درخواست مالکی برای بخشودگی بدهی های عراق

درخواست مالکی برای بخشودگی بدهی های عراق

تدابیر امنیتی شدیدی در محل برگزاری کنفرانس عراق در استکهلم به اجرا درآمده بود
نوری مالکی، نخست وزیر عراق درخواست کرده است که از میلیاردها دلار بدهی های خارجی کشورش صرفنظر شود.

آقای مالکی این درخواست را درهمایش بین المللی بررسی پیشرفت ها و نیازهای مالی عراق در استکهلم، پایتخت سوئد مطرح کرد.

نخست وزیر عراق گفت بدهی ها و غرامت های جنگی که عراق باید پرداخت کند، میراثی است که از دوره صدام حسین، رئیس جمهور سابق این کشور باقی مانده و سدی در برابر پیشرفت عراق ایجاد کرده است.

بدهی های عراق به 60 میلیارد دلار بالغ می شود که بیشتر آن دیون این کشور به عربستان سعودی، کویت و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

حدود یکصد نماینده از کشورهای مختلف جهان در این همایش یک روزه در استکلهم شرکت دارند.

این نخستین کنفرانس بین المللی پس از اجلاس مشابهی است که در ماه مه سال گذشته میلادی در شرم الشیخ، در مصر، برگزار شد.

شرکت کنندگان در اجلاس شرم الشیخ برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی و استقرار صلح در عراق، موسوم به میثاق با عراق را مورد تایید قرار دادند.

نمایندگان بیش از شصت کشور شرکت کننده در اجلاس شرم الشیخ متعهد شدند که برای تحقق این برنامه به عراق کمک کنند و از جمله سی میلیارد از بدهی های خارجی این کشور را مشمول بخشودگی قرار دهند.

همایش استکهلم، که ریاست مشترک آن را نوری المالکی، نخست وزیر عراق، و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، بر عهده دارند پیشرفت در اجرای میثاق با عراق در خلال یک سال گذشته را ارزیابی می کند.

استافان دی میستورا، دیپلمات سوئدی و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق، اجلاس استکهلم را بسیار مهم دانسته و زمان حاضر را "مقطعی حساس در تاریخ عراق" توصیف کرد.

آقای دی میستورا گفت مسیر تحولات کنونی مشخص خواهد کرد که آیا عراق به یک کشور با ثبات، توانمند و حاکم بر سرنوشت خود تبدیل می شود و یا اینکه گرفتار هرج و مرج خواهد بود.

babaktoronto - کانادا - تورنتو
خیلی جالبه شما در این مطلب جایی از 100 میلیارد دلار طلب ایران از عراق میبینید؟ این یعنی چی؟ یعنی اینکه عراقیها صراحتا به ایران میگن چه کشکی چه دوغی ؟ما حالا که دستمون به مسیولین و خادمان !!! این مردم نمیرسه از این طرفدارای دواتیشه انها از برزیل و دوسلدورف و مخصوصا انها که حضور فعالانه ای در کشورهای حاشیه خلیج فارس دارند میپرسم چرا این مسیولین نظام اخوندی از عنوان این بدهی عراق به ایران ترس دارند و اصولا دلیل تمایل هییت حاکمه ایران از مسکوت ماندن این جریان چیه؟ پرت و پلا نگیدا اگه حرف حساب دارید جواب بدید اقای ایلیا از بحرین بیانیه اسلامی هم نمی خوام صادر کنی مثل دفعه قبل بعد ادعا کنی که جواب منو داده بودی یه جواب منطقی میخواهم.
یکشنبه 12 خرداد 1387

پینیسیلین - هند - پونا
مالکی جون .همه برادران لبنانی و فلسطینی و غیره که گذاشتند به .... ما.شما هم روش.ما عادت داریم.
دوشنبه 13 خرداد 1387

mihanparast - ایران - اصفهان
babaktoronto - کانادا - تورنتو باهات موافقم.
ایران باید پولشو بگیره حالا دیگران می‌خواند ببخشند مختارند.
دوشنبه 13 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.