دو مدرک ابهام آمیز در پرونده قتل مقابل باشگاه بیلیارد

دو مدرک ابهام آمیز در پرونده قتل مقابل باشگاه بیلیارد

محمد همچنان در انتظار صدور دستور توقف اجرای حکم قصاص است

 در حالی که متهم پرونده قتل مقابل باشگاه بیلیارد زیر تیغ مرگ قرار دارد، دو مدرک ضمیمه پرونده شده که می تواند به اثبات بی گناهی وی در خصوص اتهام قتل عمدی بینجامد.

متهم این پرونده که محمد فدایی نام دارد روز اول اردیبهشت ماه سال 83 در سن 17 سالگی هنگامی که قصد داشت نقش میانجیگر یک نزاع دسته جمعی را در مقابل باشگاه بیلیاردی در رباط کریم ایفا کند، از سوی یکی از طرفین دعوا مورد اصابت ضربات چوب قرار گرفت و در همان هنگام چاقویی را به طرف این جوان 21 ساله به نام سعید گرفت و ضربه یی به او زد.

هر چند محمد پس از مرگ سعید اعلام کرد در دفاع از خود دست به چنین کاری زده است، اما نتوانست این ادعای خود را در دادگاه ثابت کند چرا که وکلای مدافع او قلابی، کلاهبردار و ناآشنا به موازین حقوقی بودند. از سویی دیگر در حالی که پزشکی قانونی نظر داده بود دو ضربه به مقتول وارد شده است، محمد در تمام مراحل دادرسی فقط وارد کردن یک ضربه را پذیرفت که باز هم محروم بودن او از حق وکیل سبب شد وی نتواند بر این ادعای خود پافشاری کند. پس از آنکه محمد به قصاص محکوم شد و حتی یک بار پای چوبه دار رفت، ماجرای قلابی بودن وکلای او مطرح و اجرای حکم وی متوقف شد با این وجود اخیراً مقامات آگاه خبر داده اند نام این جوان بار دیگر و بدون محاکمه مجدد در فهرست مرگ قرار گرفته است.

مدارک پزشکی

شمارش معکوس برای پسر جوان در حالی آغاز شده است که وجود دو مدرک در پرونده می تواند وی را از اتهام قتل عمدی دور کند. مطابق گزارش اعلام شده درباره قتل سعید، این جوان پس از مجروح شدن در محل درگیری به یک مرکز درمانی که به عنوان زایشگاه فعالیت می کرد انتقال یافت و در آنجا پزشکی عمومی سعید را جراحی کرد و این جوان سه ساعت بعد از انتقال به بیمارستان جان باخت. اکنون این ابهام وجود دارد که اگر ضربه وارده به مقتول کشنده بود وی باید در همان لحظات اولیه فوت می شد، حال آنکه مرگ او پس از سه ساعت می تواند ناشی از کمبود امکانات مرکز درمانی و قصور پزشکی باشد. البته این ابهام باز هم به خاطر نبود وکیل مدافع در پرونده مورد بررسی قرار نگرفته و پزشکی قانونی احتمال وجود قصور پزشکی را مورد بررسی قرار نداده است. از سویی مطابق گواهی پزشکی قانونی علاوه بر یک شکاف یک تا سه سانتی متری که در پیکر مقتول مشاهده شده دو جرح دیگر روی جنازه وجود داشته که در بیمارستان و هنگام انجام عمل احیا به وجود آمده است، حال آنکه در همین گواهی هیچ اشاره یی به این موضوع که علت تامه فوت سعید کدام یک از جراحات است نشده است. بررسی این ابهامات می تواند محمد را از چوبه دار نجات دهد چرا که مطابق قانون حتی اگر یک درصد از مرگ مقتول ناشی از قصور پزشکی یا عامل دیگری باشد، اتهام قتل عمدی از بین خواهد رفت و متهم نباید به قصاص محکوم شود.

یک شاهد

در همین حال یک شاهد نیز ادعا کرده محمد عامل اصلی قتل نیست. مطابق گزارش ثبت شده در پرونده، نزاع در مقابل باشگاه بیلیارد در دو مرحله به وقوع پیوست؛ دعوای اول که به خاطر مسخره کردن یکی از عاملان نزاع توسط طرف رخ داد با میانجیگری خاتمه یافت، اما دقایقی بعد دوباره طرفین درگیری به جدال با یکدیگر پرداختند.

این شاهد در اظهارات خود گفت؛ یکی از دوستانم به نام «الف» در دعوا شرکت داشت. او مدتی را در زندان بود و پس از آنکه آزاد شد از وی خواستم برایم ماجرای آن درگیری را تعریف کند. ابتدا از این کار خودداری کرد ولی با اصرار زیاد من تعریف کرد هنگام دعوا در حالی که کارد دسته چوبی در دست داشت فردی از پشت به او ضربه زد و وقتی وی برگشت تا ببیند چه کسی ضربه را وارد کرده، چاقویش به سعید اصابت کرد.

وی ادامه داد؛ «الف» به من گفت از ترس اینکه نتواند ثابت کند چاقو به صورت اتفاقی به سعید برخورد کرده، موضوع را از همان ابتدا پنهان کرده است.

هر چند این شاهد محمد را عامل قتل نمی داند اما وی به جلسه محاکمه احضار نشد و اظهارات خود را مطرح نکرد. حال آنکه بازجویی از جوان می تواند گره دیگری از پرونده را باز کند.

بنابر این گزارش تلاش های محمد و خانواده اش برای توقف اجرای حکم قصاص همچنان ادامه دارد و آنان با پافشاری بر این نکته که متهم در مراحل دادرسی خلاف نص صریح قانون وکیل مدافع نداشته است خواستار برگزاری مجدد محاکمه هستند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.