سید حسن خمینی: امام در امور مهم کشور قائل به تعقل و مشورت بودند، نه خواب و استخاره

سید حسن خمینی: امام در امور مهم کشور قائل به تعقل و مشورت بودند،

 نه خواب و استخاره

جمعی از جوانان، دانشجویان، برخی از اعضای بنیاد باران، اعضای کمیته جوانان حزب اعتدال توسعه، شاخه جوانان و دانشجویان حزب کارگزاران، جبهه مشارکت ایران اسلامی، حزب اعتماد ملی و خانه کشاورز وهمچنین برخی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در آستانه نوزدهمین سالگرد ارتحال ملکوتی رهبرکبیر انقلاب اسلامی شب گذشته(شنبه) با حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در حسینیه جماران دیدار کردند. 

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری «انتخاب»، نوه امام راحل در این نشست با تشکر از حضور جوانان در حسینیه جماران و بیان این که اگر امام نبود ما درگیر بی‌دینی و طالبانیسم می‌شدیم گفت: یکی از معضلات جامعه ما واژه‌های بی‌تعریف است که متاسفانه همه جا به کار برده می‌شود بدون این که تعریفی از آن‌ها ارائه شود.

وی با تاکید بر این که برخی از کسانی که خود را یک گام به ظواهر شرعی پایبندتر می‌دانند دیگران را متحجر خطاب می کنند، افزود: اگر تحجر را درست تعریف نکنیم مثل صدها واژه دیگر که تفاهم معنا با آنها نداریم دچار بن‌بست و بدتر از آن دچار فریب‌کاری می شویم و یکی از بزرگ‌ترین مغلطه‌ها استفاده از واژه‌های دو پهلوست.

فرزند یادگار امام خمینی خاطرنشان کرد که یکی از انتقادات جدی به برخی جریان‌های سیاسی این است که مراد و هدف برنامه‌ها را عینا مشخص نمی‌کنند و افزود: هیچ کس خود را متحجر نمی‌داند، برای این که این واژه بار مفهومی خوبی ندارد؛ لذا کسی نمی‌پذیرد که متحجر است.

وی ادامه داد: تحجر هر آن چیزی است که دلیل عقلی یا شرعی مسلم بر آن نیست. با این تعریف بسیاری از سنت‌ها مشمول تحجر می‌شوند؛ چرا که بسیاری از باورهای ما که باورهای دینی هم نیستند دلیل عقلی و شرعی ندارند.

سیدحسن خمینی با بیان این که متاسفانه امروز بسیاری بر مسلمات دینی انگشت می‌گذارند و واژه تحجر را بر آن می‌نامند، تصریح کرد: برخی از سنت‌های ما خود را پشت بسیاری از ضروریات دینی پنهان کرده و برای اثبات خود از قوانین شرع مدد می‌گیرند، در حالی که شرع بر آنها الزامی نمی‌گذارد.

فرزند یادگار حضرت امام یادآور شد: دفاع از سنت باید با ادبیات، کلام و برهان خاص خود صورت گیرد. دفاع از سنت‌ها صرفا با بیان این که دینی هستند ظلم به دین است. به خاطر این که مخالفان سنت‌ها با این روش به مخالفان دین تبدیل می‌شوند. سنت چون در میان متدینان رنگ دین می‌گیرد، دفاع از آن نیز ادبیات دینی پیدا می‌کند.

سیدحسن خمینی هم‌چنین با اشاره به این که دین اسلام از شرق آسیا تا غربی‌ترین نقطه آفریقا و شرق اروپا با همه سنت‌ها سازگاری داشته است، گفت: به همین دلیل است که می‌بینیم اسلام در بسیاری جوامع با سنت‌ها و آداب مختلف وجود دارد و مسلمانان در آن جوامع شهادتین می‌گویند و به شعائر دینی عمل می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم عاشورا به عنوان یک سنت مذهبی در جوامع اسلامی اظهار داشت: نفس احیای عاشورا به عنوان یک سنت مذهبی مسلم است اما با سنت‌های مختلفی که حتی برخی از آنها ممکن است نادرست هم باشد اجرا می‌شود.

سیدحسن خمینی ادامه داد: البته خیلی وقت‌ها دینداران در برابر تغییر سنت‌ها می‌ایستند، برای این که تغییر سنت‌ها را به معنای آغاز تخریب دینداری می‌پندارند.

وی با بیان مثالی از سیره امام خمینی در نحوه مواجهه ایشان با برخی باورها و سنت‌ها گفت: تاکید روی این سنت که خانم‌ها نباید در عرصه جامعه ظاهر شوند حجت دینی و شرعی نداشت؛ لذا امام با این طرز فکر مخالفت کرد و می‌بینیم که دختران ایشان در عرصه اجتماعی حضور داشته و اگر تمایل داشتند به تحصیل در دانشگاه پرداخته‌اند.

سید حسن خمینی به بیان مثال دیگری در این زمینه پرداخت و افزود: امام در امور مهم کشور بیشتر قائل به تعقل، تدبیر و مشورت بودند و من به یاد ندارم که در چنین مواردی به خواب یا استخاره عمل کرده باشند.

سیدحسن خمینی اظهار داشت: یک دیندار باید برای تمام کارهایش هدف داشته باشد و در انجام هر کاری لحظه‌ای تامل کند و همواره خود را در معرض محاکمه خویش قرار دهد. این تعبیر ظریفی است که در آموزه‌های دینی ما آمده است "خود را محاکمه کنید قبل از آن که دیگران شما را محاکمه کنند". اگر این گونه عمل کنیم مشکلی نخواهیم داشت.

نوه امام راحل توان پاسخ به مردم را شرط اساسی تصمیم‌گیری مسوولان از دیدگاه حضرت امام دانست و گفت: ایشان به مسوولان تاکید داشتند که کاری نکنند که نتوانند به مردم درباره آن پاسخگو باشند.

سیدحسن خمینی در پایان با تاکید بر ضرورت پاسخگو بودن انسان در برابر خدا گفت: انسان باید ظرفیت پاسخگویی و پذیرش نقد دیگران را داشته باشد تا بتواند برای اعمال خود توضیح محکمه‌پسند ارائه کند.

بر اساس این گزارش پیش از سخنان فرزند یادگار امام راحل تنی چند از جوانان حاضر در جلسه در سخنان کوتاهی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

در ابتدای این مراسم نماز مغرب و عشا به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی اقامه شد.

Afshin London - انگلستان - لندن
دستور کشتار زندانیان سیاسى سال 67 هم با تدبیر و مشورت بود؟
دفاع از سنت‌ها؟ منظورتون سنگسار و دست بریدن و چشم درآوردن و همخوابگى با دختر بچه هفت هشت ساله است؟
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

palmera - ایران - اصفهان
این آقا همون آدم دست و پا چلفتیه که وقتی بهش گفتند بابات توسط عوامل رژیم کشته شده از ترس صداش در نیومد.حاج آقا دیگه حناتون برای ما رنگی نداره...
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

dandy - امارات - امارات
حالا کاری نداریم اقا خمینی و اقا رضا شاه خودشون شخصا ادمهای خوبی بودند....هر مدیری چند ناظم و دفتر دار و غیره داره که دستور از مدیر نحوه اجرا با ناظم و دیگران است... زندانهای سیاسی سالهای 56 57 هم بدستور شاه اعدام شدند....طبیعیه 67 هم بدستور خمینی.... حالا ایا دستور شاه و خمینی این بود....اونموقع حکومت نظامی بود و در زمان خمینی هم جنگ..........بالاخره نه اقای پهلوی و نه اقا خمینی قصدشان خراب کردند ایران که نبود !!!بالاخره عوامل باعث شدند
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

acid_pro - اتریش - وین
یک مطلب از یکی از کتابهای امام راحل رو بیان میکنم تا بیشتر با این شخصیت برجسته تاریخی آشنا بشید:
کسیکه زوجه اى کمتر از نه سال دارد وطى(1) او براى وى جایز نیست چه اینکه زوجه دائمى باشد، و چه منقطع ، و اما سایر کام گیریها از قبیل لمس بشهوت و آغوش گرفتن و تفخیذ(2) اشکال ندارد هر چند شیرخواره باشد و اگر قبل از نه سال او را وطی بکند اگر افتضا نکرده باشد به غیر از گناه چیزی بر او نیست و اگر کرده باشد یعنی مجرای بول و مجرای حیض او را یکی کرده باشدو یا مجرای حیض و غایط او را یکی کرده باشد تا ابد وطی بر او حرام می شود.(تحریرالوسیله - آیت الله خمینی صفحه 15 مسأله 12).
1- وطی یعنی آمیزش جنسی
2- تفخیذ یعنی مالیدن آلت جنسی به ران
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

omidezendegy - ایران - مشهد
یاران یاران منشینید خموش
_________________________________________
بی کس وطن غریب وطن بی نوا وطن
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

rusvadek - روسیه - روسیه
Afshin London - انگلستان - لندن
دستور کشتار زندانیان سیاسى سال 67 هم با تدبیر و مشورت بود؟
دفاع از سنت‌ها؟ منظورتون سنگسار و دست بریدن و چشم درآوردن و همخوابگى با دختر بچه هفت هشت ساله است؟
اینها همه قبول به غیر از همخوابگى با دختر بچه هفت هشت ساله
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

alinoorian - ایران - همدان
آقای Afshin London - انگلستان - لندن موقعی که داشتی این سایت رو باز میکردی سرت به جایی نخورده؟! این چرت و پرتا چیه میگی؟! حالت زیاد خوش نیست
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

dj amir - انگلستان - برادفورد
با اسلام پدر مردم را در اوردن . حالا نوبت یادگار امام هست با حرف های قشنگ قشنگ دهان مردم را مورده عنایت قرار بدهد.حسن جان فردا تو هم میشی داداش احمدی نژاد با این فرق که احمدی نژاد پول نفت می خواه بیاره تو سفره مردم .داش حسن اسلام نوین و مدرن .جالب اینجاست میگه اگه امام نبود ما دچار طالبانیسم می شدیم.از دوستان عزیز یه سوال دارم شما فرقی با طالبانیسم وجمهوری اسلامی می بینید؟
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

barbud_daneshmand - المان - کلن
امام راحل اول و پیش از انقلاب خیلی حرفا زد که بعد عوضشون کرد ...تقیه میکردندددددد.
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

ezatdf - ایران - تهران
این آقا چرت می فرمایند آقای محسن رضایی فرمانده سپاه در برنامه روایت فتح شبکه یک گفت؛ " عملیات کربلای پنج لو رفته بود و در بین فرماندهان اختلاف نظر بود آن را اجرا کنیم یا نه سرانجام تصمیم گرفتیم با هواپیما نزد امام برویم تا ایشان استخاره کتتد هر چه شد همان کنیم ایشان استخاره کردند و خوب آمد و عملیات کربلای پنج انجام شد" اگر در میان دوستان و آشنایانتان کسی هست که از این عملیات اطلاعاتی دارد از او سوال کنید. یک افتضاح به تمام معنا در تاریخ جنگهای دنیا بوده. در دانشگاه دوستی داشتم رزمنده بود و در این عملیات شرکت داشت می گفت: " از گردان 300 نفره ما فقط چهار نفر زنده ماندیم " صحنه هایی از این عملیات برایم تعریف کرد که مو از تن هر جنبده ای می ریزد.
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

roshaanak_alman - آلمان - برلین
الان هم که حرم امام خمینی از حرم امام رضا هم بزرگتر و باشکوه تره. و دارند کم کم خمینی رو از حضرت علی هم بالاتر می برند. امام خمینی ....اصلا انتقادپذیر نبود. و به محض رسیدن به حکومت بقیه ی هم پیمانانش رو به بهانه تحجر و غرب زدگی از کار برکنار کرد. و یکی از بزرگترین دیکتاتوری های تاریخ را در ایران پایه ریزی کرد که ابعاد جنایات این رژی م بعدها در تاریخ ایران آورده خواهد شد. و صفحات تاریخ رو سیاه و شرمگین خواهد کرد.
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

Eteraaz - ایران - تهران
ezatdf - ایران - تهران
دوست عزیز ! لطفا اگه میخوای دروغ بگی ، یه جوری بگو که سوتی ندی ! عزیزم اون عملیات کربلای 4 بود که لو رفت و نیروهای ایرانی اکثرا کشته شدند . عملیات کربلای 5 یکی از بزرگترین ضرباتی بود که ایران به عراق وارد کرد و تو این عملیات ایران پیروز شد و بسیاری از نیروهای عراقی و ادوات اونها به دست ایرانی ها افتاد . این عملیات درست 15 روز بعد از عملیات کربلای 4 اجرا شد و بخاطر همین عراق (بخون غربی ها) کاملا غافل گیر شدند ، چون فکر نمیکردند بخاطر ضربه ای که به ایران تو عملیات کربلای 4 زدند ، حالا حالاها ایران بتونه عملیات انجام بده .
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

parinaz87 - المان - کلن
acid_pro - اتریش - وین
راست می گی واقعا این کتاب هست می تونی به من بگی اسمش چیه خیلی دلم می خواد رساله اش را بخونم ببینم واقعا این حرفها را که می شنوم که اخوندا می گن را خودم می خوام بخونم هر چند حالم بد شد واقعا اما خیلی دوست دارم خودم بخونم از ادمهای دیگه شنیده بودم ولی از این بابا تا حالا نشنیده بودم وای خیلی وحشتناکه این حرفها
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

ezatdf - ایران - تهران
Eteraaz - ایران - تهران در اینجا بحث ما 4 یا 5 نیست بلکه اثبات سوتی آقای حسن خمینی است که سعی دارد بدینوسیله بر روی سوتی های ...... ماله بکشد که بدینوسیله شما مطلب من را کامل و آن را تایید کردید بهمین منظور از شما متشکرم.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

Tina jOon - آلمان - ماینز
همین .... با اون ......... سایه شوم این خفاشها رو روی سر کشور عزیزمون پهن کرد که حالا غیر از تروریستها و کشورهای عقب افتاده و سطح پایین هیچ ملت و مملکتی قبولمون نداره و روزانه شاهد مزخرف گویی ها و آبرو ریزیهای بلا نصبت ( آقایون ) توی اخبار و نشریات خارجی هستیم و به عنوان یکی از دنی ترین جوامع بشری می شناسنمون (تازه اگه بشناسن ) از اونهمه تمدن و فرهنگ غنی چی موند؟؟؟؟
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
دهنتو ببند که بابابزرگت ایرانو نابود کرد.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

acid_pro - اتریش - وین
بانو parinaz87 - المان - کلن
من بدون سند مطلبی رو نمی نویسم ؛اگر دقت کنید در آخر این مسأله اسم کتاب ؛صفحه و حتی شماره مسأله رو هم بیان کردم.منبع رو هم از سایت مجمع جهانی اهل بیت اینجا میزنم.از مدیران محترم سایت تقاضا میکنم آن را درج کنند که دوستان و مخصوصا بانو پریناز به منبع مطلب دسترسی پیدا کنند.با سپاس.
https://www.hozeh.net/index.php/page,467A269.html
روی اولین گزینه(کتاب نکاح) کلیک کنید.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

iranking - المان - مونیخ
alinoorian - ایران - همدان ...dandy - امارات - امارات .....
شما اصلا با این اظهار نظرات 100 تا یه غازتون خجالت نمیکشید ؟معلوم نیست تو سرتون اون توده خاکستری و جود داره یا خیر ....ولی با دیدن افتاب روز رو انکار کردن جز حماقت چیزی نیست ! حالا هی توجیه کنید ..
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
امام (13)و............................چون کم جنایت کرده بود!!!!!! راهش ادامه دارد.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

عقاب اسبیکو - ایران - خرم آباد
دوستان عزیز .من که با استخاره موافقم شما چطور؟؟بابا این استخاره که می گن مثل :خط یا شیر ما ایرانی هاست هرکسی که اول آورد می تونه بازی کنه /مثل .... سر خط اومد وهمه ی مخالفین را از دم تیغ گذروند/مثل اجدادش ..... که موفق شدن همه ی دانشمند ایرانی و آنچه که نتیجه دانش بشری بود یک جا نابود کردند و انسان امروزی را تا حد بت پرستی ارتقا دادند /یک دوستی داشتیم بنام موجی ایران شیراز: لطفن سلوات بفرست به روح پاک من!!!
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.