نام سه محکوم به قصاص در فهرست مرگ

نام سه محکوم به قصاص در فهرست مرگ
سه پسر نوجوان که در سنین زیر 18 سال مرتکب قتل شده بودند در لیست اعدامیان اجرای احکام دادسرای جنایی تهران قرار گرفتند.به گزارش خبرنگار ما نام بهنود شجاعی، سعید جزی و محمد فدایی که هر سه در نزاع دسته جمعی و زمانی که زیر 18 سال سن داشتند مرتکب قتل و در محاکمه هایی جداگانه به قصاص محکوم شده بودند اکنون در فهرست اعدامیان چهارشنبه آخر ماه و پنج تیرماه قرار گرفته اند.

بهنود شجاعی

بهنود اولین فردی است که قرار است روز 22 خردادماه در محوطه زندان اوین اعدام شود. وی که حالا 20ساله است، زمانی که 17 سال بیشتر نداشت در یک نزاع خیابانی در ونک پارک تهران جوانی به نام احسان را به قتل رساند. بهنود که در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد در جلسه محاکمه اش گفت؛ من و احسان هیچ کدام عامل اصلی درگیری نبودیم و در واقع دوست من و دوست احسان بودند که با هم درگیر شدند. هر کدام از ما به حمایت از دوست مان و در واقع برای پایان دادن به درگیری وارد مهلکه شدیم، در آن میان همه داشتند همدیگر را می زدند، احسان به طرف من حمله کرد و من هم برای اینکه ضربه یی نخورم چاقو را برای دفاع از خودم بیرون آوردم و در کشمکش بین من و احسان چاقو به وی برخورد کرد.به رغم دفاعیات بهنود پسر نوجوان به قصاص محکوم و مراحل قانونی اجرای حکم نیز طی شد تا اینکه یک ماه قبل نام بهنود در لیست اعدامیان قرار گرفت. با وجود تلاش های انجام گرفته اولیای دم مقتول حاضر نشدند رضایت دهند و عنوان کردند به هیچ وجه از خون پسرشان نمی گذرند. بهنود که روزهای سختی را در زندان می گذراند، نامه یی خطاب به مادر احسان نوشت و از او طلب بخشش کرد. در این نامه بهنود اشاره کرد مادر ندارد و مهر مادری را از مادر احسان طلب می کند. با این حال پدر و مادر احسان حاضر نشدند اعلام رضایت کنند تا اینکه با دستور آیت الله هاشمی شاهرودی اجرای حکم قصاص بهنود متوقف شد، با این وجود باز هم تلاش های فردی و گروهی و برگزاری جلسات صلح و سازش در دایره اجرای احکام دادسرای جنایی تهران به نتیجه نرسید و اولیای دم اعلام کردند حاضر نیستند از قصاص بگذرند.با گذشت یک ماه از توقف اجرای حکم بهنود، دادسرای جنایی تهران یک بار دیگر پرونده این جوان را روی میز قرار داد تا نام این پسر به لیست اعدامیان چهارشنبه آخر ماه اضافه شود.

محمد فدایی

دومین پسر نوجوانی که در لیست اعدامیان قرار دارد محمد فدایی است. وی متهم است در مقابل باشگاه بیلیاردی در رباط کریم در جریان یک نزاع دسته جمعی جوانی 21ساله به نام سعید را به قتل رسانده است. محمد در جلسه محاکمه اش اعلام کرد حین کشمکش سعید ضرباتی را با چماق به سر او کوبید و وی در یک حالت دفاعی و برای دفاع از خودش چاقو را بیرون آورد که در پی هجوم عاملان نزاع سعید روی چاقوی او افتاد و جان باخت. محمد نیز به اعدام محکوم شد و پس از اینکه سن وی به بالای 18 سال رسید، سال گذشته در لیست اعدامیان قرار گرفت اما در آخرین لحظات مشخص شد دو وکیل محمد قلابی بوده اند و از آنجایی که محاکمه محمد به لحاظ شکلی خلاف نص صریح قانون بود نام وی از فهرست مرگ بیرون آمد. در حالی که حقوقدانان معتقد هستند با توجه به قوانین جاری محمد باید یک بار دیگر و با داشتن حق وکیل محاکمه شود، نام وی نیز در لیست اعدامیان چهارشنبه قرار داده شد.

سعید جزی

سعید جزی نیز سومین نوجوان اعدامی است که جوانی به نام مرتضی را در سن 17سالگی کشته است. سعید در سال 82 در دعوا با کارگر یک اغذیه فروشی او را به قتل رساند. سعید در شعبه 1183 دادگاه عمومی محاکمه و به قصاص محکوم و مراحل قانونی پرونده وی نیز طی شد و اکنون نام وی در لیست اعدامیان پنج تیرماه جاری قرار داده شده است.خانواده این سه پسر نوجوان که لحظات سختی را می گذرانند پس از اطلاع از زمان اعدام فرزندان شان از رئیس قوه قضائیه خواستند از اختیارات خود استفاده کند و برای جلب رضایت اولیای دم به آنها مهلتی دوباره بدهد.
khodadadeh - ایران - تهران
اینها حق شون همینه نمی شه که یه عده دیگه مجازات بشن بخاطر اینها
دوشنبه 13 خرداد 1387

mahkame - اتریش - وین
هرسه با چاقو جنایت کردن. با چاقوهاشون دنبال شر میگشتن؟؟
دوشنبه 13 خرداد 1387

Tina jOon - آلمان - ماینز
از حکم مرگ بیزارم
خصوصا زمانی که کسی توی یک دعوای خیابانی مرتکب قتل میشه
نمیدونم،شاید اگه منم یه مادر بودم از خون بچه م نمی گذشتم!!!!!!!!!!
فقط از خدا میخوام همیشه قدرت بخششی که مثل همه ادما توی وجودم هست قوی تر کنه
دوشنبه 13 خرداد 1387

بی خیال - ایران - تهران
گذشت و بی خیالی،نعمتیست که همه باید داشته باشند نه خانواده های داغدار.
چرا توی اون دعواها از سوی مجرمها محقق نشد؟
واقعا نمیدونیم اگر یک مشاجره کوچک کش پیدا کنه چی میشه ؟؟
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

amanj - ایران - تهران
وقتی تو خیابون عربده می کشن وچاقو می زنن باید فکر اینجاشم بکنن. اگه اینا اعدام نشن فردا هر بی سر و پایی تو کوچه وخیابون باقمه می افته به جون مردم
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

shiraz_girl - دانمارک - ویله
وای توروخدا اینجوری ننویسین.همه ادما اشتباهای بزرک دارن اونا سه تاشون بچه بودن حقشون رو خدا میده ولی ما چرا باید با سنگدلی اینجا یه چیزای بنویسیم؟
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

sp1 - ایران - تهران
با سلام
آیا با مجازات اعدام می توان امنیت را به کشوری هدیه داد؟
آیا در خیلی از کشورهایی که در آن مجازات اعدام وجود ندارد امنیت و آسایش نیست؟
درست است که این افراد مرتکب جرمی شده اند و طبق قانون باید مجازات شوند اما چرا کسی از عوامل بوجود آورنده ی این جرائم سخنی بمیان نمی آورد چرا ما عادت کرده ایم همواره معلول را نابود کنیم و با علتها برخوردی نداشته باشیم بجای اینکه درد یک جوان را مداوا کنیم با ظاهر جوان و تیپ جوان برخورد می کنیم بجای اینکه دست سارقان اصلی بیت المال را کوتاه کنیم سراغ سارقان جز یی که از سر ناچاری به دزدی روی آورده اند می رویم .
حاکمان ما هنوز فرق بین علت و معلول را نمی دانند یا شاید هم خود علت بسیاری از نابسامانیهای جامعه هستند. خدا می داند...
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

raz60 - ایران - تهران
به نظر من اگه آدم واقعاْ قاتل و یه آدم روانی باشه با چاقو کسی رو جلو چشم همه وتو دعوا نمیکشه.تو این دعواها هر دو طرف مقصرن چه اونی که کشته میشه چه اونی که میکشه تنها تفاوتش اینه که اونی که میکشه بد شانسی میاره وگرنه ممکن بود ضربه مقتول اول وارد بشه . امیدوارم خانواده های پسرهای کشته شده رضایت بدن و ببخشن این طفلیا خیلی بچن
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.