ایران درباره برنامه هسته‌ای خود اطلاعات نمی‌دهد

ایران درباره برنامه هسته‌ای خود اطلاعات نمی‌دهد

البرادعی هر سه ماه یک بار تازه ترین تحولات مربوط به فعالیت اتمی ایران را گزارش می دهد
آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که بر این باور است که ایران، از دادن اطلاعات در مورد برنامه هسته ای خود امتناع می ورزد.

این آژانس در گزارش خود نوشت که برای تشخیص این که ایران هرگز در پی سلاح اتمی بوده یا خیر، نیاز به اطلاعات وجود دارد، امری که دولت ایران آن را فراهم نمی کند.

این آژانس در گزارش خود گفته که ایران همچنان از اجرای مفاد قطعنامه های شورای امنیت خودداری کرده و غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در نیاورده است.

به گفته این گزارش، ایران سه هزار و پانصد سانتریفوژ فعال دارد که از آنها در نطنز استفاده می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود گفته است که ایران به بازرسان این آژانس اجازه بازرسی از تاسیساتی را که در ماه آوریل تقاضا کرده بود، نداده است.

مقام های ایرانی در واکنش به گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته اند که هیچ کدام از سوال های این سازمان را بدون پاسخ نگذاشته اند.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران بیشتر از دویست صفحه توضیح در پاسخ به سوال های این سازمان ارائه داده است.

به گفته آقای سلطانیه گزارش جدید آقای البرادعی بیانگر تلقی آژانس از خاتمه یافتن "موضوع هسته ای" ایران است.

به گفته آقای سلطانیه گزارش جدید نشان می‌دهد کلیه فعالیت‌‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و هیچ نوع شواهدی از انحراف مواد و فعالیت‌های هسته‌ای این کشور به اهداف نظامی مشاهده نشده است.

در این حال، گریگوری شولتی نماینده ایالات متحده در آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید گزارش جدید آقای البرادعی بیانگر فهرست بلندی از سوال هایی است که ایران به آنها پاسخ نداده است.

به گفته آقای شولتی بخش های از گزارش به طور مستقیم ادعای ایران را رد می کند.

تازه ترین تحول در پرونده اتمی ایران این است که قدرتهای جهانی درگیر در مناقشه اتمی این کشور، موسوم به گروه 1 + 5 مجموعه مشوقهای تازه ای به ایران پیشنهاد کرده اند تا در قبال دریافت آنها، غنی سازی اورانیوم را که نگرانی برانگیزترین بخش فعالیت اتمی ایران محسوب می شود متوقف کند.

در مقابل این مجموعه مشوقها که بسته پیشنهادی لقب گرفته، ایران نیز بسته پیشنهادی خود را به همین دولتها عرضه کرده و پیشنهاد داده تا با این دولتها برای حل مسائل مهم جهان، از جمله مناقشه اتمی به گفتگو و همکاری بپردازد.

طرفین هنوز رسماً موضع خود را در قبال این بسته های پیشنهادی مشخص نکرده اند اما اظهارنظرهای مقامات هر دو طرف حاکی از این است که نه ایران بسته پیشنهادی 1 + 5 را قبول می کند و نه دولتهای 1 + 5 حاضر به پذیرفتن بسته پیشنهادی ایران خواهند شد.

ایران تأکید کرده که به عنوان عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و امضاکننده پیمان بین المللی منع گسترش جنگ افزارهای اتمی، غنی سازی اورانیوم را به منظور تولید سوخت اتمی حق خود می داند و به هیچ وجه حاضر به دست کشیدن از این حق نیست.

در مقابل، دولتهای 1 + 5 نیز تصریح کرده اند که تنها در مقابل توقف غنی سازی اورانیوم در ایران حاضرند با جمهوری اسلامی بر سر میز مذاکره بنشینند.

iranppp - آلمان - دوسلدورف
مگه «برنامه هسته ای »رو تو لاتاری بردیم یا از سر کوچه پیدا کردیم.میلیاردها خرجش شده.ضامن امنیت وآینده مونه.آقایون خوش خیال رو باش.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

bijana - المان - هانوفر
بالاخره زندگی خرج داره و هر کسی قیمتی.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

soshians - ایران -
iranppp برنامه هسته ای ضامن امنیت و آینده تو و دوستای آخوندته .حالا باز بیا بگو از اخوندا بدت می یاد.می گن دروغ گو کم حافظه می شه.حالا حکایت تو .راستی چند درصد از این \"میلیاردها\" سهمت بوده؟اهان یادم نبود گفتی پول نمی گیری و در راه رضای خدا طرفداری نظامو می کنه.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

saintseraph - ایران - هگمتانه
iranppp-اطمینان کامل داشته باش هیچ ضمانتی برای مردم ایران نخواهد بود
جز تحریم و بدبختی هیچی نیست.عزیزم تو ایران مردم واسه نون شبشون موندن بمب اتمی میخوان چیکار مردم آرامش میخوان رفاه میخوان امنیت میخوان حقوق یه کارگر واسه خریدن نیم کیلو گوشت و نیم کیلو برنج در روز کافی نیست حالا اگه اجاره مسکن و کرایه و هزینه های درمانی و تحصیل و...هزاران خرج دیگه زندگی رو حساب نکنیم.
تو این مملکت واسه هر چیزی باید پول بدی آب برق گاز نفت ...با اینکه همش تو خود ایرانه یکی از بزرگترین منابع گاز جهان رو داریم تو زمستون از سرما باید بلرزیم اگه اون پولهایی که از این مملکت بحساب سید حسن نصرالله و گدا گشنه های دیگه میره رو تو مملکت نگه دارن احتیاجی به بمب اتمی(شما بگید انرژی هسته ای)نداریم.این بمب رو واسه روزی نگه میدارن که دارن ازپا میفتن رو سر مردم خودشون منفجر کنن.
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

850477044 - ایران - امل
خدا به خیر کند
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

persia_64 - ایران - طهران
iranppp - آلمان - دوسلدورف کاملا حق با شماست / رژیم آخوندی دنبال وسیله ای میگرده که بقای خودش را ضمانت کنه
جمهوری اسلامی کاری نمیکنه و نکرده که به نفع مردم باشه / هر قدمی که بر میداره برای منافع خودش است و امام زمان شما
جیره خور این نظامی باید هم طرفداری کنی
چهار‌شنبه 8 خرداد 1387

iranppp - آلمان - دوسلدورف
بازم تکرار میکنم .انرژی هسته ای ضامن آینده وبمب اتمی ضامن امنیت ماست.اگه بده چرا دیگران دارن؟
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.