سقوط آجر و پایان یک زندگی ۱۷ ساله

سقوط آجر و پایان یک زندگی 17 ساله
دیروز بعد از ظهر که در تهران باد شدیدی می‌آمد، چند کوچه آن‌طرف‌تر از خانه ما، یک آجر سرگردان از بالای یک ساختمان نیمه‌کاره راه می‌افتد و بعد از چند ثانیه صاف می‌آید پشت سر یک دختر هفده ساله می‌نشیند. کمی خونریزی، چند ساعت اغما و تمام.
پریسای هفده ساله، همکلاسی خواهر من بود. پدر نداشت و مادرش با سختی و بدون کمک اقوام، او و خواهرش را بزرگ کرده بود. تازه سه امتحان نهایی داده بود. فردا امتحان داشت. هندسه، اگر اشتباه نکنم. مرگ حتی اجازه نداد لذت داشتن دیپلم را بچشد.
من از ظهر دارم فکر می‌کنم حکمت این ماجرا کجاست؟ عدل را کجای این حادثه می‌شود بو کشید؟ جواب آرزوهایی را که فردا صبح در آن گودال دفن می‌شوند، جواب رویاهای مادرش را چه کسی می‌دهد؟ بهشت موعود برای او قرار است آن طرف معادله‌ای قرار بگیرد که این طرفش جهنم ِ امروز مادر و خواهر پریساست؟ آزمایش الهی؟ الوهیت قادر متعال باید با گرفتن جان یک دختربچه ثابت شود؟ هیچ آزمایش دیگری نبود؟
اعتراف می‌کنم درمانده‌ام. کاری به آن همه بچه‌ای که روزانه در دارفور و غزه و عراق و افغانستان و هزار جهنم‌دره دیگر فنا می‌شوند، ندارم. فقط نمی‌فهمم چرا دیروز آن آجر لعنتی جای دیگری برای سقوط پیدا نکرد.

منبع: وبلاگ پستچی همیشه دو بار در میزند

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اینکه میگن ما رضاییم به رضای او همینست.اگر آجر هم از بلا نمی آمد بشکل دیگری و پیشامد دیگری!!!بهر حال قرار نیست که همه یکصدو بیست سال عمر کنند.همین نشانه ها و یادآوریها برای ما درسی است. خدا رحمت کند و روحش شاد باشد.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

wahid - ایران - زاهدان
دوست عزیز اگر قرار بود که همه انسانها مثل هم زندگی کنند ویک وقت مشخص وبا طریق خاصی بمیرن که جناب عالی بازم اولین نفری بودی که به عدل اللهی ایراد میگرفتی
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

ensan - ایران - تهران
چراهای بسیاری از این قبیل وجود دارد که پاسخی برایش نمیتوان یافت جز انکه باور کنیم جهان را خالقی باشد خدا نام.از سویدای دل برای مادر و خواهرش صبر و ارامش وبرای ان دختر معصوم بهشت جاودان ارزومندم.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

sofi - بروکسل - بروم
کدوم عدل وعدالت هر چی سنگه برای پای لنگه .هر جایی که رفته امیدوارم بهتر از این دنیای لعنتی باشه.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

persia_64 - ایران - طهران
خدایش بیامرزد
بنده خدا راحت شد / اونهایی که زنده اند در ایران با این همه مشکلات از زندگی لذت میبرند ؟
--------------------------------------------------------------------------------------------
از کی تا حالا دیپلم لذت دار شده ؟ / حتما از وقتی که . . .
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

maryam97 - مالزی - پنانگ
مرگ یک حقیقت تلخه واز دست دادن عزیزان توی هر سنی وبه هر گونه ای که باشه سخته.این دختر جوان بوده ولی کم نیستند کودکان سرطانی که بی گناه با درد و رنج فراوانی از دنیا می روند .
آیا اونها مرتکب گناهی شده اند که باید اینهمه عذاب بکشند؟
ولی گریزی نیست ما از حکمت الهی بی خبر یم وباید راضی بود به رضای حق.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

آزادمرد - ایران - تهران
ما ایرانیها عادت کردیم حماقتها و بی احتیاطی خودمون رو به عدل و قسمت و تقدیر و هزار جور چیز دیگه ربط بدیم.اگه مسوول ساختمون مثلا دقت میکرد و آجرهارو در جای مناسب میگذاشت شاهد این اتفاق نبودیم.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

RezaRaza - ایران - تهران
اجل که فرا رسد شیشه‌ی عمر با تلنگری می‌شکند. حس کنیم که مرگ ما هم روزی، آنگاه زندگی کنیم.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

vanaki - بلجیک - بروکسل
تقدیرش این بود. شاید تقاص کار بدی را داد. شاید تقاص گناه نزدیکانش را داد شاید شاید شاید ودر اخر که هیچ حرفی پیدا نشود میگویند حتما حکمتی وجود دارد. باید به عرض برسانم من هم مثل تو از نوجوانی همیشه کنجکاو مسائل را دنبال میکردم.سالهاست به این نتیجه تلخ رسیدم که خدا وجود ندارد و ما تنهائیم. تنها چیزی که میتوانیم در پناه ان عمر را بهتر سپری کنیم دوستی و همیاری به یکدیگر است. اگر تاریخ بشر را در جای جای این کره خاکی عمیق مطالعه کنیم متوجه میشویم خدا از اول ساخته و پرداخته ذهن بشر بوده تا جوابی برای مسائل سخت زندگی بسازد و همه چیز را خواست و اراده خدا بداند و مثل تو و قبلتر من و امثال من انقدر به فکر خود فشار نیاریم و از کنار مسائل این چنین بگذریم.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

helen1 - ایران - مشهد
من هم گاهی( یعنی بیشتر مواقع)از این تقدیر الهی متعجب وافسرده ام ولی باز میگویم حتماحکمتی دراین کار است...مثلا همین دختر جوان وبیگناه باخود میگویم شاید اگر این اتفاق نمی افتاد سرنوشت بدتری در انتظار این دختر جوان بود ...شاید خدااورا خیلی دوست داشت و او راازشر این دنیای نامرد وبعضی انسانهای بی وجدان راحت کرده...شاید.....(ولی در درونم بازم ازین تقدیر الهی درتعجبم....)
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

عقاب اسبیکو - ایران - خرم آباد
parviz1 - انگلستان - کترینگ
معلوم هست چی گفتی ؟لطفا مو شکافی کن /من کجا خوابم برد؟؟؟؟یعنی تولد و مردن همه اتفاق است /پس خدا چی می شه دین چی میشه ؟مگه در دین اسلام تکلیف همه ما آدماها مشخص نیست ؟می گویند هر کسی عمل خوب انجام دهد به بهشت می رود و هر کسی عمل بد سر انجامش جهنم /عجب حرفی زدی شاید ساعتها فکر کنم /بی نتیجه!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

newyork - - نیویورک
اگلستان کترینگ تو نترس تو جات خوبه به این زودیا نمیمیری
----------------------
کاربر گرامی لطفا نام کشور محل زندگی خود را به فارسی بنوییسید در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

چیچی - -
اگر خدا عادل بود چطور میتونه اون بچه های بیگناه افریقایی را که به قول خود شماها بچه ها بیگناه هستن را اینطوری گرسنه بکشه این عدالت هست یا اینکه میخواین سر خودت ما شیره بمالین و بگین حکمتی هست این خدایی که شماها میگین من عدالتی توش نمیبینم .
----------------------------------
کاربر گرامی
لطفا نام کشور و شهر محل زندگی خود را به فارسی بنوییسید در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

micka001 - مریخ - اندانتینو
خیلیییی غم باره
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
ولی دوستان خودمانیم از دست این حگومت و اسلام ناب محمدی راحت شد.خوشابحالش که ازاد شد.امید وارم همه ما مثل ایشان راحت شویم.البته نه بوسیله اجر این اجرها باید بخوره به سر این اخوندها.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

nrazaghi1 - ایران - تهران
اخه مردم اصلا خدایی وجود نداره که بخواد عدل داشته باشه. تا کی میخواین با اوهام و خرافات زندگی کنین. البته اگر نظرم را سانسور نکنند
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
این زندگیست ما مطیعیم روحش شاد.
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

samiasi - نروژ - اسلو
واقعا انسان متحیر می مونه از این بازی سرنوشت.فقط میتونم بگم متاسفم...واقعا درداوره..............
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

melisa - ایران - تبریز
من نمیدونم مرگ این دختر جوان چه ربطی به وجود یا عدم وجود خدا داره؟ در واقع میشه گفت این یک حادثه بوده از نوع دردناکش. ممکن بوده برای همه اتفاق بیفته. مگه نه اینکه روزانه کلی آدم دچار حوادث خوب و بد میشن؟ ما عادت داریم هر موقع اتفاق بدی برامون بیفته بجای اینکه منطقی فکر کنیم به دنبال کسی یا چیزی می گردیم که یه جوری منشا این اتفاق بد را به گردن ان بندازیم . اما اگه اتفاق خوب بیفته . این فقط خودمون هستیم که باعث بروز اون اتفاق خوب شدیم. روحش شاد چه بسا که رفتنش بهتر از ماندنش بوده.
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

xerox - ایران - شیراز
parviz1 - انگلستان - کترینگ
عجیبه که اکثر ای تقدیر و قسمتها فقط تو کشورهای بدبخت رخ میدهد مثل اینکه عزراییل فقط کشورهای عقب افتاده را میشناسه
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
عقاب اسبیکو-ایران-خرمآباد.سلام عزیز.همانطوریکه بدنیا آمدن من و شما بدست خود نبوده و به امر الهی شکل گرفته روزی هم باید آماده رفتن باشیم و آن روز را جز خداوند متعال هیچ کسی نمیداند.یعنی اگر بهترین پزشکان و جراحان هم از تمام دنیا جمع میشدند چاره ای نبود.پادشاهان و بزرگان جهان با ثروتهای آنچنانی هم نمیدانند که آیا لحظه ای بعد زنده اند یا خیر.اینها همش یاد آوری به رفتن است مخصوصا مرگهایی که گاها انسان را بیدار میکند و با واقعیت آشنا میکند.ما همه میهمان هستیم و مدت زمانی داریم برای زندگی کردن و از خود اثر خوب گذاشتن به اندازه خودمان.حتی با یک لبخند هم میشود اثر خوب از خود بجا گذاشت!!!!ضمنا حکمت خدا را جز خودش کسی نمیداند.در غیر اینصورت این آدم دو پا میخواست سر خدا را هم کلا بگذارد.الان نمیدانیم اینجور ملاها با ما میکنند وای بحال اینکه این آدمی زاد در این امر هم میتوانست دستی داشته باشد!!!!!
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

kaveieahangar - کانادا - تورونتو
رضاییم به رضای او . نشانه ها و یادآوریها . درس .عدل الهی . جهان را خالقی باشد خدا نام . حکمت الهی . اجل که فرا رسد . تقدیر الهی . حکمتی در کار است . ما مطیعیم . بازی سرنوشت . بابا جون اون مادرتون به چیزایی که نوشتین یه نگاهی بندازین .
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

عقاب اسبیکو - ایران - خرم آباد
parviz1 - انگلستان - کترینگ
وای خدا من کجا خوابم برد از دست این جماعت بت پرست /تو دیگه چرا ؟؟؟بت پرست شدی ؟تو دیگه چرا به خرافات روی آوردی /البته شنیده بودم که مردم انگلیس خرافه ای هستند /ولی دوست عزیز مگه تو ایرانی نیستی ؟این مزخرفات چی بود گفتی ؟من که خیلی شرمنده شدم از این طرز فکرت!!!!
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
عقاب عزیز ماشاالله تو که همش خوابت برده!!پاشو برو دست و صورت را خوب بشور بعد بخون متوجه میشی که من چی گفتم عزیز!!!!سر بسر ما میزاری دیگه!!!هه هه
جمعه 10 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
کاوه آهنگر-کانادا -تورونتو.عزیز جان از این اتفاقات همه جای دنیا می افتد.عجب گرفتاریه ها!!!!!! اینو که دیگه ملاها و مزدورانش که نکشتن!!!یک اتفاق بوده. حالا اگر چهار تا دری وری بنا حق به این ملاها بگم دلتون خوش میشه!!!اینها که انقدر تو این 30 سال جنایت و دزدی و هر کار زشتی را انجام دادن اینکه با یک آجر بزنند تو سر یک دختر بچه که چیزی نیست!! اونا از خدا میخواهند که ما هم بنا حق یک چیزی بگیم.اون وقت دیگه حرف درست و حسابی هم نمیشه زد.این تقدیر بوده!! اتفاق بوده!اصلا هر چی که دلتون میخواد بوده بجز جنایت از طرف ملاهای جنایتکار دزد و بیناموس و ..................................................حالا خوب شد.
شنبه 11 خرداد 1387

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
ایران زمین-نروژ-روگنان
دوست عزیز خیلی جالبی.اگه تیتربزنن پرسپولیس قهرمان شد تو باز زیرش یه چیزی بر علیه اسلام وآخوندای لعنتی وبه قول لهستانیها: کوربا !مینویسی!!
شنبه 11 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.