افشین قطبی: فقط با یا علی نمی‌شود قهرمان شد + فایل صوتی

افشین قطبی: فقط با یا علی نمی‌شود قهرمان شد

افشین قطبی، سرمربی باشگاه پرسپولیس تهران حاضر نشد قرارداد جدیدی با این باشگاه امضا کند. او روز جمعه‌ ۱۰ خرداد، پس از آخرین دیدارش با مدیران پرسپولیس اعلام کرد که ایران را ترک خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری‌های ایران، او قصد دارد به اتفاق همسر کره‌ای خود به سئول پایتخت کره جنوبی برود.

مدیران پرسپولیس دلیل کناره‌گیری قطبی را خستگی مفرط و شرایط خانوادگی‎اش می‌دانند. اما بعضی گزارش‌ها حاکی از آن است که شرایطی را که او برای ادامه همکاری با پرسپولیس پیشنهاد کرده بود، به سبب مشکلات مالی باشگاه از سوی مدیران پرسپولیس غیرعملی به نظر می‌رسید و سرمربی موفق این تیم به‌همین علت از ادامه همکاری با پرسپولیس سرباز زده است.

افشین قطبی، مربی ۴۳ ساله‌، سال گذشته پس از سی سال اقامت در خارج از ایران، سرمربی‌گری پرسپولیس را قبول کرد و توانست این تیم را پس از شش سال ناکامی در لیگ برتر فوتبال ایران، به مقام قهرمانی لیگ برساند.

او که تا قبل از انتصاب علی دایی به سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال‌، بخت اصلی تصدی این مقام بود، پس از پایان فصل فوتبال با مدیران باشگاه پرسپولیس در‌باره احتمال ادامه همکاری با آن باشگاه به گفت‌و گو نشست.

حبیب کاشانی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس تهران روز چهارشنبه‌ هشتم خرداد، پس از گفت‌و گو با افشین قطبی گفت که تمام تلاش خود را برای متقاعد کردن قطبی برای ادامه‌ی همکاری با پرسپولیس به‌کار خواهد بست.

کاشانی درباره‌ نتایج گفت‌و گوهای خود با قطبی گفت که با وجود فضای دوستانه و مثبتی که در مذاکرات با او وجود دارد، روند این مذاکرات روند مثبتی نیست، زیرا وی بر خستگی مفرط خود و همچنین شرایط خانوادگی‌اش تاکید دارد و تردید دارد که بتواند با وجود این دو مساله، حضور موفقی را در پرسپولیس داشته باشد.

پس از این گفته‌های حبیب کاشانی، پنج‌شنبه ۹ خرداد در مجله ورزشی زمانه، با افشین قطبی گفت و گو کردم و ابتدا از او پرسیدم که پیروزی پرسپولیس برای او شیرین‌تر بود یا سرمربی‌گری در‌ تیم ملی فوتبال ایران‌؟

Download it Here!

من فکر می‌کنم وقتی من آمدم پرسپولیس، هدف اولم قهرمانی پرسپولیس بود. به مردم و هواداران‌ قول قهرمانی دادم و توانستم خیلی باسختی و تلاش به این قول عمل کنم‌. من از ته قلبم خوشحالم که توانستم با این نتیجه‌های مثبت برای پیروزی، خیلی از مردم ایران را شاد بکنیم.

آن‌طور که همه به من می‌گفتند خیلی از صحنه‌هایی که در خیابان‌ها و در استادیوم اتفاق افتاد،‌ شبیه صحنه‌هایی بود که بعد از بازی ایران و استرالیا در جام جهانی ۹۸ اتفاق افتاد. یعنی واقعاً ده سالی بود که مردم از فوتبال این‌قدر شاد نشده بودند و پرسپولیس توانست با قهرمانی‌اش، واقعاً مردم را خیلی شاد بکند.

این قهرمانی برای خودتان چه طور بود‌؟

من خیلی خوشحال شدم و فکر می‌کنم صحنه‌ها این را نشان داد و احساس‌های مختلفی در قلبم بود. من جاهای مختلفی کار کردم، کارهای سختی انجام دادم. ولی فکر کنم واقعاً این قهرمانی تجربه‌ای است که هیچ‌وقت فراموش نخواهم کرد و قطعاً یکی از بهترین تجربه‌های زندگی من است.


افشین قطبی در فرودگاه، پیش از ترک ایران

آقای قطبی، بعد از این پیروزی تا حالا صحبت‌های زیادی شده، معلوم نیست شما در پرسپولیس می‌مانید یا نمی‌مانید، یا از شما خواسته‌اند بمانید و یا خودتان دلتان می‌خواهد بمانید. الان با این جلسه‌ای که با مدیران پرسپولیس داشتید، آیا در این مورد تصمیمی گرفته شده است؟

نه، تصمیمی گرفته نشده و ما چند جلسه‌ی دیگر هم خواهیم داشت در این چند روزه. گفت‌و گوها برسر دو موضوع مختلف است. یک موضوع شخصی‌ است که واقعاً من اگر این تیم را بردارم، می‌خواهم که قهرمان آسیا بشود تا بعد بتوانم در چشم مردم نگاه بکنم. قبل از شروع فصل باید بتوانیم بگوییم که این تیم می‌تواند قهرمان آسیا بشود. فکر کنم مردم فقط با این راضی خواهند بود و انتظار از پرسپولیس زیاد است و این تلاش زیادی لازم دارد. فکر کنم از امروز تا آخرین بازی در جام آسیایی، روزی ۱۶ تا ۲۰ ساعت باید کار کرد.

من از سال ۲۰۰۱ تا الان اصلاً فرصت استراحت نداشتم. در دو جام جهانی، یک جام آسیا با کره و با سه باشگاه مختلف در سه کشور مختلف بودم. سه باشگاه که یکی بلووینگز بود در سامسونگ کره به مدت دوسال، یک‌سال و نیم با گالاکسی و یک‌سال هم با پرسپولیس، و هیچ‌وقت بین این کارها من واقعاً استراحتی نداشتم.

قهرمانی پرسپولیس خیلی سخت به‌دست آمد. من فکر می‌کنم کمی استراحت لازم دارم. این یک موضوع است. موضوع بعدی این است که در رابطه با امکانات و تمام حرکاتی که پرسپولیس باید انجام بدهد تا بتواند خودش را حاضر بکند برای قهرمانی، بحث‌های مختلفی وجود دارد. این دو موضوع فعلاً درحال بحث است.

غیر از مساله‌ی خستگی‌تان و استراحتی که احتیاج دارید، ‌ موضوع‌های دیگری که ممکن است سد راه شما باشد چه هستند؟

خیلی چیزهای مختلف‌ هستند. جام آسیا، جام خیلی مشکلی است. تیم‌هایی در ژاپن و کره و عربستان هستند که واقعاً با بیشترین بودجه و بیشترین امکانات و با برنامه‌ریزی‌های خیلی دقیق و بازیکنانی با کیفیت خیلی خیلی خوب وارد مسابقات می‌شوند و پرسپولیس، رقیب این‌هاست‌.

من فکر می‌کنم این موضوع خیلی مهمی است که باشگاهی مثل پرسپولیس با انتظار زیاد مردم و هوادارنش بخواهد برود با این تیم‌های بزرگ آسیا بازی بکند و قهرمان آسیا بشود، ما باید فکر آن باشیم.

باید جوری برنامه‌ریزی کرد که بتوان در سه جام بازی کرد. ما دیدیم سپاهان با تمام بودجه‌ای که دارد، با تمام امکانات و مدیریت و برنامه‌ریزی‌ای که کرده بود، از هر سه جام حذف شد، یعنی جام نبرد. واقعاً سپاهان یکی از تیم‌هایی است که در کشور ما بیشترین بودجه و بیشترین امکانات را دارد.

این نشان می‌دهد که این کار خیلی مشکلی است. من کنترلی بر بودجه ندارم و باید از بالا تصمیم بگیرند که حمایت کنند، برنامه‌ریزی کنند و پول بگذارند برای این باشگاه که بتواند آن موفق شود. این یکی از موضوع‌ها‌ست. مساله ی دیگر بازیکن‌ها و کادر فنی و تدارکات هستند. باید هر نفر را در این باشگاه با میکروسکوپ نگاه کرد و گروهی را انتخاب کرد که بتوانند در این سه جام بازی بکنند.


افشین قطبی در فرودگاه، پیش از ترک ایران

نمی‌‌شود فقط بگوییم یاعلی و برویم جلو. باید واقعاً بسیار ب با دقت تمام مسایل مختلف این باشگاه را نگاه کرد، از پرسنل‌اش گرفته تا امکاناتش تا بودجه‌اش.

اگر درست فهمیده باشم با آن مذاکراتی که تا به‌حال با پرسپولیس داشته‌اید و آن شرایطی که شما برایشان گذاشته‌اید، شاید تا الان مورد قبول واقع نشده، این‌طور است؟

نه، اصلاً اینطور نیست. ما واقعاً خیلی شفاف و با صداقت صحبت کردیم. پرسپولیس، باشگاه مردم است و ما هم فقط موفقیت پرسپولیس را می‌خواهیم و من فقط می‌خواهم بگویم که صحبت‌های ما خیلی رک و دوستانه بود و اصلاً سر من صحبتی نکردیم که من باید چه شرایطی داشته باشم تا بمانم.

من فقط صحبت کردم که اگر این باشگاه باید به جام آسیا برود، باید خیلی چیزها در این باشگاه عوض بشود، خیلی کارها باید انجام بشود و تلاش و انرژی ۱۶ تا ۲۰ ساعت در هر روز لازم است و باید از امروز شروع کرد. ممکن است من آن شرایط را نداشته باشم و ممکن است باشگاه آن چیزی را که لازم دارد نداشته باشد.

فکر می‌کنید که چند درصد ممکن است در پرسپولیس بمانید؟

دوست ندارم با درصد بگویم. فکر می‌کنم آن موضوع‌هایی که صحبت کردیم، خیلی پیچیده است و خیلی باید روی آن فکر بشود و هنوز آن‌طور برای من روشن نیست که بتوانم تصمیمی به این بزرگی بگیرم.

این تصمیم برای میلیونها نفر و برای خودم و خانواده‌ام است، این تصمیمی برای بازیکن‌ها‌ست و تصمیم خیلی مهمی است و من دوست ندارم این تصمیم را به احساس ربط بدهم. من در زندگی‌ام، هر کاری می‌کنم با برنامه‌ریزی می‌کنم و وقتی هم آمدم به پرسپولیس با برنامه‌ریزی بود. برای سال بعد هم من برنامه‌ریزی دارم می‌کنم و سعی می‌کنم تصمیم درستی برای همه بگیرم.

تا کی... یعنی مردم ایران تا کی می‌فهمند که...

این هفته. آخر هفته ما فکر می‌کنم تصمیم‌مان را بگیریم.

حتماً خودتان می‌دانید که آقای استیلی چندین بار گفته‌اند که اگر به‌عنوان سرمربی برای فصل بعد پذیرفته نشود، پرسپولیس را ترک می‌کند. نظر شما در مورد صحبت ایشان چیست؟

من فکر می‌کنم این‌ها را تکذیب کردند و حرفشان را عوض کردند. هر مربی و هر شخصیتی باید هدف و کیفیت خودش را بشناسد و تصمیم بگیرد که چه وظیفه‌ای برعهده‌ی او خواهد بود. من به ایشان خیلی احترام می‌گذارم. ما واقعاً در این یک سال باهم دوستان خیلی خوبی شدیم و توانستیم با همکاری همدیگر، کار بزرگی برای پرسپولیس انجام بدهیم. من فقط آرزوی موفقیت برای ایشان می‌خواهم. حالا پرسپولیس باشد یا جای دیگر.

اگر با پرسپولیس به نتیجه‌ای نرسیدید، حاضرید برای تیم‌های دیگر در ایران سرمربی‌گری کنید؟

پرسپولیس، قلب من است، باشگاه من است، همیشه من با پرسپولیس خواهم بود و من با آقای کاشانی هم صحبت کردم که اگر من سال آینده با پرسپولیس کار نکنم، با هیچ تیم ایرانی دیگری کار نخواهم کرد و سعی می‌کنم کار را در یک کشور دیگر، با یک باشگاه دیگر و با یک فدراسیون دیگری انجام بدهم.

به غیر از تیم ملی فوتبال ایران؟

بله.

Eteraaz - ایران - تهران
همونطور که همه قطبی رو دوست داشتند ، فکر کنم خود قطبی هم بدجوری دلش تو ایران مونده . من فکر کنم بزودی بر میگرده .
یکشنبه 12 خرداد 1387

khodadadeh - ایران - تهران
ایشون زحمت زیاد کشید ولی متاسفانه یه چیزی رو ندونست که:
اینجا ایران است
دوشنبه 13 خرداد 1387

ezatdf - ایران - تهران
بنظرم بیشترش تقصیر ما بود که افشین رفت اگر توی کامنت نمایشگاه نقاشی همسرش اینقدر بهش ایراد نمی گرفتیم و تو سرش نمی زدیم و الکی ازش تعریف می کردیم شاید تصمیمشان عوض می شد من فکر کنم جمله آخر همسر افشین این بوده بیا از اینجا بریم افشین اینا از هنر هیچی حالیشون نیست
دوشنبه 13 خرداد 1387

elvis2002 - سوپد - گوته برگ
این قطبی هم حرفا میزنه ها در کشوری که مدیریت امام زمانی داره فوتبالش را هم علی کنترل میکنه دیگه.اه
دوشنبه 13 خرداد 1387

parinaz87 - المان - کلن
خوب راست می گه ایرانی ها یک ادم متعصب خرافاتی مثل علی دایی را لازم دارن که به جای فکر کردن به بالابردن علم و تکنیک این ورزش که امروزه کشورهایی موفق هستند که تکنیک و مدیریت این ورزش را بلدند نه از روی ایدولوژی و رابطه بازیکن ها انتخاب بشن بعد با طلسم و دعا ....بخوان تیم ملی و ورزش کنند
دوشنبه 13 خرداد 1387

khoshteep - کانادا - ونکوور
فقط با یا علی نمیشه یا زهرا و یا حسین و یاجعفر صادق و یا امام رضا و یا امام زمان و یا ابوالفضل دیگه حتما حتما گارانتیه با ضمانت ابدی..
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

ezatdf - ایران - تهران
افشین جان اگر با "یاعلی " نشد " یا سید علی " رو امتحان کن.
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

garadagh - سویدن - مالمو
درسته از قدیم گفته اند جایی که یا علی میگن انجا حمالیه
اما جایی که یا حسین مگین بخوربخوره
چهار‌شنبه 15 خرداد 1387

iranking - المان - مونیخ
چرا با یا علی نمیشه ؟ اون گاومیش با یا ابولفضل اونقد اهن بلند میکنه بعد با یا علی که پدر ابوالفضله نمیشه ؟ ...یه چی میگیا !!
جمعه 17 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.