پرونده مرگ ویکتور خارا دوباره مطرح می‌شود

پرونده مرگ ویکتور خارا دوباره مطرح می‌شود

یک قاضی شیلیایی پرونده مرگ ویکتور خارا، خواننده سرشناس و محبوب این کشور را مجددا گشوده است.

قاضی خوان ادواردو فوئنتس گفته است که چهل مدرک جدید درباره مرگ خارا را که توسط خانواده اش ارائه شده، مورد بررسی قرار خواهد داد.

ویکتور خارا در سال ۱۹۷۳ در روزهای اولیه حکومت نظامیان تحت رهبری ژنرال آگوستو پینوشه در استادیوم ملی سانتیاگو کشته شد.

ویکتور خارا برای بسیاری از مردم شیلی یک قهرمان به شمار می رود. او همچنین در بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران، هوادار دارد.

جوان خارا، بیوه او گفته است که قتل همسرش به یک سمبل بین المللی در مبارزه با سوء استفاده از حقوق بشر تبدیل شده است.

او افزود که بازگشایی پرونده مرگ ویکتور خارا "راه را برای ادامه تحقیقات و کشف حقیقت باز می کند."

شکنجه و مرگ

ویکتور خارا در میان هزاران نفری قرار داست که به دنبال به قدرت رسیدن ژنرال پینوشه طی یک کودتای نظامی در بازده سپتامبر ۱۹۷۳، توسط نظامیان بازداشت و به استادیوم سانتیاگو منتقل شدند.

شاهدان عینی گفته اند که در استادیوم، سربازان دستان او را شکستند و سوزاندند و سپس به او گفتند تا گیتار خود را بنوازد. خارا شروع به خواندن یک آهنگ سوسیالیستی کرد. ظرف مدت کوتاهی او را با شلیک تیر کشتند. این استادیوم هم اکنون به نام او نامگذاری شده است.

خواننده ۳۸ ساله یکی از بنیان گذاران جنبش جدید ترانه در شیلی بود و یکی از حامیان سالوادور آلنده، رئیس جمهور شیلی به شمار می رفت که با کودتای نظامی سرنگون شد.

قاضی فوئنتس ماه پیش طی حکمی اعلام کرد که سرهنگ ماریو مانریکوئز، یک افسر بازنشسته ارتش شیلی ویکتور خارا را در سال ۱۹۷۳ کشته است اما او پرونده را مختومه اعلام کرد.

خانواده ویکتور خارا که معتقدند که ارتش از افرادی که احتمالا در قتل خارا دست داشته اند، مراقبت می کند و نمی گذارد که پای آنها به دادگاه کشیده شود از این حکم جدید استقبال کرده است.

سرهنگ مانریکوئز در آن زمان افسر مسئول استادیوم بود. او هم اکنون تحت بازداشت خانگی قرار دارد.

در یک گزارش رسمی که پس از بازگشت دموکراسی به شیلی منتشر شد، اعلام شد که ۳۱۹۷ نفر در دوران دیکتاتوری نظامی کشته و یا ناپدید شده اند.

Afshin London - انگلستان - لندن
دوران دیکتاتورى نظامى در شیلى حدود بیست سال بود. در اینمدت ۳۱۹۷ نفر کشته و یا ناپدید شدند.
جمهورى اسلامى در عرض فقط سه روز بیشتر از چهار هزار نفر را در زندانها خفه کرد و کشت. (الآن هم که یکى از جلادان آنروزها رییس جمهور شده)
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

barbud_daneshmand - بلژیک - گنت
ااکوچا بامبا سینیوره / ااکوا بامبا فرروی اکوچاا/ ....و.... یادش بخیر این یکی از معروفترین وزیباترین اهنگهای خارا بود .یادش بخیر...
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.