رفسنجانی در جده؛ تلاش برای کاهش تنش در جهان اسلام

رفسنجانی در جده؛ تلاش برای کاهش تنش در جهان اسلام

هاشمی رفسنجانی شخصا از سوی پادشاه عربستان سعودی دعوت شد
علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به دعوت پادشاه عربستان سعودی به این کشور رفته است تا در کنفرانسی درباره گفتگوی مذاهب اسلامی شرکت کند.

رئیس جمهور سابق ایران درحالی به عربستان سعودی دعوت شده است که اخیرا جدالی لفظی میان دو کشور بزرگ خاورمیانه بر سر عراق و لبنان درگرفته است.

آقای رفسنجانی به دعوت ملک عبدالله پادشاه عربستان بعد از ظهر دوشنبه وارد جده شد تا روز چهارشنبه در "کنفرانس بین المللی گفتگوی مذاهب اسلامی" سخنرانی کند. او ظاهرا همچنین با مقام های عربستان گفتگو خواهد کرد.

احمدی السموسی سفیر عربستان در تهران ماه گذشته شخصا هنگام تقدیم دعوتنامه پادشاه عربستان از هاشمی رفسنجانی گفته بود: "ملک عبدالله به دلیل جایگاه والایی که در دنیای اسلام برای حضرت عالی قائل هستند و معتقدند باید از اندیشه و دانش شما بهره کافی برد، شخصا به من ماموریت دادند تا از جنابعالی برای حضور در این اجلاس دعوت به عمل آورم."

انتظار می رود بیش از 500 محقق اسلامی در این کنفرانس سه روزه در مکه که سه شنبه آغاز خواهد شد شرکت کنند.

این کنفرانس همزمان با بروز تنش های شدید میان شیعه و سنی در منطقه خاور میانه از جمله در عراق و لبنان برگزار می شود.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به دعوت پادشاه عربستان آشکارا به وجود این تنش ها اشاره کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که این کنفرانس وسیله ای برای "رفع تنش و تفرقه کشورها و به ویژه کشورهای اسلامی باشد."

وی همچنین به آثار منفی "کشتار، تخریب ها و درگیری ها در برخی کشورها اسلامی به ویژه عراق و لبنان" اشاره کرد و آن را مایه "عمیق تر شدن فاصله ها در جهان اسلام" دانست.

تلاش برای کاهش تنش

برخی ناظران دعوت از رفسنجانی را تلاش دو قدرت خاورمیانه - که هر دو نفوذی گسترده در کشورهای مناقشه زده دارند - برای کاستن از تنش ها میان خود تعبیر کرده اند.

روزنامه "اعتماد" چاپ تهران با اشاره به هشدار اخیر سعودالفیصل وزیر خارجه عربستان علیه دخالت ایران در لبنان نوشت: "ظاهرا عدم تمایل دو کشور به گسترش مناقشات کلامی موجب آن شد تا از برگزاری کنفرانس بین المللی گفتگوی اسلامی در شهر مکه به عنوان فرصتی برای بهبود روابط دوجانبه استفاده کنند."

 عربستان سعودی و ایران حتی درحالی که مشغول تبادل شعارهای خصمانه هستند، درباره تلاش برای کاستن از تنش ها میان سنی و شیعه در لبنان و عراق درحال گفتگو بوده اند
 
لس آنجلس تایمز

"هاشمی رفسنجانی که روابط دیرینه و دوستانه ای با ملک عبدالله دارد، شخصیتی بود که از طرف عربستانی ها مورد توجه قرار گرفت تا به وسیله او تا حدودی اوضاع جاری را ترمیم کنند."

لس آنجلس تایمز نیز روز 26 مه در سرمقاله ای با موضوع ابتکار عمل کشورهای مختلف خاور میانه برای کاهش تنش ها در منطقه نوشت: "عربستان سعودی و ایران حتی درحالی که مشغول تبادل شعارهای خصمانه هستند، درباره تلاش برای کاستن از تنش ها میان سنی و شیعه در لبنان و عراق درحال گفتگو بوده اند."

اما درحالی که تنها چند روز به آغاز این کنفرانس باقی بود گروهی از روحانیون تندروی سنی به شیعیان حمله کرده اند که واکنش دولت عربستان را به دنبال داشت.

22 روحانی از جمله شیخ ناصر العمر در بیانیه ای که روز یکشنبه در وبسایت این روحانی ظاهر شد در اشاره به ایران، عراق و حزب الله آنها را متهم به تحقیر سنی ها کردند و از جمله نوشتند "حزب الله لبنان مسلمانان را گول زده است تا تصور کنند این گروه علیه اسرائیل و آمریکا می جنگد."

دست به سلاح بردن گروه شیعه حزب الله و متحدان آن در درگیری های چند هفته قبل لبنان علیه دولت این کشور که چندین کشته به جا گذاشت انتقاد شدید بسیاری از سنی ها را برانگیخت.

این 22 روحانی به دیدگاه های رادیکال معروفند و در گذشته نیز بیانیه های نیشداری علیه شیعیان منتشر کرده بودند.

اما یک مقام سعودی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این روحانیون نماینده رسمی تشکیلات مذهبی این کشور نیستند و دیدگاه های آنها نظر دولت را منعکس نمی کند.

با این حال دولت عربستان اخیرا به خاطر آنچه حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه در عراق و گروه حزب الله لبنان می داند به شدت از ایران انتقاد کرده است.

ایران اتهام تامین سلاح و آموزش دادن به شبه نظامیان در عراق و لبنان را رد می کند.

mahkame - اتریش - وین
اسلام یعنی خون و خون ریزی .(مشرکان را انقدر بکشید که زمین از خونشان گلگون شود) اگر میگی مسلمونی ولی تا حالا هیچ مشرکی رو نکشتی حرف نزن. مسلمون واقعی بیاد جلو حرف بزنه. اسلام میگه غیر مسلمان کافر و مشرک هستش!!!!!!!!!!!!!!!!! اسلام غیر از تنش چیز دیگه ای نداره.
دوشنبه 13 خرداد 1387

khodadadeh - ایران - تهران
اگه اسلام همین چند تا عرب وهابین که می خوایم 1000 سال با اونا رابطه نداشته باشیم
دوشنبه 13 خرداد 1387

sajjad0001 - ایران - لاهیجان
mahkame - اتریش - وین
ولی شواهد چیز دیگه ای نشون میده نکنه جنگ جهانی اول و دوم هم کار مسلمون ها بوده تاریخ خودش گواهه که بزرگترین جنگ ها و آدم کشی ها به خاطر قدرت و توسط افراد لاییک و یا توسط مسیحیان بوده شما هم بهتره به مطالعه دقیق تاریخ بپردازید و هم آیات قران را به دقت بخونید و حرف های دیگران رو چشم بسته تکرار نکنید
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

mahkame - اتریش - وین
جنگ های امامان سر چی بوده؟؟؟ چقدر از مسیحیان به خاطر دین و به اسم دین و رفتن در بهشت کنار هوری و پری مردم بی گناه کشتن؟؟؟؟
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
sajjad0001 - ایران - لاهیجان
شما هم پرده ی وهم را از مغزت بزدا و بخوان///دست چپ و پای راست قطع// زنان کشتزار شمایند از هر سو وارد شوید//کافران را با زجر بکشید//و ده ها سوره ی ..کشتن.... تحقیر انسان//کنیز.غلام// و چرندیات دیگر.. حال اگر می خواهی در این منجلاب فکری باقی باشی این حق توست.. ولی دیگران را که با مطالعه خود را از بند این دین جهل و جنون رهانیده اند را هم ازاد بگذار...
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

حسن کچل - امریکا - نیویورک
khodadadeh - ایران - تهران
ملک عبدالله پادشاه عربستان اشتباه کرده که از یک مشرک لا مذهب دعوت کرده
و سرزمین وحی را با قدم های مشرکان نجس میکند
نمیدونم چرا با مشرکان سازش میکنند
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

sajjad0001 - ایران - لاهیجان
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو دوست عزیز شما میشه منابع مطالعاتی خودتون رو به ما هم معرفی کنید
که شاید ما هم از گمراهی و وهم در بیایم
عصاره ی اسلام قرانه کجای قران اشاره به دست چپ و پای راست قطع داره یا اینکه زنان کشتزار شمایند از هر سو وارد شوید رو از کجا آوردید
مگر غیر از اینه که به گواه فیلم های هالیوودی و نه کشورهای مسلمان در همین دو قرن گذشته کنیز و غلام در اروپا وجود داشته پس چه طور شما این مسایل رو ول کرده و به کنیزان 1400 سال پیش پیله کردید خیلی دوست داشتم بقول شما چرندیات دیگر شما رو هم را بشنوم اما اگر تمام اونهاهم مثل این حرفهای شما باشه همان بهتر که این آزاد اندیشی توی وجود خودتون باقی بمونه و در آخر شما که در منجلاب فکری فرو نرفته اید میشه بگید که تا حالا شده نگاهی به ترجمه قران بیندازید اطمینان دارم تا حالا این کار رو انجام ندادید.
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.