رایس: ایران به سئوالات آژانس بین المللی پاسخ دهد

رایس: ایران به سئوالات آژانس بین المللی پاسخ دهد

خانم رایس به "نگرانی جدی" آژانس در مورد فعالیت های اتمی ایران اشاره کرد
در پی انتشار گزارش انتقاد آمیز سازمان ملل درباره برنامه اتمی ایران، آمریکا از ایران خواسته است به ابهامات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد این برنامه ها پاسخ دقیق و روشن بدهد.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، در اشاره به گزارش اخیر آژانس گفته است ایرانی ها باید مطالب بسیاری را در ارتباط با این گزارش توضیح دهند و افزوده است که این گزارش "اساسا می گوید ایران در زمینه پاسخ به برخی از سئوالات مهم و مبهمی که جامعه بین المللی درباره برنامه (اتمی) آنان دارد همکاری نمی کند."

خانم رایس در جریان سفری به سوئد برای شرکت در کنفرانسی درباره عراق به "نگرانی جدی" آژانس بین المللی انرژی اتمی در این زمینه اشاره کرد که ایران درباره آنچه ادعا می شود مطالعاتی در زمینه ساخت کلاهک های اتمی است اطلاعاتی را ارائه نمی کند.

اظهارات خانم رایس در حالی انتشار می یابد که گزارش روز دوشنبه آژانس درباره برنامه اتمی ایران واکنش تند علی لاریجانی، رئیس موقت مجلس ایران را در پی آورده است.

آقای لاریجانی در سخنانی پس از انتخاب به ریاست موقت مجلس هشتم گزارش آژانس را دوپهلو توصیف کرد و گفت که "بنا نیست ایران همکاری وسیعی با آژانس داشته باشد اما آنها سوء استفاده کنند."

علی لاریجانی، که پیشتر سرپرست مذاکرات هسته ای ایران را برعهده داشته، در مورد احتمال محدود کردن همکاری ایران و آژانس بین المللی هشدار داد و گفت "اگر آژانس بخواهد به روش خود ادامه دهد، مجلس شورای اسلامی حتما در پرونده هسته ای ورود کرده و با توجه به رفتار آینده آژانس تصمیم گیری خواهد کرد."

گزارش انتقادآمیز

گزارش تازه آژانس با لحنی که "به طور غیرمعمول صریح" توصیف شد گفته است که تحقیقات ایران در زمینه اقداماتی که ظن آن می رود به توسعه کلاهک های هسته ای ارتباط داشته باشد "مایه نگرانی جدی" و نیازمند "توضیحات ملموس است."

البرادعی: تحقیقات ایران در زمینه کلاهک های موشکی مایه نگرانی جدی و نیازمند توضیح است

گزارش آژانس همچنین سرخوردگی خود را نسبت به فقدان شفافیت از سوی ایران بیان داشت و نصب سانتریفوژهای نسل جدید آی آر-2 و آی آر-3 در نطنز آن را تحولی "مهم" خواند که "از این رو می بایست به اطلاع آژانس رسانده می شد."

آژانس در گزارش خود نوشت که برای تشخیص اینکه ایران هرگز در پی دستیابی به سلاح اتمی بوده یا نه، به کسب اطلاعات نیاز است، اما دولت ایران این اطلاعات را ارائه نمی دهد.

استفان هدلی، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه هشدار داد که به ایران اجازه داده نخواهد شد جهان را با مذاکرات اتمی "معطل" کند درحالی که تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را ادامه می دهد.

وی گفت: "اگر چیزی باشد که من امیدوارم همه بتوانیم در مورد آن توافق کنیم، این است که یک ایران مجهز به سلاح اتمی برای صلح خاور میانه و جهان فاجعه بار خواهد بود."

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا نیز گفته است "لازم است ایران فورا پاسخ هایی را ارائه دهد و از فعالیت های گذشته خود رفع ابهام کند."

در برلین، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان گفت که گزارش آژانس "یک رشته سووالاتی را بی پاسخ می گذارد که باید فورا آنها را مورد بررسی قرار دهیم."

واکنش ایران

ایران پیشتر گزارش آژانس در مورد امتناع از ارائه اطلاعات به این نهاد سازمان ملل را رد کرده است.

مقام های ایرانی در واکنش به گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته اند که هیچ کدام از سئوال های این سازمان را بدون پاسخ نگذاشته اند.

لاریجانی گزارش آژانس را "دوپهلو" توصیف کرده است

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، اظهار داشته که ایران بیش از دویست صفحه توضیح در پاسخ به سئوال های آژانس بین المللی تحویل این نهاد داده است.

به گفته آقای سلطانیه گزارش جدید محمد البرادعی، مدیرکل آژانس، بیانگر تلقی آژانس از خاتمه یافتن "موضوع هسته ای" ایران است.

به گفته آقای سلطانیه گزارش جدید نشان می‌دهد کلیه فعالیت‌‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و هیچ نوع شواهدی از انحراف مواد و فعالیت‌های هسته‌ای این کشور به سوی اهداف نظامی مشاهده نشده است.

ایران تأکید کرده که به عنوان عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و امضاکننده پیمان بین المللی منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای، غنی سازی اورانیوم به منظور تولید سوخت اتمی را حق خود می داند و به هیچ وجه حاضر نیست از این حق صرفنظر کند.

bijana - المان - هانوفر
ای بابا دیگه مسئله تکراری و لوس شده.
امریکا هم همه را گذاشته سر کار.
این جرجی مثل اینکه با ابادانی ها زیاد گشته فقط بلده لاف بیاد. بابا جرجی دست بردار اگر میتونستی کاری کنی تا حالا کرده بودی .
شنبه 11 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.