گسترش موج اعتصاب ها در اروپا

گسترش موج اعتصاب ها در اروپا

ماهیگیران بلژیکی تظاهرات گسترده ای در اعتراض به گرانی سوخت به راه انداختند
تظاهراتی که در اعتراض به قیمت بالای سوخت در اروپا شروع شده گسترش بیشتری یافته و در حال حاضر هزاران ماهیگیر در کشورهای مختلف اروپا در اعتراض به گران شدن بی حد مواد سوختی دست به اعتصاب زده اند.

رهبران اتحادیه های کارگری می گویند امروز تمام قایق های ماهیگیری در سراسر سواحل پرتغال همچنان در بندرها لنگر انداخته بودند و در اسپانیا هفت هزار ماهیگیر تظاهراتی در برابر وزارت کشاورزی این کشور در مادرید به راه انداختند.

ماهیگیران فرانسوی نیز چندین هفته است به اتفاق همقطاران خود در بلژیک و ایتالیا در حال اعتراض به سیر صعودی بهای سوخت هستند.

دیوید ویلی، خبرنگار بی بی سی در رم، می گوید در حالی که مذاکرات نمایندگان اتحادیه ماهیگیران با مقامات ایتالیا ادامه دارد، ماهیگیران این کشور فعلا سیاست صبر و انتظار را اختیار کرده و منتظر نتیجه گفتگوها هستند

در اوایل هفته جاری رانندگان کامیون در بریتانیا و هلند در تظاهرات مشابهی شرکت کردند.

در پی اعتصاب کامیونداران بلغارستان در دو روز قبل، رانندگان اتوبوس این کشور نیز امروز دست به یک اعتصاب یک ساعته می زنند.

این اعتصاب ها نشان دهنده خشم اعضای اتحادیه های کارگری از افزایش قیمت سوخت به دلیل رسیدن قیمت نفت به بالاتر ازهر بشکه 130 دلار بود.

ماهیگیران می گویند قیمت گازوئیل که در ظرف 5 سال گذشته 300 درصد افزایش یافته بود اکنون به رقم بی سابقه ای رسیده است ولی قیمت عمده فروشی ماهی در 20 سال گذشته تغییری نکرده است.

تظاهرکنندگان خواستار کمک مستقیم فوری به صنعت ماهیگیری و نیز افزایش یارانه ها شده اند.

کمیسیون اروپا در بیانیه ای گفته است در برابر این درخواست ها انعطاف پذیری نشان خواهد داد ولی دادن یارانه برای جبران افزایش هزینه سوخت را منتفی دانسته است.

مشکلات ناشی از افزایش نگران کننده بهای نفت به ماهیگیران و رانندگان کامیون ها در اروپا محدود نمی شود و این معضل اقتصادی کشورهای غنی و فقیر جهان را به طور فزاینده ای تحت فشار قرار داده است.

در حالی که قیمت نفت بیش از دو برابر شده و به بالاتر از هر بشکه 130 دلار رسیده است، هم مصرف کنندگان و هم صاحبان صنایع و بازرگانی ضربه اقتصادی سختی خورده اند.

بنزین در بسیاری از کشورها به کالایی خارج از توان خرید تبدیل شده و خطر اعتصاب ها و نا آرامی های اجتماعی در بسیاری از کشورها به یک واقعیت تبدیل شده است.

persia_64 - ایران - طهران
اگر ایران بود / چنان سرکوب میشدن که دیگه به قبر ننه شان بخندند که از این اعتصاب ها کنند
شنبه 11 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.