دو مامور پلیس در برابر اتهام قتل

دو مامور پلیس در برابر اتهام قتل
شلیک شتاب زده و تسویه حساب به خاطر مزاحمت، این دو مامور را به مراجع قضایی کشانده است.

 پرونده اتهام دو مامور پلیس که در ماجراهای جداگانه به قتل متهم شده اند در دادسرای امور جنایی و مجتمع قضایی بعثت به جریان افتاد.

بنا بر محتویات نخستین پرونده که از سال 80 تشکیل شده و در شعبه 1159 مجتمع قضایی بعثت در جریان است یک افسر ویژه مبارزه با قتل پلیس آگاهی تهران ، مردی را با تصور ایجاد مزاحمت برای همسرش کشته است. 7 سال قبل زمانی که کارآگاهان جنایی از قتل مردی با ضربات چاقو و گلوله باخبر شدند تحقیقات ویژه یی را در این خصوص آغاز کردند. آنان متوجه شدند مقتول به نام حمید با یک سلاح متعلق به پلیس از پا درآمده است. هنگامی که چند رهگذر به عنوان شاهد تحت بازجویی قرار گرفتند اعلام کردند نحوه قتل و چهره قاتل را ندیده اما وی را هنگامی که سوار بر خودرواش با سرعت زیاد در جهت عکس خیابان در حرکت بود مشاهده کرده و شماره اتومبیل او را برداشته اند.

هنگامی که شماره خودروی متهم به قتل در اختیار افسران جنایی قرار گرفت آنها را بهت زده شدند چرا که این اتومبیل متعلق به همکارشان بود و در حالی که نوع سلاح نیز نشان می داد این مامور در قتل دست داشته است، وی بازداشت شد. کارآگاهان در جریان تحقیقات خود متوجه شدند متهم از مدت ها قبل با حمید اختلاف داشته و این کشمکش ها زمانی آغاز شد که همسر مامور پلیس به وی اطلاع داد حمید مزاحمش می شود. پس از آن متهم چندین بار به مقتول تذکر داد اما هنگامی که گفت وگو را بی نتیجه دید وی را به قتل رساند. با وجود اینکه تمام قطعات این پازل جنایی کنار هم قرار گرفته بود و تصویر شفافی از جنایت را نشان می داد، متهم از پذیرفتن جرم قتل طفره رفت و پرونده در این شرایط در اختیار قاضی جنایی قرار گرفت. وی با توجه به مدارک و مستندات موجود و با استناد به علم قاضی مامور پلیس را به قصاص محکوم کرد ولی دیوان عالی کشور این رای را نپذیرفت و علم قاضی را برای محکومیت متهم به قتل کافی ندانست. هنگامی که مامور پلیس برای دومین بار پای میز محاکمه رفت، نتیجه فرقی نکرد. متهم بار دیگر به قصاص محکوم شد و این بار دیوان عالی کشور رای صادره را تایید کرد. با قطعی شدن حکم متهم، پرونده برای طی آخرین مرحله قضایی و دریافت اذن اجرای حکم به دفتر رئیس قوه قضائیه فرستاده شد اما قضات دفتر آیت الله شاهرودی رای را دارای اشکال دانستند و خواستار محاکمه دوباره افسر ویژه قتل شدند. به این ترتیب پرونده به شعبه 1159 مجتمع قضایی بعثت به ریاست قاضی گیوکی ارجاع شد و متهم دیروز تحت محاکمه قرار گرفت. وی بار دیگر اتهام خود را رد کرد و به همین دلیل صدور حکم به آینده موکول شد.

در همین حال پرونده یک مامور دیگر که متهم است در شلیکی شتاب زده یک متهم به سرقت را کشته است صبح دیروز در شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران به جریان افتاد.به گزارش خبرنگار ما ساعت 12 ظهر روز پنجشنبه هفته گذشته افسر نگهبان کلانتری 154 مطلع شد دو مرد پیکان سوار در جاده قدیم کرج لاستیک زاپاس یک پژو 206 را سرقت کرده اند و در حال فرار هستند. او بلافاصله از طریق بی سیم موضوع را به اکیپ گشت انتظامی که در همان محدوده در تردد بود، اطلاع داد و لحظاتی بعد جست وجو برای یافتن دزدان پیکان سوار آغاز شد. ماموران پس از آنکه خودرویی با مشخصاتی شبیه به مشخصات اتومبیل دزدان را مشاهده کردند به راننده دستور ایست دادند اما مرد جوان بر سرعت خود افزود و درصدد فرار برآمد.شدت این تعقیب و گریز دقایقی بعد با گرفتار شدن پیکان در پشت چراغ قرمز کاسته شد اما راننده و دوست فراری اش به تلاش خود برای فرار از چنگ ماموران ادامه دادند و راننده پیکان پس از طی مسافتی کوتاه به صورت دنده عقب سعی کرد وارد لاین مخالف شود. در این هنگام یکی از ماموران گشت سلاح خود را به سوی اتومبیل متهمان نشانه گرفت و سه گلوله پیاپی شلیک کرد. با طنین انداختن صدای تیراندازی در آن منطقه پیکان متوقف شد و ماموران به سرعت خود را به این خودرو رساندند. آنها مشاهده کردند راننده که از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته در دم جان باخته است. با بازداشت سرنشین دیگر پیکان وی تحت بازجویی قرار گرفت و ضمن اعلام هویت مقتول به نام بیژن گفت؛ ما لاستیک زاپاس پژو 206 می دزدیدیم و امروز- روز حادثه- نیز از صبح سه حلقه لاستیک سرقت کرده بودیم.در حالی که پرونده سرقت لاستیک های زاپاس به جریان افتاده بود پرونده یی دیگر با موضوع قتل روی میز حسین اصغرزاده- بازپرس شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران- قرار گرفت و وی از کارآگاهان اداره 10 خواست در این خصوص تحقیق کنند. شاهدان عینی حادثه در بازجویی های ابتدایی ماجرای تعقیب و گریز را تشریح و ادعا کردند مامور پلیس بدون تیراندازی هوایی به صورت مستقیم راننده پیکان را هدف گرفته است.در عین حال پزشکی قانونی نیز در نظریه خود اعلام کرد بیژن بر اثر اصابت سه گلوله به جمجمه اش جان باخته است. بازپرس اصغرزاده دیروز برای پی بردن به حقیقت ماجرا نخستین جلسه بازپرسی را تشکیل داد و مامور متهم به قتل ضمن بیان جزئیات حادثه گفت؛ من سه تیر هوایی شلیک کردم و سپس لاستیک پیکان را هدف گرفتم اما گلوله هایم خطا رفت.در ادامه همدست بیژن مورد پرس و جو قرار گرفت و با رد ادعای مامور پلیس گفت؛ این مامور بدون شلیک تیر هوایی، مستقیم به سوی بیژن آتش گشود.پس از اتمام جلسه بازپرسی، بازپرس اصغرزاده مامور پلیس را به خاطر شلیک شتاب زده بازداشت کرد تا ناظران تعقیب و گریز مرگبار تحت بازجویی های دقیق تر قرار گیرند و کمیسیون ویژه قانون نحوه به کارگیری سلاح نیز نظر خود را درخصوص اینکه آیا مامور کلانتری 154 تخلف کرده است یا خیر اعلام کند.بازپرس اصغرزاده در این خصوص گفت؛ سارق بودن متهمان محرز است و براساس ادله موجود که در پی سه ساعت بررسی صحنه جرم به دست آمده، صدور دستور ایست و شلیک تیرهای هوایی از سوی مامور ثابت شده اما آنچه جای سوال دارد این است که به رغم مسلط بودن ماموران به متهمان و مسدود بودن راه فرار سارقان، تیر از فاصله یی نزدیک به متوفی شلیک شده است.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.