نواحی دور شکم، می ‌تواند باعث ترشح هورمونی شود که این هورمون تحریک‌کننده رشد سلول‌های بافت چربی و نیز اشتهای فرد است. به این ترتیب، چاقی، آن هم چاقی دور شکم، باز هم برای فرد بیمار، چاقی می‌ آورد.

این هورمون، که نوروپپتید Y نام دارد، برای محققان ناشناخته بود. آنها در مطالعات پیشین خود ساز و کار اصلی این هورمون را دریافته بودند، اما گمان می‌ کردند تنها منشاء آن، خود مغز است. اما مطالعه جدید که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده، نشان می ‌دهد که چربی‌های دور شکمی هم می ‌توانند این هورمون را تولید کنند.

به این ترتیب می‌ توان گفت علاوه بر دانستن عوارض چاقی، مهم است بدانیم این چاقی در کدام نقطه بدن متمرکز است، چون چاقی دور شکم و کمر، خطرناک تر است.

مطالعه‌ای در گذشته نشان ‌داد که دور کمر80 سانتی‌متر به بالا برای زنان و 94سانتی‌متر به بالا برای مردان، می ‌تواند هشداری برای وقوع حمله قلبی با احتمال بالا باشد. اهمیت موضوع تا آنجا بود که حتی در کسانی که وزن آنها نسبت به قدشان در محدوده طبیعی بود، اما دور کمر بالا داشتند، احتمال رسوب چربی در رگ‌ها و تصلب شرائین(آترواسکلروز) بیشتر بود و این همان چیزی است که متخصصان قلب را نگران وقوع حمله قلبی می ‌کند.

همچنین مطالعات قبلی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، نشان می ‌داد که بافت چربی پراکنده در نقاط مختلف بدن، حتی اگر نسبت وزن به قد فرد در محدوده طبیعی باشد، باز می ‌تواند دردسرساز شود.

بافت چربی، به‌ خصوص در نواحی دور شکم، می ‌تواند باعث ترشح هورمونی شود که این هورمون تحریک‌کننده رشد سلول‌های بافت چربی و نیز اشتهای فرد است. به این ترتیب، چاقی، آن هم چاقی دور شکم، باز هم برای فرد بیمار، چاقی می‌ آورد.

این محققان، با تصویربرداری خاصی از پراکندگی چربی در نقاط مختلف بدن و مقایسه تصاویر به دست آمده با احتمال خطر وقوع بیماری‌های قلبی در درازمدت، دریافته بودند که هر چقدر میزان چربی‌های رسوب‌کرده در ارگان‌های حیاتی بدن مانند قلب و کبد بیشتر باشد، فرد بیشتر در معرض خطر این بیماری‌هاست؛ حتی اگر وزن او هم طبیعی باشد و چاق به‌ نظر نرسد و حالا این مطالعه جدید، توانسته است تا حد زیادی مطالعات پیشین را در مورد چربی‌های تجمع‌ یافته در نقاط مختلف بدن، به‌ خصوص در نواحی دور شکم و کمر، ‌تایید کند. این چربی‌ها، با تولید هورمون نوروپپتید Y، چرخه معیوبی می‌ سازند که باعث مضاعف شدن عوارض چاقی می‌ شود.

اما محققان کانادایی که مجری این مطالعه جدید بوده اند، قصد دارند از این نتایج، نه برای ناامید کردن بیماران مبتلا به چاقی، بلکه در جهت یافتن راه‌هایی مناسب برای پیشگیری و درمان مشکلات آنها استفاده کنند. آنها می‌ گویند: کشف نقش بافت چربی در تولید این هورمون دردسرساز، ممکن است سرنخ‌هایی را جهت تشخیص سریع‌تر و زودهنگام افراد مستعد چاقی در اختیار پزشکان قرار دهد. با انجام یک آزمایش خون ساده، در آینده، شاید بتوان این افراد را زودتر  و قبل از اینکه در این چرخه معیوب گرفتار شوند، شناسایی کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.