سند هویتی خلیج فارس از دست رفت

سند هویتی خلیج فارس از دست رفت

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به این‌که فردی مظنون در ارتباط با تخریب کتیبه هخامنشی خارک شناسایی شده است، گفت: به‌دلیل مسایل امنیتی، درباره فرد مظنون و قصد او از تخریب عمدی اثر نمی‌توان چیزی گفت؛ ولی با همکاری دادگستری و یگان حفاظت سازمان، مظنون را شناسایی کرده‌ایم و با ارایه اطلاعات، ممکن است که او خود را مخفی کند.

به گزارش ایسنا روز گذشته (دهم خردادماه) توسط دوست‌داران میراث فرهنگی اعلام شد که کتیبه میخی فارسی باستان کشف‌شده در جزیره خارک، به‌دست اشخاص ناشناس با پتک و تیشه نابود و منهدم شده است. این کتیبه، آبان‌ماه سال گذشته در جریان عملیات احداث یک جاده پیدا شد و از آن به‌عنوان سند هویتی خلیج فارس و سندی درباره نام «خلیج فارس» یاد می‌شد.

در مطالعه‌ این کتیبه توسط کارشناسان اعلام شد که متن این اثر هخامنشی در پنج سطر و به زبان فارسی باستان نوشته شده است.

احمد دشتی ضمن، تخریب 10 تا 15 درصدی این کتیبه تاریخی را تأیید و بیان کرد: این کتیبه با هماهنگی نیروی انتظامی، بخشداری خارک و مقامات محلی نگهداری می‌شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به کشیدن فنس قفل و کلیددار در اطراف این کتیبه، اظهار داشت: روز گذشته به ما خبر رسید که فردی با ورود به محوطه، روی قسمتی از کتیبه خط کشیده است.

وی درباره شیوه‌ حفاظت از کتیبه تاریخی خارک، توضیح داد: آنجا کشیکی داریم که به کتیبه سرکشی و آن‌را چک می‌کند.

او درباره این‌که عبور از فنس ایجادشده در اطراف کتیبه کاری آسان بوده است، گفت: در فاصله 50 تا 60 متری کتیبه، کیوسک حراست نفت قرار دارد که نیروی انتظامی هم آنجا به‌صورت شبانه روز کشیک می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر کتیبه مراقب دایم داشته، چگونه تخریب شده است؟ بیان کرد: کشیک شبانه‌روز مراقب بوده، اما حالا ممکن است، یک زمان، جایی رفته باشد که فرد مظنون هم از همان لحظه استفاده کرده است.

دشتی بر بررسی برای شناسایی مظنون تأکید کرد و افزود: روی قسمت‌هایی از کتیبه خط‌ کشیده شده است و احتمال دارد، فرد مظنون با میخ یا چیزی شبیه آن این کار را کرده باشد.

وی با تأیید عمدی بودن تخریب کتیبه تاریخی خارک، ادامه داد: ما به‌دنبال مظنون هستیم، ولی نباید اطلاعات را بیرون دهیم، چون ممکن است که مظنون از دست برود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر در پاسخ به این پرسش که انگیزه تخریب‌کننده اثر از این اقدام چه بوده است، توضیح داد: ما محکم به‌دنبال کار هستیم و چون درحال پی‌گیری هستیم، نباید اطلاعات را منتشر کنیم. البته ممکن است که فرد مظنون فرصت نکرده باشد، همه اثر را از بین ببرد. کسی که این کار را انجام داده، مترصد زمان بوده است.

وی درباره انتقال این کتیبه به موزه نیز اظهار کرد: کتیبه روی صخره قرار گرفته و همین ویژگی، نشانه اصالت آن است و این اثر را نمی‌توان منتقل کرد.

او با اشاره به بازدیدش از کتیبه تاریخی خارک پس از تخریب آن، افزود: حدود 10 تا 15 درصد آن دچار تخریب شده و مشخص است که کتیبه تاریخی خارک خیلی متضرر نشده است و قسمت‌های اصلی آن مشکلی ندارند.

دشتی در شرایطی این سخنان را مطرح کرد که معاون بخشدار جزیره خارک اعلام کرده است: 70درصد نوشته‌های کتیبه به‌شدت آسیب دیده و تنها یک خط از آن سالم مانده است.

همچنین رضا مرادی غیاث‌آبادی ـ دوست‌دار میراث فرهنگی ـ گفته است که اکنون نگرانی دیگری نیز برای تخریب احتمالی دیگر آثار باستانی نویافته در جزیره خارک مانند سمت‌نمای جغرافیایی و نردهای سنگی وجود دارد.

aytak - ایران - تبریز
متاسفم عامل هر کی باشه واقعا باید عذاب وجدان بگیره نمی دونم چطوری دلش اومده لا اقل می دذدیدش ولی نابودش نمی کرد
یکشنبه 12 خرداد 1387

SAMAN DAR BE DAR - انگلیس -
تف به اون روتون که نمیتونید از چیزای با ارزش مراقبت کنید
----------------------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر محل زندگی خود را به فارسی بنویسید در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
یکشنبه 12 خرداد 1387

fdsa60 - ایران - تهران
اون آدم وحشی بدون شک یکی از اعراب خود فروخته ایرانیه .
یکشنبه 12 خرداد 1387

R0CK - ایران - تبریز
بی عرضه های چلمنگ احمق !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 12 خرداد 1387

newsms - امریکا - کالمبوس
امیدوارم نسل اعراب از رو زمین منقرض بشه الهی امین
یکشنبه 12 خرداد 1387

ali-vienna - اتریش - وین
آی خاک تو سر دولتی که از این کتیبه هم نتونه نگهداری کنه
".... اما حالا ممکن است، یک زمان، جایی رفته باشد که فرد مظنون هم از همان لحظه استفاده کرده است"
آخه نفهم ها، مگه یه لنگه نعلین بوده که ولش کرده و رفته؟!
آدم دردش را به کی بگه، شما یک کتیبه را مدیریت کنید، مدیریت جهان پیش کش! خاک بر سران
البته اینا همش آمده سازی برای تغییر نام خلیج همیشه فارس است. اما کور خواندند...
یکشنبه 12 خرداد 1387

dor az vatan - انگلیس - لیدز
خاک بر سر اون نگهبان احمق و مسئولین بی لیاقت.باید اون ادم مزدور عوضی رو کشت.اخرش هم میبینی کار خود همین کثافتهاست این کارو کردن تا خود شیرینی خودشون به این ملخ خورها ثابت کنند تا جای عیش و نوش اقایان از بین نره ولی اگر هویت یک ملت از بین رفت عیب نداره
یکشنبه 12 خرداد 1387

farhad_uk - انگلیس - لندن
ای پست فطرتها دلم به درد اومد مرگ بر اخوند درود بر پهلوی
یکشنبه 12 خرداد 1387

amirarsalan - امریکا - لس انجلس
خاک بر سرا!!!!
با یک توری محافظت از اثر تاریخی؟؟؟؟
دوشنبه 13 خرداد 1387

میرهاشمی - ایران - صدرآباد
خر چه داند قیمت نقل ونبات .اخه اینا چه میفهمن ارزش اینا چیه .آخه از یک
اثرباستانی به این شکل محافظت میکنن.من تو یه پیامی نظرم را راجع به جدایی جزایر سه گانه از ایران گفتم ولی متاسفانه درج نشد.الان هم میگم اگه این موارد تو هرکشوری بود به بهترین شکل ممکن نگهداری میشد.حالا چه آثار باستانی باشه چه خاک وزمین وشهروآبادی.اینالیاقت این چیزا را ندارن
دوشنبه 13 خرداد 1387

taheri6243 - -
تا حالا کی این سه تا جزیره رو دیده-چی داره-کجاس-چطور میشه رفت اونجا-جریان این جزایر هم جریان نه خود خورد نه کس دهده-این اقایون توی اون مملکت به اون گندگی با اون همه نفت موندن-نظر من:از هر جزیره نصفشو بدین بزارین اونا نصفشو بسازن ما بریم از نصفه اونا استفاده کنیم-یا ما که فکر بچه هامون نیستیم که تو چه مملکت اخوندی میخوان بزرگ بشن جزایرو بفروشین پولشو بدین به ملت ده هزار تومن هم بهتر از هیچه
---------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشور محل زندگی خود را به فارسی بنویسید.
با تشکر
دوشنبه 13 خرداد 1387

mehrnoosh - ایران - اهواز
هویت خلیج فارس با این کارا ازبین نمیره.اونا فقط خودشونو خط خطی کردن و بی عرضگیشونو در حفظ آثار ملی نشون دادن.
دوشنبه 13 خرداد 1387

سیروس کمال - امارات - دبی
(سند هویتی خلیج فارس از دست رفت)....
ای ایرانی ایران از دست رفت . ای ایرانی ایرانی از دست رفت . ای ایرانی هموطنت از دست رفت.ای ایرانی تاریخت ویران شد . دریای مازندرانش رفت . اروند رودش رفت . میدانید کی رفت ؟؟؟؟؟ از وقتی اعلیحضرت رفت .. وقتی که او بود چه کسی جرات داشت به ما چپ نگاه کند ؟؟ از وقتی که شعار ( خدا شاه میهن ) جای خود را به شعار ( خدا قران محمد این است شعار ملت ) و ( خدا قران خمینی این است شعار ملی ) را داد .. ایا در دو شعار اخیر نامی از میهن برده اند ؟؟؟
یزدان حافظ ایران و ایرانی باد .
دوشنبه 13 خرداد 1387

behrooz-5star - ایران - شیراز
فقط میتونم بگم خاک بر سر دولت کثافت ایران...
در ضمن یه گله هم از سایت دارم ؛ مگه هویت خلیج فارس به این کتیبه بوده که نوشتین سند هویتی خلیج فارس از دست رفت ؟ لا اقل می نوشتین یکی از اسناد هویتی یا همچین چیزی ؛ لطفا تیتر رو تصحیح کنید.
سپاسگزارم
دوشنبه 13 خرداد 1387

8036 - ایران - اصفهان
با سلام : به‌دلیل مسایل امنیتی، درباره فرد مظنون و قصد او از تخریب عمدی اثر نمی‌توان چیزی گفت؛ این کثافتها نمی خواهند چیزی از تاریخ ایران عزیزمان بماند اینها میخواهند تاریخ را از جمهوری اسلامی شروع کنند مثلا" ( کورش کبیر ) ( خمینی ) مرگ بر جمهوری اسلامی
دوشنبه 13 خرداد 1387

sam1 - انگلیس - لندن
چی تو این مملکت سالم وباقی مونده که این دومیش باشه............... نابود باد جمهوریه اسلامی و هوادارانش
دوشنبه 13 خرداد 1387

rastad - ایران - تهران
با سلام
با همه دوستان که هر نسبتی به این کثافتها دادین تشکر میکنم چون هر چی گفتین کمشونه راستی من میخوام یه چیزی بگم اینکه باور کنین که بی آبروها شاید هم اصلا توافق کردن و اسم خیلج فارس هم عوض کردن و دو دستی تقدیم اونوریا کردن از این بیشعور ها هر چی بگین بر میاد
راستی مدیر محترم سایت : در مورد موضوعی که آقای خلبان دکتر قالیباف که در این سایت خودتون چاپ کردین و بیشتر از 1 روز هم نبود و تازه نتونستیم باز کنیم اون موضوع چی شد (متن این بود که سیاست نجسه )
لطفا اونو دوباره بذارین
---------------------
کاربر گرامی
در کامنت قبلی شما لینک آن خبر را قرار دادیم.
لینک درخواستی شما
https://iranianuk.com/article.php?id=28119
می باشد .
با تشکر
دوشنبه 13 خرداد 1387

sam1 - انگلیس - لندن
چی تو این مملکت سالم وباقی مونده که این دومیش باشه............... نابود باد جمهوریه اسلامی و هوادارانش
دوشنبه 13 خرداد 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
طالبان منفور مجسمه ی بودا را در بامیان پس از 2500 سال نابود کرد .. و طالبان ایران این جر ثومه فساد و جنایت این سنگ نبشته ی با ارزش را.... حالا اگر مقبره ی تازیان قاتل بود 4چنگولی مواظب بودند که مبادا 1 سانتیمتر ان به فنا نرود...کی این دیوانگان تازی دست از سر ایرانیان بر می دارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 13 خرداد 1387

soheil 1pa - انگلیس - پلیموت
هویت یعنی چفیه...هویت یعنی چادر و حجاب...هویت یعنی کشف امامزادههای جدید نوک کوه....پاسارگارد و تخت جمشید و بیستون بفرموده اقایان ملاها یعنی نماد تاج وتخت و طاقوت...ای دوصدلعنت به عوامل رژیم اخوندی.
دوشنبه 13 خرداد 1387

markez - لبنان - بیروت
سلام
من ایرانی نیستم و از عرب وحشى که متأسفانه باید باهاشون زندکى کنم متنفرم اما خدایش تا اونجایی که من تو دنیا دیدم و خوندم خلیج فارس بود نه خلیج عرب، خودتون یه کم فکر کنید من تاریخ ایران رو خوندم اما اون موقع که ایران مهد علم و هنر و دانش بود عربها وحشى بودند و خدا براشون بشت سر هم بپغمبر میفرستاد تا ادمشون کنه. من که میکم خلیج فارس نه خلیج عرب،
دوشنبه 13 خرداد 1387

mah1 - ایران - تهران
soheil 1pa مرسی از نوشته اتون .
دوشنبه 13 خرداد 1387

n1002 - کانادا - تورنتو
ایران کشور عزیزم فقط میگویم متاسفم امید وارم ما مردمت را حلال کنی که از آب و خاکت جلوی این مزدوران دفاع نکردیم
دوشنبه 13 خرداد 1387

mah1 - ایران - تهران
markez - لبنان - بیروت سلام عزیز. مرسی از نظرت .
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

tnt20 - لهستان - ورشو
شاید اصلا از اولش دروغ گفتندو کتیبه ای نبوده حالا دیدن روشون کم شده می گن کسی خرابش کرده.
از این ... ها هر دروغی بر می آید که سر همه رو گول بمالند.
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

ali_abdol2003 - ایران - کاشان
آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...آه...
جمعه 17 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.