ارج گذاری ویژه به هاشمی رفسنجانی در همایش مکه

ارج گذاری ویژه به هاشمی رفسنجانی در همایش مکه

هاشمی رفسنجانی شخصا از سوی پادشاه عربستان سعودی دعوت شد
ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی امروز رسماً همایشی سه روزه را در شهر مکه افتتاح کرد که هدف از آن سیاستگذاری و برنامه ریزی برای گفتگو میان جهان اسلام و پیروان دیگر ادیان اعلام شده است.

برگزارکننده همایش، سازمان همیاری جهان اسلام (رابطة العالم الاسلامی) در عربستان سعودی است و مدیریت همایش را دبیرکل این سازمان، شیخ عبدالله ترکی به عهده دارد که از علمای برجسته عربستان سعودی و وزیر پیشین اموراسلامی و اوقاف این کشور است.

در این همایش پانصد نفر به نمایندگی از پنجاه کشور جهان شرکت دارند که بلندپایه ترین آنان، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران است.

آقای هاشمی رفسنجانی که پیش از برگزاری همایش دیدار جداگانه ای با ملک عبدالله داشت به عنوان مهمترین مهمان همایش مورد پذیرایی ویژه قرار گرفت؛ هنگامی که ملک عبدالله برای افتتاح همایش وارد تالار شد، آقای هاشمی رفسنجانی او را همراهی می کرد و در جلسه نیز، وی کنار ملک عبدالله نشست.

ارج ویژه ای که به اکبر هاشمی رفسنجانی در این همایش نهاده شده، از دید آگاهان به عنوان ارسال پیامی از جانب دولت سعودی به شمار می رود، حاکی از اینکه حکومت وهابی مذهب سعودی مشکلی با حکومت شیعی ایران ندارد.

قدرت گرفتن شیعیان در عراق طی سالهای اخیر نگرانی اکثریت سنی مذهب جهان عرب و در رأس آنها عربستان سعودی را برانگیخته و مقامات سعودی بارها ایران را متهم کرده اند که با حمایت از شیعیان در عراق و لبنان به دنبال برافراشتن قدرتی شیعی در منطقه و به چالش طلبیدن حکومتهای عرب سنی مذهب است.

اکبر هاشمی رفسنجانی از دو روز پیش از برگزاری همایش وارد عربستان سعودی شده است.

او به صورت شخصی از جانب ملک عبدالله به همایش دعوت شده و سفیر عربستان سعودی در تهران هنگام تقدیم دعوتنامه پادشاه سعودی به وی گفته بود: "ملک عبدالله به دلیل جایگاه والایی که در دنیای اسلام برای حضرت عالی قائلند و معتقدند باید از اندیشه و دانش شما بهره کافی برد، شخصاً به من ماموریت دادند تا از جنابعالی برای حضور در این اجلاس دعوت به عمل آورم."

ملک عبدالله در زمانی که ولیعهدی عربستان سعودی را به عهده داشت و عملاً اداره کننده اصلی این کشور بود، برای بهبود رابطه با ایران که در پی کشتار حجاج ایرانی در سال 1987 به تیرگی گراییده بود تلاش زیادی کرد.

وی از همان دوران رابطه نزدیکی با محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت و اکبر هاشمی رفسنجانی برقرار کرد.

بر خلاف آقای هاشمی رفسنجانی که مقامی سیاسی است، دیگر شرکت کنندگان در همایش مکه، عمدتاً علمای اسلامی اند.

علی جمعه محمد عبدالوهاب، مفتی مصر، شیخ محمد علی جوزو، مفتی جبل لبنان، شیخ ابو الکلام محمد یوسف، رئیس جماعت اسلامی بنگلادش، شیخ محمد احمد حسین، مفتی اعظم قدس و سرزمینهای فلسطینی، محمد علی محجوب، وزیر پیشین اوقاف مصر، عزالدین مصطفى ابراهیم ، مشاور فرهنگی حاکم امارات متحده عربی، شیخ فضل الرحمن، رئیس جمعیت علمای اسلام پاکستان، ابوجره عبدالله سلطانی، رئیس جنبش جامعه سالم و عضو هیئت دولت الجزایر، شیخ قیس کلبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اسلامی آمریکا، أنس بن حسن شقفه، رئیس هیئت اسلامی اتریش و علی اوزاخ، رئیس سازمان مطالعات اسلامی ترکیه از جمله مهمترین شرکت کنندگان همایش مکه اند.

mohsen_tonight - ایران - تهران
میگن هر کی جیبش پر پول باشه همه جا تحویلش می گیرن!!!
این بابا کوه اسکناس شده تو ایران !!!!
تو هر جهنم دره ایی میری شهرک و ویلا و ... داره
این اگه به جای محمود می رفت رم باور کنید شام که خوبه بعد از شام هم ......

چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

rusvadek - روسیه - روسیه
حداقل اگه کوه پوله برای خودش برای دیگران هم منشا خیر وبرکت بود و برای بازاریها هم کار و برکت ایجاد میکرد حالا خودشم میخورد اما این احمقی نژاد داره همه رو بیچاره میکنه
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

ali1370 - ایران - اصفهان
کاش جای احمدی این رییس جمهور میشد که حداقل اینقدر گرونی تو جامعه بیداد نمی کرد.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
والله برای این مرتیکه دزد ..........در کعبه را باز کردن و رفت تو خود کعبه!!!!! خوب دید نه خدایی اونجا نشسته و نه کسی کاری باهاش کرد و راحت اومد بیرون!!! از اون موقع ببعد دیگه جنایات و دزدی و همه و همه کار کرد و به پسراش و دور و براش هم کفت همه چیز دروغ است!!! دیگه واضح بگم که هر کاری که تونستن کردن!!! از جنایت بگیر تا الی ماشالله.... اون ملک عبدالله هم از این متجاوز تر و دزدتر و بیناموستر و ..؟اشتباه نکنم این سفر برای معامله ارث پدری کوسه است. البته بعدا گندش در میاد که چطور یک نقشه ای برای ایران بکشن و خلاصه ...... ولی کور خوندن.این تو بمیری اون تو بمیری نیست انشالله همانجا خاکشون میکنیم آره خدایی هم هست این بیناموسهای وطن فروشند که نمیتونن ببیند و درک کنند همانطور که شاعر فرموده.کعبه سنگیست نشانیست که ره گم نشود___حاجی احرام دگر پوش ببین یار کجاست!!حالا هر کاری میخواین بکنید یک روز هم نوبت انتقام ملت از شما جنایتکارن میرسه و البته اون دنیا هم بهر حال خدایی هست.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

شهیار - ایران - تهران
عجب مارمولکایی هستند این عرب ها ...به هرحال ماکه میدونیم اینا همه زیره سره انگیلیس هاست ...البته نباید از این غافل بشیم که خود اکبر هم ادم زیرکیه و میخاد ازین فرصت ها استفاده کنه ولی باهوش نیست ...چون کارگردان این سناریو انگلیسی جماعته...امان امان ....
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

علیرضا اراک بزرگ - ایران - اراک
بالاخره ......گوشت همدیگرو بخورن استخون همدیگرو دور نمی ریزن
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.