جام طلای دوره هخامنشی در بریتانیا حراج می شود

جام طلای دوره هخامنشی در بریتانیا حراج می شود

جام متعلق به دوره هخامنشیان نیم میلیون پوند ارزشگذاری شده است
یک جام طلا که به گفته کارشناسان به دوره شاهنشاهی هخامنشیان در ایران تعلق دارد در بریتانیا به حراج گذاشته می شود.

صاحب این جام، که قدمت آن به سده های سوم یا چهارم قبل از میلاد می رسد، گفته است که این شیئی فلزی را از پدر بزرگ خود، که یک خریدار و فروشنده سیار فلزات اسقاطی و اثاثیه کهنه بود، به ارث برده و تا همین اواخر آن را فراموش کرده بود.

این جام از یک قطعه طلای یکپارچه ساخته شده و در دو طرف آن، چهره های یک زن دیده می شود که بر پیشانی آنها تصاویری از مار نقش بسته است.

این اثر باستانی توسط موسسه حراج دوک در شهر دورچستر، واقع در استان دورست بریتانیا، حراج خواهد شد و انتظار می رود به بهایی حدود پانصد هزار پوند (نزدیک به یک میلیون دلار) به فروش برود.

آقای وبر، صاحب این جام، گفته است که پدر بزرگ او، ویلیام اسپارک، دردهه های 1930 و 1940 به شغل خرید و فروش فلزات قراضه در دورست اشتغال داشت و این جام را نیز ظاهرا به عنوان یک قطعه فلز قراضه خریداری کرده بود.

آقای وبر، که هفتاد سال دارد، گفته است که پدر بزرگ او در اصل از طایفه کولی های مهاجر بود و در یک کاروان زندگی می کرد.

پدر آقای وبر در جنگ جهانی دوم کشته شد و پدر بزرگ او که کوتاه مدتی پس از آن درگذشت، برخی اجناس از جمله این جام فلزی را برای نوه خود به ارث گذاشت.

جام فراموش شده

آقای وبر گفته است که از آنجا که پدر بزرگش معمولا به خرید و فروش اجناس قراضه برنجی و مفرغی مشغول بود، او نیز همواره تصور می کرده که این جام احتمالا از همین فلزات ساخته شده است.

جام یافت شده در دورست به شیوه آثار هخامنشی ساخته شده است

وی به خاطر می آورد که هنگام کودکی با این شیئی بازی می کرد اما بعدا آن را در گوشه ای گذاشت و به دست فراموشی سپرد.

سال گذشته، آقای وبر هنگام اثاث کشی به خانه جدید، جام فلزی را در گوشه ای پیدا کرد و برای آزمایش به موزه بریتانیا فرستاد.

کارشناسان موزه پس از انجام آزمایش هایی، اعلام کردند که این شیئی از جنس طلاست و قدمت آن را نیز بین دو هزار و چهارصد تا دوهزار پانصد سال پیش تعیین کردند.

پیتر نورثور، کارشناسی که این جام را بررسی کرده، می گوید که نحوه ساخت جام و ترکیب طلای به کار رفته در آن با شیوه های زرگری در عصر هخامنشیان در ایران انطباق دارد.

شاهنشاهی هخامنشی در نیمه قرن ششم قبل از میلاد توسط کورش پارسی تاسیس شد و در اوج قدرت خود، بر بخش عمده ای از جهان متمدن آن زمان حکومت می کرد.

با شکست داریوش سوم، آخرین پادشاه هخامنشی از اسکندر مقدونی در سال 330، سلسله شاهنشاهی هخامنشی برچیده شد.

با اینهمه، فرمانروایی هخامنشیان تاثیر مهم نه تنها در تاریخ ایران، بلکه در شکل دادن به تاریخ جهان ایفا کرد و نام شماری از فرمانروایان این سلسله در متون باستانی یونانی و کتب مذهبی یهودیان ثبت است.

newyork - آمریکا - نیویورک
به جای انکه این همه پول رو خرج یه مشت عرب اشغال بکنه این جمهوری اگه راست میگه این رو بخره برش گردونه به ایران اما انگار لبنان و فلسطین واجب تر ار فرهنگ ما هست.
---------------------
کاربر گرامی لطفا نام کشور محل زندگی خود را به فارسی بنوییسید در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

sepahan - ایران - اصفهان
کوروش کجایی که بیای سرزمینتو بعد از 2500 سال ببینی
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

mehrnoosh - ایران - اهواز
داستان از این مسخره تر نشنیده بودم.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

lordlord - ایران - ایرانستان
واقعا قلب هر ایرانی وطن پرست از شنیدن حراج هویت های فرهنگی ایران در خارج از کشور به داد میاد.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

javadremix - ایران - تهران
دوستان ایرانی بدتون نیاد والا ما که اینطوری شنیدیم که این دوران هخامنشی و ساسانی ایرانی ها تمدن نداشتند ودر کفر زندگی میکردند و مسائل جنسی اهمیتی نداشت و اصلا مفهوم زن و شوهر وجود نداشته و میگویند کوروش کبیر انسانی ظالم و خونریز بودن نیمی از جهان را زیر استعمار برده بوده پس تاریخ آن زمان نباید زیاد برای ما مهم باشد
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
خوشا بحالشان . پدر ها و پدر بزرگهای انها چه ارثئ گذاشته اند و پدر و پدر بزرگهای ما برای ما چه ارثیه ای بجا گذاشته اند. بجز ویرانه ای به تاراج رفته و مذهبی متحجر و بدبختی و فلاکت و فقر فرهنگی به واسطه ان مذهب.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

mahyarta - ایران - تهران
چه قدر اون ببره خوشکله!!!!!انگلیسیه دزد!
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اینها زیر خاکی هایی است که ملاها و آقازادهایشان فروخته اند وهیچ احمقی نمیاد یک چنین جام ارزشمندی را با آهن قراضه اشتباه بگیرد.چون ملا زاده ها فروختن و در حقیقت دزدی امول کشور میباشد خوب باید یک داستان هم برای فروش عتیقه جات و اموال مسروقه درست کنند!!موزه های فرانسه و دنیا را ملا زاده ها از امول عتیقه و تاریخی که هویت تاریخ ایران است پر کرده اند!!! پدر بزرگ همه موزه دارن آهن قراضه بخر بودن!!!!یا خر بودن!!!که فرق طلا و آهن را تشخیص نمیدادند!!!خر خودشان هستند و ملت ایران میدانند که این ملاها با هستی و نیستی ایرانیان چه کرده اند و خوب میدانند این ملا ها و آقازاده های دزدشان برای این زیرخاکیها تمام ایران را با جدیدترین ابزار فلزیاب شخم زده اند.مهم ایناست که هر کجا که باشد باز هم یاد آور تاریخ پر افتخار ایران است و نشان فرهنگ ایرانی و نشان میدهد که ایرانیان چه بودند و مثل ملا ها با دست آب نمیخوردن یا زانو بزنند کنار جوی مثل حیوانات.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

ocean bird - ایران - ایران
قدیما از اینکه آثار فرهنگی کشورم را به خارج می بردند ناراحت میشدم، اما حالا آرزو می کنم که ای کاش قبلاً همه اش را برده بودند. نمی دونید چه بلاهایی سر آثار فرهنگی این کشور میارن. در کشوری که دو کتیبه بزرگ طلا و نقره دوره هخامنشی را امین اموال موزه (ایران باستان ) آب کرد، و تا سالها هیچ کس نفهمید و بعد هم که فهمیدند، هیچ اتفاقی نیفتاد!!! خب همون بهتر که آثارش در خارج با ارزش و احترام نگهداری بشه.
خیلی خوشحالم که این جام در ایران نیست.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
javadremix - ایران - تهران
یک بلیط هواپیما از بابا ملات بگیر از ایران وطن ایرانیان برو جایی که با افکار کثیفت مطا بق باشه... از جمله ات نفرت از ایرانیت هویدا هست برایت متاسفم همین....
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

zartosht's girl - هند - بنگلور
javadremix - ایران - تهران
شما نمی خواد اراجیف پور عرب بی هویت رو تکرار کنی.همه ی شما می دونین چه اراجیفی د ارین می گین و این چیزی از شکوه و بزرگی تاریخ ایران و کورش کم نمی کنه. اطلاعاتتون هم واسه خوتون نگه دارین ایرانی می دونه چی بوده و چی شده. اون تاریخی که باید فراموش بشه تاریخ یورش عربهاست و فجایعی که انجام دادن. شما که ادعای تاریخت میشه چرا از اون دوران چیزی نمی گی؟ بهتر خاموش باشی.
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

ocean bird - ایران - ایران
javadremix - ایران - تهران
حتماْ تاریخ ایران باستان را در حوزه علمیه قم خوندی . بیا تا خودم برات بگم.
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

Medina - ایران - شیراز
javadremix - ایران - تهران
بیچاره، واقعا برات متاسفم . تو زندگیت غیر از مسایل جنسی با مساله دیگه ای هم برخورد کردی؟
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

zpirooz - آلمان - آخن
javadremix - ایران - تهران
(دوستان ایرانی بدتون نیاد.) ببخشید شما که ایرانی نیستی توی ایران چکار میکنی همون کاری رو بکن که آرتمیس می گه
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

MAHtab80 - کانادا - ونکوور
جواد ریمیکس تو دیگه.... اضافه نکن . اصلا مگه شما افغانیا خودتون وب سایت ندارین. لطف کن برو تو همون سایتای در پیت خودتون نظر بده. اگرم می خوای ازاین سایت استفاده کنی در ....تو ببند واظهار نظر در مورد ایرانیا نکن.
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
javadremix - ایران - تهران.باز امدی و دهان .... را باز کردی ..... اگر ایرانی نیستی که نیستی در باره تاریخ ایران ....خوردی حرف میزنی.
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

pouriya - ایران - رودسر
چه خبر دردناکی. کجایند ان میلیاردرهای وطنی در داخل و خارج ایران که خیلی هم مدعی وطن پرستی هستند. انها میتوانستند این اثار بی نظیر را خریده و در فردای رهائی ایران ان را به موزه ایران باستان هدیه کنند دریغ.
در ضمن javadremix - ایران - تهران این اراجیفت نشان دهنده روح تازی زده و تازی پرستت است.
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

Maryam_gm - انگلستان - ‌بیرمنگهام
ای بابا شماها که (javadremix - ایران - تهران) کشتیدش ... باشه غلط کرد که این حرف و زد .. بیجا کرد ... خودش هم پشیمونه ..... حالا میبخشیدش یا نه ؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

عبدالعلی خان - هند - آگرا
Maryam_gm - انگلستان - ‌بیرمنگهام
این javadremix - ایران - تهران به خودی خود بخشوده هست چون از آدم ناقص العقل انتظار حرف حسابی نمیشه داشت پس گناهی برش نیست و خدا خودش می بخشدش. جوابش راهم باید با خاموشی داد که گفته اند جواب ابلهان خاموشی است.
مرگ بر تازی و تازی پرست و ایران ستیز و میهن فروش.
شنبه 11 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.