دئودورانت؛ارزان ولی خوشبو

دئودورانت؛ارزان ولی خوشبو

بسیاری از مردم معتقد هستند که بین فصل تابستان و افزایش بوی بدن ارتباط مستقیم وجود دارد، اما واقعیت این است که فرقی نمی‌کند در چه فصلی باشیم، تابستان یا زمستان در هر فصلی ممکن است تعرق بدن افزایش یابد. تابستان به علت گرمای هوا و در زمستان به دلیل پوشیدن چند لباس روی یکدیگر، این مشکل گاه گاهی به وجود می‌آید.

همچنین بیشتر مردم عرق را علت اصلی بوی بد بدن می‌دانند، ولی واقعیت این است که عرق چیزی جز آب و نمک نیست.
عرق از غدد ترشح‌کننده که درون پوست هستند، تولید می‌شود و برای خنک کردن بدن بسیار موثر است. هنگامی‌که این آب به آرامی‌از روی پوست بدن تبخیر می‌شود، با گرفتن گرمای بدن، پوست را خنک کرده و مثل یک کولر طبیعی عمل می‌کند. ولی آنچه موجب می‌شود عرق کردن بوی بد به وجود بیاورد، باکتری‌هایی هستند که روی سطح پوست زندگی می‌کنند.
اگر عرق مدت طولانی روی سطح پوست باقی بماند، باکتری‌هایی که به صورت طبیعی روی پوست وجود دارند، در اثر واکنش‌های شیمیایی، بوی بد بدن را به وجود می‌آورند.
ضدبوها یا خوشبو کننده‌های بدن باکتری‌ها را از بین برده ، بوی مطبوعی بجا می‌گذارند. ضد عرق‌ها مانع عرق کردن می‌شوند. بو یا رایحه داخل ضدبوها و نمک‌های آلومینیوم داخل ضد عرق‌ها نیز به‌ندرت باعث مشکل می‌شوند.
به طور کلی می‌توان فرآورده‌های مربوط به تعریق را به دو گروه عمده تقسیم کرد. گروهی که بر عملکرد تعریق موثرند و گروهی که اثری بر عملکرد تعریق ندارند. دئودورانت‌ها (خوش‌بو کننده‌ها) به طور عمده از فرآورده‌های آرایشی هستند که اثری بر عملکرد تعریق ندارند و تنها بوی بدن را کنترل می‌کنند.
گرچه بعضی از دئودورانت‌ها حاوی مواد ضدعفونی کننده و ضدباکتری نیز هستند؛ ولی اغلب تکیه اصلی این مواد بر کنترل بوی بدن به کمک مواد معطر است و در واقع این ماده خوشبو اساس ترکیب آنها را تشکیل می‌دهد. دئودورانت‌ها به طور عمده به صورت اسپری در بازار موجودند.
دئودورانت‌ها
استفاده از مواد ضد عرق و ضدبو (دئودورانت‌ها و مام‌ها) باعث کوچک شدن سلول‌های عرق شده و ترشحات عرق را کم می‌کند؛ لذا استفاده از مواد مذکور که دارای نشان استاندارد و تاییدیه باشند در برطرف سازی بوی بد عرق تاثیر بسزایی خواهند داشت.دئودورانت‌ها خوشبو‌کننده‌هایی
 هستند که می‌توانند تا حدودی بوی بد بدن را از میان ببرند.دئودورانت برای پنهان کردن بوی بدن کاربرد دارد و باکتری‌هایی که بو تولید می‌کنند را از بین می‌برد. این ماده هیچ‌گونه مانعی در تعریق ایجاد نمی‌کند، اما در عوض بوی زننده‌ای که در اثر تعریق ایجاد می‌شود را از بین می‌برد.
همچنین دئودورانت‌ها برای تمام نقاط بدن قابل استفاده‌اند و فقط مخصوص زیر بغل نیستند. اگرچه دئودورانت‌های مخصوص زیر بغل، پر‌مصرف‌ هستند، اما دئودورانت‌ها تقریبا برای هر نقطه از بدن  که بوی عرق تولید ‌کند قابل استفاده است.
این ماده در قالب مایع، ژل، پودر، کرم و اسپری موجود است و همان‌طور که دئودورانت پودری، بهترین گزینه برای پاهای شماست، نوع کرمی‌یا اسپری آن برای زیر بغل‌ها مناسب‌تر است.
اما این دئودورانت‌ها یا همان اسپری‌های زیر بغل اگرچه به علت دارا بودن اسانس، پوست را خوشبو می‌کند، ولی در میزان تعرق بدن نقشی ندارند. بنابراین در کنار آنها به مواد ضد عرق نیز نیاز است.این محصولات معمولا جنبه دارویی داشته و میزان تعریق بدن را کاهش می‌دهد. البته این روزها محصولات جدیدی در قالب انواع مام‌های صابونی به بازار آمده است که ترکیبی از مواد ضد عرق و خوشبوکننده است  و به وسیله این مواد می‌توان راحت‌تر بوی بد بدن را از میان برد.
ضد تعریق
ضدتعریق‌ها از زیرمجموعه‌های دئودورانت‌ها محسوب می‌شوند و همین امر، باعث ایجاد سوءتفاهم در مورد این محصول شده است.
همان‌طور که دئودورانت‌ها بوی بد را از بین می‌برند، ضدتعریق‌ها نیز روند تولید عرق را کند می‌کنند.یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده ضدتعریق‌ها، ترکیبات آلومینیوم است که در کاهش تولید عرق بسیار موثرند. ضدتعریق‌ها از طریق مجاری عرق وارد بدن شده و سدی ایجاد می‌کنند که به طور موقت، از تعریق بدن جلوگیری می‌کند؛ درست مثل چوب‌پنبه‌ای که سر یک بطری می‌گذارند.
ضدتعریق‌ها هم مثل دئودورانت‌ها در شکل‌های مختلفی عرضه می‌شوند؛ ژل، پودر، کرم و اسپری، اما این ماده برخلاف دئودورانت‌، بیشتر برای زیر بغل استفاده می‌شود و به‌ندرت در دیگر نقاط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بوی زننده از کجا می‌آید؟
بوی بدن از ترکیب عرق و باکتری حاصل می‌شود. البته عرق به نوبه خود کاملا بی‌بو است. این باکتری است که با عرق بدن مخلوط شده و چنین بوی زننده‌ای را به وجود می‌آورد.
بدن ما دو نوع عرق آپوکرین و اکرین ترشح می‌کند. عرق اکرین برای پایین آوردن درجه حرارت بدن ما، مثلا هنگام ورزش یا زمانی که هوا خیلی گرم است، کاربرد دارد. این نوع عرق در همه قسمت‌های بدن به طور یکنواخت ترشح می‌شود و بی بو است.
آپوکرین نوع ویژه‌ای از ترشحات است که در قسمت‌های مختلف بدن  ایجاد می‌شود.
اما چه چیز باعث می‌شود که عرق آپوکرین چنین بوی زننده‌ای از بدن ما ایجاد کند؟
باکتری‌هایی روی بدن ما وجود دارد که از عرق آپوکرین تغذیه می‌کنند و این بوی زننده و منزجرکننده را به وجود می‌آورند.
در واقع، باکتری‌ها برای دفع غذا پیوندهای شیمیایی را می‌شکنند، اما از عرق ما تغذیه می‌کنند و همین باعث بوی بد می‌شود.
چگونه خوشبو شویم
در اتاق بیشتر افراد و در مقابل آینه‌ها شیشه‌های قد و نیم قد دئودورانت، مام و عطر وجود دارد. شما کدام یک از این محصولات را استفاده می‌کنید؟
اگر رابطه شما با دئودورانت‌ها بهتر است باید گفت که این اسپری‌های زیر بغل فقط بوی خوشی را تولید می‌کنند، ولی اثری بر میزان ترشح عرق ندارند. شما باید در هنگام خرید این محصولات، نوعی را بر گزینید که علاوه بر خوشبو کردن بدن، خاصیت ضد عرق هم داشته شد.
طرفداران مام هم باید بدانند که چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل را با آب و صابون بشویند.

shekamo - نورو - اوسلو
دودرانت زدن کاری به فصل نداره که
دوودرانت باید بی بو باشه
سه‌شنبه 14 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.