کارگردان بازیگران؛ سیدنی پولاک به‌روایت عکس

کارگردان بازیگران؛ سیدنی پولاک به‌روایت عکس

سیدنی پولاک، بازیگر، کارگردان و تهیه کننده سینمای آمریکا دوشنبه 26 مه بر اثر ابتلا به سرطان در سن 74 سالگی درگذشت. او کارش را اوایل دهه 1960 با بازیگری آغاز کرد ولی کمی بعد وارد حرفه کارگردانی شد. در سال 1966 او برای کارگردانی سریال تلویزیونی "بازی" برنده جایزه امی شد. "رابطه سست" نخستین ساخته سینمایی او بود.

رابرت ردفورد (چپ) بازیگر محبوب پولاک بود. این دو که کارشان را تقریبا همزمان با هم به عنوان بازیگر آغاز کردند، بیش از دو دهه دوست نزدیک یکدیگر بودند. ردفورد در 7 فیلم پولاک از جمله "سه روز کندور" و "خارج از آفریقا" بازی کرده است.

پولاک در مجموع شش بار نامزد دریافت اسکار شد که از این میان دو جایزه برای تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم "خارج از آفریقا" بدست آورد. حضور جمعی از بهترین بازیگران سینمای آمریکا در بیش از بیست فیلمی که او ساخته، عاملی شد که به او نام کارگردان بازیگران داده شود.

سیدنی پواتیه، برت لنکستر، آل پاچینو، داستین هافمن، پل نیومن، جین فاندا، مریل استریپ (عکس)، رابرت رفورد، شون پن و نیکول کیدمن از جمله بازیگرانی هستند که در آثار سیدنی پولاک نقش آفرینی کرده اند

توتسی نام فیلمی است که در آن داستین هافمن در گریمی متفاوت خود را به عنوان یک بازیگر زن جا می زند. پولاک علاوه بر تهیه و کارگردانی فیلم نقش مسئول کاریابی هافمن را نیز بازی می کند. این کمدی که سال 1982 نمایش داده شد، برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد نامزد اسکار شد.

پولاک در کنار کارگردانی و تهیه کنندگی، به تناوب بر پرده سینما نیز ظاهر می شد. بجز بازی در نقشهایی در ساخته های خودش، در فیلمهای کارگردانان دیگر نیز حضور می یافت. شاید مشهورترین آنها بازی در فیلم " چشمان کاملا بسته" آخرین ساخته استنلی کوبریک بود که در کنار تام کروز و نیکول کیدمن حضور یافت

مایکل کلیتون، با بازی جورج کلونی (عکس) آخرین حضور موفق پولاک در عرصه سینما بود. او که یکی از تهیه کنندگان این فیلم بود در نقش نیز بازی کرده بود. نامزدی اسکار برای بهترین فیلم در سال 2008 آخرین دستاورد هنری او بود. مترجم با بازی شون پن و نیکول کیدمن آخرین فیلم پولاک در مقام کارگردان بود که در سال 2005 ساخته شد.

پولاک تهیه کننده پرکاری نیز بود. بجز تهیه عمده آثار خودش، مدیریت تولید و تهیه کنندگی ده ها فیلم و سریال تلویزیونی دیگر را نیز در کارنامه اش دارد. فیلمهایی چون آیریس، آقای ریپلی با استعداد و کوهستان سرد از این جمله اند.

ahangebiseda - سو ئد - نورشو پینگ
چرا هنرمندهای ایرانی رو در دنیا مطرح نمیکنند اپارتاید هنریه؟
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.