دریافت مالیات از معاملات مسکن در ایران

دریافت مالیات از معاملات مسکن در ایران

سالانه به طور متوسط حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شود در حالی که نیاز سالانه ایران یک میلیون واحد برآورد می شود
دولت ایران برای مقابله با افزایش شدید قیمت مسکن، طرحی را تصویب کرده است که بر اساس آن هر شخص سالانه بیشتر از دو بار خرید و فروش مسکن انجام دهد باید مالیات آن را بپردازد.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، هدف از اجرای این طرح را مقابله با "سوداگری و معامله گری" مسکن خوانده و گفته است: "کسانی که در سال بیش از دو بار معامله مسکن (خرید و فروش) داشته باشند افرادی تلقی می شوند که شغل شان خرید و فروش است و با همکاری وزارت بازرگانی این نوع کار شغل محسوب می شود و باید مالیات مشاغل بپردازند."

اجرای این طرح از آذرماه سال جاری با همکاری سازمان ثبت اسناد و دیوان عدالت اداری آغاز می شود و به گفته آقای الهام مالیات خرید و فروش نیز بر اساس قیمت های واقعی املاک تعیین خواهد شد.

بر اساس طرحی که هفته گذشته در شورای عالی مسکن که ریاست آن را محمود احمدی نژاد رئیس جمهور بر عهده دارد، تصویب شده است که بر اساس آن خرید و فروش مسکن بیشتر از سه مرحله شغل محسوب می شود اما آقای الهام دوبار خرید و فروش را شغل دانسته است.

بر اساس این طرح، افراد حقیقی و حقوقی معامله کننده مسکن باید بین 25 تا 30 درصد سود خرید و فروش را به عنوان مالیات پرداخت کنند. این طرح شامل کسانی که به صورت انبوه مسکن تولید می کنند نمی شود.

عواقب احتمالی طرح

این نگرانی وجود دارد که پرداخت مالیات باعث افزایش بیشتر قیمت مسکن شود و متقاضیان مسکن را که عمدتا از افراد کم درآمد هستند، تحت فشار بیشتری قرار دهد.

علاوه بر این، از آنجا که هنوز یک سیستم جامع اطلاعاتی از معاملات سراسر کشور وجود ندارد، اجرای این طرح با مشکلاتی روبه روست اما سخنگوی دولت می گوید برای اجرای این طرح "بانک اطلاعات زمین و مسکن" تشکیل خواهد شد.

قرار است تمام اطلاعات خرید، فروش، خرید و فروش ثبتی، وکالتی، مشاعی و فردی در سراسر ایران وارد این بانک اطلاعاتی شود.

برخی کارشناسان معتقدند دریافت مالیات از خرید و فروش مسکن ممکن است برخی فعالان بازار مسکن را به فروش وکالتی به اعضای خانواده تشویق کند و آنها با نام یکی از اعضای خانواده به خرید و فروش بپردازند.

در مقابل برخی کارشناسان می گویند که این طرح می تواند تا حدودی مانع سوداگری مسکن شود اما این نگرانی هم وجود دارد که بخش مسکن جذابیت خود را بر سرمایه گذاری از دست بدهد و با رکود مواجه شود.

قیمتهای بالا
قیمت مسکن در دو سال اخیر به شدت افزایش یافته و این افزایش قیمت به خصوص در برخی مناطق شهرهای بزرگی مثل تهران، گاه به چند برابر نیز رسیده است.

برنامه های مقابله با گرانی

دولت علاوه بر طرح دریافت مالیات از خرید و فروش، واگذاری زمین بدون دریافت قیمت را در دستور کار دارد و به گفته آقای الهام، تاکنون حدود یک میلیون و 100 هزار نفر زمین دریافت کرده اند. هدف از این طرح حذف قیمت زمین از قیمت واحد مسکونی است.

به گفته آقای الهام، 30 کارخانه تولید مسکن پیش ساخته نیز تا پایان سال در استان های کشور راه اندازی می شود که در سال آینده تعداد این کارخانه ها به 300 واحد خواهد رسید.

دولت امیدوار است که با اجرای طرح مالیات بر خرید و فروش، واگذاری زمین رایگان و احداث کارخانه های تولید مسکن پیش ساخته و پرداخت انواع وام، بازار مسکن را از آشفتگی فعلی نجات دهد.

قیمت مسکن در دو سال اخیر به شدت افزایش یافته و این افزایش قیمت به خصوص در برخی مناطق شهرهای بزرگی مثل تهران، گاه به چند برابر نیز رسیده است.

برآودها از کمبود سه میلیون واحد مسکونی در ایران حکایت دارد و هر ساله نیز خیل عظیمی به جمع متقاضیان مسکن افزوده می شوند.

در طول سال های گذشته به طور متوسط حدود 450 هزار واحد مسکونی در ایران ساخته شده است در حالی که بر اساس برنامه باید سالانه بیشتر از 800 هزار واحد مسکونی ساخته می شد.

کارشناسان، برنامه های اقتصادی دولت را عامل بخشی از افزایش قیمت و اجاره مسکن می دانند با این حال در این نکته اتفاق نظر وجود دارد که معضل اصلی فاصله زیاد تولید و تقاضای مسکن است.

بر اساس پیش بینی وزارت مسکن، در سال 1391 یعنی چهار سال دیگر میزان تقاضا از یک میلیون و 150 هزار واحد کنونی به حدود یک میلیون و 650 هزار دستگاه در سال برسد.

دولت آقایاحمدی نژاد پیش از این نیز برنامه های مختلفی را برای حل معضل مسکن اجرا کرده اما بخشی از این برنامه ها نظیر پرداخت وام های مختلف به جای کمک به رفع بحران، به عامل افزایش قیمت مسکن بدل شده است.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
خوب به اینترتیب این مالیات هم به قیمت خانه ها اضافه میشود!!! البته بنگاه دار و فروشنده که ضرر نمیکند بلکه چند برابر رو قیمت میکشن!!!بیچاره اون کسیکه با یک امیدی بعد از سالها زحمت میخواد یک آپارتمان!!که چه عرض کنم یک سر پناه برای خودش خریداری کند!! این هم خدمات دولت!! بعد میگن شب میخوابیم صبح همه چیز گران میشه!!!آخه بابا شب تا صبح دزدها میرن دزدی!!!! این هم یک نوع دزدی است.منتها بشکل قانونی با گردن کلفتی!!نه یواشکی.ای بیناموسهای دزد.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

n1002 - کانادا - تورنتو
هدف کنترل بازار مسکن نیست عزیز من
هدف پر کردن جیب آقایون تا رو سر سیدحسن نصرالله شاباش بریزن
حالا به هر طریقی اینم ابتکار جدیدشونه
با این همه طرحهایی که پیاده می کنند روی مردم خشم میاد نه اینا کم میارن نه مردم ایران! روکم کنی
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

علیرضا اراک بزرگ - ایران - arak
و واریز آن بجیب امثال اعتراض و بنده شیطان
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.